TOPlist

Parrot Jumping Sumo - skákající robot s kamerou (recenze)

Sdílejte:
David Mysliveček
David Mysliveček
26.11.2014 12:00 (11.2.2015 14:35)
Ikona komentáře 4
parrot jumping sumo s balenim
Reklama

Dnešní mobilní trh již dávno není pouze o mobilních zařízeních, ale také o speciálních hračkách, které se dají pomocí mobilních zařízení ovládat. Jednou z největších společností v tomto odvětví je jistě Parrot, který vyrábí nejen létající drony, ale také různé jezdící roboty. V této recenzi se podíváme právě na jezdícího robota, který je známý pod názvem Parrot Jumping Sumo. Jak si obstojí v tvrdém konkurenčním boji? Pojďme se na to podívat.

Parrot Jumping Sumo s balením

Obsah recenze

Obsah balení

Po objednání jezdícího robota Parrot Jumping Sumo vám domů přijde větší kartonová krabička s mnoha obrázky. Uvnitř se nachází samotný robot Jumping Sumo, jedna baterie s kapacitou 550 mAh, nabíjecí kabel (USB – micro USB), bez adaptéru do elektrické zásuvky, několik manuálů s různými informacemi, gumové chrániče zadního „ocásku“ a v neposlední řadě také sada samolepek k polepení robota.

Parrot Jumping Sumo obsah balení

Vzhled a dílenské zpracování

Samotné tělo robota Jumping Sumo připomíná při trochu představivosti jezdícího papouška, což do jisté míry sedí k názvu společnosti Parrot. Po stranách zařízení jsou umístěna dvě veliká kola, která jsou odpružena plastovou konstrukcí a chráněna pneumatikami, vyrobenými z gumového materiálu.

Parrot Jumping Sumo pohled zepředu

Rozměry robota lze zmenšit jednoduchým zúžením kol blíže k sobě. Z osobních zkušeností však můžeme říci, že má robot větší stabilitu při roztažených kolech.

Parrot Jumping Sumo roztažená kola

Na přední straně se nachází kamerka, která dokáže natáčet video s rozlišením 640 x 480 pixelů při 15 fps, a dvě LED, které působí na první pohled jako oči. Jejích účel však spočívá v podávání informací o stavu robota. Pokud má nízkou kapacitu baterie, tak LED blikají červeně, stejně tomu tak je i pokud narazíte do překážky. Pokud je vše v pořádku, tak LED svítí zeleně. Ve vrchní části přední strany se dále nachází micro USB konektor pro nabíjení.

Parrot Jumping Sumo přední kamera a LED

Na vrchní straně se nachází slot pro baterii, která má kapacitu 550 mAh a je součástí balení. Kromě baterie se zde dále usídlilo vypínací a zapínací tlačítko.

Parrot Jumping Sumo vyjmutá baterie

Na zadní straně je umístěn jakýsi „ocásek“, který slouží nejen ke stabilizaci celého robota, ale je ho možné také vysouvat a zasouvat. V případě zasunutí je ho možné pomocí pružiny rychle vymrštit ven a tím docílit skoku do dálky, nebo do výšky.

Parrot Jumping Sumo zadní ocásek

I když se to na první pohled nezdá, tak je zařízení vyrobeno velmi bytelně. Nemusíte se tak obávat, že byste ho mohli jednoduše rozbít. Celé zařízení je schopno vyskočit až do výšky 80 cm.

Specifikace v bodech

  • konektivita – WiFi (AC) 2,4 a 5 GHz
  • dosah – 50 metrů ve volném prostředí
  • stabilizace – gyroskop a akcelerometr
  • kamera – video s rozlišením 640 x 480 pixelů při 15 fps
  • baterie – 550 mAh (20 minut jízdy, 1,5 hodiny nabíjení)
  • rychlost – 7 km/h
  • zvuky – zabudovaný reproduktor
  • indikátor stavu – LED na přední straně
  • rozměry – roztažená kola: 18,49 x 14,99 x 11 cm, složená kola: 14,3 x 14,99 x 11 cm
  • váha – 180 gramů
[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

Video

 

Připojení k mobilnímu zařízení

Připojení k Jumping Sumo probíhá prostřednictví bezdrátové sítě WiFi. Po zapnutí jezdícího robota se automaticky vytvoří přístupový bod, který je nezabezpečený. Po úspěšném připojení poté stačí zapnout aplikaci FreeFlight 3.0 a můžete začít řídit. Jednoduché, že?

Aplikace

Po zapnutí aplikace FreeFlight 3.0 budete muset odsouhlasit všeobecné podmínky a prokousat se několika obrazovkami, kde vám je kromě jiného nabízeno také automatické zasílání newsletterů. Po zobrazení základní obrazovky se objeví několik dlaždic s informačním videem o dronech od společnosti Parrot, vaší galerií, kontrolou aktualizací a možností zakoupit drona.

