OnePlus 5 recenze: Mnohem více, než jen iPhone s Androidem
- Recenze
- David Trlica
- 26.7.2017
- 37
OnePlus 5 je jeden z nejvíce kontroverzních telefonů této společnosti. Již od představení se objevují různé narážky na design telefonu, zvýšenou cenu. Po vydání se objevilo několik problémů a dokonce i obvinění z podvodu. Jak si ale vede ve skutečnosti? Snažili jsme se to zjistit v naší OnePlus 5 recenzi.
Obsah recenze telefonu OnePlus 5
- Obsah balení
- Vzhled a dílenské zpracování
- Displej
- Hardware a displej
- Baterie a výdrž
- Systém
- Fotoaparát
- Závěr
Obsah balení OnePlus 5
K obsahu balení jen krátce, jedná se totiž o klasické balení, které můžeme znát z ostatních OnePlus telefonů. Kromě samotného telefonu tedy v krabičce najdeme Dash nabíječku, USB-C kabel a manuály se samolepkou.
Inspirace Applem je zřetelná
OnePlus jako jedna z mála společností nechala u svého nového vlajkového modelu kovovou konstrukci a nekráčí tak cestou skleněných zad, jako většina konkurence. Někteří můžou namítat, že to je kvůli iPhone 7 Plus, se kterým toho má hodně společného. Jenže OnePlus 5 by velmi pravděpodobně byl kovový, i kdyby neměl podobný design jako telefon od Applu. Stačí se podívat na desítky různých prototypů, které ukazují, že společnost OnePlus počítala s kovem od začátku.
OnePlus 5 byl již od představení terčem posměchu, a to hlavně kvůli svému designu. Bez debat je jasná inspirace Applem, a to hlavně na zadní straně v okolí fotoaparátu. Čím déle jsme ale měli OnePlus 5 v ruce, tím více jsme si všímali malých detailů, které jej odlišovaly. Když se tedy vrátíme zpátky, tak na zadní straně najdeme objektiv duálního fotoaparátu, led blesk a také vyryté logo OnePlus.
OnePlus 5 (první pohled)
Po stranách nalezneme kovový rámeček s kovovými tlačítky, přesně tak, jak se od vlajkového modelu očekává. Práva strana nabízí pouze zapínací/vypínací tlačítko, na vrchní straně je pak schovaný šuplík pro dvě nanoSIM karty. Zajímavé to je na levé straně, kde kromě kolébky pro ovládání hlasitosti, najdeme také posouvací tlačítko, kterým se dají navolit až tři různé zvukové profily. Na spodní straně rámečku pak nechybí hlasitý reproduktor, konektor USB-C a také 3,5mm audio jack. Reproduktor hraje velmi dobře, je až překvapivě hlasitý, rozhodně se může srovnávat s jinými vlajkovými modely, na takové HTC U11 však nestačí.
Na přední straně pak nenajdeme displej s minimálními rámečky. Společnost OnePlus nemá takové prostředky, aby si mohla dovolit novinku posledního roku. To ale ničemu nevadí, na klasický displej s poměrem stran 16:9 je stále nejvíce obsahu. Přední stranu chrání Gorilla Glass 5. Nechybí ani LED dioda a čtečka otisků prstů se senzorovými tlačítky v podobě dvou teček.
Kovová záda telefonu už hodně napoví, že po konstrukční stránce je telefon úplně v pořádku. Vše dobře drží, nikde se nic neprohýbá. Telefonu však chybí zvýšená odolnost proti vodě a prachu. Plusem pro někoho může být ochranná fólie, která je od výroby nalepená na displeji. Ovládání jednou rukou není zrovna jednoduché, což se dá předpokládat vzhledem k velikosti displeje 5,5 palce.
Displej se dočkal vylepšení. A co Jelly efekt?
O displeji OnePlus 5 se toho napsalo taky hodně, a to hlavně kvůli tzv. jelly efektu. Ten je způsoben tím, že AMOLED panel byl kvůli konstrukci vložen do telefonu naopak. Nejedná se o nic závažného, velký poprask způsobilo jedno video, ve kterém jde jelly efekt vidět extrémně. V redakci máme celkem tři modely OnePlus 5 a ani jeden majitel telefonu nedokázal po dvou týdnech vidět tento efekt.
Jediný, kdo tento efekt dokázal zpozorovat, byl náš grafik, to se ale musel hodně soustředit. V reálném použití většina lidí tento efekt vůbec nevidí. Můžete si to nicméně odzkoušet i na vlastním telefonu, stačí aktivovat automatické otáčení obrazovky a telefon otočit o 180 stupňů, “nejlépe” jde vidět jelly efekt při posunu v menu nebo třeba aplikaci Twitter.
Když se podíváme na samotné specifikace, tak se v podstatě jedná o vylepšený displej, který byl v OnePlus 3T. Jde tedy o AMOLED panel s FullHD rozlišením. Jemnost displeje je solidních 401 ppi. Displej zabírá celkem 73% přední strany telefonu. Novinkou je třeba možnost nastavit v kalibraci obrazovky barevný prostor DCI-P3, což ve zkratce znamená podporu většího spektra barev.
Někomu se může zdát FullHD rozlišení málo, nicméně vyšší rozlišení najde využití zatím jen u virtuální reality. V normálním použití vás ale FullHD nějak nelimituje. I ostré červencové Slunce nedělá displeji problém a při nastavení maximálního jasu můžete telefon v pořádku používat. Stejně tak jsou dobré i pozorovací úhly. Z počátku měl telefon problémy s automatickým jasem, který nepřesně identifikoval okolní světlo a jas displeje nastavoval příliš nízko. To naštěstí OnePlus vyřešilo v aktualizaci.
Dva režimy displeje usnadní využití telefonu
V nastavení telefonu se také dají najít dva režimy. Ten první je klasický noční režim, který upravuje teplotu barev a pomáhat snížit únavu a namáhání očí v noci. Zajímavější je režim čtení, který ve vybraných aplikacích imituje elektronickou čtečku knih, což zlepšuje zážitek ze čtení.
Samotný displej pak můžete aktivovat čtečkou otisků prstů, vypínacím tlačítkem, ale také poklepáním prstu, nebo jednoduchým zvednutím telefonu. Poslední dvě funkce se musí aktivovat ručně v nastavení telefonu.
Čtečka otisků prstů je perfektní
Čtečka otisků prstů je schovaná opět v Home tlačítku na přední straně. Během testování jsme neměli žádný problém s její funkčností ani rychlostí. Odemknutí telefonu je snadné, rychlé a není potřeba vůbec tlačit. Svou rychlostí se může řadit k těm nejlepším čtečkám na trhu. Při odemykání může být prst natočen v jakémkoliv směru, s vlhkým prstem se občas odemkne. Jediná škoda je v tom, že nepodporuje žádná gesta podobně jako třeba Moto G5 Plus nebo Huawei P10.
Výkon telefonu je neskutečný
OnePlus telefony byly vždy známé tím, že HW telefonu byl perfektní a společnost se snažila nabídnout to nejlepší na trhu. Nejinak je tomu i u OnePlus 5. O výkon se stará Snapdragon 835 s grafickým čipem Adreno 540, který doplňuje 6 nebo 8GB RAM paměti a 64 nebo 128 GB vnitřní paměti. Testovaný model měl 6 GB RAM a 64 GB paměti, k dispozici je zhruba 53 GB volného místa. Jak je již trochu tradicí, paměť se nedá rozšířit o microSD karty.
Systém OxygenOS má minimální animace a zároveň perfektní optimalizaci, to ve spojení s obrovským výkonem říká, že zařízení je ultra rychlé. Podobně jako si například při prvním spuštění všimnete u Galaxy S8 perfektního displeje, tak si u OnePlus 5 všimnete, jak je všechno rychlé. S hrami vůbec nebudete mít problém, zkoušeli jsme Need For Speed No Limits a Galaxy on Fire 3 Manticore, obě hry běžely bez problémů. Snapdragon 835 už má navíc takový výkon, že telefon můžete používat k emulaci velkých konzolí jako je Gamecube a také PlayStation 2. U druhého jmenovaného jsou však zatím limitem horší emulátory.
Specifikace telefonu
[aps_product_sz id=”443430″]
Co se týče dalších specifikací, tak nechybí Bluetooth 5, NFC, nebo Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac. U Wi-Fi se objevil zpočátku problém s 5 GHZ, kdy byly problémy se signálem, naštěstí OnePlus již chybu opravilo v aktualizaci, rychlost i dosah jsou srovnatelné s jinými vlajkovými modely. FM rádio nebo infraport bohužel chybí. V neposlední řadě pak také najdeme rychlou a přesnou GPS, dále telefon podporuje GLONASS a BDS. Samozřejmostí je pak podpora dvou nanoSIM karet, nebo kompletního LTE.
OnePlus 5 a benchmarky?
Nezapomněli jsme samozřejmě ani na benchmarky, které by se ale rozhodně neměly nějakým způsobem rozhodovat o koupi telefonu. A to z toho důvodu, že dnes již jsou telefony tak výkonné, že uživatel nerozezná, jestli je v telefonu Snapdragon 835 nebo Snapdragon 821. Nicméně lidi tyto čísla stále zajímají, proto jsou testy benchmarků stále oblíbené.
OnePlus to moc dobře ví, navíc společnost na prvním místě se může chlubit v oblasti marketingu. Díky tomu ale vznikají i problémové situace, kdy například společnost může v těchto benchmarcích podvádět. A právě společnosti OnePlus se to stalo, a co hůř, nebylo to poprvé, kdy byla společnost OnePlus obviněna z podvodu. Tentokrát se společnost brání tím, že chtěla ukázat pravý potenciál telefonu. U benchmarků mají jádra naběhnout na maximální frekvenci 1,9 GHz a udržovat ji po dobu 95% testu, normálně se ale maximální frekvence využívá pouze čtvrtinu času.
Na jednu stranu to dává smysl, protože uživatelé očekávají, že uvidí maximální možný výkon telefonu. Problém je ale v tom, že se v normálním použití nevyužívá stále. Podle spoluzakladatele jej používají pro rychlejší spouštění her a aplikací, existuje zde ale možnost, že by si do budoucna mohli uživatelé vybírat aplikace a hry, kde by se mohl aktivovat maximální výkon telefonu. Jak jsme ale psali výše, při použití absolutně nepoznáte, že by bylo někde něco pomalé. A co se týče výsledků benchmarků, tak testovaná 6GB verze z normálního prodeje, získala v AnTuTu 178 137 bodů a v Geekbench u Single-Core 1971 bodů a v Multi-Core 6763 bodů.
Výdrž baterie nás pozitivně překvapila
Baterie telefonu má kapacitu 3 300 mAh, což není proti telefonům z nižší a střední třídy zase tak moc, u vlajkových modelů je to takový mírně nadstandardní hodnota. Ve výsledku je ale výdrž baterie na jedno nabití velmi dobrá. Vybít telefon za jeden jen je i při náročném používání téměř nemožné. Úplně bez problémů jsme se v testování dostávali na dva dny. Průměrný Screen On Time (SOT) je v psaní recenze 5 hodin a 38 hodin, maximální pak 7 hodin a 27 minut.
A i kdyby byl problém s výdrží, tak se můžete spolehnout na rychlé Dash nabíjení. Na 50% baterie se dostanete za zhruba 23 minut, z nuly na sto procent pak za 1 hodinu a 25 minut. Potěší také to, že během nabíjení se vůbec nezahřívá tělo telefonu.
Téměř čistý Android 7.1.1 s užitečnými funkcemi
Rovnou z krabice běží telefon na poslední verzi Androidu 7.1.1, který doplňuje nadstavba OxygenOS. Jak už jsme psali v podnadpise, jedná se o velmi čistou verzi Androidu. OnePlus většinou nepředělává funkce, které nabízí přímo Android, naopak ale přidává několik zajímavých funkcí. O některých už jsme psali výše, jako třeba různé režimy zobrazení. Dále podporuje gesta, když například nakreslíte na displej písmeno V nebo O, tak se automaticky spustí zvolená aplikace nebo funkce.
Potěší také možnost přepnout systém do temného módu, což se hodí vzhledem k tomu, že v telefonu je AMOLED displej. Další výhody této nadstavby jsou v pokročilých možnostech nastavení, a to od různých módů zvukových profilů, přes hlavní tlačítka až po LED diodu.
Duální fotoaparát je spíše zklamání
Marketing OnePlus se tento rok již nezaměřoval na “zabijáka vlajkových lodí”, v podstatě všechno vsadili na nový duální fotoaparát. Dokonce i na samotné krabici telefonu vidíte logo OnePlus a text “Dual Camera, Clearer Photos”. Od fotoaparátu se očekávalo hodně, a to je bohužel největší kámen úrazu. Ve zkratce, OnePlus 5 nefotí špatně, ale rozhodně nefotí tak dobře, jak jej společnost prezentovala.
První fotoaparát má 16 MPx a světelnost f/1,7. Druhý pak 20 MPx a světelnost f/2.6. V telefonu bohužel chybí optická stabilizace obrazu, vystačit si musíme s elektronickou. Díky duálnímu fotoaparátu si tak můžete hrát s optickým zoomem a hloubkou ostrosti. Funkce duálního fotoaparátu je podobná jako u iPhonu 7 Plus. Aplikace fotoaparátu nabízí několik různých režimů, včetně Pro režimu, ve kterém můžete fotit do formátu RAW.
Co se týče samotné kvality fotografií, tak za úplnou špičkou fotoaparát zaostává. Vylepšení oproti předchozím modelům společnosti OnePlus vidět můžeme, ale stále to není tak dobré, jak jsme očekávali. Fotografie mají hodně detailů, ostrost ale na tom není moc dobře, hodně se pak zvyšuje šum při fotografiích ve zhoršených světelných podmínkách, za což může i absence OIS.
Potěšila nás naopak rychlost ostření, kdy se může rovnat s těmi nejlepšími. Nahrávání videa podporuje i 4K rozlišení, avšak chybí úplně stabilizace videa. Samotná kvalita je ale velmi dobrá. Bohužel je tu jeden problém, který OnePlus stále nevyřešilo. Při nahrávání zvuku jsou přehozené stereo kanály. Zvuk, který by měl vycházet z pravé strany, vychází ve skutečnosti z levé, stejně je to i u zvuku z levé strany, který jde slyšet na pravé straně. Oprava by neměla dělat problém pomocí aktualizace, nicméně i po téměř měsíci problém stále existuje.
Fotografie
Fotografie Pro režim
Videa
OnePlus 5 – test 4K videa
OnePlus 5 – test stabilizace obrazu
OnePlus 5 – test zpomaleného videa
OnePlus 5 závěr: Velmi dobrý telefon, který sráží prohlášení společnosti
U OnePlus se trochu začíná měnit situace s tím, jak se zvyšuje cena telefonů. OnePlus 5 začíná na ceně 499 eur, což je v přepočtu zhruba 13 000 korun. Objednávat můžete na oficiálních stránkách společnosti, poštovné je zdarma. Telefon se pak posílá z polského skladu. Částka 13 tisíc korun už není tak jednoznačná a nedá se cenu odvolávat jako u předchozích modelů.
Za tuto cenu je to stále perfektní zařízení, se kterým v podstatě neuděláte chybu. Akorát už mu vyrostla konkurence ve stejné cenové kategorii. Ve výsledku z toho těžíme hlavně my – uživatelé. Existuje tak větší výběr pro lidi, kteří chtějí výbavu vlajkového modelu, ale nechtějí zároveň platit 20 tisíc korun.
Za stejnou cenu můžete mít Honor 9 nebo LG G6. Právě druhý jmenovaný je velkou konkurencí pro OnePlus 5. Za stejnou cenu dostanete displej s minimálními rámečky, zvýšenou odolnost i lepší fotoaparát. I Honor 9 je hodnocen velmi dobře, ten by naopak mohl vyhovovat lidem, kteří preferují skleněné tělo telefonu. OnePlus 5 bude ale rozhodně mít z těchto telefonů největší podporu u komunity, tudíž bude na něj k dispozici nejvíce různých úprav, triků, ROM apod.
Mezi největší plusy OnePlus 5 patří určitě kvalitní kovová konstrukce, utra rychlé prostředí, vynikající výdrž baterie, čtečka otisků prstů a rychlé nabíjení. Největším zklamáním je fotoaparát a také několik porodních problémů, kdy některé přetrvávají stále, design také není příliš unikátní. V této cenové kategorii už by se rovněž dala očekávat zvýšená odolnost proti vodě a prachu. V neposlední řadě telefonu nepomáhají ani některá prohlášení společnosti OnePlus.
Klady
+ Ultra-rychlé prostředí
+ Vysoký výkon
+ Vynikající výdrž baterie
+ Rychlá čtečka otisků prstů
+ Kvalitní displej
+ Rychlé nabíjení
Zápory
– Duální fotoaparát nenaplnil očekávání
– Design telefonu
– Absence zvýšené odolnosti
– Chybí možnost rozšíření úložiště
– Problémy s nahráváním stereo zvuku
Jak se vám líbí OnePlus 5?
Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi
Komentáře (37)
Přidat komentář