Je to jen pár dní od doby, co společnost Oppo oficiálně vstoupila na český trh. Nejvybavenějším modelem u nás je momentálně Oppo Reno5 5G, který spadá do vyšší střední třídy. V některých částech světa je známý také pod názvem Oppo Find X3 Lite. V redakci už tento telefon nějakou dobu testujeme a nyní se na něj blíže podíváme v recenzi. Prvotina to rozhodně nebude mít zrovna jednoduché, vzhledem k velké konkurenci, která se v cenové kategorii 10 tisíc pohybuje. Oppo Reno5 5G navíc může uškodit i to, jak je v mnoha věcech podobný telefonům sesterských společností Realme, OnePlus nebo Vivo.
Telefon dorazí v tyrkysovo černé krabičce, která obsahuje USB-A/USB-C kabel, plastové pouzdro, které dobře poslouží jako základní ochrana. a také jednoduchá sluchátka v designu Earpodů od Applu. Rozhodně nás potěšilo to, že v balení se nachází rovnou 65W nabíječka, takže rovnou můžete telefon nabíjet maximální rychlostí a nemusíte dokupovat dodatečné adaptéry, jako to můžeme vidět u některých jiných výrobců. V neposlední řadě nechybí manuály a pin pro vytažení slotu se SIM kartami. Plusem je také to, že rovnou z výroby je na displeji nalepena ochranná fólie.
Design a zpracování telefonu Oppo Reno5 5G
Po designové stránce Oppo Reno 5G příliš nepřekvapí, jedná se o typický design, který můžeme vídat i u řady jiných telefonů. Podobně jako u nedávno recenzovaného telefonu OnePlus Nord CE 5G, i zde je zadní strana potažena matnou povrchovou úpravou, která je dobře odolná proti otiskům či nečistotám. Na testování jsme měli k dispozici model s barvou Astral Blue. Na českém trhu se objeví ještě černá varianta.
Celkově je zpracování na velmi vysoké úrovni, telefon se nikde neprohýbá, nevrže a vše perfektně pasuje na sebe. Rozhodně zde můžeme vidět to, že Oppo již nějakou tu dobu telefony vyrábí. Dokonce nás původně zmátl rámeček, o kterém jsme si mysleli, že je kovový. Ve skutečnosti je však plastový, stejně jako zadní strana telefonu. Na přední straně už je pak klasické tvrzené sklo. Konkrétně Gorilla Glass 5. Plastové tělo snížilo celkovou váhu na příjemných 172 gramů. Samotné rozměry telefonu jsou 159,1 x 73,4 x 7,9 mm.
Hned spodní strana rámečku překvapí, kromě klasického USB-C konektoru a mřížky hlasitého reproduktoru, se zde také nachází 3,5mm audio konektor. Pokud tak bezdrátová sluchátka nejsou vaším šálkem kávy, můžete si bez problémů připojit klasická drátová. Na pravé straně se nachází zapínací tlačítko. Ovládání hlasitosti je pak na levé straně rámu. Všechna tlačítka se mačkají pohodlně a dají se velice dobře nahmatat. Pokud se podíváte na přední stranu, tak rámečky kolem displeje jsou poměrně malé. Výjimkou je brada, která je mírně větší oproti zbytku. Selfie kamera je umístěna v průstřelu na levé straně.
Telefonní reproduktor je umístěn přímo v rámečku a bohužel funguje opravdu k telefonování a nedá se využít ke stereo efektu jako doplněk k hlavnímu reproduktoru, jako to můžeme znát z mnoha jiných telefonů. Tato chybějící funkce zamrzí o to více kvůli tomu, že hlasitý reproduktor se strašně jednoduše dá zakrýt při používání, až si častokrát pomyslíte, že se vám hudba nebo třeba zvuk z videa úplně zeslabil.
Povedený displej potěší čtečkou otisků prstů
Displej telefonu Oppo Reno5 5G příliš nevybočuje ze standardu, který mateřská společnost BBK Electronics nastolila. Stejné AMOLED displeje s Full HD+ rozlišením (2400 x 1080 pixelů) a 90Hz obnovovací frekvencí jsme mohli vidět v mnoha telefonech a není se čemu divit, protože se jedná o povedený displej. Samotná velikost displeje je 6,43 palců. Maximálně dokáže “vykouzlit” jas až 600 nitů, což se nyní v letních slunečných dnech hodí a displej telefonu je stále dobře čitelný. Těžko se hledají i nějaká negativa u barevného podání, pozorovacích úhlů anebo implementace 90Hz obnovovací frekvence. Potěšilo nás, že funkce Always-on a vyšší obnovovací frekvence měly poměrně malý vliv na výdrž baterie.
Vzhledem k tomu, že se jedná o OLED panel, tak čtečku otisků prstů nalezneme přímo v displeji. Jedná se o optickou čtečku, která je využívána ve většině telefonů. V nastavení telefonu si můžete vybrat různé druhy animací, avšak všechny mají za cíl efektně schovat to, že samotná rychlost odemčení není zrovna nejlepší. Na druhou stranu musíme vyzdvihnout přesnost, po jednoduchém oskenováni prstu se málokdy stane, že by jej čtečka správně nepřečetla.
Výkon mobilního telefonu Oppo Reno5 5G
Uvnitř Oppo Reno5 5G se nachází osvědčený čipset Snapdragon 765G s osmijádrovým CPU a grafickým čipem Adreno 620.Ano, nejedná se o čipset určený těm nejlepším mobilním telefonům, avšak dá se říct, že bez problémů zvládne velkou většinu činností, které s telefonem uživatel dělá, včetně hraní náročnějších her. Ostatně stejný čipset používá Google u Pixel 5 telefonů anebo Motorola u ohebného telefonu Razr. Při hraní jsme jej testovali s hrou Pascal`s Wager, se kterou si telefon poradil bez problémů na nejvyšší detaily. Na výsledky z benchmarku Geekbench 5 se můžete podívat níže. Jak už i název telefonu napovídá, tak tento čipset podporuje také sítě nové generace (5G). Podpora platí pro slot SIM karty číslo 1, ve druhém slotu budou fungovat “jen” 2G, 3G a 4G sítě.
Co se týče paměťových variant, tak má telefon dvě různé. My jsme testovali základní verzi s 8GB RAM pamětí a 128GB úložištěm. Vybavenější verze počítá s 12GB RAM pamětí a 256GB úložištěm. Bohužel se nedostalo na podporu microSD karet, evropská verze telefonu alespoň podporuje NFC, takže si bez problémů například zaplatíte přes Google Pay.
Podobně jako u většiny výrobců telefonů, i Oppo to v začátcích nemělo se svou nadstavbou jednoduché. U ColorOS 11 už můžeme vidět skvěle optimalizovanou nadstavbu, která nabízí velké možnosti přizpůsobení. Nejedná se přímo o jedenáctou generaci softwaru, protože Oppo právě v tomto roce přeskočilo z ColorOS 7 na ColorOS 11, aby tak bylo číslo shodné s verzí samotného Androidu. Pokud bychom měli ColorOS srovnat s jinými nadstavbami sesterských společností, tak má mnohem blíže k FuntouchOS z Vivo telefonů, než z OxygenOS či Realme UI, které se více či méně blíží spíše k čistému Androidu.
Pokud ale máte zájem, tak si díky mnoha možnostem přizpůsobení můžete z telefonu vytvořit doslova čistý Android. Upravit se dají tvary ikon, velikost ikon, barvy položek v systému, notifikační lištu můžete předělat podle svého, stejně tak si můžete vybrat font anebo značně upravit Always-on display. Nastavení domovské obrazovky pak skrývá celou řadu dalších nastavení od počtu ikon na stránce, přes gesta až po výběr rychlosti animací. Inspiraci Samsungem můžeme vidět u bočního vysunovacího panelu, do kterého si můžete schovat aplikace. Opět i tento panel nabízí řadu různých nastavení.
Co se týče předinstalovaných aplikací, tak kromě tradičních Google aplikací v telefonu naleznete také Amazon Music, Amazon Prime Video Amazon Shopping, Booking, Facebook, LinkedIn, Netflix, TikTok a Twitter. Nejedná se tak zrovna o malý počet aplikací, naštěstí všechny se dají bez problémů odinstalovat. Přímo Oppo nabízí několik vlastních základních aplikací jako je Hudba, Video, Správce souborů nebo třeba Herní prostor. Když si to shrneme, tak používání nadstavby ColorOS 11 bylo bez větších problémů, nikde jsme nezaznamenali pády aplikací či nějaké zpomalení.
Výdrž baterie a nabíjení telefonu Oppo Reno 5G
Jeden z hlavních taháků telefonu Oppo Reno5 5G je podpora ultra rychlého 65W nabíjení. které podle výrobce nabije telefon z nuly na 100 procent za 35 minut. V našem testu jsme se dostali na hodnotu 37 minut, ale věříme, že v optimálních podmínkách se na 35 minut dá bez problémů dostat. Takto rychlého nabíjení bylo docíleno tím, že uvnitř se nachází rovnou dvě baterie, které mají celkovou kapacitu 4300 mAh. To na dnešní dobu není příliš, každopádně výdrž telefonu Oppo Reno5 5G byla i tak ukázková a snad kromě prvního dne testování, nám telefon vždy vydržel do druhého dne. S trochou šetření by se dalo rozhodně dostat i na plné dva dny na jedno nabití. A i kdyby ne, tak to pořád jistí ultra rychlé nabíjení. Stačí deset minut nabíjení a máte vystaráno na mnoho hodin.
Na zadní straně telefonu naleznete rovnou čtyři fotoaparáty, i když reálně jsou použitelné dva. V první řadě je to 64Mpx širokoúhlý fotoaparát se světelností f/1.7 a také 8Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát se světelností f/2.2. Selfie kamera je umístěna v průstřelu a má 32 Mpx. Dále na telefonu nalezneme makro kameru a senzor hloubky ostrosti. Makro kamera je opět v podstatě nepoužitelná a i při dobrých světelných podmínkách snímky vypadají stále jako ze starého low end zařízení.
Hlavní fotoaparát dokáže vyprodukovat za dobrých světelných podmínek velice povedené snímky, které se nedají příliš kritizovat. Barevné podání je dobré, stejně jako expozice a šum. Přímo v mobilní aplikaci můžete fotografovat s 2x a 5x přiblížením, telefon však nemá telefoto objektiv a výsledná kvalita není příliš dobrá.
hlavní fotoaparát
makro kamera
makro kamera
makro kamera
normální režim
noční režim
normální režim
noční režim
širokoúhlý objektiv
ultraširokoúhlý objektiv
širokoúhlý objektiv
širokoúhlý objektiv
U nočních snímků je kvalita průměrná až podprůměrná. Značně se vytrácí detaily a naopak roste šum. Obzvlášť je škoda, že v případě aktivního nočního režimu, musíte držet telefon pevně šest vteřin v kuse, než se fotografie zpracuje. A to je poměrně těžké a i menší pohyb následně negativně ovlivní kvalitu nočních snímků, které pak vypadají rozmazaně. Ideálně tak doporučujeme telefon o něco opřít, případně využít stativ. Rozhodně je to ale škoda, protože u telefonu v této cenové kategorii bychom očekávali, že si s nočními fotografiemi přímo z ruky poradí lépe.
Ultraširokoúhlý fotoaparát spíše spadá opět do průměrů telefonů kolem částky 10 tisíc a příliš nevyniká. Vytrácí se detaily a naopak nastupuje olejomalba. Na občasné momentky je užitečný, avšak pokud možno, téměř vždy budete chtít fotit hlavním 64Mpx fotoaparátem, který je minimálně o úroveň výše. Videa dokáže Oppo Reno5 5G nahrávat ve 4K rozlišení a 30 FPS. Pokročilá stabilizace je k dispozici od Full HD rozlišení.
Cena a dostupnost telefonu Oppo
Jak už jsme psali výše, telefon se na český trh dostane ve dvou barevných variantách. K dispozici je u vybraných obchodů s elektronikou a také u mobilních operátorů, což dává Oppo velice slušný základ již od začátku. Cena 11 390 Kč za verzi s 8GB RAM pamětí a 128GB úložištěm je však poměrně vysoká a nejsem si příliš jistý, že se jedná o dobrý krok. Konkurence je v tomto segmentu obrovská. Pro většinu lidí je navíc Oppo zcela neznámá značka a radši tak sáhnou po “osvědčeném” Samsungu nebo Xiaomi. Obzvlášť, když Oppo Reno5 5G nedokáže nabídnout něco navíc.
Závěr recenze Oppo Reno5 5G
První Oppo telefon, který se oficiálně v Česku prodává, to nebude mít vůbec jednoduché. Oppo Reno5 5G nemá žádné výrazné negativum, ale stejně tak žádné výraznou specialitu, kterou by se dalo odlišit od konkurence. Atraktivní cenovka mohla být jedna z hlavních věcí, které mohla uživatele přilákat. Jenže díky poměrně vysoké ceně se spíše stane pravý opak. Telefon má dobrý výkon, perfektní displej, podporu 5G sítí, skvělé ultra rychlé nabíjení, dobrou nadstavbu a kvalitní hlavní fotoaparát. Jenže to mají i levnější telefony od zavedených značek. Největší zklamání je u absence stereo reproduktorů, respektive umístění hlavního reproduktoru, který si budete při používání častokrát zakrývat. Mezi zápory musíme zařadit i pokulhávající noční režim a obecně kvalitu fotografií v horších podmínkách.
Komentáře (3)
Přidat komentář