Jak zlepšit příjem signálu GPS na telefonu s Androidem?
- Návody
- Karel Kilián
- 16.5.2018
- 9
Dnes již patrně nenarazíte na chytrý telefon, který by v “palubní výbavě” neměl modul pro příjem družicového satelitního signálu GPS. Dalo by se říci, že schopnost zařízení určit svou polohu na zeměkouli je dnes považována za standardní funkci. Když potřebujete zjistit, kde se aktuálně nacházíte, nemusíte zjišťovat, na které straně stromů rostou lišejníky, ani čekat na noční oblohu, na které najdete Polárku. Stačí v telefonu spustit příslušnou aplikaci a během několika sekund zjistíte, kde jste, a kudy se eventuálně dostanete jinam. Nicméně někdy (na některých zařízeních častěji než na jiných) může být příjem signálu GPS problém. Pojďme se podívat na několik tipů, co v takové situaci můžete udělat.
“Zkoušeli jste to vypnout a zapnout?”
Začněme typicky “ajťáckým”, leč poměrně často účinným řešením: vypněte a zapněte GPS v zařízení. Můžete to provést přes panel rychlého nastavení pomocí ikony Poloha. Druhá cesta vede přes systémové nastavení, sekci Poloha, kde nejprve vypnete a poté zase zapnete služby určování polohy. Při té příležitosti můžete také zkontrolovat, zda máte povolený režim vysoké přesnosti.
Kontrolní test
Jako další krok můžete provést test, jak je na tom váš telefon s kvalitou příjmu signálu GPS. Pro tyto účely můžeme doporučit osvědčený nástroj GPS Essentials, nabízející celou řadu funkcí. Po instalaci a spuštění vás bude zajímat sekce Satellites s obrázkem družice. Když do ní vstoupíte, uvidíte v grafické formě kde a kolik satelitů váš telefon “vidí”. Pokud je satelitů málo (řekněme méně než pět), pokuste se přesunout na místo, ze kterého je větší výhled na oblohu. Počet dostupných satelitů by po zjištění polohy neměl zásadně kolísat. Jestliže všechny družice jednou za čas mizí a následně se znovu načítají, pravděpodobně bude problém v GPS modulu a nezbude vám nic jiného, než návštěva servisu. Stejně tak pokud na místě s dobrým výhledem na oblohu nástroj “nevidí” žádný satelit, bude se patrně jednat o hardwarový problém.
Udělejte si sami!
Někdy se může stát, že zařízení ztratí přehled o satelitech, které by mělo “vidět”, což v konečném důsledku může vést k tomu, že zjištění polohy bude trvat až několik minut. S tímto problémem může zásadně pomoci aplikace GPS Status & Toolbox. Princip spočívá v tom, že program stáhne takzvaná data A-GPS, která telefonu říkají, jaké satelity má z daného místa vidět. Jejich vyhledávání je pak rychlejší, protože nejsou vyhledávány družice, nacházející se fyzicky na druhé straně zeměkoule.
Po spuštění aplikace nejprve klepněte na obrazovku, čímž vyvoláte panel nástrojů s možností vstupu do postranní nabídky. V ní pak přejděte do sekce Správa stavu A-GPS. V dialogovém okně pak nejprve klepněte na Resetovat a poté na Stáhnout. Díky stažení aktuálních dat budete mít šanci na rychlejší nalezení a kontaktování dostupných satelitů. Pro stažení dat je však nezbytný přístup k internetovému připojení.
Kalibrujte kompas
Jedním z problémů, který může mít vliv na přesnost určení polohy, může být špatně kalibrovaný kompas. V takovém případě má zařízení nesprávné údaje o své orientaci, což způsobuje problémy zejména při používání navigačních aplikací.
Ke kalibraci kompasu můžete opět použít nástroj GPS Status & Toolbox – tuto možnost najdete v postranní nabídce jako položku Kalibrace kompasu. Princip je v podstatě velmi prostý: stačí pomalu, plynule otočit zařízení v libovolném směru několikrát kolem všech tří os. Ukazatel postupně změní barvu z červené přes žlutou až na zelenou dle toho, jak je kalibrace úspěšná.
Celý proces můžete vidět na následujícím videu.
CompassCalibration
Co když nelze zlepšit příjem signálu GPS?
Možných příčin problémů s příjmem družicového signálu je celá řada. V některých případech mohou potíže souviset s firmwarem – v takovém případě často pomůže instalace novější verze, pokud je dostupná, eventuálně alternativní ROM. To ale není řešení pro každého, protože vyžaduje jisté zkušenosti. Určitě tedy není mimo pročíst si nějaké diskuze na webu, abyste měli představu, zda se jedná o plošný problém daného modelu, nebo jestli jde o ojedinělou závadu, se kterou bude lepší navštívit servis.
Pokud vás zajímá pozadí fungování systému pro určování polohy, doporučujeme vaší pozornosti článek Honzy Dolejše Jak funguje zaměření polohy pomocí GPS?
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (9)
Přidat komentář