TOPlist

Přehřívání telefonu: Jak mu předcházet a jak mobil rychle zchladit?

Přehřívání telefonu

Přehřívání telefonu provází hlavně v průběhu léta téměř každého, i když to někteří úmyslně ignorují. Důvodů, proč se mobil přehřívá, existuje více, a my si představíme ty vůbec nejčastější. Hned zkraje příklad z praxe, kdy řidiči nechávají smartphone na palubní desce, kde na něj svítí slunce …a ještě ho ideálně připojí na nabíjení. Ne, to potom opravdu není chyba telefonu, že je nepříjemně horký a nezvládá už tak náročnou GPS.

V současných vedrech ale není přehřátí mobilního telefonu tak těžké. Stačí sednout do nevětrané tramvaje bez klimatizace, kde je teplota ještě vyšší než venku, a smartphone se zahřeje i při brouzdání po internetu.

Rozdíl mezi horkým a teplým mobilem

Každý telefon se zahřívá, hlavně když se dostane pod zátěž. Typicky při hrách, hodně spuštěných aplikacích, GPS, nabíjení apod. Provozní teplota telefonu je stále normální do zhruba 43 °C (některé odolnější vydrží i více). Horší potom je, když se mobilní telefon zahřeje tak moc, že ho téměř nejde udržet v ruce. Takové zahřívání má obvykle rychlý nástup a je jasným ukazatelem, že v telefonu není něco v pořádku. Ve většině případů se tak stane po nějakém větším pádu (nebo po sérii pádů), doporučuji vyhledat servis.

Mobil se přehřívá

Co způsobuje přehřívání telefonu?

Mnoho zdrojů tepla v mobilu není, a pokud se přehřívá, bývá v jednom místě o poznání vyšší teplota než v jiném. K hlavním producentům tepla patří procesor, baterie a obrazovka. Během používání by měl nejvíce topit procesor, který je obvykle umístěn v pravé horní polovině smartphonu. Akumulátor (baterie) by se měl zahřívat maximálně při nabíjení, během používání ne (pokud se to děje, s největší pravděpodobností není v pořádku). A nakonec obrazovka, u níž může dojít k přehřívání v důsledku zahřátí obvodu.

Co je špatně, když se v mobilu přehřívá baterie?

V takovém případě hlavně problém neignorujte! Nejdříve je třeba určit, jak rychle se baterie zahřívá, jak moc je teplá, a jestli má i další doprovodné příznaky. Častým důvodem bývá přehřívání způsobeno špatně nebo nekvalitně vyrobenou baterií (chyby se prostě stávají), takže pokud jste ji nechali nedávno měnit, poptejte se v daném servisu. Případně může být baterie poškozená v důsledku pádů (i když vypadá mobil zvenčí v pořádku, uvnitř být nemusí). Pokud se baterie rychle zahřeje, raději navštivte servis, v extrémních případech se může vznítit.

Telefon - přehřívání baterie

První pomoc, jak zchladit přehřátý mobil

Pokud se telefon přehřeje, napíše vám, že dočasně omezí provoz, aby se zchladil. To znamená, že bude možné používat primárně volání a psaní SMS, ale třeba hru si nespustíte. V momentě, kdy telefon zahlásí přehřátí nebo se vám zdá příliš teplý, zkuste následující.

Vypněte všechny sítě a aplikace

Čím více spuštěných sítí a funkcí máte (mobilní data, Wi-Fi, bluetooth, GPS atd.), tím více je smartphone zatěžován. Když do toho běží ještě 10 aplikací na pozadí a vy hrajete hru, stoupá jeho teplota mnohem rychleji. Pokud se začne telefon přehřívat, ukončete nejlépe všechny aplikace a vypněte nepotřebné sítě. Nejlépe aktivujte režim „Letadlo“ nebo telefon na chvíli úplně vypněte.

Přehřívání mobilu - režim letadlo

Sundejte kryt/obal a postavte telefon na stranu

Mobilní telefon nemá žádné větrání a teplo tak odchází „samovolně“. Nasazený kryt však jeho odvod výrazně zpomalí, takže ho alespoň při větrání sundejte. Pokud chcete, aby se telefon zchladil co nejrychleji, postavte ho na stranu a opřete třeba o knížku. Položíte-li ho na záda, bude teplo unikat pouze stranami a přes displej. Zatímco když stojí třeba na spodní straně, může teplo odcházet více než 90 % plochy mobilu.

Použijte větrák nebo klimatizaci, zchladí přehřátý telefon

Jedete-li v autě a máte telefon na palubní desce, kde na něj praží přímé slunce, obětujte jeden ventilační průduch a namiřte ho na mobil. Studený vzduch ho dokáže zchladit o několik stupňů a můžete tím předejít přehřívání telefonu. Stejně lze využít i větrák doma, smartphone před něj stačí položit a nechat aspoň pár minut „ofoukat“.

Mobil - přehřívání - auto, klimatizace

Ukončete procesy na pozadí, zbytečně zahřívají

I když ukončíte aplikace, můžou některé procesy stále běžet na pozadí; a k jejich ukončení existují další aplikace. Ty umí obvykle telefon rovnou zchladit, resp. umí ukončit všechny nepotřebné procesy a mohou tak telefon během minuty zchladit o několik stupňů.