Aplikace FreeFlight 3 úvodní menu 1

Na levé vrchní straně je umístěno tlačítko menu, ve kterém se dále nachází možnost domů, kontrola aktualizací, road plan, vaše galerie, informační video o dronech Parrot, možnost koupit drona a nápověda.

Aplikace FreeFlight 3 menu 1

V tento okamžik se může dostavit šok – kde je možnost řízení Jumping Sumo? Odpověď je jednoduchá. Možnost s aktivací řízení se objeví až za několik desítek vteřin po zapnutí aplikace a naleznete ji na místě informačního videa. V průběhu testování tento postup zmátl mnoho uživatelů, kteří aplikaci vypnuli dříve, než se možnost s řízením objevila.

Aplikace FreeFlight 3 úvodní menu 4

Po zmáčknutí na možnost Free ride se přenesete na obrazovku s řízením robota. Na levé straně se nachází posuvník, díky kterému můžete s robotem jezdit dopředu, nebo dozadu. Při přidržení tohoto tlačítka můžete také náklonem mobilního zařízení robotem otáčet. Nad tímto posuvníkem se dále nachází možnost zpět, nastavení a zrušit připojení. Pokud nechcete s robotem zatáčen nakláněním telefonu, tak můžete využít ovládání na pravé straně, které vám umožní provádět otočky o 90 a 180 stupňů. S Jumping Sumo lze, jak již samotný název napovídá, také skákat. Skoky jsou dvojího druhu – skok do dálky a do výšky. Tlačítko pro vyvolání se nachází na pravé straně obrazovky. Kromě toho můžete dále robota přetočit, začít natáčet video a pořídit fotografii.

Aplikace FreeFlight 3 řízení Parrot Jumping Sumo

V průběhu řízení můžete s robotem provádět různé předpřipravené pohyby. To se provádí pomocí tlačítka Animations uprostřed obrazovky. Dostupné animace jsou: Spin, Tap, Slow Shake, Metronome, Ondulation, Spin Jump a Slalom.

Aplikace FreeFlight 3 animace 1

V nastaveni aplikace si budete moci zvolit z nastavení řízení, rychlosti, sítě WiFi, dozvíte se informace o softwaru a budete si moci zvolit zvuky, které robot vydává.

Aplikace FreeFlight 3 nastavení 1

Pokud budete chtít provést některé těžší manévry, tak můžete z menu vybrat možnost „Road Plan“, díky které si budete moci veškeré pohyby dopředu naplánovat a následně svůj plán pouze spustit. Na výběr máte například z možností: „ujeď x metrů“, „otoč se o x stupňů“, „vyskoč“ a mnoho dalšího.

Aplikace FreeFlight 3 Road Plan 1

Aplikace FreeFlight 3.0 je dostupná v obchodu Google Play, a to zcela zdarma.

FreeFlight Pro

FreeFlight Pro

Parrot SA

Instalovat (Free)

Google Play

video – ukázka animací a skoků

http://youtu.be/wOFn1vXZMCA  

Baterie a výdrž

Baterie Jumping Sumo má kapacitu pouhých 550 mAh, což na zařízení tohoto druhu není mnoho. V průběhu testování se nám robota podařilo vybít již za 15 až 20 minut. Doba nabíjení z 0 na 100 procent poté trvá 1 hodinu a 30 minut.

kapacita baterie

Natáčení videa

Uvnitř zařízení se nachází kamerka, která je schopna natočit video s rozlišením 640 x 480 pixelů, a to při 15 fps. Pro zapnutí natáčení videa a pro pořizování fotografií budete však potřebovat speciální redukci z microUSB na USB, a to kvůli zapojení flashky do robota. Jelikož jsme tuto redukci neměli v průběhu testu k dispozici, tak se můžete podívat na testovací video od YouTube uživatele lorisilian.

Video

http://youtu.be/vUytomjwJt0

Zkušenosti z používání

Robot skáče skok daleký a skok vysoký

Na zadní straně se nachází jakýsi „ocásek“, který kromě stabilizace celého zařízení slouží také ke skokům. Těch se docílí zasunutím celé konstrukce dovnitř a následným velmi rychlým vysunutím. Robot dokáže skákat do výšky až 80 centimetrů, nebo do dálky až 80 cm. Po zasunutí konstrukce se však robot stává vysoce nestabilním.

Baterie vydrží opravdu krátkou dobu

Jedním z hlavních nedostatků je jistě výdrž baterie, kterou lze vybít přibližně za 15 až 20 minut. Doba nabíjení se poté pohybuje na úrovní 1 hodiny a 30 minut, což je oproti době vybití značný nepoměr.

Robot je prakticky nerozbitelný

Celá konstrukce je vytvořena z velmi odolného a pružného plastu, který musí vydržet velmi časté pády i z více než jednoho metru. V tomto ohledu odvedla společnost Parrot velmi dobrou práci a vy se tak nebudete muset ničeho obávat.

Parrot Jumping Sumo pneumatiky

Signál uvnitř baráku je velmi slabý

V čistém prostředí výrobce garantuje dosah alespoň 50 metrů, pokud se ale přesunete do vnitřních prostorů, tak je tomu již zcela jinak. Zařízení, se kterým jsme zajeli za roh, mnohdy ztratilo signál i po několika metrech. To se v případě jiných hraček, jako například koulí od společnosti Sphero, nestávalo.

Na pozemní špehování všeho druhu vhodná hračka

Pokud rádi zjišťujete co se děje okolo, tak je pro vás Jumping Sumo jako stvořené. Pomocí vestavěné kamerky budete moci nahlédnout i za roh. Pokud máte ovšem tlusté zdi, tak při delší cestě ztratíte signál.

Ovládání je poněkud složité

Plyn přidáváte na obrazovce mobilního zařízení a zatáčíte nakláněním. Tento systém zní na první pohled jednoduše, v praxi tomu už tak ale není. Pokud budete chtít být dobrým pilotem, tak vám to zabere opravdu mnoho času.

Natáčení videa by mohlo být vyřešeno lépe

Pro natáčení videa si budete muset pořídit flashku s microUSB konektorem. Robot Jumping Sumo totiž nedisponuje interní pamětí pro pořizování videí. Pokud budete chtít použít redukci, tak se pravděpodobně setkáte s mnoha problémy. Delší kabel totiž může zapříčinit problémy se stabilitou a může se také zamotat do kol, nebo se poškodit při skocích.

Kdy, kde a za kolik?

V době psaní recenze bylo zařízení Parrot Jumping Sumo dostupné ve více než 22 obchodech, a to za cenu od 3743 Kč do 4850 Kč. Robot je dostupný ve třech barevných variantách, a to v bílé, černé a khaki (hnědé).

Resumé

Jezdící Robot Jumping Sumo je novou hračkou od společnosti Parrot. Celá konstrukce je vyrobena z velmi odolného plastu, který bez problému vydrží i pád z více než jednoho metru. Na přední straně je umístěna kamera s VGA rozlišením, díky které budete moci špehovat vše ve vašem okolí. K tomuto účelu budete ale potřebovat flashku s microUSB konektorem, robot totiž nedisponuje interní pamětí a neumí video ukládat přímo do telefonu. Během testování nás velmi zklamala výdrž baterie, která se dokáže vybít za 15 až 20 minut jízdy. Bohužel nelze vypnout kameru a přenos obrazu do telefonu, což by mohlo mít za následek delší výdrž. Doba nabíjení se poté pohybovala na úrovni jedné a půl hodiny. Dosah se za dobrých podmínek ve venkovním prostředí pohyboval okolo 50 metrů. Uvnitř je však situace zcela jiná a robot mnohdy ztratil signál již po pár metrech. Mezi telefonem a robotem byla ale v tomto případě stěna. U jiných hraček tohoto druhu jsme se signálem problém neměli. Pokud máte rádi jezdící hračky, které na sobě mají umístěnou kameru, tak je Jumping Sumo jistě velmi zajímavou volbou. V obtížném terénu můžete navíc využít i skoků, díky kterým budete moci překonat překážky všeho druhu. Při skákání si ale budete muset dávat pozor na to, co je za překážkou – robot totiž není vodotěsný ani voděodolný. Za cenu začínající na hranici 3750 Kč se jedná jistě o velmi zajímavou hračku, která dokáže zaujmout mnoho lidí. Konkurence v tomto odvětví je však velmi silná a je tak na zvážení, jestli se raději nevyplatí pořídit levnější kouli Sphero 2.0, nebo Sphero Ollie.

Klady

+ velmi odolná konstrukce + stanete se špiónem + robot dokáže skákat do výšky + spoustu předpřipravených pohybů a animací + možnost naplánovat si určitou sadu instrukcí pomocí funkce Road Plan

Zápory

– nízká výdrž baterie – horší kvalita videa – uvnitř domu velmi slabý signál – nutnost microUSB flashky k natáčení videí

Líbí se vám Parrot Jumping Sumo?

Za zapůjčení děkujeme společnosti alza.cz. Chcete si vyzkoušet tento zajímavý produkt na vlastní kůži? Zakupte jej v obchodě Alza.cz.

O autorovi

David Mysliveček

David je již od mala fanouškem nových technologií. Začátky s telefony se nesly v duchu iPhone 3G. Po představení Galaxy S3 si však našel cestu… Více o autorovi

David Mysliveček
Sdílejte: