TOPlist

Poco X4 Pro 5G recenze: na odkaz předchůdců nenaváže

Poco X4 Pro 5G

Smartphony značky Poco obecně vzato představují výhodnější, avšak neméně vybavené, alternativy ke smartphonům Xiaomi, respektive Redmi. A nové Poco X4 Pro 5G je toho zářným příkladem. Nástupce extrémně populárních chytrých telefonů Poco X3 NFC a Poco X3 Pro je totiž v zásadě Redmi Note 11 Pro 5G jen v nepatrně přešitém kabátku. Víc než kdo je čí klon nás však zajímá, jak telefon funguje v praxi a co potenciální zákazník za své peníze dostane. A pokud jste stejně zvědaví jako my, pokračujte ve čtení následující recenze Poco X4 Pro 5G.

Obsah recenze Poco X4 Pro 5G

Obsah balení Poco X4 Pro 5G

Telefon k nám dorazil v,  pro značku již typické, černo-žluté krabičce s výrazným označením modelu smartphonu ukrývajícího se uvnitř. Vedle samotného telefonu Poco X4 Pro 5G pak uživatel dostane také příjemný bonus ve formě čirého TPU obalu. Jako bonus pak lze v současnosti pomalu brát i přítomnost napájecího adaptéru, zvlášť když ten zde přibalený nabídne výkon 67 W. Sponka pro vytažení šuplíčku na nano SIM/microSD karty, USB-C kabel a několik manuálů je pak standardem.

obsah balení Poco X4 Pro 5G

Design poutavý, ale nepraktický

Jedna z nejvýraznějších mezigeneračních změn se udála na povrchu a týká se tak pochopitelně designu telefonu. Nové Poco X4 Pro 5G vyznává hranatý design s rovnými a ostře řezanými rysy. Musíme uznat, že se na jednu stranu rozhodně jedná v rámci značky o poměrně osvěžující změnu. Na stranu druhou to činí telefon s bezmála 6,7″ obrazovkou a rozměry 164,2 x 76,1 x 8,1 mm poměrně obtížně ovladatelným jednou rukou. Na velké telefony jsme zvyklí, ale i tak jsme s bezpečným úchopem Poco X4 Pro 5G měli poměrně značné problémy. Dosáhnout větší jistoty úchopu do jisté míry pomáhá přibalené pouzdro, nicméně ani to není zdaleka všespásné.

Poco X4 Pro 5G záda

Zpět ale ke vzhledu zařízení. Na telefonu vás na první pohled zajisté zaujmou jeho záda a to hned ze dvou důvodů. V první řadě to jsou nápadité odlesky, které dokáží oživit i námi testovanou a zároveň nejnudnější černou barevnou variantu. Druhým zajímavým prvkem je pak modul fotoaparátu rozprostírající se takřka po celé šířce zad. Modul vystupuje přibližně milimetr nad úroveň zad a jeho nejbližší okolí se stává ne zrovna praktickým lapačem nečistot. Bohužel, ani milimetrový výstupek nestačil primárnímu fotoaparátu a ten tak trčí ještě o další milimetr více. Že se telefon za svou značku rozhodně nestydí pak dokazuje velký stříbrný nápis “POCO”. Zrovna tak se na zádech výrobce nezapomíná pochlubit 108MPx fotoaparátem nebo podporou 5G.

Poco X4 Pro 5G držení

Konstrukce, respektive rám, telefonu je z plastu s hladkým povrchem. Zatímco displej chrání Corning Gorilla Glass 5, u zad si musíme vystačit s informací, že se jedná o temperované sklo. Obraz kvalitně zpracovaného smartphonu pak dokresluje IP53 certifikace odolnosti. Na pravém boku pak tradičně nalezneme tlačítko napájení a kolébku hlasitosti, zatímco protější strana je prosta čehokoli zajímavého. Výrazně zajímavější je však horní hrana telefonu, kde se nalézá zdířka na 3,5mm jack, mřížka druhého hlasitého reproduktoru, infračervený port a sekundární mikrofon. Na spodní hraně pak své útočiště tradičně nalezl druhý hlasitý reproduktor, USB-C konektor a telefonní mikrofon.

