TOPlist

Platíte mobilním telefonem? (Víkendová hlasovačka)

Sdílejte:
Karel Kilián
Karel Kilián
5.5.2018 08:00 (16.7.2019 12:51)
Ikona komentáře 43
Platíte-mobilním-telefonem
Češi platí mezi rekordmany v používání bezkontaktních platebních karet. Jenže jak je na tom placení mobilním telefonem? To se pokusíme zjistit v rámci tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze. Tentokrát se budeme ptát, zda platíte mobilním telefonem.

Obsah článku

Češi jako průkopníci

Podle statistiky společnosti Visa ze září roku 2017 dosáhl podíl karetních plateb provedených bezkontaktně úctyhodných 91 %. Před námi skončila v žebříčku jen Austrálie s 92 %, naopak za námi zůstalo Slovensko, Polsko, Velká Británie, Maďarsko i Spojené státy. Na základě těchto údajů můžeme bez uzardění označit naši zemi za „velmoc v používání bezkontaktních karet.“
Bezkontaktní placení je u nás hitem

Bezkontaktní placení je u nás hitem

Jenže vývoj jde dál. Platební karta, ač svými rozměry a hmotností určitě nijak nezatěžuje svého nositele, je prostě věc, kterou jste museli mít u sebe, pokud jste potřebovali platit. Minulý čas je však na místě – plastovou kartičku s rozměry 85,60 × 53,98 milimetrů začaly nahrazovat takzvané „platební nálepky“. Jedná se v podstatě o zmenšenou verzi bezkontaktní platební karty, kterou lze přilepit například na peněženku, klíče či mobilní telefon.
Bezkontaktní nálepku lze přilepit třeba na klíče

Bezkontaktní nálepku lze přilepit třeba na klíče

Pokud jste takovou nálepku připevnili na věc, kterou máte stále u sebe, odpadla nutnost nosit s sebou kartu. Již před třemi lety nabízelo bezkontaktní nálepky šest bank: Citibank, ČSOB, Česká spořitelna, Era/Poštovní spořitelna, GE Money Bank a Raiffeisenbank. O rok později se přidaly AirBank a mBank.

Placení mobilem

Vývoj ale neskončil u nálepek! Jednou z věcí, které má většina lidí skoro permanentně u sebe, je mobil. Chytré telefony přitom často obsahují čip NFC, který lze použít pro bezkontaktní platby. Netrvalo tedy dlouho a některé banky přišly s vlastním řešením, které umožnilo používat zařízení prakticky stejně, jako bezkontaktní platební kartu.
Platíte mobilním telefonem?

Platíte mobilním telefonem?

Průkopníkem v tomto směru byla ČSOB, která placení telefonem řešila přes aplikaci NaNakupy. Později trend následovala Mobilní banka od Komerční banky. Ještě v červenci loňského roku jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zda naši čtenáři používají respektive mohou, nebo nemohou používat placení mobilním telefonem. Už tehdy mělo 41 % respondentů možnost platit touto pohodlnou cestou. To bylo, s ohledem na situaci na trhu, poměrně překvapivé zjištění. Zásadní zlom přišel 14. listopadu 2017, kdy byla pro Česko uvolněna služba od Googlu pro platby telefonem – Android Pay, později přejmenovaná na Google Pay. Do aplikace lze nahrát více platebních karet a používat je podle potřeby. Toto řešení od začátku podporují ústavy MONETA, mBank, J&T Bank a Komerční banka. Letos by do sestavy měly přibýt ještě banky Equa bank, FIO banka a Sberbank. Zatím posledním přírůstkem do rodiny bank, podporujících placení telefonem, je AirBank. Ta však namísto Google Pay vsadila na vlastní řešení, což nemusí být nutně na škodu.

Jaké jsou výhody a nevýhody, když platíte mobilním telefonem?

Pojďme se společně podívat na to, jaké klady a zápory má placení mobilním telefonem Výhody:
  • Pokud sebou všude nosíte telefon, budete mít platební kartu vždy po ruce.
  • Jednoduchost použití – stačí přiložit telefon k terminálu.
  • Možnost dalšího využití zařízení – například pro slevové a věrnostní kartičky obchodníků, které si můžete uložit do mobilu.
  • Možnost rychlé kontroly transakce přes mobilní bankovní aplikaci.
  • Ukládání a archivace účtenek (pokud to bude podporovat aplikace).
  • Dalšího stupeň zabezpečení proti kartě např. v podobě zámku obrazovky.
  Nevýhody:
  • V případě zcizení telefonu přijdete i o platební kartu.
  • Pokud se telefon porouchá a bude muset do servisu, přijdete i o kartu.

Platíte mobilním telefonem?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze, která zní: platíte mobilním telefonem? Nepočítejte používání nálepek, které je možné nalepit prakticky na jakýkoli předmět – nejen na telefon. [gravityform id=“194″ title=“true“ description=“true“] V komentářích se můžete podělit o své názory na placení mobilním telefonem. Jaké vidíte výhody a nevýhody? Pokud již tento způsob placení využíváte, jaké jsou vaše zkušenosti?
Výsledky ankety k 9. 5. 2018 10:30

Výsledky ankety k 9. 5. 2018 10:30

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci pravidelného cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, zda sdílíte (někdy) svou polohu. Celkem jsme obdrželi 114 odpovědí, přičemž nejčastější odpovědí se 36 % se stala možnost „Ne, svou polohu jsem nikdy nesdílel.“ Dalších 31 % sdílí polohu jen výjimečně. Kladně k této otázce přistoupilo 11 % respondentů, kteří sdílejí polohu v průměru minimálně jednou měsíčně a 18 %, kteří tuto funkci používají v průměru minimálně jednou týdně.
Sdílíte (někdy) svou polohu?

Sdílíte (někdy) svou polohu?

O autorovi

Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi

Karel Kilián
Sdílejte: