TOPlist

LG a korejští vědci vytvořili něco nevídaného: Ohebný displej, který reaguje na hudbu

  • Šestipalcový OLED displej se umí volně ohýbat na základě přehrávaných zvuků
  • Pohyby přitom nevyžadují žádné mechanické součásti, a tak si zařízení může zachovat svou tenkost
  • Inovace zatím nemá žádná praktická využití, a její aplikace tak zůstává výzvou pro budoucnost

Sdílejte:
Pavlína Čížková
Pavlína Čížková
31.3.2025 20:00
Ikona komentáře 0
POSTECH OLDER Display

Výzkumníci z korejské Pohang University of Science and Technology, neboli zkráceně POSTECH, vyvinuli první smartphonový OLED displej, který dokáže volně měnit svůj tvar a zároveň fungovat jako reproduktor. Displej se navíc pohybuje podle hudby, kterou zrovna přehrává.

S výzkumem pomáhala společnost LG Display. Ta již v minulosti vyvíjela OLED displeje, které zároveň splňovaly funkce reproduktorů jak u chytrých telefonů, tak u televizí. Výzkumníci z korejské univerzity však tuto technologii vložili do plně ohybného displeje a posunuli ji tak na další úroveň.

POSTECH flexibilní OLED s ukázkou

Jak tento OLED displej funguje?

Klíčem k dosažení těchto výsledků bylo využití speciální techniky, která se nazývá „asymetrické řízení pnutí“. Technologie byla následně aplikována na materiál zvaný polyvinylidenfluorid, zkráceně PVDF. Z komplikovaného názvu materiálu vás nemusí bolet hlava – důležité je pochopit, že materiál v zařízení funguje jako pohybový prvek.

Díky specifické polarizaci materiálu PVDF dokáže v kombinaci s elektrickými signály zařízení měnit svůj tvar. Umí se ohýbat do obou směrů a dokonce vytvářet složitější deformace. Materiál navíc zvládne díky rychlým vibracím při své aktivaci vydávat i zvuk.

Kouzlo pak spočívá hlavně ve skutečnosti, že pohyby zařízení nevyžadují žádné mechanické panty nebo drátování, a tak si zařízení zachovává svou tenkost. Můžete se koneckonců sami přesvědčit o funkčnosti tohoto šestipalcového displeje na demonstračním videu:

Bude mít tato inovace vůbec nějaká praktická využití?

Přestože technologie opět rozšiřuje funkčnost flexibilních displejů a otevírá nové možnosti pro hypotetické aplikace v oblasti nositelné elektroniky a různých interaktivních rozhraní, jedná se spíše „jen“ o pozoruhodnou inovaci.

Aby se tato technologie dala aplikovat na praktické zařízení, bylo by potřeba překonat několik výzev, a jmenovitě pak integraci klasických komponentů běžných chytrých telefonů, aniž by se narušila funkčnost této inovace. Jak toho docílit, je sice otázkou pro budoucnost, ale jednou možná ještě budeme překvapeni.

Co si o tomto novém OLED displeji / reproduktoru myslíte vy?

Zdroj: Nature, OLED-info, POSTECH

O autorovi

Pavlína Čížková

Pája nemálo kdy slýchá, že vypadá, jako by do přítomnosti přišla z cyberpunkového budoucna. Nejen svou prezentací, ale i svými zájmy dává veřejnosti každý den… Více o autorovi

Pavlína Čížková
Sdílejte: