TOPlist

Philips Hue: Vybudujte si chytrou domácnost již dnes (recenze)

Sdílejte:
Jan Dolejš
Jan Dolejš
3.11.2016 22:00 (29.9.2017 13:52)
Ikona komentáře 12
Philips Hue uvod
Reklama

Chytrá domácnost už dnes není ani zdaleka písní budoucnosti a spousta výrobců již prodává svá řešení. Dnes se podíváme na známý systém Philips Hue, který toho nabízí opravdu hodně. Vyplatí se ale takový příplatek?

Chytré osvětlení Philips Hue – především žárovky a LED pásky

Společnost Philips si na trhu chytré domácnosti udělala neochvějné postavení a s tímto systémem počítají i ostatní velcí výrobci – Google jej oficiálně zařadil do svého projektu Home, Apple pak do konkurenčního HomeKit. Na výběr je toho hodně, nejvíce však z prostředí osvětlení. Při pohledu na ceny jednotlivých částí systému sice zákazník úplně nadšený nebude, ale to nás předem neodradilo. Daleko více nás zajímá, jak systém funguje v praxi. Na čínském trhu sice člověk nalezne spoustu chytrých žárovek a osvětlení, každé ale povětšinou používá svůj vlastní systém a aplikaci, což následně brání utvoření chytré domácnosti. Uživatelé chtějí mít ovládání na jednom místě a neovládat každý prvek jinou aplikací. Systém Philips Hue používáme v naší redakci již několik měsíců a máme s ním bohaté zkušenosti. LED pásky Lightstrip Plus zkrášlují naši kancelář permanentně, chytrá žárovka naproti tomu posloužila na mnoha offline akcích, které jsme pořádali. Za tu dobu jsme si mohli ověřit nejen spolehlivost a funkčnost celého řešení, ale i nastavení systému a propojení třeba s IFTTT či Taskerem. Pojďme si systém detailně představit a otestovat. philips-hue

Philips Hue White and Color Bulb – chytrá žárovka s miliony barev

Jedním z nejznámějších produktů je Philips Hue White and Color, zkrátka chytrá LED žárovka. V českých obchodech naleznete více podob chytrých žárovek, v redakci používáme variantu s až 16 miliony odstínů a paticí E27. Na pohled možná ani většina uživatelů nepozná, že se jedná o chytrou žárovku. Kromě běžné patice E27 zaujme snad jen poměrně masivní kovový chladič, který zasahuje do většiny konstrukce žárovky. Vrchní část je pak standardně kryta mléčným sklem. Žárovka ale sama o sobě nepracuje, je nutný Philips Bridge, kterému se budeme věnovat níže. Parametry žárovky jsou následující:
  • Příkon: 10 W
  • Patice: E27
  • Typ: LED
  • Světelný tok: 806 lm
  • Světelný úhel: 160°
  • Teplota: 6500 K
[aps_product_sz id=“415654″] philips-hue-bulb-konstrukce

Philips Hue Lightstrip Plus – elegantní LED pásky

LED pásky jsou dnes stále populárnějším řešením, jak osvítit či zkrášlit části domova. Není tedy divu, že i Philips vlastní své řešení. Základní sada obsahuje 2metrový LED pásek s trafem a napájením do 230 V. Jednotlivé pásky je možné napojovat díky prodlužujícím sadám, čehož jsme i my v redakci využili. Pokud by uživatelé potřebovali specifičtější rozměry, nabízí se možnost po každém 33cm úseku pásek zkrátit. V případě naší kanceláře jsme zkracovat nakonec nemuseli. Pásek umožní uživatelům rovněž 90° ohyb, což se může hodit. Pásek na sobě nemá žádný kovový chladič a podle slov Philipsu ani není třeba.

