TOPlist

OnePlus Nord N10 5G recenze: skvělá výdrž baterie a dobrý výkon. Co ostatní?

oneplus nord n10 5g recenze svetandroida.cz

OnePlus Nord je novou modelovou řadou této společnosti. Ta má ukázat, že umí OnePlus stále dělat kvalitní telefony za přijatelnou cenu. Před několika měsíci vydala společnost původní model Nord, který zaujal nejen svými specifikacemi, ale také poměrně jedinečným vzhledem. Telefon stojí nějakých 10 990 Kč, což je přijatelná cena, ovšem OnePlus ji chtělo ještě o něco stáhnout a tak se nám na trhu vyskytl model OnePlus Nord N10 5G. Ten na první pohled působí pouze jako ořezanější Nord, ale rozdíly jsou mnohem větší a to ať už v použitém čipsetu a hlavně displeji. Stojí tento telefon alespoň za úvahu? To si povíme v dnešní recenzi.

Obsah recenze

Obsah balení

Obsah balení OnePlus Nord N10 5G ničím nepřekvapí. Krabička je líbivá, matná a působí hodnotně. Po jejím otevření na vás vylezou manuály, samotný telefon a v útrobách se rovněž nachází OnePlus Warp Charger o výkonu 30 W a také originální červený USB-C kabel. Žádná sluchátka, žádné pouzdro. Alespoň to pouzdro bychom ocenili, ale vzhledem k tomu, že jej nedodává většina výrobců to nelze mít telefonu za zlé.

  • telefon OnePlus Nord N10 5G
  • OnePlus Warp Charger 30 W
  • červený USB-C kabel
  • brožurky

Zpracování a vzhled

Když jsme telefon vzali poprvé do ruky, měli jsme z něj stále prémiový pocit. Rám je totiž sice vyroben z plastu, ovšem zadní strana je ze skla, což na prémiovosti přidává. V naší barevné variantě Midnight Ice navíc telefon pěkně mění barvu dle okolního světla. Ve tmě je spíše černý, zatímco na sluníčku jde do modra. Dokonce jsme byli překvapeni, jak málo jsou na zadní straně vidět otisky prstů.

Jasně, po delším používání telefon budete muset otřít o džíny, ale kdybychom to měli porovnat třeba s Galaxy Note 20, je to nebe a dudy. Zadní strana telefonu je zaoblená, takže se poměrně příjemně drží a neřeže do rukou. Poměrně výrazný je zde modul fotoaparátů, ve kterém se nachází rovnou čtyři snímače. Na středu se pak vystavuje matná kapacitní čtečka otisků prstů. Nemáme k ní žádné připomínky, funguje perfektně v 99% případů.

Displej OnePlus Nord N10 5G

OnePlus Nord N10 5G disponuje 6,5″ LCD panelem s rozlišením 2400 x 1080 pixelů, poměrem stran 20:9 a obnovovací frekvencí 90 Hz. Pokud přecházíte z OLED panelu, bude pro vás displej zklamáním. To je však pochopitelné a nelze to telefonu brát za zlé. Naopak mezi LCD panely je displej nadprůměrný a je vidět, že si dalo OnePlus velkou práci s kalibrací displeje. Po pár dnech používání jsme si na tento typ displeje zvykli a to nejen na brouzdání po sociálních sítích, ale třeba také večerní Netflix. Díky vyšší obnovovací frekvenci je používání telefonu velice příjemné a rozdíl je cítit také ve hraní her.

  • 6,5″ LCD panel
  • 2400 x 1080 pixelů
  • 90 Hz obnovovací frekvence
  • maximální jas 400 nitů

Maximální jas zde činí 400 nitů a ani na přímém slunci není problém s čitelností, což nás také překvapilo a u LCD panelů to není pravidlem. Zkrátka, pokud jste na LCD panely zvyklí, budete z něj nadšení. Měli bychom k němu snad jen dvě výhrady. Konkrétně k oleofobní vrstvě a poměrně velké bradě. Možná jsme až příliš rozmazlení novými Pixely, ale brada telefonu by mohla být prostě menší. Nevíme, zda je to opět jen naše zhýčkanost, ale prsty po displeji nekloužou tak pohodlně, jako u jiných telefonů v prémiovějším segmentu. Jelikož většina z vás použije stejně ochranné sklo, nejedná se o tak velkou překážku. Jen bychom to zrovna u OnePlus nečekali.

Hardware a výkon OnePlus Nord N10 5G

OnePlus Nord N10 5G je poháněno čipsetem Qualcomm Snapdragon 690 5G, kterému dopomáhá 6 GB operační paměti RAM. Papírově podává telefon skvělý výkon. V GeekBench si na jedno jádro vysloužil skóre 608 bodů, v multijádrovém testu pak 1853 bodů. Vedl si tedy lépe, než nejen Google Pixel 4a, ale také dokonce Google Pixel 5. Jenže realita bohužel tak růžová není. Vyladěnost softwaru je věc, kterou jsme vám spolu s Pixely neustále cpali do hlavy a zde je jasně vidět proč. Telefon je totiž sice papírově výkonnější a třeba ve hrách podává o něco lepší výsledky, ovšem při běžném používání je plynulost systému neporovnatelná.

  • Qualcomm Snapdragon 690 5G
  • 6 GB RAM
  • 128 GB úložiště

Doufáme, že to OnePlus vyřeší nějakou aktualizací. Nejednou se nám totiž stalo, že se nám telefon na několik vteřin zasekl a ani samotné používání systému není tak plynulé, jako bychom zrovna od nadstavby OxygenOS čekali. Tu a tam jsme se setkali se sekanými animacemi nebo dokonce záseky samotných aplikací. A to je velký problém. Naopak když už ve v aplikaci nacházíte (typický příklad může být Google Chrome), je její používání příjemné a plynulé. Hraní her nás příjemně překvapilo.

Telefon nemá problém s nejnáročnějšími 3D hrami jako je Call of Duty: Mobile, Fortnite, PUBG, Asphalt: 9 Legends nebo Shadowgun Legends a to mnohdy i na nejvyšší grafické nastavení. Jestliže tedy hledáte telefon zejména na hry, mohl by být OnePlus Nord N10 5G zajímavým kandidátem. Má velký displej, skvělý výkon a také solidní výdrž baterie. K tomu se ale ještě dostaneme. Co se týče úložiště, to je zde 128 GB a lze jej rozšířit pomocí microSD a to až do kapacity 512 GB. Co se týče stereo reproduktorů, ty hrají poměrně slušně. Mají sice slabší basy, ale to nelze telefonu v této cenové kategorii vyčítat.

Uživatelské prostředí

Nebudeme se zde věnovat tomu, že prostředí občas zlobí a doufáme, že to OnePlus vyřeší aktualizací. Pojďme se podívat na samotný systém OxygenOS 10.5.3, který je postavený na Androidu 10. Jedná se o jednu z vůbec nejčistějších nadstaveb a velice se podobá čistému Androidu, který je nám ze všech systémů nejsympatičtější. Na hlavní stránce se nachází složka s aplikacemi od OnePlus, zaujal nás perfektní správce souborů nebo služba Game Space.

Poznámka redakce

OnePlus Nord N10 5G dle oficiálního vyjádření společnosti dostane pouze Android 11. Pokud tedy hledáte telefon s dlouhodobou podporou, tento telefon pro vás nebude to pravé.

Zaujaly nás také gesta, díky kterým můžete okamžitě začít používat aplikaci, kterou chcete. V nastavení si totiž můžete vybrat, co se má stát, pokud na zhasnutý displej načmáráte nějaké písmeno. Na výběr máme z O, V, S, M a W. Pokud jsme tedy rychle potřebovali něco vyfotit, po nakreslení písmenka O se nám otevřela aplikace Fotoaparát. Když jsme potřebovali rychle odepsat v Google Chatu, nakreslili jsme písmenko M. Snadné, jednoduché a přesné. Na tato gesta jsme si zvykli velice rychle. Je škoda, že OnePlus Nord N10 5G dostane oficiálně pouze Android 11 a na další systémy si budeme muset nechat zajít chuť. Moc nechápeme, proč se společnost takto rozhodla. V podobné cenové relaci bychom si mohli koupit několikrát zmiňovaný Pixel 4a, který dostane minimálně Android 14. Škoda.

Výdrž baterie OnePlus Nord N10 5G

Výdrž baterie telefonu OnePlus Nord N10 5G je jednoznačně nadprůměrná. I při náročném používání vám telefon bez problémů vydrží celý den a večer mu zbyde klidně 40 % kapacity. Přes víkend, kdy jsme byli převážně doma (což znamená, že jsme telefon příliš nepoužívali) nám telefon vydržel od sobotního rána až do nedělního večera. S Pixely se výdrž nedá srovnávat, v obou případech je OnePlus Nord N10 5G jednoznačně předčí a stydět by se telefon nemusel ani vedle vlajkových lodí.

  • 4 400 mAh baterie
  • 30 W nabíjení

A když už vám šťáva náhodou dojde, díky 30 W nabíjení ji zase velice rychle doplníte. Za 25 minut jsme na telefonu opět měli 65 % baterie a do plna jeho nabití netrvá déle, než jednu hodinu. Zde tedy dostává firma jednoznačně pochvalu. Rychlé nabíjení a dlouhá výdrž baterie budí v telefonu důvěru a působí tak, že se na něj můžete kdykoliv spolehnout. Naopak zamrzí absence bezdrátového nabíjení, které se i vzhledem k použitým materiálům přímo vybízí.

Fotoaparát OnePlus Nord N10 5G

Na zadní straně telefonu OnePlus Nord N10 5G nalezneme soustavu čtyř fotoaparátů. Hlavní disponuje 64 megapixelovým rozlišením a světelností f/1,79. Pod ním se nachází 8 megapixelový ultraširokoúhlý snímač se světelností f/2,25 a dále je zde 2 megpaixelový makro objektiv se světelností f/2,4. Čtyřčlenný tým doplňuje 2 megapixelový monochromatický fotoaparát, rovněž se světelností f/2,4.

  • 64 MPx hlavní fotoaparát f/1,79
  • 8 MPx ultraširoký fotoaparát f/2,25
  • 2 MPx makro f/2,4
  • 2 MPx mono f/2,4

Výsledné snímky jsou poměrně dobré, ostré a mají věrné podání barev. Na trhu se sice jistě nachází lepší fotomobily a hlavní fotografie třeba na Pixel 4a nemají, ale za to zde máme další tři snímače. Ultraširokému fotoaparátu občas chvilku trvá, než zaostří, ale výsledné fotografie jsou dobré, kvalitnější než třeba na Realme 7. Jediné, s čím jsme měli trochu problém je fakt, že všechny fotografie jsou trochu přesaturované, to je ale spíše náš subjektivní pohled. Naopak pochválit musíme selfie fotoaparát, jehož výsledné fotografie jsou velice dobré.

Cena a dostupnost OnePlus Nord N10 5G

Telefon OnePlus Nord N10 5G je dostupný na většině českých e-shopů a to za cenu 8 799 Kč. K dispozici je pouze v jedné barevné variantě Midnight Ice.

Resumé

Otázka, zda koupit OnePlus Nord N10 5G je poměrně těžká. Záleží totiž na tom, co od telefonu očekáváte, možná více, než u jakéhokoliv jiného modelu. Pokud často brouzdáte sociálními sítěmi a internetem, hrajete hry a zároveň hledáte skvělou výdrž baterie, je telefon skvělou volbou. Naopak pokud často fotíte, zvykli jste si na OLED panel, nebo neholdujete větším rozměrům, mrkněte raději třeba na Pixel 4a, který stojí stejně. Na vašem místě bychom ale v každém případě počkali, zda vydá OnePlus aktualizaci, která zlepší optimalizaci systému. V současné chvíli to totiž optimální rozhodně není.

OnePlus Nord N10 5G Review – Why? | The Tech Chap

OnePlus Nord N10 5G Review - Why? | The Tech Chap

Klady

+ kvalitní LCD displej s 90 Hz frekvencí
+ dostatečný výkon
+ skvělá výdrž baterie
+ velmi rychlé nabíjení

+ jedinečná gesta v OxygenOS

Zápory

– absence bezdrátového nabíjení
– větší brada displeje
– horší odladěnost systému
– dostane pouze Android 11

Co říkáte na telefon OnePlus Nord N10 5G?

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)