9 důvodů, proč se baterie v mobilu nabíjí pomalu a jak problémy odstranit
- Články
- Lukáš Altman
- 5.7.2023
- 25
Připojíte telefon na nabíječku a ani po dvou hodinách není zcela nabitý? Používáte zaručeně silný adaptér, ale přesto se doplňuje kapacita pomalu? Na vině můžou být skryté vady i naprosto základní chyby, které si kolikrát ani neuvědomujeme. Na několik z nich se podíváme. A pokud vás napadají další důvody, proč se baterie mobilu nabíjí pomalu, budu rád za doplnění.
Proč se baterie v mobilu nabíjí pomalu (Obsah)
- Máte špatný nebo poškozený kabel
- Používáte slabý zdroj napájení
- Používáte špatný/slabý adaptér
- Váš telefon už je prostě starý
- Baterie je špatná nebo stará
- Telefon využíváte příliš často
- Na pozadí běží nespočet aplikací
- USB port je znečištěný
- Poškozený hardware
1) Máte špatný nebo poškozený kabel
Kupujete-li náhradní kabel, dejte si pozor na průtok el. proudu, zejména u těch levných neoriginálních. Asijští výrobci sice často slibují, že rychlonabíjení podporuje, ve skutečnosti však stačí tak pro 1A adaptér. Ty silnější jednoduše více “neprocpou”, a mobil se tak bude nabíjet pomaleji i se silnou nabíječkou. Důvodem může být i poškozený kabel, třeba pokud vám ho koušou kočky nebo ho často ohýbáte do příliš ostrých úhlů. Jakou silou je telefon nabíjen můžete ověřit třeba pomocí aplikace Charger Tester (ampere meter).
2) Používáte slabý zdroj napájení
Je to sice banalita, někteří uživatelé si ji ovšem možná neuvědomují a v podstatě trochu souvisí s prvním bodem. Použijete-li k nabíjení telefonu třeba počítač, bude nabíjení pomalé …i přesto, že využívá USB 3.0, je výstup nejvýše 0,9 A. Při poškozeném kabelu bude pak průtok ještě nižší. Pomaleji se může nabíjet i na bezdrátové nabíječce – i když existují modely, které rychlonabíjení podporují, stále bude nabíjení přes kabel rychlejší. Rozdíly už ovšem nemusí být tak zásadní. Pomaleji se pak bude nabíjet i powerbanka, i ty ale umí rychlonabíjení.
3) Používáte špatný/slabý adaptér
Kdo využívá pro nabíjení mobilu původní, tedy originální adaptér, neměl by se ho tento bod týkat. Pokud jste ovšem koupili slabý náhradní adaptér nebo nabíječku do auta, rychlého nabití se nedočkáte. Vždy si zkontrolujte počet ampérů/wattů. K rychlému nabíjení je potřeba alespoň 2 A/10 W, případně silnější (jak udává výrobce).
4) Váš telefon už je prostě starý
Někdo používá mobil dokud slouží. Jenže pětileté telefony se nevyrovnají dnešním standardům Quick Charge, a tak je nepůjde rychle nabít ani se silným adaptérem. Krom toho si mobil se zastaralým hardwarem i softwarem nevezme více, než kolik by zvládl.
5) Baterie je špatná nebo stará
Existují případy, kdy výrobce stahuje z oběhu zařízení se špatnou šarží baterií. Ty potom vydrží málo, rychle se vybíjí …a v extrémních případech se i nafouknou. V takovém případě telefon jednoznačně reklamujte. Na funkčnost baterie je záruka 2 roky, na kapacitu 6 měsíců. Druhou možností může být už stará baterie. Zhruba po dvou letech začne většina uživatelů pociťovat, že vydrží méně, rychleji se vybíjí apod. Řešením je baterii vyměnit, nebo takovému případu předejít a dobře se o ni starat.
6) Telefon využíváte příliš často
Mnoho uživatelů to nebere v potaz, ale časté užívání mobil vybíjí, zejména při užívání náročných aplikací a maximálním jasu. Strávíte-li denně 3 hodiny na Facebooku a Instagramu, k tomu zhlédnete 2 hodiny videí na YouTube, voláte, chatujete, posloucháte hudbu, tak mobil nevydrží ani den. V takovém případě pak musíte všude nosit powerbanku nebo opatřit telefon krytem s externí baterií. Možností je také zapnout spořič baterie, připravte se ale na nižší jas a možná i nižší výkon (závisí na nastavení).
7) Na pozadí běží nespočet aplikací
Pokud použijeme nějakou aplikaci a následně se vrátíme zpět na domovskou obrazovku, telefon zamkneme nebo přejdeme do jiné appky, zůstane ta první “minimalizovaná”. To znamená, že pořád využívá výkon telefon a tím pádem vybíjí baterii, protože “čeká v pozoru”, než ji opět využijete. Ačkoliv se Android hodně zlepšil a aplikace na pozadí už nejsou takový problém, stále si nějaké procento z baterie berou. Proto je vždy zavírejte/vykřížkujte, pokud víte, že je v dohledné době znovu nevyužijete.
8) USB port je znečištěný
Tohle se stane i uživatelům, kteří se o svůj telefon starají s láskou, nosí ho v krytu, nepadá jim. Jenže i při běžném nošení v kapse, kabelce, batohu …se do portu nachytají nečistoty. Vnitřek micro USB nebo USB-c portu je obvykle černý, takže znečištění není vidět. Pokud vám jde kabel připojit ztuha, je nakřivo nebo kousek vyčuhuje, zkuste port vyčistit. Zručnější mohou použít jehlu (pouze při vypnutém mobilu!), lépe však tenké plastové párátko. Tím byste neměli ani silou nic poškodit. Nečistoty opatrně vyšťourejte, někdy najdete slušné chuchvalce prachu.
9) Poškozený hardware
Padá vám telefon často, dostal se do kontaktu s vodou nebo ho používáte při sportu? Konektor může být buď mechanicky poškozený nebo zkorodovaný. U vodotěsných a voděodolných mobilů by k tomu dojít nemělo, ovšem pot nebo dokonce slaná voda udělají své. Další možností je také poškozená základní deska. Ve všech případech budete muset do servisu – ať už na vyčištění konektoru, nebo na jeho úplnou výměnu.
Zažili jste problémy s nabíjením?
Zdroj: androidauthority
Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi
Komentáře (25)
Přidat komentář