TOPlist

Používáte hlasového asistenta? (Víkendová hlasovačka)

Používáte-hlasového-asisten

Hlasoví asistenti se pomalu ale jistě stávají součástí našich životů. Jejich cílem je usnadnit uživateli některé činnosti, které bylo dosud nutné zadávat na klávesnici nebo na obrazovce. Jak jsou na tom naši čtenáři? Používáte hlasového asistenta? Právě na to se budeme ptát v rámci této Víkendové hlasovačky a diskuze.

Obsah článku

Co je hlasový asistent

Virtuální asistent je ve své podstatě aplikace, poskytující nějaké služby. Funguje v interaktivním režimu, kdy na základě pokynu od uživatele buď najde odpověď na otázku, nebo vykoná zadaný úkol.

Hello computer

Hello computer

Největší vzestup v tomto segmentu nastal v loňském roce, kdy vstoupila na trh řada nových produktů a ty stávající se dočkaly značných vylepšení. Například ve Spojených státech je na špičce Siri od Applu (34 %), následovaná Asistentem Google (19 %), Alexou od Amazonu (6 %) a Cortanou od Microsoftu (4 %).

Jaké podoby má hlasový asistent?

Nejčastěji se s hlasovým asistentem potkáte v podobě aplikace na mobilním telefonu. Uživatelé zařízení Apple ho mohou aktivovat hlasovým příkazem „Hey, Siri“, příznivci Androidu pak pokynem „OK, Google“. Microsoft se snaží svou Cortanu prosazovat hlavně v segmentu osobních počítačů, Amazon vsadil primárně na chytré reproduktory.

Amazon sází na chytré reproduktory Echo Amazon sází na chytré reproduktory Echo

Chytré reproduktory jsou v současnosti zajímavým segmentem i pro Google, v jehož portfoliu najdete produkty Home a Home Mini. Apple se v této části trhu zkouší prosadit reproduktory Homepod a Microsoft údajně spolupracuje na takovém produktu s Xiaomi.

Okénko do historie

Možná vás to překvapí, stejně jako nás, ale počátky schopnosti ovládat zařízení hlasem spadají až do šedesátých let minulého století. Konkrétně byl prvním přístrojem, umožňujícím digitální rozpoznávání řeči, počítač IBM Shoebox, který byl představen široké veřejnosti na světovém veletrhu v Seattlu v roce 1962.

Počítač IBM Shoebox Počítač IBM Shoebox

Dalšího mezníku ve vývoji technologie rozpoznávání hlasu bylo dosaženo v sedmdesátých letech na univerzitě Carnegie Mellon v Pensylvánii. Nástroj Harpy podporoval asi tisíc slov, což odpovídá slovní zásobě tříletého dítěte.

Asi o deset let později vyvinula stejná skupina vědců systém, který dokázal díky technologii Skrytý Markovův model analyzovat nejen jednotlivá slova, ale celé slovní sekvence. První virtuální asistenti, kteří používali software pro rozpoznávání řeči, byli následně využívání především v medicíně, kde sloužili k diktování lékařských zpráv.

V roce 1981, nabídla společnost IBM osobní počítač, který byl schopen rozpoznat 16 slov a číslice 0 až 9 diktované hlasem.

Hlasový asistent v mobilním telefonu

Prvním moderním digitálním virtuálním asistentem v chytrém telefonu byla Siri, která byla představen jako klíčová vlastnost iPhonu 4S 4. října 2011. Teprve od tři roky později následovala Cortana od Microsoftu a až v roce 2016 Asistent Google.

New apple iphone 4S Introducing SIRI

New apple iphone 4S Introducing SIRI

Asistent Google byl původně součástí komunikační aplikace Google Allo a chytrého reproduktoru Google Home. Po období, kdy byl exkluzivně k dispozici jen na smartphonech Pixel a Pixel XL, začal být v únoru 2017 nasazován i na další zařízení Androidem, včetně výrobků třetích stran.

V dubnu 2017 byly schopnosti Asistenta rozšířeny. Díky tomu podporuje nejrůznější zařízení včetně automobilů a chytrých domácích spotřebičů. Funkce mohou také vylepšit vývojáři třetích stran.

Uživatelé komunikují s Asistentem Google především hlasem, ačkoli podporováno je i zadání z klávesnice. Asistent je schopen vyhledávat informace na internetu, plánovat události, nastavovat budíky, upravovat nastavení hardwaru zařízení a zobrazovat informace z účtu Google.

Google Duplex: A.I. Assistant Calls Local Businesses To Make Appointments

Google Duplex: A.I. Assistant Calls Local Businesses To Make Appointments

Vyhledávací gigant také oznámil, že Asistent bude schopen identifikovat objekty a shromažďovat vizuální informace prostřednictvím fotoaparátu zařízení, podporovat nákup produktů a zasílání peněz.

Používáte hlasového asistenta?

Dostáváme se k anketní otázce tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze. Ta zní prostě: používáte hlasového asistenta? Za „používání“ pro účely hlasování považujme alespoň jednu hlasovou interakci týdně. Nemusí se nutně jednat o hlasového asistenta od Googlu!
[gravityform id=”201″ title=”true” description=”true”]

Výsledky ankety k 27. 6. 2018
V diskuzi pod článkem se můžete podělit o své zkušenosti s hlasovými asistenty. Který je podle vás nejlepší a co všechno nabízí? K čemu používáte hlasového asistenta nejčastěji?

Používáte hlasového asistenta? Používáte hlasového asistenta?

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zda máte chytré hodinky nebo náramek. Ze 270 respondentů odpovědělo 40 % čtenářů, že mají chytré hodinky. Předpokládali jsme, že s ohledem na nižší cenu budou favoritem náramky, ty však obsadily až druhé místo se 27 % hlasů. 11 % hlasujících pak uvedlo, že vlastní chytré hodinky i náramek. Jen pětina hlasujících nemá ani hodinky, ani náramek, a dokonce ani žádnou jinou nositelnou elektroniku.

Máte chytré hodinky nebo náramek Máte chytré hodinky nebo náramek

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (19)