TOPlist

SvětAndroida doporučuje: 6x nejlepší předpověď počasí

Sdílejte:
Karel Kilián
Karel Kilián
29.9.2016 06:00 (6.10.2016 11:05)
Ikona komentáře 30
Reklama

Jaké bude odpoledne, zítra nebo za týden? Zatímco v minulosti jsme si museli počkat na večerní zprávy či ranní vydání novin, dnes můžeme sledovat předpověď počasí takřka kdykoli a kdekoli. Stačí k tomu chytrý telefon a příslušná aplikace. Jenže jak zvolit tu, která je nejlepší, nejpřesnější a nejhezčí? Od toho je tu tým redaktorů portálu SvětAndroida.cz, který se sešel, aby nabídl svým čtenářům „to nej“ z Obchodu Play. V tomto díle se podíváme na šest programů, z nichž ani jeden nemá hodnocení horší než 4,2.
6x nejlepší předpověď počasí

6x nejlepší předpověď počasí

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?

  • První týden vyhlašujeme v redakci téma následujícího kola cyklu SvětAndroida doporučuje. Redaktoři mají sedm dnů na to, aby nominovali své oblíbené programy.
  • Druhý týden zpracováváme článek SvětAndroida doporučuje, sestavený na základě redaktorských nominací.
  • Poté, co článek vyjde, třetí týden sbíráme skrze formulář nominace od čtenářů. Uvědomujeme si totiž, že ani při sebevětší snaze většinou redakčními silami nepokryjeme celé spektrum programů.
  • Čtvrtý týden zpracováváme článek Čtenáři doporučují, sestavený na základě čtenářských nominací.
  • V okamžiku, kdy vychází článek Čtenáři doporučují, se celý koloběh rozbíhá znovu.

Pořadí ve článku

Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:
  1. Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
  2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
  3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
  4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe
Do tohoto kola nominovalo šest redaktorů celkem šest aplikací, přičemž na jedné se shodli tři, na třech pak dva nominující.

Weather Timeline – Forecast

Můžeme konstatovat, že tento díl cyklu SvětAndroida doporučuje má možná tak trochu nečekaného vítěze. Polovina nominujících se totiž shodla na aplikaci Weather Timeline – Forecast. Prvním zastáncem je redaktor David Trlica: „Weather Timeline používám ze dvou důvodů, prvním je pěkný a přehledný Material design, kdy po otevření aplikace ihned vidím vše potřebné. Druhým a hlavním důvodem je ale velké množství widgetů, které se dají různě upravovat, dá se vybrat od jednoduchých hodin s teplotou, až po kompletní týdenní předpověď, takže pro mé časté úpravy ploch ideální. Potěší i detailní nastavení, včetně hodně možností, jak si nastavit výstrahy, které vás budou upozorňovat při nebezpečných podmínkách.“ Druhým do party je Honza Dolejš: „Nejsem na počasí nijak náročný a bohatě mi stačí přibližně vědět, jaké počasí bude dnes a zítra. Hledal jsem zároveň hezký Widget s časem, přes který se vždy dostanu k alarmu. Weather Timeline mi spojuje obě věci – stylový Widget s počasím a zároveň jednoduché a přehledné počasí. Naleznu zde aktuální počasí, hodinový přehled i předpověď na týden či radar. Utracené „dvacky“ rozhodně nelituji.“ A do třetice všeho dobrého i zlého je tu Daniel Macho, který aplikaci doporučuje z následujících důvodů: „Má spoustu nastavitelných možností, jako například různé meteorologické servery nebo předpověď pro více míst naráz. Upravit se dají zobrazované informace i vzhled celého prostředí. Dle mého se jedná o jednu z nejlepší aplikací na počasí pro Android vůbec.“

Co slibuje předpověď počasí Weather Timeline – Forecast?

V oficiálním popisku autoři popisují své dílko jako jednoduchou aplikaci, ve které zjistíte předpověď počasí na následující hodinu, dva dny a týden. Data jsou prezentována v přehledné časové ose, která poskytuje informace ve snadno stravitelné podobě. Jednotlivé položky jsou přitom barevně rozlišené podle toho, jaké podmínky budou panovat. Aplikace také obsahuje aktuální meteorologické výstrahy/upozornění pro vybrané lokality. Asi největší odlišností od konkurence je „stroj času,“ díky kterému si můžete prohlédnout (samozřejmě jen teoretické) prognózy na měsíce i roky dopředu nebo zkontrolovat, jaké počasí bylo třeba před několika desítkami let. Jako hlavní vlastnosti a funkce jsou jmenovány:
  • Jednoduchý a elegantní design
  • Použití barev pro zvýšení čitelnosti
  • Časová osa s počasím pro snadný pohled na informace
  • Stroj času předpovídá povětrnostní podmínky měsíce a roky dopředu či dozadu
  • Místní meteorologické výstrahy
  • Více možností volby poskytovatele dat počasí
  • Široké možnosti přizpůsobení grafických témat
  • Snadno pochopitelné grafy a tabulky teplot, srážek atd.
  • Podpora zařízení Android Wear a tabletů
  • Podpora více jazyků včetně češtiny
  • Využívá data lokálních meteorologických služeb
Aplikaci Weather Timeline – Forecast si dosud nainstalovalo více než sto tisíc uživatelů a její průměrná známka je velmi pěkných 4,7 z 5,0. 15 MB velký balíček bude fungovat na zařízeních s Androidem 4.0 a novějším.
Weather Timeline - Forecast

Weather Timeline - Forecast

Sam Ruston

Meteor (Počasí) » Meteoradar

Naopak druhá příčka příliš velkým překvapením nebude. Český Meteoradar se několik posledních mezi nejlepšími programy vyskytuje jako stálice. Na druhém místě se usadil díky dvěma nominacím a velmi vysokému hodnocení. Jako první nominoval redaktor Daniel Macho: „Meteor je svým principem podobný aplikaci Windyty. Na rozdíl od něj ale zobrazuje pouze Českou republiku a výřez okolí. Navíc neumí zobrazit oblačnost, ale pouze srážky. Pokud vás ale zajímá, zda právě začínající slejvák potrvá dlouho, je tou nejlepší volbou. Na první pohled vidíte aktuální situaci. Můžete se ale posuvníkem vespod aplikace podívat do minulosti, kdy se pohyb srážek zaznamenával každých 10 minut. Na jejich základě pak máte k dispozici i přibližnou předpověď na následující hodinu.“ Dalším zastáncem je Karel Kilián: „Pokud potřebuji vědět, zda bude v následujících hodinách pršet, je Meteor tím nejlepším pomocníkem. Stačí krátký pohled a uživatel se dozví místa, kde prší, intenzitu srážek, směr a rychlost pohybu. Z toho se pak dají dedukovat další informace, jako třeba jak dlouho bude ještě pršet nebo kdy naopak srážky ustanou.“

Co umí Meteor (Počasí) » Meteoradar?

Jak již vyplynulo z popisku redaktorů našeho portálu, jedná se o aplikaci, ze které vyčtete, kde pršelo a prší, jak intenzivní byly srážky a jakým směrem se pohybují. Jedná se o vizualizaci meteorologických radarových dat pro území naší republiky od oficiální aplikace Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Jako zásadní vlastnosti jsou jmenovány:
  • Přesná hodinová předpověď dešťových a sněhových srážek.
  • Inteligentní a intuitivní uživatelské rozhraní.
  • Widget na plochu se živým zobrazením situace.
  • Zobrazení aktuální polohy.
  • Přehrávání sekvence snímků.
  • Kešování údajů a map pro rychlejší načítání.
  • Možnost vytvoření značky na mapě.
Meteoradar se může pochlubit více než milionem stažení a průměrnou známkou 4,6. Jen 2,3 MB velkou aplikaci lze instalovat na Android 2.1 a vyšší.
Meteor meteoradar

Meteor meteoradar

Androworks

Instalovat (Free)

Google Play

Google

Google, nebo chcete-li Chytré karty Google či Google Now poskytují základní informace o počasí, které ale řadě uživatelů naprosto postačují. Jako prvnímu dejme slovo manažerovi projektu Petru Mišákovi: „Google je v tomto celkem pokrokový. Nejen, že vyhledá, co potřebujete, ale ve spoustě případů, dokáže vaše hledání i pochopit a nabídnout vám specializované výsledky v líbivém kabátku. Obzvláště u počasí došlo v poslední době ke změně, takže se jednak dozvíte, jak bude ve vaší oblasti teplo, ale Google vám prozradí i vítr a srážky včetně předpovědí na několik dní dopředu. Někteří ocení i informaci o pocitové teplotě, nebo UV index :).“ Druhým zastáncem této aplikace je Honza Dolejš: „Ještě před používáním Widgetu Weather Timeline jsem používal Google Now, do kterého jsem vždy jen napsal „počasí“ a rychle jsem se dozvěděl, jak bude dnes i následující dny. Není to sice extra přesné ani detailní, ale za to rychlé informace všude po ruce.“

Co prozradí Google o počasí?

Pokud se podíváte do Chytrých karet Google, najdete zde jednoduchou předpověď na následující čtyři dny, přebíraná ze serveru Weather.com. O něco zajímavější, podrobnější a graficky přitažlivější zpracování na vás čeká po klepnutí, nebo po zadání či vyslovení výrazu „počasí.“ Kromě žabáka si budete moci prohlédnout hodinovou předpověď na dalších 12 hodin, nejvyšší a nejnižší teploty na aktuální a následující den. K dispozici je i desetidenní prognóza s poměrně podrobnými údaji, jako jsou rozmezí teplot, vítr, vlhkost, východ a západ slunce a informace o očekávané situaci v jednotlivých částech dne. To vše ve slušivém kabátku, nesoucím se ve stylu Material. Aplikace Google má více než miliardu instalací, což je ovšem dáno i tím, že je předinstalovávána do skoro všech telefonů s Androidem. Průměrná známka 4,4 svědčí o slušné spokojenosti uživatelů.
Google

Google

Google LLC

Instalovat (Free)

Google Play

Meteor (Počasí) » Aladin

Málokdy se v rámci tohoto cyklu stává, že by se v nominacích objevily dvě aplikace od stejného vývojáře. V případě předpovědí počasí se to podařilo vývojářům z Androworks, do jejichž stáje spadá jak Meteoradar na druhém, tak i Aladin na čtvrtém místě. Tento program doporučuje Petr Mišák, který říká: „Pokud potřebuji specializovanou předpověď počasí, která se hodí například při létání s dronem, sáhnu po Aladinovi. Pro každodenní používání je tam informací až příliš, ale například hustota mlhy v jednotlivých výškových pásmech je pro předpověď, zdali máte jít lítat, nebo zůstat doma, jako dělaná :)“ Dalším fandou této aplikace je Karel Kilián: „Někomu vyhovují slovní popisy počasí, já ale oceňuji, když mohu meteorologickou situaci na další dny zhlédnout takříkajíc jedním pohledem. A to Aladin splňuje dokonale – na čtyřech kartách zobrazuje úplně vše, co běžný člověk potřebuje vědět: teplotu vzduchu a srážky, rychlost a směr větru, oblačnost, tlak a vlhkost vzduchu. Prognóza je sice k dispozici „jen“ na dva dny dopředu, nicméně spolehlivost dlouhodobých předpovědí je natolik vrtkavá, že delší období nemá příliš velký smysl. Líbí se mi jednoduchá grafika, snadné ovládání a možnost sledovat situaci na aktuálním či libovolném jiném zadaném místě.“

Čím se chlubí Aladin?

Autorům rozhodně nechybí sebevědomí, když hned v prvním odstavci prezentují své dílko slovy: „Oficiální aplikace Českého hydrometeorologického ústavu Aladin je zde pro všechny, které zajímá opravdová předpověď počasí, která na poli chytrých zařízení nemá obdoby.“ Aladin nabízí pravidelné předpovědi:
  • Teploty
  • Vlhkosti
  • Tlaku
  • Větru
  • Srážek
Obrovskou výhodou aplikace Aladin je bezesporu aktuálnost. Veškeré informace, které jste třeba ráno u předpovědi v televizi získaly, už nemusí být tak úplně aktuální a nepříjemná sprška cestou z práce bez deštníku nepotěší. Aladin vás dokáže zásobovat těmi nejčerstvějšími informacemi, jež se v centru Českého hydrometeorologického ústavu objeví. Aladina si dosud nainstaloval více než milion uživatelů a jeho průměrné hodnocení je 4,4. Instalační balíček velký 2,1 MB lze použít na Androidu 2.2 a novějším.
Meteor (Počasí) » Aladin

Meteor (Počasí) » Aladin

Androworks

Instalovat (Free)

Google Play

Windyty

Dostáváme se ke dvěma aplikacím, které nominoval právě jeden redaktor. V případě programu Windyty, který se v rámci našeho seriálu objevuje poprvé, je nominujícím Daniel Macho: „Když potřebuji vědět, zda se bude v dohledné době svítit sluníčko či zda bude oblačno, sáhnu po Windyty. Umí totiž zobrazit aktuální počasí na celém světě a ještě k tomu krátce předpovídat jeho změny. Můžete se tak podívat, zda bude pršet, zda bude zatažená obloha či jaké bude teplo. Vše zobrazené na mapě, kde jde vidět i proudění vzdušných proudů, takže sami snadno poznáte, kam se počasí požene dál.“

Čím chce zaujmout Windyty?

Autoři jsou v případě této aplikace poměrně skoupí na slovo a hlavní klady shrnuli do čtyř bodů:
  • Nativní Android verze populárního webu www.windyty.com.
  • Animované mapy větru, oblačnosti, teploty, tlaku, vln a dalších s prognózou až na 14 dní dopředu.
  • Předpověď počasí pro nadmořskou výšku až FL450.
  • Letištní předpovědi METARs a TAF. Dekódovaná data v čitelném formátu.
Předpověď počasí Windyty si nainstalovalo více než sto tisíc uživatelů a její hodnocení je 4,6. 16 MB velký program nainstalujete na Android 4.0.3 a vyšší. Ke spokojeným uživatelům patří mimo další také Pavel Čech, který k pětihvězdičkovému hodnocení napsal komentář: „Super! Počasí celého světa, podrobná mapa, skvělá možnost volby map teploty, větru, srážek. Najde to o místní on-line kamery. Vynikající, jen ten widget chybí.“
Windy.com - Weather Forecast

Windy.com - Weather Forecast

Windyty SE

Instalovat (Free)

Google Play

Yr

Poslední, ale určitě zdaleka ne nejhorší aplikací dnešního přehledu je norské Yr. Karel Kilián, který ho doporučil, k němu říká: „Vyzkoušel jsem snad všechny předpovědi počasí, přebírající a zpracovávající data z nejrůznějších zdrojů. Nakonec jsem se zeptal sám sebe, proč používat program, který data přebírá od nějakého poskytovatele? Proč nepoužívat aplikaci, čerpající přímo od zdroje? A protože jsem na základě dlouhodobého testování vyhodnotil jako nejspolehlivější Yr.no (a nejsem v tomto názoru zdaleka sám), rozhodl jsem se vyzkoušet jeho oficiální aplikaci. Ta určitě neohromí grafickým zpracováním, animacemi ani žádnými efekty. Její rozhraní je možná až „vědecky strohé.“ V čem ale vyniká, je přesnost předpovědí. I zde sice platí, že nemá smysl řešit, jak bude za týden, ale na dva dny dopředu se Yr „trefuje“ hodně spolehlivě, včetně poměrně přesné predikce intenzity a času srážek. Používám Yr vedle Aladina a pro mnohé bude jeho hlavní přidanou hodnotou, že se nezaměřuje jen na Česko, ale můžete v něm sledovat data prakticky pro jakékoli místo na světě.“

Proč si nainstalovat právě Yr?

Podobně, jako je střídmé uživatelské rozhraní aplikace, jsou strozí i její autoři v Obchodě Play. Yr popisují slovy: „Obsahuje předpovědi počasí, textové předpovědi, meteogramy a varování před extrémním počasím. Yr.no je služba z norského meteorologického institutu a NRK.“ Na další důvody už si prostě musíte přijít sami, nejlépe tak, že aplikaci vyzkoušíte. Dosud tak učinil více než milion uživatelů a spokojenost vyjadřuje známka 4,2 z 5,0 možných. Názory spokojených uživatelů vyjadřuje Lucie Cmíralová která k pěti uděleným hvězdičkám napsala: „Nejpřesnější aplikace ohledně počasí. Po poslední aktualizaci nemám co vytknout!“
Yr

Yr

NRK

Instalovat (Free)

Google Play

Čtenáři doporučují: nejlepší předpověď počasí

Aplikací na zobrazení aktuálního počasí a předpovídání meteorologické situace jsou v Obchodě Play přinejmenším desítky. Jsme si vědomi skutečnosti, že jsme redakčními nominacemi ani zdaleka nepokryli kompletní škálu programů, které stojí za vyzkoušení, proto na konci článků SvětAndroida doporučuje vždy dáváme slovo vám – našim čtenářům. Skrze formulář můžete doplnit aplikace, které používáte a/nebo máte oblíbené, a přitom se v seznamu sestaveném redaktory neobjevily. Společnými silami tak můžeme sestavit seznam těch opravdu nejlepších programů z daného segmentu. Nominovat můžete prakticky jakoukoli aplikaci, skrze kterou sledujete, jaké je nebo bude venku počasí. Nehledáme tedy výhradně předpovědi, ale obecně všechny programy, poskytující nějaká meteorologická data. Protože jsou si aplikace tohoto typu zpravidla hodně podobné a leckdy se liší jen grafickým zpracováním, zaměřte se, prosím, na co možná nejpodrobnější popis, ve kterém se podělíte o své důvody a dosavadní zkušenosti. Přesvědčte ostatní čtenáře k tomu, aby si nainstalovali právě vaši oblíbenou aplikaci! Nemusí se nutně jednat o komplexní aplikaci – pokud používáte nějaký „weather widget“, klidně ho nominujte! Uzávěrka je ve čtvrtek 6. října v 6:00, proto své nominace neodkládejte! Nominace byly ukončeny 6. října v 11:00. Článek vyjde 13. října ráno.

O autorovi

Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi

Karel Kilián
Sdílejte: