Je lepší OLED, nebo LCD? (Víkendová hlasovačka)
- Články
- Karel Kilián
- 18.11.2017
- 45
Když Apple oznámil, že jeh nový iPhone X bude mít obrazovku OLED, vyvolal tím poměrně velký rozruch. Až dosud totiž “jablečný výrobce” preferoval u svých zařízení LCD displeje. Znamená to snad, že je technologie OLED prokazatelně lepší? Ne nutně! Takže OLED, nebo LCD? Tuto otázku si již několik let musí zodpovědět každý, kdo si pořizuje novou televizi (a není mu jedno, na co se dívá), jakož i zájemce o telefon.
Obsah článku
- K základům obou technologií
- Čím se liší?
- Zásadní rozdíl je v kontrastu
- Ostatní výhody v bodech
- Anketní otázka
- Hlasovačka z minulého týdne
K základům obou technologií
Ve světě televizí se v tomto roce stává standardem rozlišení Ultra HD respektive 4K. Další zkratkou, na kterou můžete v segmentu obrazovek narazit, je HDR – vysoký dynamický kontrast, který můžete znát například z fotografií. Totéž lze říci o obrazovkách smartphonů, které dosahují oslnivé úrovně ostrosti díky rostoucímu rozlišení a vyšší hustotě obrazových bodů na palec. Z hlediska technologie najdete v monitorech, televizorech, mobilních telefonech, kamerách a v podstatě všech ostatních zařízeních s obrazovkou dva druhy displejů.
Technologie LCD (“liquid crystal display” čili “displej z tekutých krystalů”) je běžnější a můžeme se s ní setkat ve všech typech techniky. Pokud například v akčním letáku uvidíte televizor označený jako “LED”, je to vlastně LCD displej, který používá jako zdroj světla LED diody. Nemá však nic společného s OLED – je to od základu jiná technologie.
Proti tomu na OLED (“organic LED”) narazíte ve špičkových telefonech, jako je právě zmíněný iPhone X, či televizorech pro vyšší segment trhu. Někteří fandové tvrdí, že OLED je technologií budoucnosti, ale je skutečně o tolik lepší než dobrý displej LED LCD? Podívejme se na to, jak se tyto zobrazovací techniky liší, na co jsou dobré a jak fungují.
Čím se liší?
Stručně řečeno: základní rozdíl je v tom, že LCD displeje potřebují k viditelnosti obrazových bodů podsvícení, zatímco obrazové body OLED obrazovky svítí samy o sobě. Zatímco v případě LCD obrazovky lze regulovat úroveň podsvětlení jen pro celý panel, v případě OLED je možné ovládat každý jednotlivý pixel.
V levnějších televizorech a telefonech s LCD obrazovkami je tendence používat “okrajové osvětlení”, kdy jsou LED situovány na boční strany displeje, tedy nikoli za ním. Světlo z těchto LED je pak vypalováno přes matici, která ho přivádí přes červené zelené a modré pixely do našich očí.
Zásadní rozdíl je v kontrastu
Tím jsme se dostali k prvnímu a asi nejpodstatnějšímu rozdílu mezi OLED a LCD. Jak již zaznělo, za LCD obrazovkou je umístěno podsvětlení, které musí svítit, aby byl obraz vidět. Pokud vezmete telefon s LCD displejem do tmavé místnosti, zjistíte, že i za černými body prosvítá světlo. To v případě OLED obrazovek neplatí, neboť zde černé body jsou fyzicky zhasnuté. Proto platí ustálené rčení, že na OLEDech je černá opravdu černá.
Možnost vidět nežádoucí podsvícení ovlivňuje kontrast, což je rozdíl mezi nejjasnějšími světly a nejtemnějšími stíny. Pro porovnání se používá kontrastní poměr, který vypovídá o tom, o kolik jasnější jsou bílé body ve srovnání s černými. Dobrá obrazovka LCD může mít kontrastní poměr 1000:1, což znamená, že bílé body jsou tisíckrát jasnější než černé. Na displeji OLED je kontrast mnohem vyšší. Při zobrazení černé tyto pixely ve skutečnosti nevydávají žádné světlo, takže nemůže být nic tmavšího. To by mohlo znamenat prakticky nekonečný kontrastní poměr, ale ačkoli to vypadá skvěle, závisí na tom, jak jasné jsou LED v rozsvíceném stavu.
U televizí se výrobci snaží kompenzovat nedostatek LCD režimem “dynamického” kontrastu, kdy obrazovka mění úroveň podsvícení podle zobrazované scény. Není to však nejlepší řešení pro sledování filmů, protože rozdíly v jasu obrazovky jsou špatně předvídatelné. U dražších televizí jsou podsvětlovací LED instalovány přímo za LCD panelem, nikoli na jeho boční straně, což poskytuje obrazovce větší kontrolu nad tím, jak jasné jsou její konkrétní oblasti.
Daleko je v tomto směru například televize Panasonic DX900, která využívá konstrukci podsvícení ve stylu plástve. Rozděluje podsvětlovací LED do stovek individuálně řízených zón s pevnými dělícími konstrukcemi omezujícími únik světla. Tím jsou jednotlivé zóny schopny reagovat na zobrazovanou scénu různými úrovněmi svitu.
Ostatní výhody v bodech
Další výhody obou technologií si shrneme v bodech:
LCD:
- Výrazně levnější.
- Může mít vyšší jas.
- Nevypaluje se.
- Přesnější barvy.
OLED:
- Může být energeticky méně náročná.
- Lepší pozorovací úhly.
OLED VS LED TV : Side by Side Comparison !
Vybrat OLED, nebo LCD?
Takže co je lepší – OLED, nebo LCD? Odpověď závisí především na vašem osobním vkusu. Můžete vzít v úvahu výhody a nevýhody, dané klíčovými rozdíly, ale je především na vás, na jaký displej se raději díváte. A právě na to se ptáme v tomto kole Víkendové hlasovačky a diskuze.
[gravityform id=”168″ title=”false” description=”false” ajax=”true”]
Budeme rádi, když se v diskuzi pod článkem rozepíšete o svých zkušenostech s jedním i druhým typem obrazovky. Samozřejmě berte v úvahu, že se jedná o subjektivní hodnocení, nicméně i to může případným zájemcům pomoci v orientaci na důležité body. Užitečné bude především, pokud zmíníte další výhody a nevýhody, ve kterých je lepší OLED, nebo LCD.
Hlasovačka z minulého týdne
Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jak máte velký displej? Ukázalo se, že standardem jsou obrazovky s úhlopříčkou mezi 5,1 až 5,5″. Hlasovalo pro ně 53 % respondentů, tedy více než polovina.
Pomyslné druhé místo pak obsadily o něco menší displeje mezi 4,6″ a 5,0″, kterou vlastní 19 % hlasujících. Podobně silná však je i skupina s obrazovkou mezi 5,6″ a 6,0″, kterou tvoří 15 % čtenářů. Větší displej má relativně slušných 11 % účastníků ankety, naopak obrazovku menší než 4,6″ mají jen pouhá tři procenta hlasujících.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (45)
Přidat komentář