TOPlist

Používáte rychlé nabíjení? (Víkendová hlasovačka)

Používáte-rychlé-nabíjení

Pokud se zeptáte uživatelů, jakou slabinu má jejich chytrý telefon, většina vám odpoví, že výdrž na jedno nabití. Zatímco před dvaceti roky vydržely mobily bez nabíječky týden i dva, dnes jsou považovány za “slušnou výdrž” dva dny provozu. Vyšší kapacita baterie přidává telefonu na tloušťce i na váze, takže výrobci neustále hledají způsob, jak zařídit dostatek energie. Jednou z aktuálně využívaných cest je podpora rychlého nabíjení, kdy během krátkého času dojde “k naládování” co možná největšího množství energie. A právě na toto téma se hodláme zaměřit v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze, ve kterém se budeme ptát, zda používáte rychlé nabíjení.

Obsah článku

Nabíjení pohledem historie

Vraťme se nejprve do roku 1998, tedy dvacet let zpátky, kdy na trh vstupovala tehdejší legenda – Nokia 5110. Telefon “živil” nikl-metal hydridový akumulátor (Ni-MH) s kapacitou 900 mAh, který dokázal vydržet až 5 hodin hovoru a 11 dnů na příjmu (reálně vydržela zhruba týden běžného používání). Dnes zní skoro jako sci-fi, že uživatel nemusel každý večer připojovat nabíječku.

Nokia 5110 byla doslova a do písmen „držák“ Nokia 5110 byla doslova a do písmen „držák“

S nástupem chytrých telefonů začaly akumulátory očividně zaostávat za ostatním hardwarem. Přeci jen “uživit” stále větší obrazovky a výkonné procesory nebylo a není úplně triviální úkol. Dokud nebude k dispozici technologie, která do baterie standardní velikosti vměstná několikanásobek energie, nebude mít tento problém ideální řešení.

Výrobci prozatím přišli s jinou strategií. Smířili se s tím, že současné telefony prostě nevydrží několik dní. Začali se tedy zaměřovat na opačný konec řetězce – nabíjení. Hlavní myšlenkou je co možná nejrychlejší doplnění energie, abyste telefon mohli používat bez nutnosti být připoutáni kabelem nabíječky. Tím vstoupilo na scénu rychlé nabíjení, nabízející více než obvyklé napětí 5 V a proud do 2 A.

Porovnání běžného nabíjení a Quick Charge 3.0. Používáte rychlé nabíjení? Porovnání běžného nabíjení a Quick Charge 3.0. Používáte rychlé nabíjení?

Quick Charge na scéně

Řada firem nabízí svá vlastní řešení – MediaTek má Pump Express, Samsung Adaptive Fast Charging, OPPO VOOC (licencovaný na OnePlus jako Dash Charge), a Motorola TurboPower. První housle ale hraje výrobce čipů Qualcomm se svou technologií Quick Charge, se kterou vstoupil na scénu v roce 2013.

Někteří výrobci vsadili na vlastní řešení Někteří výrobci vsadili na vlastní řešení

Pojďme se nyní podívat na jednotlivé verze:

  • Quick Charge 1.0 (2013): 5 V, 2 A, 10 W
  • Quick Charge 2.0 (2015): 5/9/12 V, 3/2/1,67 A, 18 W
  • Quick Charge 3.0 (2016) od 3,6 do 20 V, od 2,5 do 4,6 A, 18 W
  • Quick Charge 4 (2017): 27 W

 

Aktuální verze implementuje bezpečnostní opatření k ochraně před přebitím a přehřátím, je kompatibilní se specifikacemi USB⁠-⁠C a USB Power Delivery (USB-PD). Dodejme, že rychlé nabíjení musí podporovat jak mobilní zařízení, tak použitá nabíječka i akumulátor přímo z výroby.

https://youtu.be/nTxzrv60jSc

Používáte rychlé nabíjení?

Dostáváme se k anketní otázce tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze. Ta zní: používáte rychlé nabíjení? V případě, že máte více telefonů, hlasujte podle toho, který používáte nejčastěji.
[gravityform id=”195″ title=”true” description=”true”]
V diskuzi se můžete rozepsat o tom, jaký vidíte v rychlém nabíjení přínos. Budeme rádi, když se podělíte o praktické zkušenosti, jakož i zjištěné výhody a nevýhody.

Výsledky ankety k 16. květnu 2018 11:00 Výsledky ankety k 16. květnu 2018 11:00

Hlasovačka z minulého týdne

Minulý týden jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zda platíte mobilním telefonem. Výsledky ankety nasvědčují tomu, že se tento způsob placení stal během krátké doby velmi populárním. Ze 197 respondentů, kteří se zúčastnili, celých 54 % odpovědělo na otázku “Platíte mobilním telefonem?” kladně. Další 4 % pak platí tímto způsobem výjimečně.

Platíte mobilním telefonem? Platíte mobilním telefonem?

Na druhé straně spektra je 22 % klientů, kteří neplatí mobilem proto, že to jejich banka nepodporuje. Dalších 15 % možnost placení telefon má, ale nevyužívá ji. Zbývajících 5 % neplatí tímto způsobem především proto, že to nepodporuje jejich telefon.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (25)