TOPlist

Proč Samsung Galaxy S3 nedostane aktualizaci na Android 4.4 KitKat?

samsung_kitkat_ico1

Pokaždé, když Google představí novou verzi svého operačního systému Android, následují týdny a měsíce nekonečných otázek majitelů telefonů a tabletů, zda právě jejich zařízení dostane aktualizaci. V současnosti je zatím poslední verzí Android 4.4.x KitKat, který byl představen v listopadu loňského roku. Také v tomto případě se historie opakovala, přičemž jedna z nejčastějších otázek zněla: dostane update na KitKat také Samsung Galaxy S3? Jde o dva roky starou vlajkovou loď, představenou v květnu 2012. Podle dosavadních zpráv evropská verze KitKat nedostane, naopak americká varianta s větší operační pamětí se pravděpodobně Androidu 4.4 dočká (viz aktualita Samsung Galaxy S3 a Galaxy S3 Mini v USA stále čekají na Android 4.4.2 KitKat). Pojďme si projít hlavní důvody, proč majitelé evropské verze tohoto telefonu s největší pravděpodobností odejdou zklamáni.

Samsung Galaxy S3 nedostane aktualizaci na Android 4.4 KitKat Samsung Galaxy S3 nedostane aktualizaci na Android 4.4 KitKat

18 měsíců stačí, drahoušku!

Oficiálně zatím Samsung nevydal jednoznačné stanovisko, podle kterého jeden z nejlépe prodávaných mobilů z jeho produkce nedostane nový firmware – na údajném oficiálním seznam šestnácti telefonů a tabletů Samsung, které v Evropě dostanou KitKat ovšem Galaxy S3 nefiguruje. Dalším důvodem, proč tento model nejspíš zůstane na verzi 4.3 Jelly Bean, je oficiální podpora po dobu 18 měsíců, která tedy vypršela, budeme-li počítat od okamžiku představení, v listopadu 2013. Tuto lhůtu přitom drží nejen Samsung, ale i Google a většina dalších výrobců zařízení s Androidem. Otázkou je, zda tato doba není příliš krátká – konkurenční Apple například zvládl aktualizovat na iOS7 tři roky starý iPhone 4. Bohužel většina výrobců bere toto pravidlo příliš striktně, takže po roce a půl mohou většinou majitelé na další updaty navždy zapomenout, ačkoli by třeba telefon či tablet novou verzi systému zvládal bez potíží. Údajně právě z důvodu vypršení podpory neaktualizoval Google na KitKat stále ještě hardwarově solidní Galaxy Nexus – zákulisní zdroje ovšem tvrdí, že skutečným důvodem bylo neuvolnění aktualizovaných ovladačů výrobcem procesoru. Reálně tedy můžeme konstatovat, že prvním důvodem, proč “es trojka” nedostane KitKat, je fakt, že je na trhu již bezmála dva roky.

Galaxy S3 nedostane KitKat, protože je na trhu již bezmála dva roky Galaxy S3 nedostane KitKat, protože je na trhu již bezmála dva roky

Třikrát a dost!

Podíváme-li se do historie zařízení s Androidem, pak docela spolehlivě můžeme konstatovat, že s výjimkou Nexusů žádné nedostalo více než dvě zásadní aktualizace. Platí to i pro Galaxy S z roku 2010, stejně jako pro o rok starší Galaxy SII. Naopak z historie Galaxy S3 musíme konstatovat, že Samsung rozhodně toto dítko nezanedbal – telefon obdržel tři velké upgrady a postupně se “prokousal” z Androidu 4.0 až na verzi 4.3, která vyšla velmi brzy po Androidu 4.2.2. Fakt, že “es trojka” dostala celkem tři zásadní aktualizace, což je více než kterákoli jiná vlajková loď tohoto výrobce, je současně dalším důvodem, proč nejspíš nepočítat s KitKatem.

Na Galaxy S3 Samsung s aktualizacemi rozhodně nezapomněl Na Galaxy S3 Samsung s aktualizacemi rozhodně nezapomněl

Potřebujeme prodávat!

V pořadí třetím důvodem je skutečnost, že výrobce nemá příliš motivace k tomu, aby udržoval stávající zákazníky na starých modelech. Za vývojem aktualizace stojí desítky zaměstnanců, které lze využít jinak – například na přípravu updatů pro aktuální “top” telefon či vývoj nových aplikací pro příští model. Kromě času je také nutné uvědomit si finanční náklady, které sice s ohledem na tržby nebudou zásadní ranou pro firemní rozpočet, nicméně návratnost takto vynaložených prostředků se prakticky blíží nule. Taková snaha navíc může oddálit rozhodnutí některých zákazníků k pořízení nového smartphonu.

Vydávání aktualizací oddaluje rozhodnutí zákazníka koupit nový model Vydávání aktualizací oddaluje rozhodnutí zákazníka koupit nový model

Na rozdíl od Applu produkuje Samsung a další výrobci poměrně velké množství telefonů, takže není žádný důvod pokračovat v podpoře déle, než je “nezbytně nutné”. Přeci jen v nejlepším zájmu výrobce je, aby “donutil” zákazníky kupovat nové chytré telefony co možná nejčastěji a nový operační systém s řadou funkcí, které ten starý nemá, může být jedním z rozhodujících kritérií.

Jak z toho ven? Udělej si sám!

Naštěstí existuje alternativní cesta, jak do relativně starého telefonu dostat nejnovější Android
Naštěstí existuje alternativní cesta, jak do relativně starého telefonu dostat nejnovější Android

Naštěstí existuje alternativní cesta, jak do relativně starého telefonu dostat nejnovější Android. Touto cestou jsou alternativní ROMky. Jejich instalace sice není tak jednoduchá, jako “odklepnutí” stažení a instalace oficiálního updatu, nicméně v konečném důsledku přinese nejen KitKat, ale i výrazně “čistější systém”. Právě na redakčním Samsungu Galaxy S3 jsme testovali CyanogenMod 11 v sestavení M5 s Androidem 4.4.2 a můžeme konstatovat, že systém je prakticky zcela stabilní a bezproblémový. Ostatně s výsledky týdenního testování jsme vás seznámili v recenzi ROM CyanogenMod 11 M5 v týdenním praktickém testu [recenze].

Zdroj: Galaxy Droid.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (35)