Používáte bezdrátové nabíjení? (Víkendová hlasovačka)
- Články
- Karel Kilián
- 9.7.2019
- 18
Mobilní telefony bývají vybaveny akumulátorem, do kterého je nutné doplňovat elektrickou energii. Dlouhé roky tento proces probíhal přes nabíjecí konektor, který se postupně standardizoval. Trendem v tomto desetiletí je však nabíjení bez kabelů. Jak jste na tom vy – používáte bezdrátové nabíjení? Na to se budeme ptát v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze.
Obsah článku
Okénko do historie
Samotný princip takzvaného indukčního nabíjení rozhodně není tak žhavou novinkou, jak by se mohlo zdát. Naopak – má za sebou hodně dlouhou historii! Myšlenky na bezdrátový přenos energie sahají až do roku 1831 kdy Michael Faraday objevil elektromagnetickou indukci, která je základním principem celé technologie.
Podstatně složitější však je odpověď na otázku, který telefon jako první přišel s možností bezdrátového nabíjení. Za průkopníka je často označován Palm Pre z roku 2009, který tuto funkci nabízel jako doplňkové příslušenství v podobě zadního krytu s indukční smyčkou a nabíjecí podložkou.
Podíváme-li se do světa telefonů s operačním systémem Android, pak se jako nejpravděpodobnější pionýr jeví HTC Droid DNA, který spatřil světlo světa 21. listopadu 2012. Možná poněkud překvapivá je v tomto případě podpora standardu Qi. Google přinesl první mobil s podporou bezdrátového nabíjení bezmála o rok později – 31. října 2013 a jednalo se o LG Nexus 5.
Jak funguje bezdrátové nabíjení?
K přenosu energie mezi nabíjecí podložkou a telefonem se používá elektromagnetické pole. V nabíječce je měděná cívka, jejímž úkolem je přeměnit elektřinu ze zásuvky na oscilační magnetické pole. Také v telefonu je měděná cívka, jejíž úkol je však přesně opačný: magnetické pole transformuje zpět na elektřinu a tu využívá k nabíjení akumulátoru. Podrobně jsme se tomuto tématu věnovali ve článku Bezdrátové nabíjení: Jak funguje a jak ho přidat do jakéhokoliv telefonu?
Protože s ohledem na baterii není vhodné, aby proces nabíjení probíhal lineárně, komunikuje bezdrátová nabíječka s telefonem. Když je baterie téměř nabitá, sníží výkon, v případě úplného naplnění akumulátoru pak vypne dodávku energie. Chytřejší nabíječky také snižují odběr elektrické energie v případě, že není v dosahu žádné zařízení, které by mohly nabíjet.
Výhody bezdrátového nabíjení
- Odpadá nutnost manipulace s nabíjecím konektorem.
- Nedochází k opotřebování nabíjecí části telefonu.
- Pohodlí – stačí jen telefon položit.
Nevýhody bezdrátového nabíjení
- Bývá pomalejší než klasická rychlá nabíječka.
- Snížená možnost manipulace – telefon musí během nabíjení ležet na nabíjecí stanici.
- Vyšší cena nabíječek i telefonů.
- Musí být podporováno samotným telefonem (zatím vyšší střední a nejvyšší třída).
Používáte bezdrátové nabíjení?
Dostáváme se k anketní otázce tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze, která zní: používáte bezdrátové nabíjení? Pokud máte více telefonů, hlasujte podle toho, který používáte nejvíce.
[gravityform id=”255″ title=”true” description=”true” ajax=”true”]
V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat o svých zkušenostech s bezdrátovým nabíjením. Napište nám, proč nepoužíváte nebo naopak používáte bezdrátové nabíjení a v čem spatřujete jeho hlavní výhody a nevýhody.
Hlasovačka z minulého týdne
Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, s jakou aplikací sledujete předpověď počasí. Do hlasování se zapojilo celkem 156 respondentů, přičemž výsledky ukázaly, že stávající způsob hlasování není pro tyto účely úplně vhodný.
Nejvíce respondentů – konkrétně 23 % – totiž nezvolilo ani jeden z více než dvaceti nabízených programů. V komentářích pod článkem pak byla nejčastěji zmiňována aplikace ČHMÚ, kterou pravděpodobně můžeme označit za vítěze. Z nabízených aplikací dostaly po 12 % Aladin a Klara. V závěsu následovaly programy Windy s 8 % získaných hlasů, Yr a AccuWeather se 7 %.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (18)
Přidat komentář