TOPlist

Ovládněte Google, zefektivněte vyhledávání na internetu a šetřete svůj čas

Google-Logo

Internet se bez nadsázky stává studnicí lidského vědění, kde není problém najít takřka každou informaci (správnost je věc jiná). Ne vždy je však jednoduché se v nepřeberném množství dat zorientovat. Proto existují internetové vyhledávače, které každodenně používáme. Světovou jedničkou na tomto poli je jednoznačně Google, i když u nás se stále (prý) těší velké popularitě Seznam.cz. Abychom hledali co nejefektivněji, nejrychleji a našli přesně to, co hledáme, hodí se znát pár triků, které si v dnešním článku popíšeme.

google-533

Teď jste si možná řekli, že vyhledávat přece umí každý – stačí do příslušného políčka vepsat dotaz a je to. Samozřejmě máte pravdu, ale u informací, které nejsou tak úplně mainstream a nebo jich je naopak k danému tématu tolik se hodí dotaz výrazně zpřesnit.

Vyhledávací nástroje

Pravděpodobně nejjednodušší způsob, jak zpřesnit vyhledávání je lišta s vyhledávacími nástroji. Ta se vám zobrazí vždy přímo nad výsledky a nabídne čtyři kategorie.

vyhledávací nástroje

  • Omezení jazyků pouze na češtinu
  • Časové omezení
  • Zobrazit výsledky pouze z vámi již navštívených stránek či naopak
  • Podle místa

Pravděpodobně nejužitečnější je časové omezení. Například u událostí, které se v určité periodě opakují si časovým omezením vyfiltrujete pouze to, co je právě aktuální. Omezení jazyků se hodí ve chvíli, kdy hledáte anglický výraz, ale rádi byste si o věcech s ním souvisejících přečetli v češtině.

Vyhledávací operátory

Dalším velmi užitečným nástrojem jsou vyhledávací operátory, kterých existuje několik a všechny si ukážeme.

Přesné znění

Pokud hledáte konkrétní slovní spojení a chcete zobrazit výsledky obsahující jeho přesné znění, stačí dotaz umístit do uvozovek.

Vyloučení slova

Spousta slov má mnoho významů a tak se může stát, že najdete něco úplně jiného, než co hledáte. Synonyma odstraníte z vyhledávání následujícím způsobem. Stačí použít značku –

  • Jaguár rychlost -auto

-operátor

-operátor1

Vyloučení stránky

Stejně jako můžete vyloučit slovo, můžete vyloučit i stránku. Například pokud hledáte informace, ale nechcete čerpat z Wikipedie, stačí zadat -site:wikipedia.org

  • SvětAndroida -site:svetandroida.cz

Snímek obrazovky 2014-02-10 v 12.29.19

Snímek obrazovky 2014-02-10 v 11.55.27

Hledání  v rámci stránky

Kromě vyloučení stránky, můžete hledat i v rámci stránky. Toho docílíte následovně. Za dotaz přidáte site:svetandroida.cz a všechny výsledky budou pocházet pouze z vámi zadané stránky.

  • Sony Xperia Z1 recenze site:svetandroida.cz

Snímek obrazovky 2014-02-10 v 12.00.33

Snímek obrazovky 2014-02-10 v 12.00.11

Hledání podobných stránek

Google umí vyhledat i stránky podobné těm, které již znáte. Stačí napsat related:idnes.cz a zobrazí se vám i ostatní zpravodajské weby.

  • related:idnes.cz

Snímek obrazovky 2014-02-10 v 12.05.02

Vyhledávání jednoho ze slov nebo jedné ze stránek

Ve chvíli kdy vás zajímá zároveň recenze Sony Xperia Z1 a Samsung Galaxy S4, stačí mezi tyto dotazy vložit slovo OR (nebo).

  •  Sony Xperia Z1 recenze OR Samsung Galaxy S4 recenze

Snímek obrazovky 2014-02-10 v 12.09.04

Podobně jako u více dotazů to funguje u více stránek. Pokud byste se rádi dozvěděli více o AndroidRoadshow, ale chcete zobrazit pouze relevantní odkazy ze svetandroida.cz a androidroadshow.cz – uděláte to následovně.

  • AndroidRoadshow site:svetandroida.cz OR site:androidroadshow.cz

Snímek obrazovky 2014-02-11 v 9.49.18

Zástupné znaky

Ve chvíli, kdy si nejste jisti tvarem slova, nebo chcete nalézt všechny jeho pády, čísla a podobně, využijete zástupné znaky.

  • Filosofie vs. filozofie. V tomto případě se hodí s/z nahradit zástupným znakem * – výsledek: filo*ofie

Stejně jako pro písmena to funguje i pro celá slova

  • Kdo * * *, * * * padá

Snímek obrazovky 2014-02-10 v 12.24.54

Spoustu těchto nástrojů najdete i v rozšířeném hledání, ale z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že alespoň základy se kvůli úspoře času vyplatí znát. Pro efektivní vyhledávání existuje obrovská spousta tipů. Základem je přesně vědět, co hledám a obstojně to zformulovat. Dotazy by měly obsahovat především podstatná jména, případně přídavná jména pokud jsou pro dotaz důležitá (zákon vs. Archimedův zákon) a obvykle se obejdou bez sloves.

Matěj Machytka
O Autorovi - Matěj Machytka

Akční a věčně pozitivní člověk, studující svůj vysněný obor - marketingovou komunikaci a PR. Ujíždím na elektronické hudbě, zajímám se o DJing a jsem pravidelným… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)