TOPlist

Parrot Rolling Spider – ideální dárek pro začínající piloty (recenze)

Parrot Rolling Spider- cover

Do redakce nám dorazil menší bratříček oblíbeného Parrot AR Drona s názvem Parrot Rolling Spider. Jeho rozměry ho předurčují spíše k létání vevnitř než venku. Připočtěte k tomu snadné ovládání, které bývá u firmy Parrot standardem a máte (nechceme vás strašit) tip na vánoční dárek. Ale teď už hurá na recenzi.

Parrot Rolling Spider - let

Obsah recenze

Obsah balení

Ve stylové krabici, která mimochodem dělá reklamu i druhé novince Parrot Jumping Sumo, najdete kromě samotné „kvadrokoptérky“ i vyjímatelnou baterii, ochranná super lehká kola v designu pavučiny (proto Rolling Spider), nabíjecí kabel a uživatelský návod.

Parrot Rolling Spider - balení

Vzhled a dílenské zpracování

Parrot si vždy dává záležet na tom, aby jeho výrobky nějak vypadaly. I Rolling Spider působí dojmem, že jste ho nekoupili ve vietnamské tržnici u stánku. Firma navíc dodává k produktu i různé nálepky, takže si vzhled můžete mírně poupravit. Jakmile Spidera zapnete, rozsvítí se červené oči, které jsou asi nejvýraznějším prvkem celé konstrukce. Jak už jsme zmínili, jedná se o miniaturní kvadrokoptéru se čtyřmi vrtulkami.

Parrot Rolling Spider - na trávě

Vskutku zajímavou součástkou jsou dvě ochranná kola, jež se ke kvadrokoptéře přicvaknou a chrání ji před poškozením v důsledku nárazu. Především ve vnitřních prostorách, kde je spousta možností do něčeho vrazit, se určitě vyplatí létat s nimi. Princip je takový, že místo toho, abyste do zdi vrazili jednou z vrtulí, vrazíte do ní ochrannými koly a nic se nestane.

Parrot Rolling Spider - spodek detail

Určitě bychom ještě měli zmínit přítomnost dobře schovaného zapínacího tlačítka na spodní straně a spodní kamery s rozlišením 0,3 MPx. V neposlední řadě pak microUSB port sloužící k nabíjení baterie.

Parrot Rolling Spider - ochranná kola

Rolling Spider je nabitý technologiemi. Rolling Spider je nabitý technologiemi.

Připravit, pozor, letíme!

Ačkoliv jsem zastáncem názoru, že manuály se nečtou, před prvním vzletem jsem raději udělal výjimku, bylo by totiž mrzuté hned na poprvé Rolling Spiderovi něco provést. Před vzletem je potřeba nabít baterii, připnout ochranná kola a nainstalovat ovládací aplikaci. Jmenuje se Free Flight 3.0 a více si o ní řekneme v další kapitole.

Parrot Rolling Spider - let outdoor

Jakmile máte všechno připraveno, stačí v aplikaci zmáčknout tlačítko start a můžete vzlétnout. K dispozici jsou různé druhy ovládání, jeden využívá gyroskop vašeho telefonu, s jiným si vystačíte s joysticky na displeji. „Parrotí“ ovládání je hodně jednoduché. Rolling Spider sám visí ve vzduchu a ve chvíli, kdy nic nemačkáte, zkrátka stojí na místě a čeká na další pokyny. K určování polohy Spider využívá gyroskop, akcelerometr a tlakový s ultrazvukovým senzorem. To je hodně technologie v 55g těle. Když si vzpomenu na různé modely vrtulníčků, kde člověk musel vybalancovat plyn aby se odlepil od země ale zároveň neskončil ve stropu, je tohle jednodušší. Dalo by se tedy říct, že Spider se hodí na „takovéto domácí létání“, protože zkušeným pilotům by právě tyto berličky mohly vadit.

Parrot Rolling Spider - let outdoor 1

Telefon je k modelu připojen skrze Bluetooth, což má za následek nepříliš velký dosah a opět tak potvrzuje fakt, že Spider se hodí primárně dovnitř. V sále při brněnské RoadShow se stalo, že se Spider od telefonu odpojil, zůstal stát ve výšce tří metrů a za boha se nám s ním nedařilo obnovit spojení.

Parrot Rolling Spider - let outdoor 2

Z osobních zkušeností můžeme konstatovat, že bez ochranných kol se dá docela dobře létat venku i v menším větru. Jen je potřeba být připraven na to, že pokud přijde prudší poryv, člověk musí rychle zareagovat.

Kompatibilita

Rolling Spider je kompatibilní s celou spoustou zařízení. Zdá se, že funkčnost není omezena na nutnost přítomnosti Bluetooth 4.0 či nějaké novější verze Androidu. Kompatibilitu zkontrolujte na oficiálních stránkách výrobce. Potěšeni by měli být i majitelé starších smartphonů.

http://youtu.be/GVV9AkPdRAY

Baterie a výdrž

Výhodou modelů od Parrotu je, že mají vyměnitelnou baterii. Pokud tedy investujete do náhradního akumulátoru, můžete vždy jednu nabíjet a se druhou létat. Letový čas se pohybuje od 5 do 8 minut, což není zrovna fascinující. Nabití do plna zabere necelých 90 minut. Výhodou je nabíjení skrze microUSB port. Člověk si vystačí s nabíječkou od telefonu a nemusí s sebou tahat nic navíc.

Parrot Rolling Spider - let indoor 2

Ovládací aplikace

Ovládací aplikace je pro mě trochu zklamáním. V Google Play ji najdete pod označením Free Flight 3.0. Po designové stránce ji není co vytknout. Bohužel odladěnost není na příliš dobré úrovni. Rolling Spidera jsem testoval se svým HTC One, které bych, pokud jde o výkon, do starého železa určitě neházel. Přesto se mi stávalo, že aplikace padala (přestala odpovídat) a její interface není plynulý. To mi při pilotování ve stísněných prostorech dělalo trochu problém.

Parrot Rolling Spider - aplikace nastavení

První spárování s kvadrokoptérou také neproběhlo úplně hladce a musel jsem pokus několikrát opakovat. U hi-tech hračky, která svou cenou převyšuje konkurenci, bych podobné komplikace neočekával. Snad to ale několik aktualizací spraví.

Parrot Rolling Spider - ovládání

FreeFlight Pro
FreeFlight Pro

Kdy, kde a za kolik

Model je v České republice bezproblémově dostupný, skladem ho má hned několik internetových obchodů. Podle serveru Heureka začíná cena na 2 350 Kč, což určitě není málo. V různých čínských obchodech najdete nejrůznější „modýlky“ za zlomek ceny. Avšak úplně bych je nesrovnával. Rolling Spider má v sobě o hodně více technologie a především je ovládaný skrze telefon, což se o většině (ne všech) hračkách z DealExtreme a podobných obchodů říct nedá.

Resumé

Rolling Spider je pěkná hračka, která by (jak jsme zjistili na RoadShow) mnoho lidí potěšila i pod stromečkem. Svou velikostí i hmotností se nejlépe hodí na použití uvnitř, ale pokud odepnete ochranná kola a nefouká zrovna uragán, poradí si i s letem venku. Ovládání je snadné a člověk jej během chvíle dostane do ruky. Parrot obecně létání hodně ulehčuje. Jeho modely například automaticky drží výšku i pozici, pokud neřeknete jinak. Zpracování kvadrokoptérky je kvalitní, zkrátka je vidět, že se nejedná o vrtulníček za 500 Kč. Co by naopak mohlo být zpracováno lépe, je ovládací aplikace. Po grafické stránce ji nemáme co vytknout, avšak stávalo se mi, že aplikace poměrně často padala a její používání nebylo úplně plynulé. Free Flight 3.0 by si určitě pár updatů a optimalizací zasloužil. Také párování by mohlo probíhat snadněji. Fakt, že se dron ovládá přes Bluetooth a ne přes Wi-Fi nevidím vzhledem k jeho primárnímu (domácímu) určení jako problém.

Cenovka 2 350 Kč odpovídá technickým vymoženostem Rolling Spidera, navíc Parrot není úplně nejlevnější značkou na trhu. Problémem zůstává velmi krátký letový čas. Rolling Spider se vybije za 5-8 minut a jeho nabití do plna zabere necelých 90 minut.

Pro

+ Snadné ovládání ideální pro začínající piloty.
+ Kvalitní zpracování.
+ Ochranná kola pro létání uvnitř.
+ Snadno vyměnitelná baterie.
+ Kdo by neměl rád vrtulníčky.

Proti

– Krátký letový čas a delší nabíjení.
– Horší optimalizace a stabilita ovládací aplikace.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Alza.cz. Chcete si vyzkoušet tento zajímavý produkt na vlastní kůži? Zakupte jej v obchodě Alza.cz.

Matěj Machytka
O Autorovi - Matěj Machytka

Akční a věčně pozitivní člověk, studující svůj vysněný obor - marketingovou komunikaci a PR. Ujíždím na elektronické hudbě, zajímám se o DJing a jsem pravidelným… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)