TOPlist

7 způsobů, jak ušetřit přenesená data

Sdílejte:
Karel Kilián
Karel Kilián
24.8.2015 12:00 (22.9.2015 15:51)
Ikona komentáře 24
data ico
Reklama

Ačkoli všichni operátoři nabízejí tarify bez omezení množství přenesených dat, většina uživatelů (především z důvodu nastavených cen) zůstává svázána nějakým limitem (FUP). Často pak řeší situaci, kdy se po překročení nastaveného „stropu“ musí potýkat s citelným omezením přenosové rychlosti, nebo (v horších případech) dodatečnými poplatky. Cílem tohoto článku je ukázat našim čtenářům několik způsobů, jak snížit množství přenesených dat bez výraznějšího vlivu na komfort a o něco snadněji tak vystačit s omezeným limitem.

Zapněte kompresi dat v prohlížeči Chrome

Většina uživatelů Androidu používá jako webový prohlížeč výchozí aplikaci Chrome. Málokdo ale ví, že tento browser má funkci, která může výrazně snížit objem přenesených dat. Google uvádí, že tato možnost by měla snížit datové přenosy až na polovinu, což je rozdíl, který skoro jistě pocítíte. Uživatelská zkušenost by přitom neměla být výrazněji ovlivněna, kromě toho, že načítání webových stránek bude o něco rychlejší. S podobnou metodou přišla před několika lety norská Opera a v praxi funguje tak, že všechny požadavky na načtení stránky putují nejprve přes servery Googlu, který následně přenesená data (stránky, obrázky, …) zkomprimuje, optimalizuje pro zařízení s menší obrazovkou a teprve poté odešle do prohlížeče odlehčené podobě.
Jak ušetřit přenesená data s prohlížečem Chrome?

Jak ušetřit přenesená data s prohlížečem Chrome?

Jak tuto funkcí zapnete? Jednoduše klepněte na tlačítko kontextové nabídky prohlížeče Chrome, přejděte do sekce Nastavení, otevřete sekci Spořič dat (dole na stránce) a aktivujte přepínač pro zapnutí. V této sekci se pak později můžete podívat, kolik přenesených dat uvedená funkce ušetřila.

Stáhněte si Operu Max

Zapnutí komprese dat v Chrome je nesporně pozitivním krokem k úspoře datových přenosů, nicméně tato funkce je omezena pouze na použití tohoto prohlížeče. Co ale s ostatními aplikacemi, podílejícími se leckdy podstatnější měrou na spotřebě megabajtů? Komplexní systém komprese datových přenosů nabízí konkurence, jmenovitě nástroj Opera Max. Princip fungování je téměř identický, jako v případě „spořiče dat“ v Chrome, takže můžete ušetřit až polovinu přenesených dat, ovšem tentokrát v (téměř) všech aplikacích, přistupujících k Internetu. https://www.youtube.com/watch?v=z-QuZQPtwHs Co víc: Opera Max může také fungovat jako jednoduchý firewall, ve kterém zvoleným programům zakážete přístup k mobilním datům, čímž logicky snížíte celkovou spotřebu (volitelně je možné zakázat i přístup k Wi-Fi, což ovšem nebude v mnoha případech smysluplné). Domovská stránka Opery Max vám pak ochotně ukáže, jak objemná ne/přenesená data jste díky aplikaci ušetřili. Více o tomto programu si můžete přečíst ve článku Vaška Švece Opera Max: šetřete svůj FUP napříč aplikacemi.
Samsung Max VPN & Data Saver

Samsung Max VPN & Data Saver

Samsung Max VPN

Instalovat (Free)

Google Play

Omezte přenesená data na pozadí

Některé aplikace konzumují značné množství dat i v případech, kdy s telefonem nepracujete. Na jedné straně je to způsob, jak zařízení udržuje aktualizované informace a data, na straně druhé takové počínání negativně ovlivňuje nejen přenesená data, ale též výdrž baterie. Je více než zřejmé, že ne každá aplikace skutečně potřebuje zůstat nepřetržitě aktivní. Nastavit toto chování můžete v systémovém nastavení, kde v sekci Přenesená data uvidíte žebříček aplikací, seřazený podle celkového objemu přenesených dat. Když otevřete konkrétní program, uvidíte (světlejším odstínem) celkový objem dat, zatímco tmavším přenesená data na pozadí. U aplikací, kterým hodláte „přistřihnout křídla“, aktivujte volbu Omezit data aplikací na pozadí.

Aktualizujte aplikace jen při připojení přes Wi-Fi

Automatická aktualizace aplikací je rozhodně jedním z nastavení, které doporučujeme v rámci bezpečnosti nechat zapnuté. Je ale vhodné pohlídat si, aby tyto aktualizace neprobíhaly přes mobilní připojení – v některých případech totiž velikost stahovaných balíků může dosáhnout desítek až stovek megabajtů. Snadno jedním updatem můžete přijít o data na celý měsíc. Uživatelům s omezeným datovým limitem tedy rozhodně doporučujeme otevřít si Obchod Play, navštívit kontextovou nabídku, kde přejdete do Nastavení a pod volbou Automatické aktualizace zvolíte Aktualizovat aplikace automaticky jen prostřednictvím WI-Fi.

Dávejte pozor na nastavení synchronizovaných účtů

Automatické synchronizace a push notifikace jsou bez diskuze šikovné funkce, přispívající k celkové praktičnosti operačního systému Android. Mimo jiné ale vyžadují připojení a komunikaci se serverem příslušné aplikace, kde si kontrolují dostupnost nových informací. Ani to by nebyl zásadní problém, kdyby takovou synchronizaci neprováděly i programy, které má uživatel nainstalované, ale nepoužívá je. Právě z tohoto důvody byste si měli dávat pozor na nastavení synchronizovaných účtů, které najdete v systémovém nastavení pod položkou Účty. Účty aplikací, které nechcete nadále synchronizovat, může odstranit tak, že otevřete příslušnou položku a v kontextové nabídce vyberete možnost Odebrat účet.

Vyhněte se streamování obsahu

Značný vliv na přenesená data může mít nejrůznější multimediální obsah, zejména pak videa (především ta ve vysoké kvalitě) a hudba streamovaná z Internetu. Snažte se při připojení přes mobilního operátora vyhýbat konzumaci tohoto typu obsahu doslova za každou cenu! Hudbu a filmy na cesty si můžete uložit na paměťovou kartu a pouštět si je bez připojení k síti. Když už se dostanete do situace, kdy se musíte podívat na streamovaný obsah, vždy si zkontrolujte kvalitu, ve které ho přijímáte. Čím vyšší rozlišení totiž video má, tím větší datové přenosy bude jeho sledování realizovat. Snížit rozlišení přitom umí nejen Youtube, ale i většina alternativních zdrojů pro sledování videí.

Kešujte, kešujte, kešujte

Některé aplikace umožňují ukládání dat do lokálního úložiště. Patří mezi ně například i populární Mapy Google, Hudba Play a další. Cílem vaší snahy o nižší datové přenosy by tedy mělo být uložení maxima dat během připojení k Wi-Fi. Pak můžete vyrazit na cesty a užívat si obsahu bez nutnosti přenášet drahocenná data.

Závěr: jak tedy ušetřit přenesená data

Použití alespoň některých z výše uvedených tipů se určitě projeví na celkové spotřebě mobilních dat vaším zařízením. Samozřejmě existují i další cesty, jako například manuální či automatizované vypínání mobilního připojení k Internetu, nicméně cílem tohoto článku bylo nabídnout rovnováhu mezi funkčností a úsporou. Při použití těchto technik tak neztratíte funkčnost svého telefonu, ale současně snížíte objemy přenesených dat. Máte nějaké další tipy pro snížení datových přenosů? Podělte se o ně v diskuzi pod tímto článkem! Možná na základě čtenářské odezvy sesbíráme podklady pro další pokračování tohoto článku. Vychází ze článku 7 ways to reduce data consumption on your Android smartphone Edgara Cervantese ze serveru Android Authority.

O autorovi

Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi

Karel Kilián
Sdílejte: