Jak vybrat externí baterii (power bank) pro svůj telefon?
- Články
- Jan Dolejš
- 4.7.2017
- 58
Nebudeme si nic nalhávat – výdrž dnešních mobilních přístrojů trápí drtivou většinu uživatelů a často bychom potřebovali dobíjet energii i uprostřed dne na cestách, v přírodě a všude tam, kde není elektrická energie. Velice dobrou volbou jsou přenosné baterie, tzv. power bank, které lze nosit stále s sebou a rychle dobíjet. Dnes si povíme, jak vybrat správnou externí baterii, na co si dát pozor a dáme vám i tip na výbornou baterii.
Power bank – co to vůbec je?
Setkáváte se s tímto pojmem poprvé? Pak vězte, že se jedná pouze o zavedené označení externích baterií (či nabíječek), ze kterých lze doplnit energii vašemu chytrému přístroji. Tyto chytré krabičky v sobě ukrývají akumulátor, který dokáže dobíjet další zařízení. Velikost, konstrukce a další vlastnosti jsou pak závislé od konkrétních modelů. Jednotlivé power banky se liší zejména v kapacitě akumulátorů, rychlosti dobíjení, počtu konektorů či kvalitě konstrukce.
Kapacita může být zavádějící
Nejdůležitějším parametrem u power bank bývá kapacita, která jednoduše udává, kolik energie v sobě akumulátor uchovává. Na tento údaj si ale musíme dát pozor. Podíváme-li se například na baterii s kapacitou 10 000 mAh, jednoduše můžeme vypočítat, že telefon s 2000mAh baterií lze dobít 5x. Tento výpočet je ovšem chybný a poměrně značně se rozchází s realitou. Čím to je? Pro nabíjení mobilního telefonu se používá napětí 5 V, které ale povětšinou neodpovídá napětí článků. Již při tomto procesu převodu tedy vznikají ztráty, stejně tak při samotném nabíjení mobilního telefonu. Celkově se tedy dostáváme přibližně na energii, která je rovna 50 % – 70 % kapacity power banky. S tímto faktem je potřeba počítat, je to zcela standardní situace a nejedná se o chybu produktu.
Druhým problémem jsou nekvalitní power banky, u kterých je kapacita článků o poznání nižší, než udává výrobce. Jedná se především o levné baterie z Číny, u kterých výrobce udává obrovskou kapacitu za zlomek ceny power bank, které se prodávají na našem trhu. Podezřele levným a neznámým výrobkům se tedy raději vyhněte.
Důležitá je i rychlost nabíjení
Kromě informace, jakou energii dokáže vaše power banka dodat přístroji, by vás měla zajímat také rychlost tohoto procesu. Důležitým parametrem je výstupní proud, který určuje rychlost nabíjení. V dnešní době rychlých nabíječek doporučujeme vybírat power banky s výstupním proudem 2 A, který se blíží rychlosti kvalitních nabíječek do elektrické sítě. Velmi často jsou nabíječky opatřeny 1A výstupem, což je dnes spíše průměr a používají jej levnější telefony. Některé z power bank mají dokonce kombinaci výstupů – 1 výstup s proudem 1 A a druhý 2 A.
Nepodceňte konstrukci a kvalitu provedení
Power banky na trhu nabízejí spoustu podob provedení, které zahrnuje jiné rozměry, hmotnost, materiál, ale i řešení nabíjení či počet konektorů. Je potřeba mít na paměti, že power banku budete nejspíše nosit často s sebou, ať už v batohu či třeba přímo v kapse. Poměrně důležitá je tedy velikost a hmotnost – kompaktní baterie se daleko snáze přenáší. Podcenit bychom neměli ani kvalitu provedení a použitý materiál. Kovová konstrukce bývá velmi odolná a snese i hrubší zacházení, nebudete se tedy obávat, že by se power bance něco při pohození do batohu stalo.
Power banky disponují minimálně jedním USB konektorem, který slouží pro nabíjení telefonů i samotné power banky. Spousta modelů na trhu pak disponuje jedním konektorem pro nabíjení telefonu a druhým pro nabíjení power banky. Nabíjení spousty power bank pak může probíhat skrze standardní Micro USB konektor, abyste mohli používat nabíječku pro mobilní telefon. Nabíjení těchto baterií s obrovskou kapacitou zabere spoustu času, téměř vždy několik hodin.
Tip na parádní power banku
V redakci jsme testovali velice oblíbenou power banku od čínské společnosti Xiaomi, nejoblíbenější je stále model s kapacitou 10 400 mAh. Nabíjení je velmi rychlé, kapacita odpovídá údajům výrobce, konstrukce je kvalitní a cena je přitom velmi nízká (při nákupu z Číny). Povedený je také model s kapacitou 5 000 či 16 000 mAh.
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (58)
Přidat komentář