Poco X4 Pro 5G přední strana

Čtečka otisků se ukrývá na boku

I když patříme mezi fanoušky čteček otisků ukrytých pod displejem, raději budeme mít telefon s klasickou kapacitní čtečkou, než nějakou levnou a nepříliš kvalitní alternativou pod displejem. A tak i přesto, že Poco X4 Pro 5G již spadá do kategorie, ve které se tato vychytávka již vcelku běžně objevuje, nemáme problém s jeho osazením čtečkou integrovanou do tlačítka napájení.

Poco X4 Pro 5G čtečka otisků

Čtečka zde navíc funguje spolehlivě a prst na ni stačí pouze na kratičkou chvíli přiložit. Škoda jen, že k odemknutí dochází s asi sekundovou prodlevou. To však nebude pro drtivou většinu uživatelů absolutně žádný problém. Na druhou stranu však chce toto řešení chvilku zvyku. Pokud si nedáte pozor, bude se vám pravidelně stávat, že telefon třeba při vkládání do kapsy nechtěně odemknete. To je však obecný problém kapacitních čteček otisků umístěných na bocích telefonů.

Obraz i zvuk patří k devízám Poco X4 Pro 5G

Chloubou nového Poco X4 Pro 5G je bezesporu jeho displej. Panel o úhlopříčce 6,67″ nabídne FullHD+ rozlišení a 120Hz obnovovací frekvencí. Počítat tak můžete s obrazem o jemnosti 395 ppi (pixelů na palec), což je naprosto dostatečná hodnota aby uživatel při používání nevnímal jednotlivé pixely. Zrovna tak je v této cenové kategorii skvělá kombinace AMOLED displeje se 120Hz obnovovací frekvence zajišťující plynulý pohyb na něm. A vzhledem k tomu, že máme tu čest s AMOLEDem se pak můžeme spolehnout na živé barvy, dokonalou černou a pochopitelně i skvělé pozorovací úhly. Pokud vám ve výchozím nastavení živé barvy nevyhovují, není problém v nastavení upravit jejich saturaci, či přizpůsobit vyvážení bílé svým preferencím. Pochválit si pak displej zaslouží i za čitelnost na slunci. Při aktivním automatickém jasu je totiž panel schopen dosáhnout svítivosti až 1200 nitů.

Poco X4 Pro 5G displej

V pozitivním duchu pak můžeme pokračovat i u zvukové stránky. Poco X4 Pro 5G v této oblasti může zaujmout například zdířkou na 3,5mm jack, která je u současných smartphonů čím dál vzácnější. Kvalita výstupu zde pak lze popsat jedním slovem jako “průměrná”. Nedosahuje tak kvality jakou byly známy například smartphony značky Sony, nicméně pro běžný poslech postačí. K lepšímu zvukovému zážitku pak mohou napomoci přednastavené zvukové profily. Ty jsou sice na míru ušité sluchátkům Xiaomi, nicméně je velmi pravděpodobné, že mezi nimi naleznete i takový, který bude sedět i sluchátkům jiné značky. Plusový bod si pak zaslouží i hlasité stereo reproduktory. Ty hrají dostatečně nahlas a překvapivě čistě. Přítomen je i náznak hlubších tónů, výraznější basy však, i vzhledem k cenové kategorii Poco X4 Pro 5G, očekávat příliš nelze.

Poco X4 Pro 5G stereo reproduktory

Hardware je krokem zpět

Menší srovnání smartphonů Poco X3 NFC, Poco X3 Pro a dnes testovaného Poco X4 Pro 5G jsme vám již přinesli v samostatném článku. Nebudeme tedy chodit okolo horké kaše a na rovinu musíme přiznat, že majitelé předchozích modelů si nákupem novinky v oblasti výkonu příliš nepomohou. Použitý 6nm čipset Qulacomm Snapdragon 695 5G nabízí zbrusu nový procesor spoléhající na jádra Kryo 660 Gold a Silver. Díky tomu novinka nabídne o něco vyšší procesorový výkon než základní Poco X3 NFC. Použitý grafický čip Adreno 619 je však bohužel v zásadě jen přeznačené Adreno 618 a tak si na mezigenerační nárůst grafického výkonu nechte zajít chuť. Netřeba pak dodávat, že Qualcomm Snapdragon 870 v Poco X3 Pro je stále násobně výkonnějším řešením. Nové Poco X4 Pro 5G pak můžete mít v paměťových variantách 6/128 a 8/256 GB přičemž v obou případech využívá UFS 2.2 úložiště.

Poco X4 Pro 5G specifikace

Poco X4 Pro 5G benchmarky:

  • AnTuTu – 319 134 bodů
  • GeekBench 5 Single core test – 682 bodů
  • GeekBench 5 Multi core test – 2 017 bodů
  • 3DMark Wild Life -1 210 bodů

Argumentem pro pořízení testovaného Poco X4 Pro 5G by pak mohla být podpora sítí 5. generace, kterou se smartphone chlubí již v samotném názvu. Naštěstí se nezapomnělo ani na přítomnost NFC a s placením v obchodech prostřednictvím Google Pay tak není problém. Škoda jen, že použitý čipset již nenabídne podporu Wi-Fi 6. Vystačit si tak budete muset s Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth je přítomno ve verzi 5.1. Podporované služby pro určování polohy zahrnují GPS, Glonass, Beidou i Galileo. V praxi pak telefon neměl problém ani s pěší navigací v městské zástavbě – v této disciplíně byl přesný a neomylný.

Poco X4 Pro 5G konektivita

Poco X4 Pro 5G má slušnou výdrž

Naopak, kde se testované Poco X4 Pro 5G rozhodně nemá za co stydět je výdrž baterie. Její kapacita 5 000 mAh dnes již asi nikoho neohromí, stále se však jedná o lehce nadprůměrnou hodnotu pro tuto kategorii smartphonů. V praxi jsme pak pravidelně sahali po 7 hodinách aktivního používání na jedno nabití. Ty se skládaly z řady mailů, komunikace přes instant messengery, pár hodin poslechu hudby s vypnutým displejem, testování fotoaparátu a trochy telefonování i sledování YouTube videí. Během méně náročného dne se pak výdrž byla schopna přehoupnout i lehce přes 8 hodin aktivního používání. V praxi tak nebude mít méně náročný uživatel problém dosáhnout na dva dny bez nabíječky a pro změnu ten opravdu náročný se nemusí bát vyrazit z domu bez powerbanky. Originálnímu adaptéru pak nabití baterie z 15 na 100 % zabere necelých 40 minut.

Poco X4 Pro 5G tloušťka

Nové MIUI, starý Android

V telefonu bylo již při vybalení předinstalované prostředí MIUI 13 běžící nad Androidem 11. Zatímco verze prostředí je ta nejnovější možná, nasazení neaktuální verze operačního systému je pro nás zklamáním. Na druhou stranu je však třeba dodat, že u smartphonů Xiaomi je zpravidla nositelem novinek spíše právě MIUI. Telefon pak v době testování obsahoval necelé dva měsíce staré, únorové bezpečnostní záplaty. Novinky spjaté s MIUI 13 by se pak měly nést zejména ve znamení vylepšení bezpečnosti, vzhledu a výkonu systému. Přinejmenším onen třetí bod se však bohužel výrobci v tomto případě úplně nevyvedl. Již během prvních pár minut používání jsme si totiž všimli občasného trhaného pohybu. Jindy zase telefon působil jakoby displej neběžel ani při 60Hz frekvenci, natož na 120 Hz. Alespoň, že toto vyřešilo prosté vypnutí/zapnutí displeje.

Poco X4 Pro 5G MIUI 13

Na seznam neduhů spjatých s optimalizací pak musíme připočíst také velmi agresivní správu paměti. Nebylo nic výjimečného, že telefon ukončil třeba prohlížeč, který jsme opustili před pár minutami. Nedokážeme posoudit, zda se jedná o vadu našeho kusu, nebo globální problém, ale další stížnost musíme směřovat na upozornění na hovor vibracemi. Byť ty jinak fungují zcela normálně, při příchozím hovoru telefon vibruje extrémně slabě. Problém, který se týká více modelů s MIUI 13 pak souvisí s Allways on Displayem, který nelze nechat zapnutý ve zvoleném intervalu či permanentně. Jedinou možností zde je zobrazit AoD na 10 sekund po klepnutí na displej. Nutno podotknout, že na začátku testování měl telefon softwarových problémů ještě víc a zejména plynulost systému byla opravdu špatná. Den po začátku testování však obdržel aktualizaci, která některé problémy vyřešila zcela a jiné alespoň zmírnila. Výrobce tedy na nápravě svých chyb evidentně pracuje.

Jinak zde máme tu čest s klasickým MIUI se vším všudy. V první řadě se tedy můžete spolehnout na silně upravený vzhled uživatelského prostředí zahrnující vlastní launcher, řadu aplikací či přepracovanou oblast s notifikacemi a přepínači. Právě u té máte možnost volby mezi dvěma styly. Výchozí je zde novější s přepínači na jedné a notifikacemi na druhé obrazovce. Mezi nimi pak lze přepínat pomocí swipe do stran. Druhá verze pak nabídne přepínače a notifikace hezky po staru pod sebou.

Telefon využívá Poco launcher, který však není příliš odlišný od klasického MIUI launcheru. Stejně jako ten pak nabídne například volbu uspořádání všech aplikací na jednotlivé plochy, či do “zásuvky”. Aplikace z dílny Xiaomi jsou pak vesměs kvalitní, nicméně v telefonu se z výroby nachází také opravdu velké množství bloatwaru, zejména v podobě předinstalovaných her.

Fotoaparát

Přinejmenším z marketingových materiálů to vypadá, že jedním z hlavních lákadel nového Poco X4 Pro 5G bude jeho 108MPx fotoaparát. Ten spoléhá na cenově dostupný, 1/1,52″ velký snímač Samsung Isocell HM2 spojený s objektivem o světelnosti f/1.9. Výsledné snímky pak mají ve výchozím stavu rozlišení 12 MPx a dochází zde ke slučování 9 pixelů do jednoho. Komparz hlavnímu fotoaparátu zde pak dělá 8MPx fotoaparát se 118° záběrem a 2MPx makro kamerka.

  • 108MPx primární fotoaparát, f/1,9, velikost pixelů 0,7 µm, PDAF
  • 8MPx ultraširokoúhlý fotoaparát, f/2,2, 118° záběr, FF
  • 2MPx makro fotoaparát, f/2,4, FF

Poco X4 Pro 5G fotoaparát

Fotografie z primárního fotoaparátu

Za dobrého světla dokážete z primárního fotoaparátu vyloudit vcelku pěkné snímky s obstojným kontrastem i dynamickým rozsahem. Silně přitom doporučujeme nechat AI pomocníka vypnutého, snímky pak nabídnou i věrné barevné podání. AI v tomto případě fotografie “přibarvuje” velmi agresivně.

Bohužel, i za velmi dobrých světelných podmínek si můžete na snímcích všimnout fragmetů způsobených snahou postprocessingu bojovat se šumem na snímcích. Při focení například v ne úplně optimálně osvětleném interiéru se pak šum stává poměrně výrazným. Pochvalu si od nás primární fotoaparát Poco X4 Pro 5G neodnese ani za ostrost snímků, která umí být velmi proměnlivá. To samé se pak dá říct i o míře detailů zachycených na snímcích a zmínit musíme také citelnou ztrátu ostrosti v rozích. V neposlední řadě pak snímky rády trpí na nepřirozené přeostření.

Velmi proměnlivé výsledky podává primární fotoaparát i při focení nočních snímků. Při zachycení noční scény osvětlené pouličními lampami si vedl až překvapivě dobře. Získali jsme tak poměrně ostré snímky s dobrou saturací a relativně nízkou mírou šumu. Pokud však hodláte fotit například něco v přírodě, připravte se na rozmazané snímky s vysokou mírou šumu.

Ultraširokoúhlý a makro fotoaparát

Snímky z 8MPx ultraširokoúhlého fotoaparátu víceméně splnily naše očekávání. Pochválit zde můžeme barevnou reprodukci nebo dobře fungující potlačení efektu rybího oka. Vzhledem k použitému snímači pak není překvapením, že snímky trpí na nízkou míru detailů a ostrost. Pro focení v noci je tento fotoaparát použitelný pouze v některých situacích – například u zmíněných scén s pouličním osvětlením. Počítejte však se všudypřítomným šumem.

2MPx makro kamerka je zde pouze do počtu a možná by výrobce udělal lépe, kdyby ji nahradil snímačem pro lepší zachycení hloubky ostrosti. Snímky z ní nejen trpí na nízké rozlišení a šum, ale kvůli fixnímu focusu na poměrně velkou vzdálenost bychom se je i zdráhali označit jako “makro”.

Video

Pochválit bohužel nemůžeme ani video a to zejména proto, že dostupný je maximálně FullHD záznam při 30 snímcích za vteřinu. To by bylo přijatelné u smartphonu v cenové kategorii okolo 4 tisíc a ne u zařízení za dvojnásobek. Krom toho, i levnější smartphony Xiaomi často vynikaly kvalitní elektronickou stabilizací, která si dokázala slušně poradit i za chůze, to v případě Poco X4 Pro 5G ale nečekejte. Pochválit můžeme alespoň barevnou věrnost a rychlé přeostřování.

Poco X4 Pro 5G – ukázka videa (FullHD, 30 FPS)

Poco X4 Pro 5G - ukázka videa (FullHD, 30 FPS)

Cena a konkurence

Poco X4 Pro 5G na našem trhu startuje v 6/128GB verzi na 7 990 Kč s DPH. Za variantu s 8GB RAM a 256GB úložištěm pak zaplatíte o tisícovku víc.

Co se týče konkurence, nebude to mít dnes testovaný smartphone vůbec lehké. V první řadě zde máme tvrdého soupeře v podobě velmi povedeného Xiaomi 11 Lite 5G NE, které novinku převyšuje prakticky ve všech ohledech. Nabídne kompaktnější tělo, citelně výkonnější čipset, daleko lepší fotoaparát a dokonce i na pohled pěknější displej – byť “jen” 90Hz. Na straně Poca pak stojí ještě větší baterie, zásadní rozdíl ve výdrži však nečekejte, v průměru získáte asi hodinu použití navíc. Cena “odlehčeného” Xiaomi 11 je přitom standardně stejná jako v případě Poco X4 Pro 5G a navíc ani není problém jej sehnat v akci o několik stovek levněji.

Poco X4 Pro 5G vs Xiaomi 11 Lite 5G NE

Překvapivě tvrdou konkurencí by mohly být i předchůdci Poco X3 NFC a Poco X3 Pro. Rozdíly mezi touto trojicí jsme si rozebrali v samostatném článku. Největším ústupkem je v případě předešlých modelů displej a absence 5G konektivity, jejich upřednostněním však můžete ušetřit i několik tisíc. Pokud pak chcete raději dostupný herní telefon, můžete sáhnout po Poco F3 s mnohonásobně výkonnějším Snapdragonem 870.  Za předpokladu, že upřednostňujete spíše jiné značky smartphonů než Xiaomi můžete zvážit třeba výborné Realme GT Master, opět za stejnou cenu jako Poco X4 Pro 5G. Pokud se smíříte s o něco horší výdrží na baterii a pouze jedním hlasitým reproduktorem, dostanete opět ve všem lepší smartphone než je dnes testovaný kousek.

Poco X4 Pro 5G vs. Realme GT Master Edition

Finální verdikt recenze Poco X4 Pro 5G

Recenzované Poco X4 Pro 5G by mohlo být dobrým smartphonem pro uživatele, kteří jsou možná méně nároční, vyžadují ale slušnou výbavu pro konzumaci obsahu – tedy kvalitní displej a audio – spolu se solidní výdrží baterie. A nutno podotknout, že tato skupina rozhodně není malá. Bohužel, telefon hodně sráží nepovedená optimalizace a vyložené chyby v prostředí MIUI 13. Výrobce na nápravě softwarových nedokonalostí evidentně pracuje a my věříme, že se mu to i povede. Musíme však Poco X4 Pro 5G hodnotit ve stavu, v jakém je právě teď. A ten bohužel není uspokojivý.

Dalším neduhem je pak poměr cena/výkon, kterým smartphony této značky paradoxně vždy vynikaly v tom dobrém slova smyslu. Jak jste si mohli přečíst o pár řádků výše, na našem trhu není velký problém nalézt lépe vybavený smartphone za stejnou cenu. Na druhou stranu je alespoň dnes testovaná novinka levnější než, jinak identické, Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G. Konstrukce je pak rozhodně kvalitní a musíme uznat, že i design se tentokrát povedl. Jen škoda toho nepraktického hrbu na zádech a velkých rozměrů ve spojení s nepříliš ergonomicky tvarovanými zády. Fotoaparát pak dobře poslouží pro zachycení fotky pro váš Facebook či Instagram a to zejména za dobrého světla, celkově ale zůstaly výkony fotoaparátu za očekáváními.

Klady

+ design a zpracování
+ výdrž baterie
+ skvělý displej
+ hlasité reproduktory

+ podpora 5G
+ 67W nabíjení

Zápory

– špatná optimalizace
– podprůměrný výkon
– nepoužitelný makro fotoaparát
– pouze FHD 30 fps video
– horší ergonomie
– stále na Androidu 11

A co říkáte na Poco X4 Pro 5G vy?

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)