Recenze Oura Ring 2: jak spát lépe a žít zdravěji? Skvělý prsten pro biohacking
- Recenze
- Marek Houser
- 6.7.2023
- 11
Když se řekne „chytrý prsten“, velká spousta lidí asi ani nebude tušit, že tak daleko již nositelná elektronika dospěla. A ti, kteří už o tom něco vědí, si pravděpodobně představí hlavně Oura Ring od finského startupu Oura Health. Naprosto po právu, protože prsten této společnosti určitě lze označit ze největšího průkopníka v tomto oboru. Nebo minimálně do užšího výběru. V prodeji je aktuálně jeho třetí generace, nicméně v této recenzi se zaměříme na druhou generaci, kterou se pokusím v následujících řádcích zhodnotit. Jak zjistíte, mít o něco starší model nemusí být úplně na škodu…
Chytrý prsten Oura Ring (2. generace)
Hned úvodem je potřeba říct, že Oura Ring se vyloženě nesnaží vyrovnat špičkovým chytrým hodinkám nebo je snad překonat. Prsten zvládá zlomek jejich funkci, ale většinu z nich na druhou stranu dotahuje k dokonalosti. Ale začněme nejprve od designu. Ten je velmi decentní a minimalistický (v případě mé tmavě matné Stealth varianty to platí dvojnásob) a na ruce zvenčí působí jako naprosto běžný prsten. Skoro se nedá věřit, do jakého prostoru se podařilo elektroniku vměstnat. Dokonce i baterii, která zajistí chod třeba i na celý týden.
Pro nositele to ale úplná hitparáda není. Kvůli senzorům a dalším obvodům musí mít prsten pochopitelně nějakou minimální tloušťku, která se pak podepisuje na pohodlnosti. Zatímco na samotném prstu je vše v naprostém pořádku (před finálním pořízením máte možnost vybrat velikost díky šikovnému vzorníku) a Oura Ring je i skutečně velmi lehký, trochu tlustší stěny mohou velmi snadno způsobit, že prsten tlačí do okolních prstů, pokud jsou přimáčknuty k sobě. Tedy typicky například při pozdravu, různém posilování nebo držení poutka tašky nebo batohu. Je potřeba počítat s tím, že někdy je Oura Ring opravdu nepohodlný.
Senzory umístěné na straně „polštářků“ prstů zajišťují, že bude mít prsten dobrý přístup ke krevnímu oběhu a tedy i přesnější analýze. To pak tento druh nositelné elektroniky povyšuje nad hodinky, které běžně měří z horní strany zápěstí a mají tak úkol o něco těžší. Díky malým hranám na prstenu Oura Ring je velmi snadné zjistit, jestli se náhodou nepootočil do nežádoucí pozice.
Malé výstupky ukrývající senzory jsou na prstu absolutně nerozeznatelné, nemusíte se bát. Co se týká odolnosti materiálu, tak o ten taky není potřeba mít strach. Povrch v pohodě snese i nárazy nebo škrábnutí a nejde nic poznat.
Měření tepu, spánku… a tak trochu sportovních aktivit
Analýza tělesných atributů je věc, která spolehlivě staví Oura Ring před drtivou většinu wearables konkurentů. A to nejen mezi prsteny, ale kompletně v oboru nositelné elektroniky. Například certifikovaná 98% přesnost měření HRV a 99,8% přesnost u měření tepu mluví samy za sebe. I mnohé magazíny, které se věnují měření srdeční aktivity, uvádějí prsteny od Oura jako vzorný příklad. Tím to ale rozhodně nekončí. Největším lákadlem je totiž hlavně precizní analýza spánku (včetně jeho fází) a také metrika readiness, tedy jakýsi ukazatel „svěžesti“ těla a jeho připravenosti na případný sportovní nebo pracovní výkon.
Všechna potřebná čísla a grafy pochopitelně nevyčtete ze samotného prstenu (i když nějaký malinkatý displej by byl asi cool), nýbrž ze spárované aplikace. Aby byly výsledky měření a následně i rady co nejpřesnější, je potřeba prsten nosit delší dobu. U některých metrik se píše až o dvou týdnech. Jde o to, aby se prsten naladil na životní rytmus nositele. Zrovna u mě to bylo hodně znatelné, protože v prvních dnech jsem dostával od aplikace pěkně „za uši“ za usínání daleko po půlnoci a krátkou dobu spánku. Jak ale čas plynul, červených vykřičníků a grafů ubývalo, protože jsem se nejenom snažil zlepšit, ale Oura Ring postupně chápal, že to není výchylka, ale standard.
Na aplikaci a celém systému kolem tohoto prstenu je super, že se vás hned v úvodu zeptají, čeho se snažíte dosáhnout a co vás případně trápí v oblasti spaní a energie. V mém případě to byla například touha po lepší produktivitě a přiznání, že nespím příliš dobře. Dokonce můžete uvést, proč máte spánek rozházený. Například kvůli malému dítěti, nočním směnám nebo častému cestování. Na základě těchto dat poté aplikace nejen data analyzuje, ale také doporučuje, co byste měli dělat či nedělat v dalších hodinách. Někdy doporučuje aktivitu, jindy zase odpočinek. A každý den i čas, kdy jít ideálně spát. Mnohé potěší i možnost propojení s Google Fit.
V čem je dvojka Oura Ring lepší než trojka?
Když jsem v úvodu zmiňoval, že může být starší generace někdy lepší volbou než ta novější, platí to například právě u aplikace. „Dvojku“ Oura Ring doprovází mobilní nástroj, který prostě jen nainstalujete a používáte. U třetí verze už je potřeba pro plné využití platit po půlročním zkušebním období měsíční poplatek cca 150 Kč. Není to moc, ale spousta zájemců u toho pochopitelně skřípe zuby.
U prstenu mi trochu chybí možnost pokročilejšího zapínání sportovních aktivit. V současné podobě uživatel prostě jen zpětně vybere nějaké období a označí jej společně s názvem nějakého sportu. Nejde například na telefonu aktivitu zahájit, vběhnout s prstenem na hřiště a pak ji zase vypnout. Musí se to dělat zpětně a je to dost nešikovné, protože se pak dá na ledasco zapomenout. V tomhle mohl být celý systém o dost intuitivnější, technicky by to neměl být vůbec žádný problém. Dokazuje to i Oura Ring „trojka“, který má dokonce automatické rozpoznání aktivity.
Abych zkompletoval výhody nové třetí generace, tak zmíním měření SpO2, odhadování menstruačního cyklu, celodenní měření tepu, kvalitnější měření tělesné teploty a nové audio a video rádce. Pro někoho jsou to možná velmi důležité novinky, ale pro mě osobně by to asi dostatečné lákadlo pro generační posun nebylo. Když si to sečtu s uvedeným měsíčním předplatným a faktem, že jinak jsou prsteny vizuálně úplně stejné, osobně bych si raději koupil Oura Ring v druhé generaci, dokud nepřijde prsten, který toho nenabídne víc.
Můžeme chtít něco víc?
Když říkám víc, nemyslím jen precizní analýzu aktuálního zdravotního stavu v kombinaci s pokročilým měřením sportovních aktivit, ale třeba i přítomnost NFC a možnost placení přes něj. Některé konkurenční prsteny tuto vychytávku nabízejí a snad by se našel způsob, jak ji dostat i do Oura Ring a nepřidat mu moc na rozměrech. Druhou generaci prstenu od Oura už běžně koupit podle všeho nejde (minimálně v ČR), ale například v bazarech jej najdete s cenou kolem tří tisíc Kč. Kdybyste přece jen chtěli sáhnout po trojce, tak ta se oficiálně prodává za cenu od cca 7 750 Kč podle designové úpravy.
Klady
+ perfektní analýza spánku
+ decentní design
+ sympatická výdrž
+ vymazlená aplikace
+ bez předplatného
Zápory
– málo prostoru pro sportovní režimy
– může tlačit mezi prsty
– chybí čeština
Hodnocení redakce: 90 / 100 %
Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi
Komentáře (11)
Přidat komentář