TOPlist

Používáte powerbanku? (Víkendová hlasovačka)

Sdílejte:
Karel Kilián
Karel Kilián
19.5.2018 08:09 (9.7.2019 16:29)
Ikona komentáře 33
Používáte-powerbanku-(Víkendová-hlasovačka)
Reklama

Powerbanka, powerpack či externí baterie – pod těmito názvy seženete zařízení, které akumulátoru do vašeho telefonu doplní potřebnou energii. Jednotlivé modely se od sebe liší vzhledem, kapacitou, velikostí, výstupními hodnotami i dalšími parametry. Otázka pro toto kolo Víkendové hlasovačky zní: používáte powerbanku?

Obsah článku

Powerbanky léčí neduh chytrých telefonů

Zeptáte-li se uživatelů chytrých telefonů na největší slabinu tohoto zařízení, patrně jako nejčastější odpověď uslyšíte: „slabá výdrž baterie.“ Většina výrobců se, poněkud paradoxně, při rozhodování mezi tloušťkou mobilu a kapacitou baterie kloní k první variantě. Takže máme sice telefony tenké jen několik milimetrů, ale s kapacitou baterie jen kolem 3000 mAh. Ta často sotva stačí na jednodenní výdrž. A dnes již, bohužel, většina výrobců ani nenabízí telefony s vyměnitelným akumulátorem, kde k 100% stavu baterie stačilo telefon vypnout, sundat zadní kryt, vyměnit baterku a vrátit zadní kryt.
Telefony s vyměnitelnou baterií jsou dnes raritou

Telefony s vyměnitelnou baterií jsou dnes raritou

Jednou z cest, jak výrobci řeší situaci s pokulhávajícím poměrem kapacity baterie a odběrem hardwaru je rychlé nabíjení – například Quick Charge od Qualcommu. Baterie sice na jedno nabití vydrží stále stejně dlouho, ale pokud telefon připojíte k nabíječce, dojde k doplnění energie do akumulátoru za výrazně kratší dobu. Například s rychlým nabíjením Dash Charge dokážete nabít telefon OnePlus 5T z 0 na 60 % během půlhodiny. Rychlému nabíjení jsme se také věnovali minulý týden v rámci Víkendové hlasovačky. S výsledky této ankety vás seznámíme na konci tohoto článku. V mnoha případech to stačí – například pokud máte rychlou nabíječku v práci nebo v autě, stačí připojit telefon a během několika minut je baterie zase o něco životaschopnější. Jenže co dělat v situaci, kdy není k dispozici elektrická zásuvka? Pak už přichází ke slovu powerbanka, kterou využijete například ve škole, na výletech, při outdoorových aktivitách atd. Samozřejmě i powerbanka potřebuje ke svému životu elektrickou zásuvku, nicméně podstatně méně často než smartphone. Některé modely nabijí chytrý telefon pětkrát i šestkrát a teprve poté si žádají doplnění energie z elektrické sítě.
Používáte powerbanku?

Používáte powerbanku?

Powerbanka tedy funguje jako klasická nabíječka – obvykle má jeden či několik výstupů USB, do kterých připojíte kabely stejně, jako ke klasickému adaptéru. Do telefonu pak proudí elektrická energie, přičemž některé powerbanky dokonce podporují rychlé nabíjení.

Vybíráme powerbanku

Pokud budete kupovat powerbanku, bude pravděpodobně jedním ze základních kritérií cena. Přesto doporučujeme nešetřit a pořídit si nějaký osvědčený model. Dalším parametrem je kapacita, udávaná v mAh (miliampérhodinách). Čím je vyšší, tím vícekrát dokáže externí baterie nabít váš telefon.
Vzoreček pro výpočet požadované kapacity baterie

Vzoreček pro výpočet požadované kapacity baterie

S kapacitou souvisí velikost a tím pádem i hmotnost. Uvnitř powerbanky totiž najdete akumulátorové články a funguje to jednoduše tak, že powerbanka s dvounásobnou kapacitou má dvakrát více článků. Zde je dobré se zamyslet nad tím, jak „těžké závaží“ jste sebou ochotni nosit a kolik energie „sbalené na cesty“ vlastně potřebujete. Přeci jen v dámské plesové kabelce nebude 20000mAh powerbanka zrovna nenápadná.
Powerbanka Xiaomi ZMI 20000 mAh se do plesové kabelky nehodí

Powerbanka Xiaomi ZMI 20000 mAh se do plesové kabelky nehodí

Další atributy, které můžete vzít v úvahu, je rychlost nabíjení – tedy zejména výstupní proud. Nejlevnější powerbanky nabízejí jen 1 A, což v reálu znamená poměrně pomalé nabíjení připojených zařízení. Ty „lepší“ umí dodávat dvojnásobný proud (a nabíjejí tedy přibližně dvakrát rychleji), případně podporují rychlé nabíjení, v jehož průběhu se mění napětí i proud. Pro vaše rozhodování by v tomto směru mělo být důležité, jak rychle potřebujete telefon dobíjet. Nabídka je opravdu široká a je z čeho vybírat. Další tipy a rady na toto téma najdete v našem článku Kupujeme novou powerbanku. Jak správně vybrat a čeho se vyvarovat?

Používáte powerbanku?

Dostáváme se k anketní otázce tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze. Ta zní prostě: jak často (průměrně) používáte powerbanku? [gravityform id=“196″ title=“true“ description=“true“] V diskuzi pod článkem se můžete podělit o své zkušenosti s konkrétními powerbankami, napsat nám jejich výhody a nevýhody.
Výsledky ankety Jak často používáte powerbanku?

Výsledky ankety Jak často používáte powerbanku?

Hlasovačka z minulého týdne

Tradičně se v závěru článku vracíme k Víkendové hlasovačce a diskuzi z minulého týdne. Naposledy jsme se ptali, zda používáte rychlé nabíjení.
Používáte rychlé nabíjení?

Používáte rychlé nabíjení?

Ukazuje se, že tento způsob nabíjení se rychle prosadil, protože 65 % z 215 hlasujících odpovědělo kladně. Jedna pětina rychlé nabíjení nepoužívá, protože to jejich telefon nepodporuje a 5 % nemá odpovídající nabíječku.

O autorovi

Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi

Karel Kilián
Sdílejte: