TOPlist

Průhledné solární panely místo oken? V Polsku vzniká revoluční zdroj energie

pruhledny solarni panel

Průhledné solární panely by mohly znamenat revoluci v tom, jak získáváme elektrickou energii. Instalovaný by totiž mohly být do oken budov, vozidel ale i třeba displejů notebooků, telefonů apod. Tento sen mnoha lidí je díky polským vědcům o krok blíže. Dokonce již existují první budovy, které tyto speciální solární panely mají.

Průhledné solární panely změnit jednou pro vždy způsob získávání elektrické energie

Za tímto hodně zajímavý projektem stojí Olga Malinkiewiczová, která se svým týmem již několik let pracuje na nové generaci tzv. perovskitových solárních panelech. Mnoho vědců tvrdí, že budoucnost solárních panelů je právě v materiálu s názvem perovskit. A to z toho důvodu, že se tyto panely dají mnohem jednodušeji vyrobit a tudíž jsou i levnější. Tyto solární panely jsou navíc lehké, dají se ohýbat a hlavně můžou být i průhledné.

perovskit solarni panel

To otevírá úplně nové možnosti využití. Můžou být nainstalovány na v podstatě jakýkoliv objekt či materiál. Ať už je to notebook, telefon, auto, dron, kosmická loď, budovy. Zajímavé je na tom to, že perovskit není žádným novým materiálem, ale lidstvo jej zná od roku 1839. Během dvacátého století se neustála zjednodušovala výroba.

Saule Technologies – Ink-jet printing and crystallization of perovskite

Saule Technologies - Ink-jet printing and crystallization of perovskite

Průlomem byl rok 2009, kdy japonský vědec Tsutomu Miyasaka objevil, že perovskit se může použít k výrobě fotovoltaických solárních článků. Zpočátku byla výroba obtížná a komplikovaná, potřeba byly extrémně vysoké teploty, takže pouze materiály, které tuto teplotu vydržely, mohly být potaženy perovskitem. Sklo bylo v tu dobu ideální.

V roce 2013 se ale o perovskity začala zajímat tehdy ještě studentka Olga Malinkiewiczová. Už tehdy dokázala vyřešit, jak obalit flexibilní fólii perovskitem pomocí metody odpařování. Později vyvinula inkoustový tisk, který dokázal snížit výrobní náklady. Založila společnost Saule Technologies, kde se o financování stará známý japonský multimilionář Hideo Sawada.

Saule Technologies Photovoltaic perovskite cells

Saule Technologies Photovoltaic perovskite cells

Díky financím investora se mohla vytvořit ultramoderní laboratoř a zároveň i první výrobní linka. To je rozhodně dobrá zpráva, protože produkt uvidíme na trhu a neskončí jen pouze jako vědecký projekt. Do konce roku 2019 chtějí vyrobit 40 tisíc čtverečních metrů solárních panelů a v následujícím roce dokonce 180 tisíc. I tak prý ale nepokryjí ani zdaleka zájem. V Polsku už dokonce nalezneme některé budovy, které mají tyto nové solární panely. Postarala se o ně švédská stavební firma Skanska.

pruhledny solarni panel budova

Jaké je cena průhledných solárních panelů?

Na budově v Polsku se používají panely o velikosti 1,3 x 0,9 metru. Jeden tento panel dokáže 8 hodin napájet osvětlení v kanceláři, případně obstará dostatek energie pro napájení jednoho počítače po celý den. Cena tohoto panelu se plánuje na částku 50 eur. V přepočtu cca 1 300 Kč. Pokud vše půjde dobře, mohli bychom se dočkat  masového rozšíření v řádu několika let. Saule Technologies plánují i rozšíření výrobních závodů do dalších zemí.

Co říkáte na průhledné solární panely? Myslíte si, že tato technologie prorazí?

Zdroje: firstpost.com, TZ

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)