TOPlist

Přehled architektur ARM procesorů – úvod k přehledu CPU

arm-cortex-a151

Jelikož se již brzy podíváme na to, co se skrývá ve vašich telefonech za hardware, bylo by vhodné se podívat, jaké jsou aktuální architektury ARM procesorů a co vlastně pro koncového zákazníka, vás, nabízí. To vše se dozvíte lidskou řečí bez zbytečných technických výrazů v tomto přehledu.

Cortex A5

Nejnižší z rodiny Cortex. Jedná se především o přepracované ARMv6 procesory, jako byl například Qualcomm MSM7227, který byl hojně využíván v lowendových telefonech. Ono byl vlastně Cortex A5 vyvinut pro procesory jako byl tento. Nabízel lehkou migraci a především nabízí z celé Cortex A rodiny nejnižší spotřebu a nejlepší poměr výkon/watt. Tyto procesory staví na informační sadě ARMv7, tudíž vám i nabídnou plnohodnotný zážitek z prohlížení internetu díky podpoře Adobe Flash. Tato architektura navíc tak trochu vytlačila Cortex A8, který byl 2 roky zpátky high-endem, navíc běží na shodné frekvenci, a to 1 GHz. Jedinou nevýhodou, kterou uživatel může na této architektuře shledat, je nejspíše nemožnost natáčet HD 720p video a vyšší. Pakliže se díváte po Androidu, se kterým byste začali a nechcete moc investovat, hledejte zařízení s procesory Cortex A5, například skvělý Huawei Ascend G300.

Cortex A5 MPCore 600px

 

Cortex A7

Kde se vzal, tu se vzal, malý Cortex A7 z křemíku vstal. Byl navržen zároveň s Cortex A15 architekturou, což je v současnosti high-end. Ale o A15 až později. Cortex A7 je v současnosti pro ARM tou nejdůležitější architekturou, kterou v současnosti má. Nabízí totiž vysoký výkon, malou spotřebu, více jader a hlavně je plně kompatibilní s A15. Navíc zde ARM vyvinul technologii big.LITTLE, což je něco jako 4-PLUS-1 u nVidie, jen mnohem efektivnější. Celé to vlastně funguje tak, že se spojí pár jader Cortex A15 a k tomu přilepí jedno či více jader Cortex A7. Zatím co Cortex A7 zajišťuje s minimálními nároky na energii všechny běžné funkce (nenáročné hry, systém, video, internet), Cortex A15 se aktivuje pouze tehdy, je-li skutečně třeba a A7 jádra jsou vytížena na maximum. Na samostatný Cortex A7 v podobě čtyřjádrového procesoru MTK6588 se můžeme těšit již koncem roku. A jestli vám MTK (MediaTek) nic neříká, tak se vám ani nemůžeme divit. Tento procesor se totiž využívá převážně v čínských mobilech, ovšem to jim na výkonu nijak neubírá. Navíc se objeví na trhu velmi výkonné Dual SIM zařízení, které leckdo využije.

 

Cortex A7 MPCore458x5281

 

Cortex A8

Známý též jako „ten první“. V roce 2008 a 2009 nabízel na mobilních zařízeních luxusní výkon a vlastně to bylo poprvé s touto architekturou, kdy se objevila instrukční sada ARMv7, na které běží i Flash Player v prohlížečích. Všichni rádi a s láskou vzpomínáme na takový HTC Desire (ten sice není Cortex A8, ale Scorpion od Qualcommu, architektury jsou si však velmi podobné) nebo Samsung Galaxy S. A8 ale přinesla něco, co na Androidu nebylo do té doby moc k vidění, a to především plynulost prostředí (ano, měl to na svědomí i samotný Android, v té době ve verzi 2.1). Bohužel (nebo naštěstí?) se od Cortex A8 architektury začíná upouštět a výrobci se zaměří spíše na výrobu Cortex A5 či A7 procesorů, které jsou energeticky efektivnější a výkonnější.

 

Cortex A8 600px

 

Cortex A9

Taková malá revoluce na poli ARMu. Nejenže je o 20 % výkonnější než Cortex A8, ale poprvé jsme zde mohli spatřit vícejádrové procesory a schopnost natáčet FullHD video ve slušné kvalitě. První takový procesor byl Tegra 2, který se poprvé objevil v přístroji LG Optimus 2X. Sice se vynořili zlí jazykové, kteří požadovali místo klasické Li-Ion či Li-Pol baterie termonukleární vodíkový reaktor, ovšem spotřeba se vůči A8 spíše snížila, než zvýšila. ARM je prostě na poli spotřeba/výkon čaroděj a v tom mu můžou výrobci PC procesorů tiše závidět. V současnosti jsme u čtyřjádrových verzí této architektury a zde také zůstaneme. Více jader totiž není třeba, navíc už přišla na řadu architektura Cortex A15, takže na Cortex A9 můžeme stejně jako v případě Cortex A8 již pomalu zapomenout.

 

Cortex A9 Quad core 600px

 

Cortex A15

Nejvyšší z nejvyšších, s bombastickým výkonem, spotřebou a s nepřekonatelnými technologiemi. Výkon je tentokrát vůči Cortex A9 architektuře vyšší až o 40 % (při poměru výkon/takt). Sice se dočkáme pravých Cortex A15 procesorů až začátkem příštího roku (OMAP 5, Exynos 5), ale čeho je tato architektura schopná, nám již nyní představuje Qualcomm se svými jádry Krait, která mají právě konkurovat Cortex A15 procesorům. Pro příklad udám, že 2 jádra Krait na 1,5 GHz jsou výkonnější než 4 jádra Tegry 3 na stejné frekvenci (samozřejmě záleží i na SW odlazenosti, takové One X s odladěným softwarem může být výkonnější až o 20 % než s původním SW).  A teď si představte, že průměrná frekvence dvoujádrového Cortex A15 procesoru se bude pohybovat kolem 2 GHz, čímž už se blížíme taktům známým z PC, a například takový ST-Ericsson oznámil, že jeho dvoujádrové Cortex A15 řešení bude mít takt neuvěřitelných 2,5 GHz. Příští rok prostě bude pro výkon mobilních zařízení opět přelomový a mobily již doslova začnou vytlačovat přenosné herní konzole.

 

cortex a15

 

Adam Kováč
O Autorovi - Adam Kováč

Student IT, milovník Androida a všeho kolem něj :-) více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)