TOPlist

OnePlus Nord 2 5G recenze: poprask ve vyšší střední třídě. Je tohle telefon roku?

Sdílejte:
Jakub Kárník
Jakub Kárník
5.8.2021 14:01 (11.1.2023 14:01)
Ikona komentáře 8
oneplus nord 2 5g recenze
Společnost OnePlus představila první generaci svého telefonu Nord už před rokem a od té doby jsme mohli vidět hned několik dalších telefonů této řady, jako modely N10 5G, N100 nebo nedávno CE 5G. Žádný z nich nebyl rozhodně špatný, ovšem s vizí značky neměli telefony mnoho společného, snad s výjimkou originálního Nordu. Už na začátek můžeme prozradit, že OnePlus Nord 2 5G je jeho plnohodnotným nástupcem a exceluje hned v několika ohledech.

Obsah recenze OnePlus Nord CE 5G

Obsah balení OnePlus Nord 2 5G

Telefon nám přišel v poměrně velké krabici, ve které se kromě samotného balení s telefonem nachází také originální pouzdra (viz. fotografie). V prodejnách a e-shopech však naleznete tu menší krabičku. V té se nachází kromě samotného telefonu také průhledné pouzdro (které mimochodem padne perfektně do ruky), 65W adaptér a nabíjecí kabel.

Kvalita zpracování a vzhled OnePlus Nord 2 5G

Vzhled OnePlus Nord 2 5G je něco, co vás jistě zaujme na první pohled. Pokud by měl originální Nord potomka s OnePlus 9, vylezl by z něj právě OnePlus Nord 2 5G. Telefon si totiž bere z každého telefonu něco. Třeba displej (ke kterému se dostaneme později) je skoro totožný jako v případě OnePlus Nord, zatímco zadní modul fotoaparátů jako by z oka vypadl OnePlus 9. V námi testované modré barevné variantě Blue Haze navíc vypadá telefon opravdu velmi dobře a v ruce působí prémiově. Zadní strana je tvořena ze skla a chrání ji Gorilla Glass 5. Rámečky jsou pak z plastu a nelesknou se tolik, jako třeba u OnePlus Nord CE 5G, což ale není na škodu. Fotoaparáty jsou lehce vystouplé nad zbytek zadní strany a tak se vám bude telefon (pokud nepoužijete pouzdro) na stole viklat. To ale snad ani nelze považovat za nevýhodu, jelikož je to tak u většiny dnešních telefonů. Telefon sice nespadá do kategorie kompaktních, ovšem v ruce se drží velmi dobře a to i díky tomu, jak je lehký. Telefon totiž váží 189 gramů a jeho celkové rozměry pak činí 158.9 x 73.2 x 8.3 mm. Na levém boku se nachází tlačítka pro regulaci hlasitosti, na pravé pak power tlačítko a přepínač zvukových profilů. A právě z něj máme velkou radost, jedná se totiž o typický poznávací znak společnosti, který modelům Nord (s výjimkou originálního) chyběl. Zvyknete si na něj opravdu rychle a používá se trochu jinak než u iPhonů. Máte totiž na výběr ze tří režimů – tichý, vibrace a hlasitý. Na spodní straně se nachází USB-C port pro nabíjení, slot na SIM kartu a také samozřejmě hlasitý reproduktor. Tomu dopomáhá sluchátkový reproduktor, díky čemuž se můžeme těšit na stereo. Celkový projev není úplně zlý a maximální hlasitost je poměrně vysoká. Někde se ale muselo i šetřit. Co to znamená? OnePlus Nord 2 5G nemá žádnou IP certifikaci, ačkoliv některé testy na YouTube ukazují, že telefonu voda nevadí. Samozřejmě jsme to nezkoušeli a nedoporučujeme to ani vám.

Displej OnePlus Nord 2 5G

OnePlus Nord 2 5G disponuje 6,43″ AMOLED displejem s rozlišením 2400 x 1080 pixelů a obnovovací frekvencí 90 Hz. Dle specifikací se může zdát, že jde o stejný displej jako v původním Nordu, což je z určité části pravda. Díky architektuře MediaTek Dimensity 5G Open Resource Architecture se zde ale nachází funkce jako AI Color Boost (dostupná v aplikacích jako VLC, YouTube nebo MX Player) a AI Resolution Boost (dostupná v aplikacích Instagram, Snapchat nebo YouTube), díky kterým displej vypadá lépe. Bohužel původní Nord u sebe nemáme takže je srovnat nemůžeme. Vzorkovací frekvence pak činí 180 Hz, což je zcela dostačující hodnota. Displej jako takový má zcela dostatečný maximální jas 600 nitů, živé podání barev, samozřejmě skvělé podání černé a díky 90 Hz frekvenci působí celý telefon opravdu svižně. Asi nikdo nepředpokládá, že budete přecházet třeba ze 120Hz telefonu, ale spíše z nějakého staršího, který disponuje standardní frekvencí 60 Hz. V podstatě nemáme displeji co vytknout a potěší také fakt, že podporuje HDR či obsah ve streamovacích službách jako Netflix v HD rozlišení. Nachází se v něm také čtečka otisků prstů, která funguje skvěle. Je rychlá a pokud nemáte špinavé prsty, pozná vás téměř vždycky. Je potřeba dodat, že displej narušuje průstřel, ve kterém se nachází 32MPx selfie kamerka. Ta stejně jako hlavní fotoaparáty produkuje velmi dobré snímky a překvapivě dobré je také video.

Hardware OnePlus Nord 2 5G

Je to vůbec poprvé v historii firmy, kdy se OnePlus rozhodlo opustit čipsety od Qualcommu a nějakého Snapdragonu v telefonu tiká čipset MediaTek Dimensity 1200-AI. Jedná se o mírně upravenou verzi standardního Dimensity 1200 s tím, že se MediaTek rozhodl pro firmu otevřít platformu 5G Open Resource Architecture, jak jsme již zmínili. Díky má OnePlus Nord 2 5G hezčí displej a podává také lepší výkon u fotoaparátů. K tomu se ale dostaneme až později. V našem případě čipsetu dopomáhá 12 GB operační paměti RAM a 256GB úložiště. Nemá smysl chodit okolo horké kaše. Osobně jsme se této změny trochu obávali a po čtrnáctidenním používání můžeme vznést verdikt. Za celou dobu používání jsme se nesetkali s žádnými problémy jako třeba přehřívání, telefon šlape jako hodinky a nesetkali jsme se s žádným větším problémem. Co se týče hrubého výkonu, zde čipset a celý telefon opravdu excelují. V benchmarku Geekbench 5 si telefon odnesl skóre 812 bodů na jedno jádro a 2940 bodů v multijádrovém testu. V některých ohledech poráží třeba Samsung Galaxy S20+, tedy loňskou vlajkovou loď, která byla několikanásobně dražší. Za Galaxy S21 Ultra 5G zaostává jen trochu (3176 bodů). Asi tedy není potřeba zmiňovat, že konkurenti v cenové kategorii 10 000 Kč se většinou (až třeba na Poco F3) nechytají. Takový Galaxy A52 5G dosahuje na výkon 1 625 bodů v multijádrovém testu, jen tak pro srovnání. Není asi tak potřeba zmiňovat, že veškeré hry, na které si vzpomenete ať je to Call of Duty Mobile, Fortnite, PUBG Mobile, Genshin Impact, Shadowgun: Legends či Black Desert Mobile běží na telefonu naprosto bez problémů a bez jakýchkoliv záseků i na vyšší grafické nastavení. Překvapil nás také fakt, že se telefon i při hraní těchto náročných her nijak extrémně nezahřívá, což občas bývá problém.

Uživatelské prostředí OxygenOS

Pár dní předtím než nám OnePlus Nord 2 5G přišel na testování společnost OnePlus oficiálně potvrdila, že se nadstavby OxygenOS a ColorOS, který se nachází v telefonech Oppo, spojí. Zároveň bylo však podotknuto, že uživatel nepozná a změny se odehrají na pozadí. Jedním z důvodů, proč se tak firma rozhodla je fakt, že budeme díky tomu dostávat aktualizace mnohem rychleji. A to se nám potvrdilo. Za dobu, co telefon testujeme nám dorazila již třetí aktualizace. Samozřejmě se ale nadstavba a typické prvky OnePlus telefonů nikam nevytratí. A právě tento telefon je vůbec prvním modelem se systémem OxygenOS 11.3, který je založený právě na ColorOS.
Určitou podobnost s ColorOS lze ale přece najdeme. Třeba aplikace fotoaparátu je nyní takřka stejná, jako u Oppo telefonů, stejně jako některé nabídky v nastavení. V záložkách jako soukromí, displej, baterie, úložiště nebo personalizace to můžeme vidět na první pohled.
Je však potřeba vypíchnout, že OxygenOS 11.3 je jednoznačně tím nejlepším systémem, který jsme u OnePlus kdy používali. Testovali jsme modely jako Nord CE 5G, Nord N10 5G nebo originální Nord a v žádném z těchto telefonů neběžel systém tak hladce. Animace jsou plynulé, pády aplikací neexistují a vše je extrémně svižné. OnePlus navíc přislíbilo dvě hlavní aktualizace Androidu, takže se můžeme těšit na Android 13. Potěší také tři roky bezpečnostních aktualizací, což není u telefonů v této cenové kategorii rozhodně něčím, co bychom považovali za standard.

Baterie a výdrž

V útrobách OnePlus Nord 2 5G se nachází baterie s kapacitou 4 500 mAh, která navíc podporuje 65W nabíjení. Co to znamená? Že se vám telefon z 0 na 100 % dobije za 30 minut. Hned několikrát nám toto velmi rychlé nabíjení vytrhlo trn z paty. Když jsme si zapomněli dát telefon na nabíječku třeba před odchodem na koncert. Stačilo mu 15 minut, aby ze nabil z 9 na 60 %, což nám vydrželo po zbytek večera. Výdrž jako taková je spíše průměrná, žádný extra držák Nord 2 není. Minimálně den s ním ale vydržíte bez jakýchkoliv problémů. Při našem testování, kdy jsme s telefonem celý den fotili, zkoušeli hrát náročné hry, měli jas na maximum a samozřejmě zapnutou 90 Hz frekvenci nám večer zbývalo ještě asi 20 % kapacity. Při běžném používání, jako procházení webu, občasné mrknutí na YouTube, vyřizování hovorů a SMS a procházení sociálních sítí nám zbývalo okolo 35 %, což je slušné. Pokud byste nechali zapnutou 60Hz frekvenci a telefon nevyužívali nijak extra aktivně, na dva dny se dostanete. Hlavní benefit však tkví v tom, že vám stačí pár minut na nabíječce, abyste byli schopni telefon používat opět celý den. Někoho může zklamat absence bezdrátového nabíjení, ale my to telefonu za zlé nemáme. Někde se šetřit zkrátka muselo a opět to není v této třídě úplný standard.

Fotoaparáty

Fotoaparáty jsou rozhodně něčím, co stojí v OnePlus Nord 2 5G za pozornost. Na zadní straně telefonu se nachází trojice snímačů, přičemž nás bude nejvíce zajímat ten hlavní. Jedná se o Sony IMX766 50MPx objektiv se světelností f/1,88 a optickou stabilizací obrazu. Stejný snímač byl použitý také v OnePlus 9 Pro, kde sloužil jako ultraširoký objektiv. Sekunduje mu 8MPx ultraširoký objektiv se světelností f/2,25 a 2MPx monochromatický snímač se světelností f/2,4. Hlavní fotoaparát telefonu je jedním slovem výborný. Těžko byste hledali v ceně okolo 10 000 Kč lepší fotomobil. Za jasného světla produkuje telefon vynikající fotografie se skvělým podáním barev a nechybí jim ani detaily. Fotili jsme převážně se zapnutým HDR, kterému v podstatě není co vytknout. Jinak tomu není ani u nočních fotografiích (se zapnutým nočním režimem), kde ás telefon svými snímky doslova uchvátil. Scénu dokáže hezky prosvětlit, ale zároveň z ní nedělá den a opět nás překvapila míra detailů. OnePlus Nord 2 5G dokáže díky upravenému čipsetu využívat umělou inteligenci, která pozná až 22 různých scén jako je příroda, zvířata nebo jídlo a následně dle toho upraví úroveň barev a celkový kontrast. Telefon sice nemá žádný teleobjektiv, ale digitální zoom je až překvapivě dobrý. Při použití 2x a 5x zoomu jste schopni za ideálních podmínek vyfotit opravdu povedené snímky. Hlavní fotoaparát je tedy velice povedený a dle našeho názoru jde o ten vůbec nejlepší objektiv ve své třídě. Video pak zvládá natáčet ve 4K rozlišení při 30 fps. Ultraširoký snímač je pak spíše průměrný, ale za dobrých světelných podmínek dělá dobré fotky. Občas má problém s vyvážením barev, ale nejedná se o nic hrozného. Monochromatický snímač asi nemá smysl nijak extra rozebírat a je zde hlavně kvůli marketingu. Párkrát si jej vyzkoušíte, ale denně s ním rozhodně fotit nebudete.

Cena a dostupnost

OnePlus Nord 2 5G je dostupný v barevných variantách Blue Haze a Gray Sierra. Později se dostane také na očekávanou Green Woods, která má dorazit koncem srpna. Za základní variantu s 8 GB RAM a 128GB úložištěm zaplatíme 10 290 Kč, za námi testovanou 12/256GB verzi pak 12 690 Kč.

Resumé

OnePlus Nord 2 5G je jednoznačně jedním z nejlepších telefonů ve své třídě, který nemá žádnou vyloženou slabinu. Naopak. Je skvěle vyvážený a nabízí vynikající poměr mezi cenou a výkonem. Až na chybějící bezdrátové nabíjení a absenci IP certifikace mu zkrátka není co vytknout. Pokud hledáte telefon na každodenní používání, od kterého čekáte plynulost, dobré fotoaparáty, skvělý výkon nebo pravidelné aktualizace, dáme za telefon ruku do ohně. Rozhodně jde o jeden z nejpovedenějších OnePlus telefonů posledních let. [one_half]

Klady

+ kvalitní 90 Hz AMOLED displej + design vlajkové lodě + dobrá výdrž baterie a velmi rychlé nabíjení + rychlá čtečka otisků v displeji + OxygenOS 11.3 je krok správným směrem + nadprůměrný výkon + dobré stereo reproduktory + velice dobrý hlavní fotoaparát + praktický přepínač zvukových profilů + lákavá cena [/one_half] [one_half_last]

Zápory

– nemá IP certifikaci proti vodě a prachu – absence bezdrátového nabíjení [/one_half_last] Hodnocení redakce: 90 / 100 %

Jak se vám líbí OnePlus Nord 2 5G?

Za zapůjčení telefonu děkujeme společnosti OnePlus.

O autorovi

Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… Více o autorovi

Jakub Kárník
Sdílejte: