Počasí ve stylu Holo UI: EZ Weather HD Forecast
- Recenze
- Karel Kilián
- 21.7.2013
- 18
Aplikací na předpovídání počasí pro Android najdeme v Obchodě Play desítky. Výběr té pravé je především otázkou preferencí – někdo si zvolí podle zdroje meteorologických dat, jiný dá přednost pěknému grafickému provedení, další trvá na tom, že nesmí chybět fotografie ze satelitů. Dnes se podíváme na EZ Weather HD Forecast, jehož autoři vsadili na jednoduchost konceptu Holo UI.
Co slibuje?
Na prvním místě popisku v Obchodě Play je prezentováno “jednoduché, čisté a krásné uživatelské rozhraní, zaměřené na snadné použití”. Názory na design ve stylu Holo UI se různí, nicméně řady zastánců jsou poměrně početné, takže si aplikace jistě najde uživatele, kterým bude její vzhled a způsob ovládání vyhovovat.
Podívejme se na bodový výčet funkcí:
- Denní/hodinová předpověď počasí na následujících 7 dní/24 hodin a zobrazení aktuálního stavu.
- Automatické zjištění polohy a zobrazení informací pro místo, kde se aktuálně nacházíte.
- Možnost nechat si zobrazovat aktuální počasí v notifikační liště.
- Podpora desítek tisíc měst po celém světě předurčuje EZ Weather HD Forecast do role kapesní rosničky na cesty.
- Aktualizace nenáročná na přenesená data, takže se nemusíte obávat o svůj FUP.
- Informace o teplotě, rychlosti a směru větru, vlhkosti a tlaku vzduchu, viditelnosti, rosném bodě, ultrafialovém záření apod.
- Widget s hodinami a počasím, zobrazující jak stávající situaci, tak prognózu na další dny.
- Widget také podporuje “rychlé akce” – po klepnutí na oblasti lze otevírat různé aplikace (například kalendář, počasí, nastavení widgetu apod.).
- Umí komunikovat v angličtině, brazilské portugalštině, čínštině, francouzštině, hebrejštině, italštině, korejštině, maďarštině, němčině, polštině, portugalštině, ruštině, srbštině, španělštině, turečtině a ukrajinštině (česky nebo slovensky ale nikoli).
- Aplikace je k dispozici zdarma a dokonce zcela bez reklam.
Jak funguje v praxi?
Po nainstalování a prvním spuštění (testovali jsme verzi 0.5.12 beta 2) aplikace během okamžiku zjistila aktuální polohu a zobrazila povětrnostní situaci v daném místě. Pojďme se podívat na její uživatelské prostředí.
Zcela nahoře je nástrojová lišta, skrze kterou můžete přepínat mezi sledovanými lokalitami, jež jsou k dispozici přes rozbalovací nabídku. Není tak problém přepínat mezi více městy – například pokud se chystáte na služební cestu nebo na dovolenou a nechcete se nechat zaskočit vrtochy počasí. Trochu nám ale chyběla možnost podívat se na aktuální počasí ve všech sledovaných místech na jedné obrazovce.
Nová města přidáte jednoduše přes hlavní nabídku, kde je položka Location, případně přes správu míst, jejíž tlačítko je hned vedle rozbalovacího menu. Databáze měst je patrně poměrně široká – například na zadání “Studénka” jsme dostali na výběr ze všech čtyř Studének na našem území.
Největší část obrazovky zabírá aktuální situace, používající tři základní barvy: bílou, modrou a šedou. Nutno konstatovat, že šedé písmo se na černém pozadí nečte právě ideálně. Kromě aktuální teploty a stručného slovního popisu právě panujícího počasí jsou dále k vidění nejvyšší a nejnižší očekávané teploty, vlhkost vzduchu, rychlost a směr větru. Po klepnutí na nenápadný trojúhelníček se dozvíte ještě, jaká je právě viditelnost, tlak, rosný bod a UV index.
Přepínačem pod informacemi o současném počasí budete volit mezi zobrazením předpovědi na následující týden nebo 24 hodin. Vedle tohoto přepínače je informace o času poslední aktualizace, která současně slouží jako tlačítko pro obnovení dat.
V dolní části najdete předpověď na následujících sedm dnů (den po dni) respektive 24 hodin (hodinu po hodině). Zobrazeny jsou nejnižší a nejvyšší očekávané teploty, grafické vyjádření meteorologických podmínek a stručný popis. Žádné podrobnější údaje ale ani po klepnutí na konkrétní hodinu/den nedostanete, což je možná trochu škoda.
Přeskočili jsme nabídku, k níž se dostanete přes ikonu v pravém horním rohu, nebo hardwarovým tlačítkem [Menu]. Jen stručně proběhneme jednotlivé položky:
- Refresh – načtení aktuálních dat.
- Location – správa sledovaných míst.
- Settings – nastavení (na to se podíváme v další kapitole).
- Feedback – odeslání e-mailu vývojářům nebo hodnocení v Obchodě Play.
- Acknowledgements – poděkování překladatelům.
- About – informace o aplikaci s možností odeslání zpětné vazby a sdílení odkazu na její stažení.
Možnosti nastavení
Možnosti nastavení nejsou nijak zvlášť široké. Kromě volby jednotek pro zobrazování teploty ve stupních Celsia nebo Fahrenheita můžete ovlivnit používání 12- či 24hodinového formátu.
Dále lze zapnout/vypnout zobrazování informací o počasí ve zvoleném místě v notifikační liště a nastavit interval automatické aktualizace. Proužek v notifikacích může mít tmavé, světlé, nebo průhledné pozadí.
To je z hlediska nastavení vše.
Widgety
Jednou z přidaných hodnot EZ Weather HD Forecast jsou widgety, které si můžete vytáhnout na domovskou obrazovku. Zatím jsou k dispozici ve třech velikostech: 1×1, 4×1 a 4×2.
Po zvolení požadované velikosti dostanete na výběr, které ze seznamu sledovaných míst má widget zobrazovat a jeho barevné provedení – světlé, nebo tmavé a v případě widgetů přes čtyři sloupce je v nabídce také “plně transparentní” verze.
Co se vejde do widgetů?
- Rozměr 1×1 zobrazuje pouze grafické vyjádření aktuálního stavu a teplotu.
- Na rozměr 4×1 se už vešel i aktuální čas, den, nejvyšší a nejnižší očekávaná teplota a stručná slovní předpověď.
- Na největší widget 4×2 si můžete dát buď hodiny, grafický symbol, aktuální teplotu a očekávané teplotní rozmezí, nebo se místo času může ukazovat předpověď na další čtyři dny.
Lepší představu si můžete udělat z následujících obrázků.
Co se chystá?
Pokud vás tato aplikace zaujala, vězte, že autoři s ní mají do budoucna velké plány. Zde je seznam věcí, jež plánují přidat do dalších verzí:
- Více stylů widgetů.
- Plně transparentní skin aplikace.
- Widget pro tablet.
- Podpora rozšíření DashClock.
- Upozornění na závažné meteorologické jevy.
- Možnost nastavit si jednotlivé prvky
Resumé
Hodnotit aplikaci na předpovídání počasí je hodně ošemetné, protože někdo preferuje jednoduchost a stačí mu základní přehled, další vyžadují co nejširší spektrum informací včetně satelitních snímků a dat ze srážkového radaru. EZ Weather HD Forecast cílí na první z obou skupin – ocení ho především ti, kdož rádi dostávají informace v jednoduché, snadno a rychle stravitelné podobě. Líbit se bude také těm, kterým učarovala jednoduchost Holo UI. Amatérský meteorolog patrně tuto aplikaci odmítne s tím, že pouze supluje základní meteostanici.
Pokud se tedy chcete podívat na widget či do aplikace jen proto, abyste zjistili, v jakém rozsahu se budou pohybovat teploty v následujících hodinách a dnech, pak vám tento program skoro jistě bude vyhovovat. Jestliže ale neusnete bez předchozího zhlédnutí synoptické mapy a zdají se vám sny, v nichž hlavní roli hrají tlakové výše a níže, podívejte se raději po jiném programu.
Za redakci můžeme konstatovat, že EZ Weather HD Forecast je čistě provedená aplikace, poskytující široké laické veřejnosti dostatečné množství informací k rozhodnutí, zda do práce nebo do školy vyrazit v kraťasech, vzít raději deštník, nebo navléknout ušanku a sněhule.
Musíme se ale podívat i kritickým okem: ocenili bychom možnost volby zdroje dat (alespoň výběr mezi počasím z Google, Yahoo! či yr.no) a potěšila by také lokalizace do naší mateřštiny.
Jak zaznělo na začátku této recenze: aplikace je zdarma a zcela bez reklam. O kvalitách svědčí skutečnost, že po více než 100 000 staženích má v Obchodě Play průměrnou známku 4,6.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (18)
Přidat komentář