Milovníci stříleček si v dnešní Pařbě přijdou na své! Představíme si hned dvě zajímavé střílečky – scifi novinku Evolution 2 a akční klasiku Cover Fire. Jak jistě víte, další zajímavé hry najdete v textu. Tak hurá na to – máme toho dneska hodně.
Evolution 2: Battle for Utopia – Vesmírnej šmejd nemá šanci
Úvodní video této hry na nás dýchlo atmosférou filmového Matrixu. Lze v něm spatřit střet mezi lidmi a robotickou frakcí zvanou Dominion, takže nás pořádně natěšilo. Hra samotná už bohužel takovou stylizaci dále nenese, avšak najdete tu něco jiného – propracovaný herní svět. Jak název napovídá – jedná se v pořadí o druhý díl série. Pravděpodobně i díky tomu je zdejší svět o něco propracovanější, než bývá v mobilních střílečkách zvykem. V Evolution 2 najdete celkem čtyři frakce. Jejich příběh rozkrýváte dalším hraním, přičemž postupem hrou se příběh začne pořádně zamotávat. Co se týče hratelnosti – jedná se o střílečku z třetí osoby s primitivním krycím systémem. Po úrovních se nepohybujete volně, ale jste pohybem omezeni na určitou oblast. Pohybujete se jen do stran, zatímco nepřátelé se neustále k vám přibližují a aktivně útočí.
Hlavním mínusem hry je hlavní systém energie, která je nutná ke vstupu do misí. Platící hráči zde mají velkou výhodu. Nás zaujal hlavně singleplayer a tam je to fuk. Surovin je málo, ale pokud plánujete dopředu, dá se s nimi obstojně vyžít. Vývojáři na hře stále velice aktivně pracují. Za týden, co jsme hru hráli, byl překopán systém surovin i systém zmíněné energie. Na oba systémy si stěžovala spousta hráčů. Obě změny přinesly velké zlepšení, jenž ocení hlavně neplatící hráči. Hra se mění tak rapidně, že většina recenzí na Google Play již není aktuální. Kvůli tomu také podrobněji nebudeme rozepisovat jednotlivé herní mechanismy, protože za pár dní už to může být jinak.
Grafická stránka hry se vydařila na jedničku. V nastavení hry si lze vybrat ze tří úrovní grafiky, plus lze nastavit i cílová snímková frekvence. Díky tomu Evolution 2 dobře běhá i na lowend zařízeních. Ve hře najdete herní obchod. V něm můžete zakoupit nejen některé herní předměty, ale i měsíční prémiové předplatné. Zdejší prémiová měna jde naštěstí dobře farmit. Získáte ji výměnou za shlédnutí reklam, z pozdějších misí, ale hlavně lze dobře směnit za zkušenostní body. Evolution 2 se na Androidu i iOS objevila teprve před necelým měsícem – 15. května 2019. Na Androidu ji vyzkoušelo již přes milión hráčů. Ti hře udělili průměrné hodnocení 4,2*.
Crashy Cats – Jaký nepořádek zvládne udělat jedna kočka
Vývojáři této hry určitě vlastní nějakou kočku, protože svým způsobem jde o kočičí simulátor. Hra samotná spadá do populárního žánru endless runner. V Crashy Cats se ujmete ovládání kočky, přičemž vaším cílem je udělat co největší bordel. Kočka běží stále kupředu, zatímco na vás leží kontrola jejího skákání. Snažíte se převrhnout nábytek, rozbít vázy, vyhnout psům atd.
Největší devizou hry je grafické zpracování v pixel art stylu. Na obrázcích nevypadá nic extra – opravdová magie začne až při samotném hraní. Grafické efekty jsou bohaté a šílené, animace krásně plynulé atd. Abychom to zkrátili – grafika výborně sedí k ústřednímu motivu hry. Crashy Cats díky tomu nese velice příjemnou, hravou atmosféru.
Hravost doplňuje bohatý systém skinů a oblečků pro vaši kočku. Ty odemknete za herní měnu, kterou sbíráte při hraní. Pokud nechcete čekat, tak můžete sáhnout do peněženky a koupit měnu za reálné peníze. Ale rozhodně to není k postupu hrou nutné. Crashy Cats jsou už trochu starší záležitostí, protože jejich vydání proběhlo již 22. února 2017. Od té doby si hru zahrál milión hráčů. Crashy Cats se díky nim pyšní vysokým hodnocením 4,8*.
I v dnešní Pařbě máme zástupce minimalistických logických her – Up Left Out. Hru má dokonce na svědomí stejný vývojář, který má na triku i Push, o němž jsme psali v Pařbě 286. Hned na první pohled lze vidět mezi zmíněnými hrami určitou podobnost. Obě mají minimalistickou grafiku, jednoduchý herní princip a podobnou dobu hraní kolem dvou hodin. O co v Up Left Out jde?
V Up Left Out najdete rozsypané dílky, jenž nesou určitou část linky. Hráčův úkol je správně posunovat rozsypané dílky po vzoru linky. Jen tak se dá s dílkem pohnout. Po přesunutí dílku správným směrem, dílek ztratí linku a lze s ním hýbat libovolným směrem. Cílem hráče je takto proměnit všechny dílky. Postupem času se náročnost roste a objevují se nové mechanismy. Jde například o rotaci dílků, pohyblivé zdí atd. Na papíře to zní možná jednoduše, ale hra nám dala v pozdějších fázích docela zabrat.
Up Left Out je prémiová hra, takže v ní nenajdete reklamy ani herní obchod. Cena je nastavena sympaticky nízko – vyjde vás na 20 Kč. Bohužel herní doba je docela krátká, protože i průměrný hráč hru dohraje do dvou hodin, přičemž zkušený hráč to zvládne za polovinu. Up Left Out je dostupná na několika platformách včetně iOS, Steamu a Google Play. Datum vydání bylo 26. června 2018. Na Google Play hru nainstalovalo přes padesát tisíc hráčů, kteří ji udělili výborné hodnocení 4,8*.
Určitě si vzpomenete na starší hity jako Agar.io nebo Slither.io. Hole.io se snaží zmíněné dvojici přiblížit. V této hře přeberete kontrolu nad černou dírou. Váš cíl se bude lišit dle zvoleného herního módu, ale ve všech budete pohlcovat předměty. Čím více toho „sežerete“, tím se stane vaše černá díra větší. Na začátku je malinká – pohltí maximálně strom nebo jednoho človíčka, ale postupným hraním se můžete dopracovat do stavu, kdy schramstnete celé paneláky.
Hole.io nabídne tři herní módy – Solo, Classic, a Battle. V Solo hrajete na mapě sám, přičemž vaším cílem je pohltit, co nejvíce herních předmětů během dvou minut. V Classic je též dvouminutový limit, ale zároveň soupeříte proti jiným černým dírám v „kdo toho požere více“. V Battle žádný časový limit není, protože cílem je pohltit ostatní černé díry. Jinou černou díru můžete „sežrat“ jen pokud je menší.
Grafika se nám příliš nelíbila. Byla jednoduchá, monotónní a obecně šedivá. Navíc je hra mizerně optimalizována, takže se velmi často v některých situacích začala sekat. Pokud máte lowend přístroj, raději na hru zapomeňte. Jako další problém vidíme reklamy. Těmi je hra zcela prošpikována. Snadno se jich zbavíte odpojením připojení k internetu. Hru jde hrát offline, protože v Hole.io nehrajete proti živým hráčům. Černé díry z Hole.io na Android dorazili 24. června 2018. Počet stažení přesáhl deset miliónů, přičemž hodnocení dosáhlo hodnoty 4,4*.
Střílečkou jsme začali, střílečkou i skončíme. Cover Fire vyšel již před dvěma lety, ale to ničemu nevadí, protože vývojáři na něm stále pilně pracují. Jakožto hráč se tak můžete těšit na opravdu velkou fůru herního obsahu. Počet misí dosahuje určitě třímístného čísla, ale nepočítali jsme to. Ani v této střílečce se nebudete pohybovat volně. Vaše postava se většinou krčí v krytu, z něhož můžete vykouknout a opětovat palbu. Občas můžete změnit pozici a přeběhnout za jiný kryt, ale to lze jen v některých úrovních.
Herní úrovně jsou rozsahem velice malé. Průměrná hra se pohybuje jen kolem jedné minuty. V každé úrovni můžete splnit tři mise. Splnit všechny není nutné, ale pokud tak učiníte, získáte kvalitnější odměny. Odměny tvoří taková ta klasika, kterou byste zde čekali – jde o herní peníze, karty postav, zbraní apod. Krom hlavní kampaně, zde najdete i vedlejší vyžití v podobě odstřelovačských misí, případně nepravidelných eventů. Ty se nebojí upustit uzdu fantazii, takže v nich můžete narazit i na zombíky.
3D grafika je pěkná, ale působí na nás trochu nedopilovaným dojmem. Plus nám občas zlobily textury, ale nešlo o nic velkého. Co nám vadilo o dost více – je loading v menu při přechodu na jinou obrazovku. Chcete spravovat postavy? 1s loading. Chcete navštívit prémiový obchod? Loading. Přejít k misím? Loading. Taková maličkost, ale velice nám to vadilo. Hra dále nese masivní prémiový obchod. Například si můžete zakoupit status „pokročilého uživatele“, jenž má tři různé varianty, a k němu VIP prémium, které existuje v pěti různých verzích. Uff, to už by možná chtělo extra manuál jen pro sekci s prémiovým obchodem. Cover Fire se na telefonech objevil už 30. března 2017, zaznamenal přes deset miliónů stažení a nese si výborné hodnocení 4,7*.
Hráli jste některou z uvedených her? Dejte vědět v komentářích, jak se vám líbila.
O autorovi
Jiří Řáha
Mým první telefonem byl, dnes již pravěký, Ericsson r310s s obrovskou anténou ve tvaru žraločí ploutve na vrchu zařízení. Následovala téměř dekáda telefonů od Nokie.…
Více o autorovi