Vodotěsný telefon můžete ponořit do vody

Za sebe to nedoporučuji, ale část uživatelů chladí telefon vodou (samozřejmě, že je vodotěsný). Ta má podobný efekt jako studený vzduch, takže teplo z telefonu rychle ustoupí. Smartphone můžete strčit třeba do kašny nebo do řeky, do minuty by mělo dojít ke znatelnému ochlazení. Řešení to je, ale pozor, že certifikace IP67 u mobilního telefonu nemusí fungovat 100%. Zařízení může mít výrobní  vadu, narušenou vodotěsnost po pádu aj., takže si mobil vodou akorát zničíte (výrobce bohužel záruku neuzná ani v případě výrobní vady).

Jak předcházet přehřívání telefonu

Způsobů existuje mnoho a každý má jistě ten svůj osvědčený. Budu rád, pokud se o tipy, jak bojovat proti přehřívání telefonu, podělíte do komentářů. Hned zkraje zapomeňme na mrazák, telefon (a hlavně baterie) nemá rád extrémní teploty. A to samé platí o lednici, kde je mj. ještě vlhkost. Raději zkuste následující způsoby.

Telefon nezatěžujte, náročné aplikace si odpusťte

Je spousta činností a aplikací, které telefon zatěžují a tím vytváří větší teplo. Jmenovitě jsou to hry, GPS, mapy, větší množství spuštěných aplikací apod. V teple je tedy využívejte pouze v případě nutnosti, jinak si je zkuste odpustit.

Sundejte kryt/obal, zabraňuje úniku tepla z mobilu

Mobil nemá žádné přímé chlazení jako třeba počítač, a teplo tak uniká samovolně. Pokud máte na telefonu kryt/obal, jeho odvod zpomalujete, a to celkem výrazně. Rozdíl může být tak velký, že zatímco s krytem se vám zahřeje během několika minut, bez něj ho můžete v klidu používat. Vím, že kryt je na mobilu pro spoustu lidí neodmyslitelný – zkuste použít alespoň nějaký tenčí, který lépe propustí teplo. Pokud máte mobil na slunci, dejte přednost světlým barvám před tmavými, k přehřívání telefonu pak nemusí vůbec docházet.

Přehřívání telefonu - sundat kryt

Pomalejší nabíjení zabrání přehřívání telefonu

V momentě, kdy nabíjíte mobilní telefon slabším 1A/5W adaptérem, zvýší se teplota baterie jenom mírně. Pokud naopak využijete rychlého nabíjení s 2A/10W a silnější nabíječkou, začne se smartphone zahřívat více. Za běžné pokojové teploty je to v pořádku, i když samo rychlé nabíjení baterii opotřebí rychleji než to pomalé.

Nabíjení smartphonu - přehříváníPhone charging with energy bank.

Pokud ovšem máme venku přes 30 °C, je teplo i telefonu. A při rychlonabíjení se zahřeje mnohem rychleji a na vyšší teplotu než normálně. Ne, obvykle to nebude kritická situace, ale přinejmenším to může poškodit baterii, potažmo snížit její životnost. To platí dvojnásob, když využíváte rychlé nabíjení a zároveň hrajete na telefonu hru. Z vlastní zkušenosti vím, že je někdy až nepříjemné mobil držet a raději ho odkládám.

Podělte se o zkušenosti s ostatními

Víte o dalších příčinách přehřívání telefonu? Znáte nějaký trik, jak ho rychle zchladit? Dejte nám vědět do komentářů a pomozte vylepšit článek i pro ostatní čtenáře. Děkujeme!

Odkládejte mobil na větraná místa

Ačkoliv se může zdát schování smartphonu do batohu či kabelky jako dobrý nápad, není to tak. V uzavřeném prostoru stoupá teplota ještě rychleji (viz. auto), takže mu tím spíše ublížíte. V každém případě by měl být telefon na větraném místě pro lepší odvod tepla a rychlejší chlazení.

Nejhorší je přehřívání telefonu v autě

Opět navážu na řidiče, kteří rádi vozí telefon na palubní desce, kde na něj přímo svítí slunce. Lépe si pořídit držák do ventilační mřížky, a pokud nepoužíváte navigaci, dát ho úplně z dosahu slunečních paprsků. Když z auta odcházíte, nezapomeňte si vzít telefon s sebou. Pokud ho ale nechcete opatrovat třeba když jedete k jezeru, schovejte ho alespoň do stínu (ale ani to není ideální). Teplota v autě může dosáhnout až 50 °C, což by smartphonu rozhodně neprospělo.

Telefon - palubní deska auta - přehřátí

Skryjte mobilní telefon před přímým sluncem

Stejně jako v případě auta, i tady je lepší nechat telefon ve stínu. Pokud ho máte na stole nebo na osušce, přikryjte ho čepicí, kloboukem nebo třeba knížkou, nebude tak čelit přímému slunci.

Neodkládejte mobil na železné, tmavé a matné povrchy

Nejvíce přitahují sluneční paprsky tmavé a matné plochy. Když odložíte telefon na černý stůl, bude přitahované teplo částečně přenášeno i na telefon.

Přehřívání telefonu může mít různé příčiny, ty nejčastější jsem snad zmínil všechny. Pokud možno, snažte se přehřívání předcházet, škodí hlavně baterii. Jakmile je telefon teplý, zkuste činnosti omezit na minimum a vyvarovat se používání na přímém slunci. Asi nejhůře je na tom smartphone v autě na palubní desce v kombinaci s nabíjením.

Jak řešíte přehřívání telefonu?

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (21)