TOPlist

Ouya – zažije herní konzole s Androidem tentokrát úspěch?

Sdílejte:
Adam Kováč
Adam Kováč
30.9.2012 13:00 (29.10.2012 15:04)
Ikona komentáře 11
ouya
Mnozí jste o ni již možná slyšeli, možná ale ne. Informace o ni kolují internetem jako lodě duchů v Bermudském trojúhelníku. Řeč je o videoherní konzoli Ouya, která by měla již brzy spatřit světlo světa. Ta slibuje za $99 (cca 2000 Kč) skvělý uživatelský zážitek, připojení vícero gamepadů pro režim multiplayeru a jako hardware zde má být osazena Tegra 3 od nVidie. Má vůbec Androidí konzole šanci uspět na trhu?

ouya

Jak to vůbec začalo?

Ouya byla oznámena 3. Června tohoto roku společností Boxer8, jejíž CEO je Julie Uhrman. 10. Června se projekt jako takový objevil na stránce kickstarter, což je stránka zabývající se podporou nových nadějných projektů formou předplacení daného produktu a dostání různých výhod. Boxer8 si dalo za úkol vydělat na projekt $950 000. Některým zlým jazykům se zdála tato částka jako nesehnatelná, ovšem společnost tuto částku vybrala za necelých 8 dní po uvedení nabídky. Nyní má již firma na kontě téměř $8,6 mil. a peníze stále přibývají.

K čemu to vlastně je?

Celý nápad vznikl velmi zvláštní cestou. Vývojářům Ouyi se nelíbila současná situace konzolí, kdy nezávislý vývojář neměl k nim prakticky žádný přístup. Navíc je na Android spousta her, které by si člověk i celkem rád zahrál na své velké televizi (například hry od Gameloftu nebo od Madfingeru). Celá konzole má velikost Rubikovy kostky a vleze se do dlaně. Ouya má navíc i specifický gamepad s osmi tlačítky, D-padem (směrovým křížem) a dvěma analogovými páčkami. Uprostřed gamepadu se objevil i touchpad, u kterého ještě není zcela jasné, jakou bude mít pro hry funkci. Důležité pro jakoukoli herní konzoli je podpora ze stran vývojářů a Ouya se líbí opravdu spoustě firem. A nejen jim, ale především nezávislým vývojářům. Navíc – většina her na této konzoli bude dostupná skrze jejich vlastní obchod a bude dodržovat model free-to-play. Tedy, jestli jsem správně pochopil ze stránek výrobce, tak to nebude takové free-to-play, jaké si většina hráčů představuje, tedy model kdy si člověk zdarma stáhne plnou verzi hry a pak si za peníze k ní dokupuje nějaké předměty, nebo se mu ve hře zobrazuje reklama. Všechny hry by v jejich obchodě měly mít určitou formu demoverze, skrze kterou si budete moci zakoupit plnou verzi hry. Jinak pokud by vás zajímal kompletní hardware, tak tady je:
  • nVidia Tegra 3, 4 × 1,5 GHz
  • 1 GB RAM
  • Gamepad
  • WiFi 802.11 b/g/n
  • 1× USB port
  • HDMi, video 1080p
  • Bluetooth
  • 8 GB interního úložiště, rozšíření přes SD karty
  • 7.1 HD Audio

ouya

Záleží, jestli se ujme mezi hráči

Přestože Ouya cílí především na hráče, je otázkou, nakolik budou lidé ochotni zaplatit 100USD navíc, aby si mohli zahrát na své velké televizi. Navíc vezmu li v potaz, že HDMi kabel k tabletu a bezdrátový bluetooth gamepad vyjdou podstatně méně, než tato konzole. Herní vývojáři, především ti nezávislí, jsou z této konzole nadšení a již nyní se pro ni přizpůsobuje spousta oblíbených her (např. Minecraft). Navíc tato herní kostička nabídne i služby třetích stran, například službu OnLive, která se zabývá streamováním PC her k vám do televize skrze internetové připojení. Nebudou chybět ani streamované herní pořady, například Twitch.tv, o hudbu by se zase měl postarat partner Vevo. Navíc bude Ouya díky XBMC i celkem použitelné multimediální centrum. Za mě osobně – koncept, nadšení i podpora z třetí strany se mi na Ouye velice líbí… Co mě ovšem mrzí je fakt, že hardwarově přichází tak trošku s křížkem po funuse, protože k dostání bude nejdříve v březnu příštího roku, kdy už zde budou Cortex A15 procesory a ty nabídnou lepší výkon než současná (a již pěkně stará) generace velkých videoherních konzolí, jakými jsou PlayStation 3 či Xbox 360. Koncept Ouyi se mi ale celkově velmi líbí a v konzolích postavené na ARM architektuře vidím poměrně velký potenciál (za málo peněz hodně muziky). A i když to lidem z Boxer8 náhodou nevyjde, tak stále bude Ouya použitelnější, než 3× dražší Nexus Q.  

O autorovi

Adam Kováč

Student IT, milovník Androida a všeho kolem něj :-) Více o autorovi

Adam Kováč
Sdílejte: