Proč váš telefon nedostane aktualizaci na nejnovější Android?
- Články
- Karel Kilián
- 1.6.2016
- 24
Vyšší výkon, lepší grafika, schopnost pracovat ve dvou oknech vedle sebe – tyto a mnohé další novinky má přinést připravovaná nejnovější verze mobilního operačního systému Android, označovaná zatím písmenem “N.” Váš telefon si ale na aktualizaci bude muset nějaký čas počkat, tedy pokud se jí vůbec kdy dočká. Zatím jen na 7,5 % zařízení běží Android 6.0 Marshmallow, který byl oficiálně uvolněn na podzim loňského roku. Celých 32 % zařízení běží na Androidu 4.4 KitKat z roku 2013, na další čtvrtině telefonů a tabletů najdeme Android ve verzích starších než čtyři roky (především Jelly Bean).
Kdo za to může? V první řadě výrobci mobilních telefonů, v zahraničí pak často i mobilní operátoři. Pomalé či vůbec žádné aktualizace pochopitelně neznamenají jen to, že uživatel nemá k dispozici nejnovější prostředí a funkce, ale také absenci bezpečnostních záplat, řešících často i poměrně vážné nedostatky. Ve starších verzích systému například chybí podpora odemykání zařízení otiskem prstu, kterou lze považovat za poměrně spolehlivou a přitom pohodlnou bezpečnostní metodu. Některé zahraniční bankovní instituce, jako například Citibank a Capital One, už uživatelům iPhonů nabízejí možnost přihlášení do aplikace otiskem prstu, ale na Android se tato forma zabezpečení ještě nedostala.
Android není iOS
Apple tvrdí, že 84 % uživatelů iPhonů má k dispozici nejnovější verzi jeho operačního systému iOS 9. “Jablečný” výrobce totiž obchází mobilní operátory, a protože je sám výrobcem systému i zařízení, provádí aktualizace ve vlastní režii. Zde je asi nejzásadnější rozdíl proti Androidu: zatímco iOS běží jen na několika modelech vyrobených Applem, Android najdete na tisícovkách různých zařízení od stovek výrobců po celém světě. Drtivá většina výrobců si s oblibou operační systém přizpůsobuje svým představám a potřebám, takže jejich Android není stejný, jako čistý systém v té podobě, v jaké ho vyvíjí a vydává Google. Mnozí výrobci a operátoři pak do systému přidávají vlastní aplikace, což je něco, co Apple u svých telefonů nedovoluje.
Ladění a testování systému pak samozřejmě trvá déle. Zatímco Apple vydá aktualizaci a ta se následně nainstaluje na všechny iPhony, od Googlu převezmou aktualizovaný systém výrobci a teprve začínají na jeho úpravách. Testují kompatibilitu integrovaných aplikací, ladí grafickou nadstavbu tak, aby odpovídala tomu, nač jsou uživatelé zvyklí, optimalizují výkon, aby jejich programy běžely pod novým systémem hladce. To samozřejmě vyžaduje čas, prostředky a vývojáře – nemalé investice, které většina výrobců raději vynaloží na nový model, než podporu zastarávajícího zařízení. Výsledkem je stav, kdy Apple podporuje i model iPhone 4S z roku 2011, zatímco výrobci preferující Android málokdy aktualizují systém déle než dva roky (a u levnějších modelů třeba vůbec).
Efektivnější aktualizace po malých krůčcích
Google se snaží zrychlit aktualizace, jak to jen jde – využívá k tomu svůj oficiální repozitář Obchod Play, kam postupně umístil řadu původně systémových aplikací. Zatímco v minulosti se systémové programy aktualizovaly pouze při updatu operačního systému, dnes jejich aktualizace probíhá stejnou cestou, jako u ostatních aplikací. Uživatelé tak (často zbytečně) nemusejí čekat na novou verzi Androidu, aby mohli využívat výhod nového Kalendáře, Map, Fotoaparátu a dalších programů z dílny vyhledávacího giganta. To je sice jednoznačný krok vpřed, ale pořád to není dost.
Ve středu byla na vývojářské konferenci Google I/O oznámena další novinka: možnost spouštět aplikace pro Android přes Internet, aniž by byla nutná jejich instalace. To bude další způsob, jak půjde obejít Android a dostat nejnovější software k uživatelům.
