TOPlist

Posloucháte hudbu z mobilu? (Hlasovačka)

Posloucháte-hudbu-z-mobilu

Poslech hudby z elektronických zařízení není ani zdaleka novinkou posledních let. Celkem jednoznačný je ale posun od nejrůznějších typů přenosných přehrávačů k mobilním telefonům. Dalo by se říci, že mobily na této pozici téměř nahradily přehrávače všech provedení. K tomu, abyste si mohli vychutnávat své oblíbené skladby, stačí jen připojit sluchátka či reproduktor (zpravidla bezdrátový). Jak jsou na tom naši čtenáři? Posloucháte hudbu z mobilu? Na to se pokusíme najít odpověď v tomto kole Víkendové hlasovačky a diskuze.

Posloucháte hudbu z mobilu? Posloucháte hudbu z mobilu?

Obsah článku

Historie “přenosné hudby”

Historie poslechu hudby bez nutnosti být na určitém pevně daném místě je skutečně dlouhá. Dá se říci, že její počátky sahají až do roku 1947, kdy byla v Bellových laboratořích objevena elektronická součástka, kterou dodnes známe pod názvem tranzistor. O sedm let později se pak na trhu objevil první přenosný tranzistorový přijímač IDEA Regency TR-1. Tím byla spuštěna vlna, díky níž se “tranzistoráky” staly nejoblíbenější elektronickou komunikační technikou v historii, s miliardami prodaných kusů vyrobených zejména v průběhu šedesátých a sedmdesátých let minulého století.

IDEA Regency TR-1 IDEA Regency TR-1

Za další krok na poli přenosného přehrávání hudby lze považovat gramofon KLH Model Eleven z roku 1962. V tomto případě lze však o přenosnosti mluvit jen v omezené míře – spočívala vlastně v tom, že se celé zařízení prodávalo s kufříkem, ve kterém ho bylo možné transportovat.

KLH Model 11

KLH Model 11

O pouhý rok později však přichází na dlouhou dobu poměrně zásadní zlom v podobě audiokazet, které si zejména ročníky “Husákových dětí” určitě pamatují dodnes. Kompaktní audiokazeta byla představena v roce 1963 v Berlíně. Kazety postupně získaly na popularitě díky snadné manipulaci a uplatnily se nejen v přenosných přístrojích, ale i v autorádiích.

Audio kazeta Audio kazeta

Zásadní zlom přišel roku 1979, kdy japonská společnost Sony představila skutečně kompaktní přehrávač Walkman. Díky miniaturizaci se povedlo celé zařízení vměstnat do rozměrů jen o něco větších, než byla velikost kazet. Do jisté míry se dá říci, že walkman byl ve své době podobným hitem, jako první generace iPhonů.

Walkman Walkman

V roce 1983 představila japonská firma Sony kompaktní disk (CD) a pouhý rok na to také první přenosný přehrávač “cédéček” D-50. Pak vývoj v tomto segmentu na dlouhých patnáct let přešel do “evolučního tempa”.

Sony Discman D-50 Sony Discman D-50

Od magnetů a optiky k souborům

Až na začátku roku 1998 přišla jihokorejská společnost SaeHan s vůbec prvním MP3 přehrávačem, který pojmenovala MPMan. Zařízení disponovalo interní pamětí a s počítačem komunikovalo přes dokovací stanici, připojenou do paralelního portu. Kapacita úložiště byla na dnešní poměry směšná: na výběr byly verze se 32, nebo 64 MB paměti. Ani cena nebyla zrovna lidová – 32MB verze se prodávala (v přepočtu na dnešní ceny) asi za 13 000 Kč.

MpMan MP-F60 MpMan MP-F60

Na tento trend navázal roku 2001 Apple, když představil první iPod. Jeho cena a kompatibilita pouze s počítači Mac způsobily, že prodeje nebyly příliš velké. Od mechanického kolečka se ovládání v následujících letech přesunulo k dotekovému.

Pět generací přehrávačů iPod Pět generací přehrávačů iPod

Historicky prvním telefonem s podporou přehrávání zvukových souborů ve formátu MP3 se stal Samsung SPH-M100 z roku 2000 (jednalo se o tlačítkové “véčko”). Postupně se schopnost přehrávat hudbu z interního úložiště a/nebo paměťové karty stala v mobilních telefonech standardem. Do značné míry tak došlo k utlumení segmentu přenosných přehrávačů, které mobily vytěsnily na vedlejší kolej.

Samsung SPH-M100 Samsung SPH-M100

S nástupem rychlého internetového připojení je trendem současnosti streamování hudby z nejrůznějších služeb. Telefon se tak z role přehrávače postupně posouvá směrem k jakémusi terminálu s přístupem k často téměř neomezené hudební sbírce.

Z hlediska Androidu je důležitým milníkem rok 2011, kdy byla představena Hudba Google Play. Uživatelé se standardními účty mohou bezplatně nahrát a poslouchat až 50 000 skladeb ze svých osobních knihoven. Uživatelé si mohou zakoupit další skladby prostřednictvím nákupů v Google Play. Kromě možnosti streamování hudby pro zařízení připojená k internetu umožňuje mobilní aplikace ukládat písničky do zařízení a poslouchat je offline.

Posloucháte hudbu z mobilu?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Ptáme se, zda posloucháte hudbu z mobilu. Je přitom lhostejné, jestli k poslechu používáte sluchátka, hlasitý reproduktor telefonu či externí reproduktory. Zajímá nás ale, zda častěji posloucháte písničky z online služeb, nebo je máte uložené v zařízení (pokud používáte oba způsoby, hlasujte pro ten častější).
[gravityform id=”160″ title=”false” description=”false” ajax=”true”]
V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat o tom, jakým způsobem posloucháte hudbu z mobilu – jestli máte bezdrátová či drátová sluchátka, nebo používáte externí reproduktor. Budeme rádi, když se podělíte o své zkušenosti, kde nejraději nakupujete/pořizujete hudbu, případně s jakou streamovací službou jste spokojeni.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, jak nabíjíte telefon. S ohledem na možnosti nabíjení bylo možné zvolit více odpovědí současně. Výsledky dopadly následovně:

  • Největší skupinu tvoří, možná poněkud paradoxně, standardní (tedy ne rychlé) nabíječky, které dostaly 57 % hlasů.
  • 48 % respondentů odpovědělo, že k nabíjení používá rychlou nabíječku.
  • Populární jsou také powerbanky resp. powerpacky, pro které hlasovalo 45 % čtenářů.
  • Ani nabíječky v autě nezůstaly příliš pozadu – dostaly 39 % hlasů.
  • Relativně nepopulární je nabíjení kabelem z USB portu, které používá 23 % hlasujících.
  • Na posledním místě skončily bezdrátové nabíječky, které dostaly jen 16 % hlasů.
Hlasovačka z minulého týdne Hlasovačka z minulého týdne

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (36)