TOPlist

PF 2018: Svět Androida přeje vše nejlepší do nového roku

pf 2018 svet androida budoucnost

Za několik hodin končí rok 2017 a přehoupneme se do nového roku. Za celou redakci vám přejeme pěkný Silvestr a šťastný Nový rok. Věříme, že pro vás byl uplynulý rok stejně úspěšný jako pro nás. Na rok 2018 pro vás chystáme novinky, o kterých se brzy dozvíte. V tomhle článku se ale trochu zasníme a podíváme se na to, jak si redakce Svět Androida představuje budoucnost.

Budoucnost podle Svět Androida – Obsah článku

Jaká bude budoucnost? Svět Androida s věštící koulí

Na dnešní den jsme se rozhodli vytvořit trochu odlišný článek, nejedná se o žádnou rekapitulaci roku 2017, ale o redakční pohled do budoucnosti, a to o 20 let dopředu. Což je zhruba doba, kdy bude na vrcholu další technologická etapa, která už odstartovala. Řeč je o umělé inteligenci, chytrých asistentech, rozšířené a virtuální realitě. Právě tyto technologie už jsou v dnešní době dostupné, ale stále jsou na úplném začátku svého cyklu.

Například Sundar Pichai, šéf společnosti Google právě technologie zmíněné výše popisuje jako další, které budou hýbat trhem v příštích letech. V redakci jsme se tedy podívali na to, kam by mohl svět směřovat, a to i mimo telekomunikace.

Kompletní propojení vozidel, domů i měst

Svět bude zaplaven IoT (Internet věcí), které spolu budou neustále komunikovat na již stárnoucí 5G síti. Chystat se budou sítě šesté generace, které budou schopny zvládat obrovské datové toky v dnes nepředstavitelné rychlosti. S tím bude souviset běžné pozemní vysílání televize, které zcela zmizí a nahradí jej vysílání provozované právě na těchto nových sítích.

Většina věcí se bude automatizovat a vše se propojí s internetem. Volby, daně, zdravotnictví, vše budeme moct dělat z pohodlí domova. Stejně tak osobní návštěvy lékaře budou pouze v těžkých případech, “normální” zdravotní problémy budou řešit specializování doktoři přes internet.

budoucnost chytra mesta

Chytří asistenti budou v každém zařízení

Chytří asistenti budou běžným doplňkem každého mladého člověka. Podobně jako dneska chytrý telefon. Všude kolem nás pak bude umělá inteligence. Ráno až vstaneme, automaticky rozsvítí světla tak, aby nás neoslňovala, ale zároveň abychom viděli a probrali se. Kávovar nám sám vyrobí kafe v přesně takový čas, kdy si budeme moci sednout ke stolu a v klidu posnídat. Právě v tuto dobu nám hlas AI oznámí, jak bychom se měli obléci než půjdeme ven. Nebude nás příliš zajímat to, kolik je venku zrovna stupňů, ale spíše to, jak se obléci, aby nám nebyla zima. Lednička bude hlídat potraviny, které došly, případně je rovnou bude objednávat u online služby. Případně si sama zavolá opraváře, když to bude nutné.

“Amarouny” ze seriálu Návštěvníci budou skutečností. Budou vycházet z dnes již poměrně běžných nutričních nápojů, které tělu dodají přesně to, co potřebuje. O samotnou výrobu jídla už se bude starat umělá inteligence, která bude 24/7 upravovat ideální podmínky k tomu, aby suroviny byly co nejlepší.

Smartphony s jiným designem?

Telefony nebudou placky, jak je známe dnes, nebudou ale ani ohebné. Technologie by to sice mohly umožnit, ale bude to nepraktické a tento vývoj se ukáže jako slepá kolej. Namísto toho se objeví skládací telefony, které budou malé, ale podle potřeby se budou dát rozložit. Objeví se i speciální komunikátory o velikosti dnešního handsfree do ucha. Ovládat se budou z náramku na ruce. Využijí propojení s chytrou domácností. V telefonu budou klíče, karty, doklady apod. Díky tomu se zbavíme peněženek i pomalu i klasických peněz.

chytry telefon budoucnost

Operační systém nové generace bude řízen umělou inteligencí, bude umístěn v cloudu a bude komunikovat s veškerou elektronikou v rámci IoT. Každý operační systém bude mít svou jedinečnou identitu, kterou si sami vytvoříme a bude našim společníkem, který se bude neustále učit nové věci. Bude to naše prodloužená ruka, náš společník, naše sekretářka, která bude odvádět veškerou naši rutinní práci za nás.

Virtuální a rozšířená realita

Rozšíří se používání virtuální a augmentové reality, která začne nahrazovat používání klasického monitoru. Díky technologiím pro snímání prostředí a převodu do virtuálního světa nebude potřeba brýle sundávat kvůli psaní na klávesnici. Většina textového vstupu bude ale diktována hlasemDroni nahradí akční kamery. Vlezou se nám do kapsy a budeme je moci ovládat i hlasem. Díky malým rozměrům a senzorům budou bezpečné, takže s nimi budeme moci létat i nad lidmi bez nutnosti vlastnit povolení. Velcí komerční droni na tom budou podobně jako ty dnešní, jen budou bezpečnější a běžně je budeme vídat na velkých událostech, jak budou živě přenášet obraz na internet.

Vozidla budou chytřejší

Auta na ropu budou na ústupu. Trh začnou ovládat automobilky s elektromobily a většina velkých koncernů bude vyrábět několik plně elektrický modelů. Auta na naftu tady budou ale pořád, protože technologie akumulátorů se bude posouvat stále pomalu a většina lidí bude stále dávat přednost “spolehlivějším” spalovacím motorům. U nás ještě budou přežívat automobily se spalovacími motory. Také se bude mluvit o tom, že opravy na D1 by se již měly chýlit ke konci. :)

android-auto

Při odchodu do práce budou občany běžně vyzvedávat jejich vozy samy hned před domem. Po návratu z práce či jiné cesty je pak auto vyloží opět před domem a samo si najde místo k zaparkování v bližším okolí, aby bylo vždy pohotové k odjezdu do pěti minut.

Hromadná doprava a výlety na Měsíc

Hromadná doprava bude ovládána pomocí AI. Elon Musk bude skloňován všemi pády, nicméně Hyperloop prozatím bude fungovat jen na jedné trase. Společnosti již začnou nabízet zájezdy na Měsíc.

Za dvacet let snad stále budou existovat internetové archívy, takže budeme moct zjistit, jak moc jsme se spletli. Před dvaceti lety asi taky málokdo tušil, co všechno již dnes budeme mít. Zajímá nás také to, jak si vy představujete budoucnost. Rozhodně se pochlubte v komentářích. Ještě jednou přejeme za celou redakci pěkný konec roku a co nejlepší začátek toho nacházejícího.

Jak si vy představujete budoucnost za 20 let?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)