Instalace – pomoz si sám

Instruktážní videa povětšinou ukazují a považují za přednost, že se pásky Philips Hue Lightstrip Plus dají velice jednoduše nalepit kamkoliv a nebudete k tomu nic potřebovat. Pokud ovšem plánujete umístit pásek na viditelné místo do nábytku, pouhé nalepení nemusí vypadat dobře. V našem případě jsme potřebovali pásek zapustit do stěny nábytku a do kovového profilu, který by posloužil jako dodatečný chladič. A zde jsme narazili na problém – Philips Hue Lightstrip Plus je o několik milimetrů širší, než je standardní šířka LED pásků. Profil, který byl v nábytku, nám nedovolil zasunout LED pásek do připraveného místa. Počítali jsme i s tím, že přes pásek přijde difuzor. Kvůli šířce pásku to ale nebylo možné namontovat. Pokoušeli jsme se dovolat přímo na podporu Philips, kde nám byli sice ochotní pomoci s problémy okolo zařízení, ale ne s instalací. Nakonec jsme si museli poradit sami a LED pásek natlačit do širšího místa určeného pro difuzor. Díky tomu pásek dobře drží v profilu, příliš nevyčnívá, má kovový chladič, ale difuzoru jsme se museli vzdát. Parametry Philips Hue Lightstrip Plus jsou následující:
  • Příkon: 20,5 W
  • Světelný tok: 1600 lm při 4200K
  • Teplota: 200 – 6500 K
  • Životnost: 20 000 h
[aps_product_sz id=“415669″] philips hue lightstrip-plus-konstrukce-5

Philips Hue Bridge – mozek celé operace

Nákupem žárovek a LED pásků to nekončí. Sama o sobě totiž zařízení nepracují a je nutné je něčím propojit – dalším zařízením Philips Hue Bridge. Tato krabička propojí skrze protokol ZigBee až 50 zařízení a slouží jako centrální mozek. Váš mobilní telefon či jiné aplikace se spojí právě s touto „krabičkou“, která následně odesílá rozkazy do jednotlivých světel. Dosah signálu ZigBee je podle tvůrců přibližně 30 metrů a je samozřejmě závislý na počtu překážek. V běžné domácnosti by tedy při strategickém umístění mohl být jedním zařízením pokryt celý prostor. Krabička se jednoduše zapojí do sítě a do routeru, aby byla přístupná i z vnější sítě. K ovládání slouží jediné tlačítko – jeho stisknutím v určitý okamžik provedete spárování s mobilní aplikací.

Máme zapojeno. A co dál?

Instalace Bridge a světel

Po zapojení všech částí systému (světel a Bridge) se nic nestane. Musíme nejprve celý systém nastavit, což je ale otázkou několika sekund. V první řadě je nutno stáhnout a nainstalovat oficiální aplikaci Philips Hue do mobilního telefonu. Ihned po spuštění dojde k vyhledávání Hue Bridge. V tento moment nás telefon vyzve, abychom stiskli tlačítko na Bridge. Po úspěšném spárování se zobrazí světla, která jsou k Bridge přidána. Pokud nastavujete systém poprvé, bude nutné světla nejprve vyhledat a přidat. To provedeme v nastavení a volbě Light Setup – aplikace automaticky vyhledá dostupná světla a pomůže nám je spojit s Bridge. Světlo můžeme přejmenovat.

Ovládání světel a vytvoření scén

V sekci Rooms můžete sdružovat jednotlivá světla podle umístění – vytvořit například skupinu Redakce, kde jsou všechna světla v redakci, a následně třeba Chodba, kde naopak budou světla z jiné místnosti. Každé světlo lze ovládat separátně – nastavovat ručně intenzitu i barvu, nebo vytvořit tzv. Scény. Díky tomu můžete jedním stisknutím nastavit předvolené barvy a intenzitu i více světel. Vytvořit si tak třeba profily pro usínání, vstávání či běžný den. Fantazii se meze nekladou a člověk si může vytvořit spoustu profilů pro různé příležitosti.

Plánované profily nejen pro vstávání či usínání

Možností je samozřejmě automatizace, která zajistí, aby se světla sama vypnula či zapnula podle předem stanoveného plánu. Aplikace nám nabízí v první řadě vstávání a usínání, tedy pozvolné rozsvěcení či zhasínání světel. Nastavit můžeme čas začátku, dobu trvání (pozvolné rozsvícení a zhasínání), místnosti a scény (v případě Rutiny).

Napojení na IFTTT, Tasker a další systémy

Jednou z nesporných výhod systému Philips Hue je kompatibilita s dalšími službami. Můžete sice stále využívat lokální ovládání pomocí mobilní aplikace, přímo se ale vybízí začlenit tento systém i do celkové vize chytré domácnosti. Řešení je hned několik – již delší dobu používáme v redakci plugin do Taskeru, pomocí kterého lze světlo ovládat například hlasovými příkazy. Díky Taskeru ale není problém vytvářet takřka libovolná pravidla. Omezení je pouze v tom, že se stále jedná o používání v lokální síti. Oceňujeme i podporu systému IFTTT, který už dokáže propojit spoustu zařízení v domácnosti i mimo ni. Propojit Philips Hue je velmi snadné – stačí napárovat váš účet, který pro Philips Hue používáte. Horší už je to se spolehlivostí takového řešení, což ale není vinou Philipsu jako spíše IFTTT. Prodlevy jsou logicky větší (vše se zpracovává na serveru mimo váš domov), navíc se často něco IFTTT nelíbí a požadavek nesplní. V neposlední řadě tu máme podporu systémů Apple HomeKit a Google Assistant, o které se bude mluvit především v budoucnu. A je dobře, že Philips je na to připraven. Na Google Play můžete zároveň najít několik aplikací, které toho „vymáčknou“ ze systému Hue ještě více (diskotéková světla, efekt ohňostroje apod.).

Ve znamení rychlosti a spolehlivosti

Jak jsme již zmínili v úvodu, celý systém používáme v redakci již skoro rok a máme tedy bohaté zkušenosti s jeho každodenním používáním, nastavováním i podporou jiných služeb. V první řadě musíme poznamenat, že Philips opravdu skvěle zapracoval na celkové spolehlivosti systému. Ať jsme zařízení připojili kdekoliv, nenarazili jsme na žádné problémy při nastavování nebo následném provozu. Aplikace fungovala velmi dobře a světla reagovala na každý náš příkaz. Pokud světla ovládáme v rámci domácí sítě (přes mobilní aplikaci či Tasker), jsou reakce v podstatě okamžité. Jediná výtka tak snad směřuje k vývoji aplikace, která se za dobu našeho používání přibližně 3x kompletně změnila. Člověk si zvykne na jedno uživatelské prostředí a za pár měsíců se kompletně změní. Občas to vypadá, že Philips zkrátka zkouší, na co uživatelé reagují nejlépe. Bohužel tomu odpovídá i známka aplikace v Google Play – pouze 2,6 hvězdičky. [aps_product_sz id=“415669″]

Závěr – příplatek za kvalitu se vyplatil

Systém Philips Hue je běžně dostupný v českých obchodech a zařízeních je o poznání více, než jsme dnes otestovali. Přesto právě LED pásky a žárovky patří k těm nejpoužívanějším. Ceny jsou vyšší než nabízí papírově srovnatelná konkurence a je potřeba s tím počítat.

Osvětlení rozhodně patří mezi zařízení, která využíváme denně. A právě zde oceníme, pokud vše funguje tak jak má. Nikdo by nejspíše nebyl nadšený, pokud by se třeba v noci nedařilo rozsvítit nějaké světlo nebo ráno selhalo probouzení pomocí světel. V tomto ohledu je na tom Philips Hue skvěle a i po roce můžeme s klidným svědomím říci, že systém funguje plně spolehlivě. Přičteme-li k tomu podporu známých systémů a dobrou přípravu pro budoucí systémy (Google Assistent), zjistíme, že se příplatek zkrátka vyplatí. Na vážnější negativa jsme v průběhu testování a používání nenarazili a zmínit tak můžeme jen často se měnící aplikaci, u které si člověk stále musel zvykat na novou podobu, nebo nulovou podporu u montáže zařízení. Závěrečný verdikt: Pokud se poohlížíte po chytrém osvětlení, u kterého oceníte především jeho spolehlivost a možnost propojení s rozšířenými systémy chytré domácnosti, Philips Hue můžeme doporučit. Příplatek oproti jiným systémům je zde zcela oprávněný. [one_half]

Klady

+ Spolehlivý systém. + Rychlé reakce v lokální síti. + Velmi snadná instalace. + Podpora IFTTT, Taskeru, Google Assistant a Apple HomeKit. + Kvalitní zpracování. [/one_half] [one_half_last]

Zápory

– Žádná podpora při montáži. – Aplikace se často mění. [/one_half_last]

O autorovi

Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… Více o autorovi

Jan Dolejš
Sdílejte: