Telefon OnePlus X: Krasavec s plynulým systémem (recenze)
- Recenze
- Johanna Kovaczicz
- 9.12.2022
- 19
Mladá firma OnePlus, která vznikla jako odnož společnosti Oppo, představila světu už svůj v pořadí třetí model. OnePlus X však nemá útočit na vlajkové lodě špičkovými specifikacemi – pětipalcový elegán chce zaujmout hardwarem loňských TOP modelů a nižší cenou. Ačkoli cena modelu Champagne je u českých přeprodejců poněkud vyšší, smartphone pořád stojí za pozornost.
Redakcí nám prosvištěly zatím oba modely čínské firmy, která jde na vše tak trochu jinak – v pozitivním i negativním světle. Zatímco OnePlus One slavil obrovský úspěch, jeho letošní nástupce OnePlus 2 čelil kritice podstatně více kvůli vysoko nastavené laťce a přetrvávajícímu systému nákupu. Ten je nyní ten tam a co se OnePlus X týče, černý model lze zakoupit bez pozvánky každé úterý.
Obsah recenze
- Obsah balení
- Vzhled a dílenské zpracování
- Obraz a zvuk
- Hardware a výkon
- Konektivita
- Baterie a výdrž
- Systém
- Fotoaparát
- Dostupnost a cena
- Závěr
Kryt navíc a žádná sluchátka
Výrobci z Číny nás naučili moc si na luxusní balení nezvykat. U Xiaomi se musíme spokojit s hnědým kartonem, u dalších výrobců se na krabičce nenachází ani logo. Už od prvního modelu byl OnePlus chválen za své prémiové podání balení a nejinak je tomu v případě OnePlus X.
V jednoduché bílo-červené krabičce s matným finišem naleznete:
- OnePlus X
- Nabíječku
- MicroUSB kabel
- Průhledný plastový kryt
- Folii na displej
- Klíč ke vstupu pro SIM karty a MicroSD
V balení se nenalézají žádná sluchátka, OnePlus však přidalo uživatelům startovní kryt a klasickou folii zdarma. Nabíječka má čínské zakončení a bude potřebovat adaptér – informujte se u prodejce, kterou verzi adaptéru dostanete, v průběhu roku by totiž nabíječky měly být nahrazeny standardními evropskými. Samotné příslušenství se téměř neliší od předchozích modelů – jen kabel si už nehraje na podivné USB-C.
Design a konstrukce: Luxus, luxus, luxus
U modelu OnePlus X na vás nečeká nic jiného než prémiové materiály. Tvrzené sklo, kovové hrany – zkrátka nádhera. Telefon v ruce působí jako dražší model a rozhodně po sobě zanechá pocit luxusního zařízení, což se u čínských výrobců sázejících spíše na plasty moc nevidí.
Záda mírně připomínají starší modely iPhonů, podle některých i Xiaomi Mi4. Tak či onak, telefon je precizně zpracován a ve světě zahlceném technikou a stovkami či tisíci modely smartphonů je těžké ubránit se inspiraci. U černého modelu na stránkách OnePlus lze za příplatek zakoupit i verzi s keramickými zády, jedná se však o limitovanou edici. Testovaná verze Champagne je pokrytá skrz na skrz tvrzeným sklem, doplněná zbroušenou kovovou hranou se zlatým nádechem.
OnePlus X – první pohled
Displej bez rámečku?
Přední strana modelu s 5“ displejem se chlubí na první pohled velmi úzkými rámečky. Horní, stejně tak i dolní část mají ideální velikost, která stačí na senzory, barevnou diodu i hardwarové tlačítka. Boky obrazovky poněkud klamou vzhledem – skoro to vypadá, že ani žádné rámečky po stranách displeje nemají. Bohatě si to však vynahradí při rozsvícení obrazovky, kde je u všech čtyřech hran vidět nezanedbatelné černé ohraničení.
Tlačítka hardwarová i softwarová
Softwarová tlačítka jsou opět doplněna o přítomnost hardwarových, takže si každý uživatel zvolí ovládání podle preferencí. Navíc kromě prostředního tlačítka domů mají zkratky přiřazeny neutrální ikony a jejich funkce lze mezi sebou prohazovat.
Sklo nepříjemně klouže
Zadní část je pokrytá stejným tvrzeným sklem jako přední – zde může nastat malý problém. Sklo je totiž vůbec nejklouzavější materiál volený pro konstrukci telefonů. OnePlus X v ruce opravdu klouže a není to nic milého. Sama společnost s daní za luxus tak trochu počítá, což naznačila i průhledným krytem zdarma.
Záda jsou jednoduchá a čistá – levá horní část je použita pro 12,4Mpx fotoaparát a přisvětlovací diodu, dále pak už jen logo OnePlus ukryté pod sklem a rozsypaný čaj s informacemi o výrobku ve spodní části. Oproti černé verzi nejsou na skle vidět otisky prstů.
Zbytečný třípolohový přepínač
Na levé hraně telefonu na uživatele čeká třípolohový přepínač zvukových profilů. Využití přepínače je věc silně individuální – nedají se mu přenastavit funkce a díky vylepšení přepínání zvukových režimů za pomoci tlačítek ovládání hlasitosti se nám zdá funkce poněkud zbytečná. Lze ji však využívat i při uspaném telefonu.
Přepínač však působí svou polohou nemalou paseku. Vystrnadil totiž ovládání hlasitosti na stejnou stranu k tlačítku pro zapnutí a vypnutí. Díky relativně blízkému umístění se občas stává, že prst zabloudí spíše k hlasitosti než zapnutí. Napomáhá tomu i fakt, že na malý 5“ telefon je vypnutí a zapnutí umístěno až neprakticky nízko a prst na místo logicky nemíří. Pořizování snímků obrazovky za pomocí kombinace Volume – a Power button také není žádné terno.
Dvě SIM karty nebo větší úložiště
OnePlus X nabízí podporu dvou nanoSIM, přičemž obě mohou být aktivní současně – je zde však velké ale. Telefon má sice rozšiřitelnou paměť, je ale třeba stanovit si priority. Jedna SIM a microSD karta nebo dvě nanoSIM a žádná microSD karta? Bohužel nelze počítat s oběma SIM kartami i rozšířeným úložištěm.
Na spodní hraně nalezneme dvojici reproduktorů, z nichž však hraje pouze jeden a druhý výstup je použit pro mikrofon. Zdířka pro nabíjení je klasické microUSB – u modelu, který nemá v úmyslu konkurovat současným top smartphonům dává použití klasiky a žádné vytahování smysl.
Černočerná s OLED displejem
Na pětipalcový displej OnePlus X je zkrátka radost pohledět. FullHD rozlišení je naprosto dostačující a adekvátní – co dělá displej tak skvělým je OLED. U levnějších modelů většinou vidíme IPS LCD technologie, které výraznějším barvám příliš nelichotí. Černá na OnePlus X je zkrátka černočerná, ostatní barvy rovněž fenomenální a čitelnost na slunci není vůbec špatná.
OnePlus nechalo černé barvě vyniknout o to více s tmavým barevným režimem, který nastavení i menu aplikací zahalí do černé. Doplnit lze o zářivou barvu s bohatého výběru.
Displej
- Technologie: OLED
- Rozlišení: FullHD
- Úhlopříčka: 5“
- Jemnost: 441 ppi
Neuškodil by stereo reproduktor
Reproduktor umístěn na spodní hraně hraje poměrně dobře a hlasitě – překvapivě není klasický plechovkový efekt nijak výrazný. Bohužel se jeden ze dvojice totožných otvorů sloužící jako reproduktor velmi lehce překryje kvůli svému umístění rukou, pokud sledujete videa v landscape režimu. V kapse však OnePlus X uslyšíte jasně a zřetelně.
Standardní 3,5mm výstup pro sluchátka patří zvukově spíše k průměru a dle našeho názoru je totožný s modelem OnePlus One.
Hardware
Ačkoli se model X neprezentuje jako zabiják vlajkových lodí, rozhodně má co nabídnout a na prémiový telefon si nehraje jen tak pro nic za nic. V malém těle schovaný výkonný procesor Snapdragon 801 z OnePlus One, 3 GB RAM a 16 GB úložiště rozšiřitelné o karty do 128 GB a podpora dvou aktivních nanoSIM karet.
Zvládne i náročnější hry
Výkon OnePlus X je více než obstojný a hardware loňských top modelů se vyplatil. Graficky náročnější hry model zvládá bez problémů na střední nastavení. Zahřívání v horní části telefonu je znatelné, ale nijak vážné. Pokud plánujete OnePlus X zaměstnávat i náročnými tituly, jako je Real Racing nebo Dead Trigger, máte od nás zelenou. Skvělé podání barev navíc hru suverénně doplňují.
Běžné úkony jako animace v zařízení či otevírání aplikací a probouzení displeje je naprosto spolehlivé a nepozorovali jsme za celou dobu používání nepříjemné zadrhávání. Systém je dobře optimalizován a na chodu celého zařízení je to zkrátka cítit.
Rozporuplné LTE
Se zahájením prodeje pouze bílého modelu přes místní přeprodejce, o kterém na webových stránkách OnePlus není jediná zmínka, přišlo i zmatení. Konkrétně zdali se liší hardware a pásma LTE.
Hardware je v obou variantách stejný – to se však netýká LTE. Bílá verze je primárně určená pro čínský trh, tudíž nepodporuje pásma 800/900. V Praze či dalších velkých městech si LTE užijete, nikde jinde ale bohužel ne. Daň za stlačení ceny je i absence NFC, žádná možnost rychlého nabíjení Quick Charge, žádný USB-C port nebo snad bezdrátové nabíjení. Zkrátka nic navíc.
Kromě problematického LTE OnePlus X v bílém provedení standardně podporuje:
- Bluetooth 4.0
- GPS
- GLONASS
- 802.11b/g/n Wi-Fi
Baterie: Žádný zázrak
Výdrž OnePlus X rozhodně není žádným táhnoucím parametrem přístroje. Baterie o kapacitě 2 525 mAh je schopná udržet přístroj naživu při průměrném používání od časných ranních hodin do pozdního večera se zbytkem asi 25 %. Pokud k nepřetržitému připojení k internetu, polovičnímu jasu, čtení zpráv, emailů a prohlížení fotografií připočtete ještě sledování videí a hraní průměrných her, do večera telefon vydržel jen stěží.
Nic než průměr
Čekali jsme, že baterie v kombinaci s nízkými nároky na provoz displeje zazáří daleko více. Celková výdrž spíše zklamala a nijak nad obvyklým průměrem nevyčuhuje. Nepotěší rovněž absence rychlého nabíjení nebo bezdrátové technologie. Zajímavým krokem by byla možnost odjímatelného krytu a tudíž vyměnitelné baterie – i zde však platíme za prémiové vzezření a zadní část je uchycena napevno.
OxygenOS pro milovníky čistého Androidu
Po ukončení spolupráce s Cyanogenem nezbývalo OnePlus k zachování exkluzivity v podstatě nic jiného, než přijít na trh s vlastní „nadstavbou“. Mladý OxygenOS si vzal příklad z čistého Androidu a vyvaroval se složitých vzhledových úprav a přílišného zasahování do celého chodu systému, jako je tomu například u TouchWizu.
Bez sekání a s funkcemi navíc
OnePlus X po vybalení z krabice obsahuje právě OxygenOS postavený na Androidu 5.1.1. Kromě několika funkcí navíc, jako je například správa oprávnění aplikací nebo volba mezi tmavým a světlým pozadím, je Oxygen ve výsledku čistým Androidem a OnePlus si nemohlo vybrat lépe. Systém zkrátka funguje, nikde nic nepřetéká ani nechybí a výsledkem je zážitek podobný Nexusům, který nenaštve jakýmkoli sekáním nebo nespolehlivým chováním. Updatu na Marshmallow se model X dočká záhy.
Fotoaparát
Fotoaparát s 13 MPx (12,4 MPx) a rozlišením 4 128 x 3096 je dnes spíše „papírovým“ standardem. Daleko důležitější je kvalita v praxi. Fotografie jsou za denního světla velmi vysoké kvality a srovnatelné se zařízeními o třídu výše. Jak už tomu ale bývá, šero a horší světelné podmínky drasticky výkon fotoaparátu snižují. Nativní aplikace fotoaparátu aspoň nabízí námi velmi využívanou funkci nastavení jasu právě pořizované fotky.
Bez 4K, ale se slow motion
Video tentokrát 4K minulo, s celkovým výkonem telefonu byl však tento krok logický. Místo toho ale v povedené aplikaci fotoaparátu naleznete tradiční slow motion, který většina uživatelů jistě ocení mnohem více. Celkově však pořízená videa nejsou nijak výjimečná, naopak jsme občas pozorovali menší zadrhávání.
https://www.youtube.com/watch?v=dHyxejwwnDs&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=ecRiWD3mjo8&feature=youtu.be
Dostupnost telefonu
S dostupností nejnovějšího modelu OnePlus je spojeno mnoho zmatení a nepřesných informací. Bílá verze určená pro čínský trh sice nemá česká LTE pásma, pořídit se však dá i na českých e-shopech. Samozřejmě si trochu připlatíte, telefon však dostanete téměř ihned. Cena začíná v tuzemských obchodech na 9 890 korunách.
S černou variantou je větší potíž. S podporou LTE je k dostání na oficiálních stránkách OnePlus, nyní bez pozvánek pravidelně každé úterý od 16 hodin za cenu 7 399 Kč.
Shrnutí: Designovka, která příliš nepřekvapí
Jestliže patříte k průměrným uživatelům a potrpíte si na vzhled smartphonu, model X by mohl potěšit zrovna vás. Cena je vzhledem k hardwaru naprosto adekvátní a prémiový design zanechává v ruce pocit mnohem dražšího zařízení.
OnePlus X se pyšní skvělým displejem s překvapivě věrnými barvami, precizním zpracováním a dobře vyladěným systémem. Menší problém s dostupností, průměrná výdrž na jedno nabití či ceně odpovídající výkon z něj sice nečiní top zařízení, do výšin vlajkových lodí však ani nemíří. Díky hardwaru loňských špiček mu nedělají výrazné problémy ani náročnější herní tituly.
Spoustu majitelů jistě potěší možnost rozšíření 16GB interní paměti, případně využití dvou souběžně fungujících SIM karet. Celkově je tedy OnePlus X dobrým a hlavně designovým strojem pro uživatele, kteří hledají reprezentativní telefon se skvělým displejem a fungujícím systémem za rozumnou cenu.
Klady
+ Špičkový design
+ Displej
+ Stabilní systém OxygenOS
+ Funkce fotoaparátu
+ Cena
+ Rozšiřitelné úložiště nebo dvě SIM karty
Zápory
– Sklo v ruce klouže
– Špatná dostupnost
– Slabší výdrž baterie
– Absence rychlého nabíjení nebo bezdrátové technologie
– Výběr mezi úložištěm nebo další SIM kartou
– Absence českých frekvencí LTE (u testovaného bílého modelu, který se prodává na českém trhu)
Za zapůjčení děkujeme společnosti Beryko, kde můžete testovaný model zakoupit.
Komentáře (19)
Přidat komentář