Používáte na telefonu VPN? (Víkendová hlasovačka)
- Články
- Karel Kilián
- 14.12.2022
- 13
VPN (Virtual Private Network – Virtuální privátní síť) je jednou z možností, jak bezpečně připojit zařízení k internetu nebo do vnitřní sítě. Kromě nativní podpory lze na telefonu VPN používat i prostřednictvím aplikací třetích stran. Jak jsou na tom naší čtenáři – používáte na telefonu VPN? Na to se budeme ptát v rámci této Víkendové hlasovačky a diskuze.
Obsah článku
- Proč používat na telefonu VPN?
- Dobře schovaná komunikace
- Důvody k používání VPN
- Používáte na telefonu VPN?
- Hlasovačka z minulého týdne
Proč používat na telefonu VPN?
Důvodů, proč používat VPN, je celá řada. Původně se tato technologie prosazovala zejména ve firmách, kde například umožňovala zaměstnancům bezpečné připojení do interní sítě. Kdekoli, kde byl dostupný internet, tak měli pracovníci k dispozici firemní intranet, dokumenty, aplikace a další pracovní data.
Zásadní výhodou komunikace přes VPN je její šifrování. To v praxi znamená, že data mezi počítačem či telefonem a poskytovatelem VPN putují v zašifrované podobě a nikdo je tedy cestou nemůže „přečíst“. A nejde přitom jen o potenciální odposlouchávání komunikace na trase!
Když například bez použití VPN navštívíte nějaký web, bude jeho provozovatel znát vaši IP adresu, ze které může často určit i poměrně přesné místo, kde se nacházíte. Poskytovatel vašeho internetového připojení je pak schopen zjistit, jaké stránky jste prohlíželi a v případě nešifrovaných webů číst i odesílaná a přijímaná data.
Dobře schovaná komunikace
V případě, že použijete na telefonu VPN, „vidí“ poskytovatel internetového připojení pouze toto spojení, ale nikoli jeho obsah. Provozovatel webových stránek, které navštívíte, pak vidí IP adresu vašeho poskytovatele VPN. Tím jste eliminovali přinejmenším dva body, ve kterých je možné sledovat, co děláte na webu a odkud se připojujete.
Samozřejmě je nutné podotknout, že poskytovatel virtuální privátní sítě může „vidět“, jaké weby jste navštívili. Z tohoto důvodu je dobré velmi pečlivě vážit, čí služby využijete. Svěřujete se totiž do náruče třetí strany, která bude mít podobný přístup, jako má bez VPN váš stávající poskytovatel internetu.
V únoru jsme na našem webu představili 5 aplikací, nabízejících VPN zdarma a bez limitů. Zde jsme jako jednu z výhod uvedli, že pomocí VPN se dají obcházet různá pravidla sítě v podobě filtrování a blokování určitých stránek. Provozovatel totiž nemá možnost zjistit, jaké weby přes zabezpečené připojení navštěvujete, a nemá tedy ani šanci vám je blokovat.
Důvody k používání VPN
Pokud se zaměříme na důvody, proč byste mohli chtít používat VPN, pak kromě připojení do interní firemní sítě musíme zmínit možnost „změny geolokace“. Mnohé internetové služby jsou totiž omezené jen na určité regiony a s českou IP adresou vás prostě nepustí. Někteří poskytovatelé tak nabízejí balíčky IP adres z různých zemí, díky kterým se můžete vydávat třeba za Němce či Američana.
Tímto způsobem lze například dosáhnout rychlejší aktualizace operačního systému ve vašem telefonu. Pokud výrobce v úvodní fázi uvolní update jen pro určité trhy, stačí se připojit telefonem přes VPN s příslušnou IP adresou a můžete instalovat.
Každopádně i když je VPN připojení často citelně pomalejší než přímé a nemusí vždy vést ke kýženému výsledku, má své nesporné výhody zejména z hlediska zachování anonymity a posílení bezpečnosti.
Používáte na telefonu VPN?
Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Ta zní prostě: používáte na telefonu VPN? Kromě toho se v případě kladné odpovědi ptáme i na nejčastější důvod, proč tak činíte.
[gravityform id=”251″ title=”true” description=”true” ajax=”true”]
V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat podrobněji o svých důvodech, proč používáte na telefonu VPN. Budeme rádi, když se podělíte o své zkušenosti s konkrétními poskytovateli a aplikacemi v tomto segmentu.
Hlasovačka z minulého týdne
Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, v jakém režimu fotíte s chytrým telefonem. Do hlasování se zapojilo celkem 134 čtenářů a jeho výsledky víceméně odpovídají našim očekáváním.
Největší skupina, sestávající z 51 %, většinou fotí na automat, ale občas mění některé parametry (nejčastěji nastavení blesku nebo HDR). Dalších 22 % pak pouze mačká spoušť a veškerá nastavení nechávají na telefonu. Manuální režim používají často nebo vždy jen 4 % hlasujících a dalších 18 % ho používá v určitých situacích.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (13)
Přidat komentář