TOPlist

Photo Sphere – tipy na lepší panorama

Bezručova 232

Google Android 4.2 (Jelly Bean) nám přinesl opravdovou novinku na poli mobilních telefonů a tou je Photo Sphere. Nejedná se o nic jiného, než funkci fotoaparátu, která nám umožňuje vytvořit si tzv. virtuální prohlídku. Jedná se o pokročilejší panorama, které zpravidla pokrývá zorné pole pod úhlem 360×180°. Ti z vás, kteří již měli možnost tuto funkci vyzkoušet, již určitě narazili na limity této aplikace. V tomto článku se s vámi podělím o dosavadní zkušenosti a poradím vám, jak docílit nejlepších výsledků.

Hned na začátek bych chtěl zmínit, že nemůžete počítat vždy s dokonalým výsledkem, jelikož samotná funkce Photo Sphere je omezena ve více směrech. Tím největším omezením je, dle mého názoru, samotné technické provedení funkce ze strany Google. Photo Sphere totiž, mimo jiné, využívá kompasu, který je v telefonu. Jak asi víte, kompas je omezován magnetickým polem, které je kolem vás a i samotný kompas není tak přesný.

Jak na Photo Sphere

Je několik technik, jak nafotit Photo Sphere. Ta nejpreciznější vyžaduje speciální stativ, který však nejspíš jen tak někdo mít nebude a už vůbec ho nebude nosit s sebou, takže je zbytečné se zabývat tímto řešením. Pokud totiž budete chtít fotit profesionální virtuální prohlídky, určitě nedoporučuji toto řešení. Princip stativu nám však dokáže dokonale pochopit podstatu správné tvorby této virtuální prohlídky. Z praxe vím, že 99% lidí dělá při focení jakýchkoliv panoramat zásadní chybu, kterou si popíšeme níže na obrázku.

PhotoSphere spatne

Jak jste možná již z obrázku pochopili, tuto techniku praktikuje většina z nás. Při focení panoramat se totiž otáčíme kolem své osy, což vede k velkému problému při samotném spojování výsledné fotky. Tento problém se nejčastěji projevuje na objektech blízko vás. Pokud si chybu neuvědomujete, zkusím vám to víc přiblížit na příkladu. Dejte si před sebe nějaký menší předmět, stůjte/seďte na místě a dívejte se na předmět pokaždé jedním okem a to druhé si zakryjte. Nejspíš to již vidíte, pokaždé totiž vidíte dané předmět jakoby z jiného úhlu a i pozadí předmětu se mění. V případně focení panoramat pak nastává problém, že software si při spojování fotek neví rady, protože dvě fotky do sebe nesedí, každá totiž byla vyfocení z jiného úhlu a tím pádem jsou trochu jiné. Tento problém vzniká, pokud se při focení panoramat otáčíme kolem své osy a telefonem otáčíme kolem sebe. Čočka fotoaparátu tak poměrně hodně mění svou polohu a vyfotí předmět z jiných úhlů. Řešení problému je tedy velice jednoduché.

PhotoSphere spravne

Dejte si na focení trochu víc záležet a nespěchejte, pokuste se otáčet kolem osy fotoaparátu, ideálně však kolem osy čočky fotoaparátu. Kromě toho, že ulehčíte práci aplikaci při spojování fotek, zlepšíte i přesnost, která je závislá také na kompasu, který tak bude přesnější a máte tak větší šanci, že konce panoramat se lépe spojí a nedojde tak k vyseknutí části fotky, jak se občas stává.

TIP: Otáček se kolem osy fotoaparát není nejjednodušší, pomůže vám však například USB kabel, který zapojíte a necháte jej volně viset k zemi. Je pak mnohem jednodušší se kolem osy telefonu/tabletu (ideálně kolem čočky fotoaparátu) otáčet s adaptérem u zemi visícího na připojeném USB kabelu v telefonu.

Jedna půlka techniky je za námi. Jak asi víte, nacházíme se v prostoru, takže musíme brát ohled ještě na jednu rovinu (z našeho pohledu se jedná o vertikální). I v tomto případě se jedná o výše zmíněný problém akorát v bledě modrém.

PhotoSphere spatne vertikal

Při focení Photo Sphere je potřeba vyfotit ve vertikálním směru 5 snímků. Jeden vodorovný, 2 nahoře a 2 dole. I při tomto postupu se dopouštíme chyby zmíněné výše, tedy že neotáčíme telefon/tablet kolem jeho osy, ale kolem osy otáčení naší ruky. Problém je tedy opět takový, že blízké předměty jsou vyfoceny z různých úhlů a ty do sebe poté nezapadají. Takto by tedy měl vypadat správný postup.

PhotoSphere spatne horizontl

Jestli jste to pochopili správně, pak mi asi dáte za pravdu, že v dokonalém případě by měl být telefon/tablet v prostoru nehybný a obě jeho osy, kolem kterých přístroj otáčíte, by se měly protínat ve středu čočky fotoaparátu přístroje.

Na co si dát pozor

Už víte, že přístroj pro focení využívá kompas, který svým pohybem ztrácí přesnost. Nedoporučuji tedy začít fotit v horizontálním směru.

Photo Sphere postup spatne

V tomto případě se totiž kolem osy přístroje otočíte několikrát a snižuje se tak rapidně přesnost kompasu a tedy i rozmístění jednotlivých fotek. Proto doporučuji fotit ve vertikálním směru, tedy jakoby sloupec po sloupci. Kolem osy přístroje se tak otočíte pouze jednou, čímž zredukujete nepřesnosti.

Photo Sphere postup spravne

Stativ s panoramatickou hlavou

Pokud i přesto toužíte po “profesionálnější” variantě focení, budete potřebovat stativ se speciální stativovou hlavou, který se nejspíš nevyrábí (aspoň jsem na něj nenarazil) a tak si jej budete muset sestavit sami. Na obrázku níže vidíte, jak by měla sestava vypadat.

PhotoSphere stativ

Závěr

Snad jste princip focení panoramat pochopili a je vám nyní tato technika jasnější. Budeme rádi, když se s námi podělíte o vaše výtvory a odkazy na ně vložíte do diskuze pod článek. Přeji dobré světlo a hodně trpělivost při focení.  Pokud nafotíte panorama správně, nabídne se vám možnost aplikovat efekt mini planety a vězte, že to občas stojí za to.

Bezručova 232

Tomáš Očadlý
O Autorovi - Tomáš Očadlý

Tomáš se narodil jako hračička, odjakživa utrácel své těžce ušetřené peníze za geekoviny, takže smartphony a tablety ho nemohly minout. Systém Android si ho našel… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (33)