TOPlist

Pozor na podvodné SMS. "Známí" na Facebooku vás oškubou o peníze

Sdílejte:
David Trlica
David Trlica
1.8.2017 20:11
Ikona komentáře 4
podvodne sms
Pozor na podvodné SMS. Podvodníci mají nový způsob, jak připravit lidi o peníze. Využívají k tomu důvěřivost a žádost, která se na první pohled může zdát, jako zcela normální pomoc přátelům.

Jak podvod funguje a kde všude vás můžou napálit?

Na nový způsob podvodníků upozornil vývojář Michal Špaček na svém Facebook účtu. Podvodníci si vytvoří profil na sociální síti se stejným jménem a fotografií jako má některý z vašich přátel a následně vás bude kontaktovat. K získání peněz přitom není tak složitá cesta, stačí, aby od vás podvodník získal dvě informace. Bude se z vás snažit dostat vaše telefonní číslo, což je první část, kterou k provedení podvodu potřebuje. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10212575272313365&set=a.1771373360716.101504.1130705738   Druhá část úkolu podvodníka je získat kód, který vám pošle v SMS zprávě. Většinou se bude snažit namluvit něco ve smyslu, že potřebuje kód pro svůj telefon, zaplacení jízdenky atd. A pokud mu tento kód pošlete, tak má vyhráno a ukradl peníze. K podvodu se využívá služba m-platby, která je dostupná u klasických, ale i většiny virtuálních operátorů.

Za vším se skrývá m-platba

V příkladu výše byla využita pro podvod právě m-platba. Jedná se o platební metodu, která umožňuje platit za zboží nebo služby pomocí telefonu. V podstatě to funguje stejně, jako při placení kartou. Akorát místo čísla karty, se zadává telefonní číslo a místo PINU pak kód z SMS zprávy, naštěstí se ale tento kód dá použít jen jednou. Problém s m-platbou je v tom, že hodně lidí o ni vůbec neví a nezná ji. A i když operátoři upozorňují, že by se kód neměl sdělovat jiným osobám, tak se nemusí vždy tak stát. SMS s kódy už dnes chodí na všechno možné, třeba pro přihlašováni k Google účtu nebo různým herním účtům. Lidi už jsou tak naučení, že v SMS se zaměřují na samotný kód a text okolo už většinou ignorují. A pokud vás podvodník v osobě vašeho přítele požádá o pomoc a nic podezřelého nečekáte, tak díky tomu okolní text v SMS můžete ignorovat a odeslat podvodníkovi kód. Samotná m-platba má limity, které se můžou u jednotlivých operátorů mírně lišit. Nejpodrobněji to má rozepsaný například T-Mobile. Maximální výše jedné transakce nepřesáhne 1 500 Kč. Maximální limit za 24 hodin je 3 000 Kč, měsíční limit je pak 10 000 Kč. Částka se může odečíst z kreditu, případně se objeví ve vyúčtování.

Jak m-platbu vypnout?

Tato služba se dá vypnout poměrně jednoduše, a to přímo v samoobsluze operátora. U většiny operátorů hledejte v menu fráze jako “Platby”, “Platební služby”, “Finanční služby” apod. V nastavení této služby si pak můžete vybrat například nastavit menší denní limit, nebo případně m-platby úplně vypnout. Případně můžete zavolat na infolinku, kde vám s vypnutím pomůžou. podvodne sms vypnuti m-platby

Jak se podvodům bránit a na co si dát pozor?

Jak ale upozorňuje Michal Špaček v závěru svého příspěvku, nejlepším řešením je neposílat a neříkat obsah SMS nikomu, obzvlášť pokud se jedná o kódy. Podvodníci si můžou vymyslet různé příběhy, stejně tak nemusí používat cizí účty, ale můžou psát třeba přímo z účtu vašeho kamaráda, ke kterému zjistili heslo. Stejně tak se nemusí jednat o m-platby, ale rovnou třeba převody z účtu, tam už můžou být škody mnohem větší. Nepozornost a roztržitost podvodníkům pomáhá nejvíce. Ideálně je také dávat si větší pozor na podezřelé podvodné SMS a zprávy, které mají různé netradiční gramatické chyby a vypadají jak překopírované z překladače. [alert-warning-svetandroida title=“Víte, že…“ icon=“alert,android,star,drone,wheel – default alert“]ukradení identity je jednodušší než v minulosti? K ukradení internetové tváře stačí zpravidla několik základních informací a fotografií, které jsou volně dostupné na internetu. Jedná se o čím dál tím oblíbenější činnost zločinců. Hlavní obranou je opatrnost, nechodit na podezřelé stránky, nevkládat osobní informace na internet apod.[/alert-warning-svetandroida] Pokud se ale přeci jen někdy dostanete do situace, kdy si nebudete jistí, že se jedná o podvod, jednoduchým řešením je přímo zavolat dotyčnému, který vás o pomoc žádá, nebo si ověřit, že se nejedná o podvodníka tím, že se jej zeptáte na něco, co ví jen váš kamarád.

Zkoušeli na vás podvodníci někdy podvodné SMS a připravili vás přitom o peníze?

Zdroj: facebook.com

O autorovi

David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… Více o autorovi

David Trlica
Sdílejte: