Zkusíte-li jednou kryt Pitaka, už nikdy nebudete chtít nic jiného. PinButton umí navíc geniální kousky (Recenze)
- Kryty Pitaka patří k tomu nejlepšímu, co jde zakoupit a verze PinButton přináší funkce navíc
- Nabízí tři další tlačítka pro ovládání telefonu a podporu MagSafe
- Nevýhodou je omezení na jediný model telefonu
Dnešní telefony jsou navrhovány s důrazem na eleganci, ale zároveň se stále jedná o křehká zařízení. Proto většina lidí volí nějakou formu ochrany, nejčastěji kryt. Tím ale často zcela potlačí osobnost daného zařízení. Co kdyby ale existovala možnost, jak telefon ochránit a přitom z něj neudělat neosobní kvádr?
Přesně toto splňují kryty Pitaka. Jsou elegantní, tenké, ale přitom stále telefon dostatečně ochrání. Dnes recenzovaný kryt PinButton, o kterém jsme již psali, existuje pouze ve verzi pro telefon Samsung Galaxy S24 Ultra (SM-S928BZKHEUE) a má to dobrý důvod. Tento kryt totiž kromě ochrany telefonu přináší hned dvě velice zajímavé funkce.
Vzhled a materiály
Pitaka si nehraje na falešnou ekologii a přiznává použití pravé nappa kůže. To je materiál z mladých zvířat, zpracovaný tak, aby byl jemný a prodyšný. Díky tomu je telefon v krytu uložen jako v bavlnce. Vlastně ještě pohodlněji. Dále se na materiálech podílí TPU (termoplastický polyuretan) a hlavne aramidové vlákno. Tento materiál se používá mimo jiné k výrobě neprůstřelných vest.
Kryt samotný je velmi tenký a telefon se po jeho nasazení prakticky nezvětší. Na rozdíl od některých modelů, které mají výřez pro tlačítka, tento kryt obsahuje vlastní tlačítka, která překrývají ta na telefonu. Tento přístup mně vyhovuje mnohem víc, protože u výřezu se mně tlačítka hůře hledala po hmatu. Zde je k tomuto přístupu jeden speciální důvod navíc.
Tlačítka, kam se podíváš
Není obvyklé, aby se recenze krytu telefonu zaměřovala na tlačítka, že? Ale co když jich má kryt 2x víc, než samotný telefon? Ano, PinButton má kromě třech tlačítek na pravé straně telefonu, která překrývají tlačítka hlasitosti a vypínací tlačítko, další tři tlačítka na protější straně!
Jejich umístění je přibližně naproti hlavním tlačítkům a mezi každými dvěma tlačítky je stejná mezera, budou se tedy dobře hledat po hmatu. A k čemu vlastně jsou? Každé tlačítko umí vyvolat při delším podržení stejný efekt, jako byste přiložili telefon k NFC čipu. Tím se rozšiřují možnosti ovládání telefonu o nové klávesové zkratky.
Nastavení tlačítek
Pokud chcete využít přídavné tlačítko pro nějakou akci, budete potřebovat nějaký nástroj, který umí reagovat na přiložení telefonu k NFC čipu. Já používám Tasker, ale Galaxy S24 Ultra má vestavěný nástroj Rutiny, které jsou pro tento účel víc než dostačující. Stačí tedy založit novou Rutinu založenou na NFC a stisknout a podržet příslušné tlačítko. Při prvním použití tlačítka telefon do čipu zapíše nějaké informace. Dále zvolíte, co se má stát a tím je hotovo.
Protože na stisk tlačítka reaguje komplexní aplikace, nemusíte se omezovat na pouhou detekci stisku, ale můžete podmínku rozšířit. V práci tak může tlačítko přepínat tichý režim a v posilovně třeba spouštět Spotify. Fantazii se meze nekladou.
Tasker
Google Play
Omezení
Tak dobře, fantazii se meze kladou. Celá tahle legrace funguje pouze v případě, že je zapnutý displej a telefon je odemčený. Je to kvůli zabezpečení, kdy není možné načítat NFC, pokud nejsou výše zmíněné podmínky splněny. Já měl například nastaveno, aby se spouštěly různé aplikace pro fotoaparát (Expert RAW, Google Camera…), ale v praxi se to právě kvůli tomuto omezení příliš neosvědčilo.
MagSafe
Přídavná tlačítka nejsou jedinou věcí, kterým PinButton překvapí. Do tohoto tenkého krytu se vlezly magnety zajišťující částečnou kompatibilitu s MagSafe. Je možné používat různá zařízení, kompatibilní s touto technologií, jsou zde ale některá omezení.
Zkoušel jsem několik zařízení, jako nabíječka, powerbanka, fotografický grip nebo peněženka a všechna držela jako přibitá. Jediné zařízení, se kterým byl menší problém, byla powerbanka Anker, kterou jsem koupil na Amazonu. Když jsem ji nasadil na záda telefonu, přestala fungovat přídavná tlačítka. Naopak jsem nenarazil na žádný problém s originálními bezdrátovými nabíječkami nebo funkcí S Penu, což byly problémy, se kterými se potýkaly dřívější verze.
Vzhledem k tomu, že technologie MagSafe je primárně navržená pro iPhone, může se stát, že některé příslušenství bude zasahovat do oblasti fotoaparátu. Z mnou zkoušených věcí se to stalo opět u powerbanky Anker, který malinko stínila 5x zoom fotoaparát, ale na fotografiích nic vidět nebylo.
Ochranná funkce
Je výborné, když kryt skvěle vypadá, ale jeho hlavní funkcí je ochrana telefonu. Jak si Pitaka PinButton vede v této disciplíně?
Vzhledem k tomu, že jak kryt tak telefon jsou moje soukromá zařízení, vynechal jsem drop testy. Z pohledu na kryt je vidět, že telefon je chráněn ze všech stran jak jen to jde. Telefon je obehnán ze všech stran celistvou plochou krytu, výřezy najdeme pouze na místech, kde jsou nezbytně nutné: u nabíjecího portu, reproduktorů a mikrofonů a u pera S Pen. Na zadní straně jsou pak samozřejmě výřezy pro čočky fotoaparátů, kdy každý fotoaparát má vlastní kruhový výřez. Pozitivním výsledkem tohoto přístupu je mimo jiné to, že se čočky fotoaparátů dobře čistí.
Kryt telefonu jde po všech stranách telefonu mírně nad displej, pokud tedy telefon položíte na stůl displejem dolů, je displej chráněný. Stejně tak při pádu je toto významný ochranný prvek. Pokud by ale v místě kontaktu byl nějaký větší kamínek nebo třeba kovový roh, nezmůže nic sebelepší kryt. Pak nastupuje ochranné sklo nebo fólie.
Zkušenosti z praxe
Používání telefonu a držení
Jak jsem už zmínil, kryt nijak zásadně nezvětšuje velikost telefonu. Výborně se drží, neklouže, ale ani nepůsobí nijak nepříjemně. Kryt zasahuje mírně nad displej, takže při položení na stůl displejem dolů leží telefon vlastně na krytu. Spolu s krytem používám ochrannou fólii a kryt s ní skvěle koexistuje. Fólie není nijak utlačována a vše dohromady telefon dobře chrání.
V případě, že často používáte pero S Pen, zjistíte, že ačkoliv je otvor kolem něho dostatečně velký, vytahuje se hůř, než u jiných krytů. Musím ho stisknout nehtem malíčku, jinak se nedá uvolnit a pak ho nehtem podebrat, aby šel vysunout. To je způsobeno tím,že dolní část telefonu je chráněna zesílenou vrstvou.
Přístup k nabíjecímu USB-C portu je zcela bezproblémový, a to i při použití neoriginálních kabelů. Přestože má kryt mírně vystouplou oblast okolo fotoaparátů, po položení na stůl se nemá tendenci nijak viklat.
Google Wallet
Google Play
Považuju za důležité zmínit, že přestože je kryt nabitý NFC čipy, placení pomocí Peněženky Google funguje zcela bezproblémově.
Tlačítka
Hlavní důvod, proč jsem tento kryt koupil, se nakonec ukázal jako jeho nejhůř zpracovaná část. Vytknul bych mechanické zpracování tlačítek, kdy tlačítka kopírující hlasitost a vypínač jsou bytelná, nijak se neviklají a skvěle reagují, což se ale vůbec nedá říct o přídavných tlačítcích. Ta se viklají, horní tlačítko občas nezareaguje na první stisk a celkový dojem neladí s cenovou třídou, kde se tento kryt pohybuje.
Druhý výtka směřuje k tomu, že je někdy až nemožné vzít telefon do ruky, aniž bych stisknul nějaké tlačítko nechtěně. Obě sady tlačítek jsou totiž naproti sobě a pokud telefon uchopíte do ruky, máte tendenci mačkat některé z přídavných tlačítek. Nakonec jsem musel spodnímu tlačítku přiřadit funkci s menším potenciálem něco rozbít, konkrétně přepínání automatického otáčení displeje.
Poslední omezení, které je ale dáno systémem, je nemožnost použití přídavných tlačítek při vypnutém displeji a zamčeném telefonu. Dále z principu fungování je nutné mít zapnuté NFC, bez něj tlačítka fungovat nebudou.
MagSafe
Jak jsem už zmínil, MagSafe funguje tak, jak jen můžeme očekávat u zařízení, které s ním původně nepočítalo. Připnutá zařízení drží a nemají tendenci dělat neplechu. Výjimkou byla powerbanka, která rušila přídavná tlačítka.
Cena a dostupnost
Pitaka není levná záležitost. Konkrétně tento kryt se prodává na oficiálních stránkách za 70 USD, což odpovídá asi 1600 Kč. Mírnou náplastí je, že poštovné je zdarma. Dodací doba je 10 – 25 dní, v mém případě kryt z Hongkongu dorazil už devátý den.
Můžete zkusit ještě jeden trik, jak cenu snížit. Když přijdete na stránky poprvé, zobrazí se někdy možnost vyměnit odběr novinek za slevu ve výši 10 %. Pokud se vám nabídka nezobrazí, zkuste obnovit stránku, případně použít jiný prohlížeč. Pomůže také aktivace anonymního režimu.
Překvapilo mě, že Pitaka přibalila jako dárek ochranné sklo. Protože jsem ale příznivcem fólií, zůstalo zatím nevyužité v šuplíku.
Závěr a hodnocení
Jsem s krytem spokojený? Z převážné většiny ano. Funkce přídavných tlačítek nefungují tak dobře, jak bych byl rád. Zčásti je to dáno omezením systému Android, zčásti rezervou ve zpracování. Koupil bych si kryt znovu? Skoro určitě ano. Zvážil bych jiné varianty? Spíše ne. Přestože mám k přídavným tlačítkům výhrady, jejich možnosti jsem si zamiloval a velmi nerad bych je ztratil.
Klady:
- Vzhled a elegance, prémiové materiály
- Nezvětšuje velikost telefonu
- Neviklá se
- Přídavná tlačítka umožňují zajímavá kouzla
- Podpora MagSafe
Zápory:
- Vyšší cena
- Funkce přídavných tlačítek je omezená systémem
- Objednání ze zahraničí
- Horší přístup k peru S Pen
- Pouze pro Galaxy S24 Ultra
Hodnocení redakce: 70 / 100 %
Jak se vám kryt Pitaka PinButton zamlouvá?
Zdroj: vlastní
O autorovi
Libor Foltýnek
Libor Foltýnek je redaktor s rozsáhlými zkušenostmi v oblasti technologií a fotografie. Jeho práce je charakterizována důkladným výzkumem, poutavým vyprávěním a praktickými radami, které zpřístupňují… Více o autorovi