TOPlist

Android 6.0: Žádné plovoucí aplikace, pokud je nepovolíte

plovouci_icp

Plovoucí aplikace (tedy ty, jež se zobrazují v samostatném okně nad ostatními programy) se staly jakýmsi symbolem otevřenosti a flexibility operačního systému Android. Ukazují, že když systém sám o sobě nemá nějakou funkci, mohou ji vývojáři naprogramovat a implementovat. Žádný jiný mobilní systém přitom nedovoluje nesystémové aplikaci komunikovat s uživatelem a dostat se do popředí v momentě, kdy je na obrazovce jiný program. Tato funkce umožňuje vylepšit uživatelský komfort (například kalkulačka nad dokumentem s čísly), ale také se může stát problémem v případě, že je aplikace špatně provedena, nebo ji vývojář zneužije k nekalým účelům.

Na Androidu 6.0 Marshmallow bude plovoucí aplikace potřebovat souhlas uživatele

Android 6.0 Marshmallow přijde s novými pravidly pro vykreslování obsahu obrazovky. Počínaje třetím vývojářským náhledem musí aplikace, využívající API 23 (nebo vyšší), požádat uživatele o schválení oprávnění pro zobrazení obsahu nad okny jiných programů.

Systémové oprávnění se jmenuje android.permission.SYSTEM_ALERT_WINDOW a je k dispozici již od API úrovně 1. Vývojářská dokumentace je v relativně strohá: popisuje způsob, jak otevřít okno nad jinou aplikací, a upozorňuje vývojáře, že je určena pouze pro činnosti na úrovni systému.

Plovoucí okna jsou v kurzu

S plovoucím oknem přišel před více než dvěma lety například Facebook Messenger, aby poskytl uživatelům rychlý přehled o nových zprávách s možností okamžité reakce. Plovoucí bublina tak přispěla k popularizaci této funkce, kterou později zakomponovali například i vývojáři programů LastPass a MusixMatch. Začaly vznikat dokonce i samostatné aplikace, postavené na tomto principu – za všechny můžeme jmenovat plovoucí webový prohlížeč Link Bubble.

Plovoucí okno nabízí více než dva roky Facebook Messenger Plovoucí okno nabízí více než dva roky Facebook Messenger

Proč přichází změna?

Google zatím nevydal žádné oficiální stanovisko ohledně změny práce s uvedeným oprávněním. Je pravděpodobné, že vývojářský tým ji nepovažuje za natolik důležitou, aby jí věnoval významnější pozornost. Jediným místem, kde je novinka popsána, je automaticky generovaný seznam rozdílů aplikačních rozhraní (API) mezi druhým a třetím testovacím sestavením Androidu 6.0.

Schopnost generovat obsah nad oknem jiné aplikace je potenciálně nebezpečná, tím spíše, když Android nijak neoznačuje aplikaci, která obsah vykreslila. Zlomyslný vývojář by tak například mohl na displej vykreslit přihlašovací obrazovku sociální sítě Facebook, Twitter, nebo bankovní aplikace, a skrze ni ukrást přihlašovací údaje. Proto byla úroveň oprávnění SYSTEM_ALERT_WINDOW změněna z “normální” na “nebezpečná.”

Jak to bude fungovat v praxi?

Uživatel bude vyzván aplikací, aby separátně schválil oprávnění vykreslovat obsah na obrazovku přes další aplikace. Bude to tedy fungovat podobně, jako nyní při povolení klávesnice nebo správce zařízení. Aplikace přitom bude moci uživatele nasměrovat přímo na příslušnou stránku systémového nastavení. Z pohledu uživatele bude stačit přepnout přepínač a pomocí tlačítka Zpět se vrátit do původní aplikace.

Vypadá to snadně, ale nenechme se mýlit – tento tok může (a patrně má) působit varovně. Lze předpokládat, že uživatel zpozorní, když ho aplikace pošle do pro něj neznámé části systému, ve které se navíc setká s varovnou zprávou, připomínající, že se může jednat o potenciálně nebezpečný krok.

Některé plovoucí aplikace jejich autoři již aktualizovali tak, aby podporovaly tento nový požadavek – například MusixMatch či LastPass mají podporu pro Android 6.0. Nutnost updatu se přitom nebude týkat všech programů – aplikacím, využívajícím API úrovně 22 nebo nižší, bude povolení automaticky uděleno (pravděpodobně ve snaze zachovat kompatibilitu). Pouze u programů s API 23 (Android M) budou uživatelé muset projít schvalovacím kolečkem. Alespoň zatím to tak vypadá ve třetím vývojářském náhledu, nicméně ve finální verzi může celý proces probíhat ještě maličko jinak. Bez ohledu na úroveň API mohou uživatelé odebrat toto povolení jakékoli aplikace v pokročilém nastavení.

Zdroj: Android Police.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (14)