Někteří výrobci se o aktualizaci aplikací starají tak, že systémové aplikace nahrazují vlastními. Platí to pro Samsung, HTC, LG, ale i mnohé další, v jejichž telefonech nenajdete Fotoaparát Google, Kalendář Google a další, ale aplikace z vývojářské dílny výrobce. Ten se pak také stará o jejich aktualizace včetně bezpečnostních oprav.
Inovace mnohých dalších důležitých funkcí však zůstává na bedrech Googlu, respektive výrobce. Na Google I/O sice byl jako novinka prezentován nový systém automatických aktualizací, nicméně ten se týká pouze Androidu N, čili se vracíme zpět do “bodu nula.”
Půjde Google ve stopách Applu?
Kromě telefonů připravuje Google Android také pro další zařízení, jako jsou chytré hodinky, televizory nebo auta. Na těchto platformách se snaží udržet si větší míru kontroly a výrobcům dovoluje podstatně méně úprav. Tento přístup má sice výhodu v rychlejších aktualizacích, ale i jisté nevýhody. Jednou z deviz Androidu je totiž jeho flexibilita – asi nemusíme připomínat, jak moc se liší uživatelské rozhraní telefonů Samsung, LG, HTC a Nexus. Například Samsung díky otevřenosti a přizpůsobitelnosti systému přinesl podporu snímačů otisků prstů dříve, než se oficiálně dostala do systému Android 6.0 Marshmallow. “Důvodem velkého úspěchu Androidu je skutečnost, že je to otevřený a přizpůsobitelný,” říká Geoff Blaber, analytik výzkumné firmy CCS Insight. “Google musí být velmi opatrný při udržování rovnováhy.”
Co můžete udělat vy?
Nejlepší způsob, jak dostávat aktualizace systému co nejrychleji, je pořízení telefonu řady Nexus. Tyto modely jsou “výkladní skříní čistého Androidu” a jako takové dostávají nejnovější verze vždy jako první. Ostatní výrobci přicházejí s aktualizacemi později, neboť i minimálně upravovaný systém v té podobě, v jaké ho nabízela třeba Motorola, vyžadoval před vydáním úpravy, jež zdržely vydání o týdny až měsíce.
Výrobce prostě musí provést tisíce malých změn, aby připravil poslední Android pro všechny možné hardwarové konfigurace. Pokud by tak neučinil, mohl by neoptimalizovaný systém “lagovat” a/nebo enormně spotřebovávat baterii.
Dalším zdržujícím prvkem na cestě aktualizace od výrobce k zákazníkovi může být mobilní operátor, který do systému často přidává vlastní aplikace (“bloatware”). Kromě toho musí ověřit funkčnost základních funkcí, jako jsou volání či mobilní data. Jistě není těžké uhodnout, že to znamená další testování a ladění, tedy i prodloužení čekací doby. Zpravidla tedy dostávají aktualizace rychleji zařízení koupená v běžné obchodní síti, o jejichž updaty se stará pouze výrobce. Modely od operátorů jsou sice na první pohled levnější, ale částka na jejich pořízení je rozprostřena do několika splátek, svázaných se smlouvou uzavíranou obvykle na dva roky. Podmínky jsou nakonec zhruba stejně výhodné, jako když koupíte telefon od kteréhokoli prodejce – jen cenu zaplatíte najednou.
Nejnovější bezpečnostní hrozby
Android se z hlediska bezpečnosti postupně zdokonaluje. Od sporadických aktualizací, reagujících jen na aktuální hrozby, přešel Google k vydávání pravidelných měsíčních aktualizací, jak je můžeme znát již několik let například z MS Windows. Podobně se k problematice bezpečnosti postavili někteří velcí výrobci v čele se Samsungem a LG. Také někteří operátoři postupně upouštějí od rozsáhlého testování bezpečnostních aktualizací. Vše tedy směřuje k rychlejším systémovým aktualizacím.
Resumé
Je zřejmé, že Apple má z hlediska aktualizací podstatně jednodušší roli: stačí mu testovat a ladit novou verzi systému jen na několika jím vyrobených telefonech. Proti tomu Google se stará pouze o aktualizace telefonů a tabletů Nexus, zatímco tisíce zařízení nejrůznějších značek po celém světě v několika stovkách hardwarových konfigurací jsou v režii výrobců. Ti pak stojí před otázkou, zda investují zdroje do stárnoucího zařízení, které jim již nepřináší žádný hmatatelný profit, nebo jestli se raději budou věnovat nejnovějšímu modelu, který se prodává a vydělává peníze. U mnohých je toto rozhodnutí až příliš jednoduché a jednoznačné.
Zdroj: fin24.com.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (24)
Přidat komentář