TOPlist

Jak se značí odolnost proti vodě a prachu a co znamenají čísla za „IP“?

jak-se-znaci-odolnost-proti-vode-a-prachu-a-co-znamenaji-cisla-za-ip

Požadavky zákazníků na vlastnosti mobilních telefonů neustále rostou. Zatímco ještě před několika lety byla odolnost proti vodě a prachu doménou zařízení, určených pro náročnější podmínky, dnes je jedním z typických rysů vlajkových lodí i nižších modelů. Každý sice nepotřebuje fotit telefonem pod hladinou rybníka či v bazénu, přesto se schopnost odolat vodnímu živlu může hodit. Své by o tom mohli vyprávět uživatelé, kteří s mobilem pracovali v prudkém dešti a následně jim přestala fungovat hardwarová tlačítka, obrazovka či jiné komponenty. Výrobci tyto požadavky vyslyšeli a stále častěji nabízejí zařízení, která nerozhází pár dešťových kapek, ba ani průtrž mračen. Dalo by se říci, že jde o jeden ze standardů, který zákazníci berou v úvahu při výběru telefonu. Vždy je ale vhodné přesně vědět, s jakými podmínkami výrobce počítal a deklaruje, že je telefon zvládne.

Telefon se stupněm krytí 7 a vyšší lze ponořit do vody

Telefon se stupněm krytí 7 a vyšší lze ponořit do vody

Jak se značí odolnost proti vodě a prachu?

Odolnost neboli stupeň krytí označují písmena “IP“, následovaná dvěma číslicemi. IP v tomto případě nemá nic společného se síťovou komunikací. Jedná se o zkratku “Ingress Protection“, kterou můžeme přeložit jako “ochrana proti vniknutí”. V tomto případě jde tedy odolnost proti průniku vody a prachových částic.

My se v tomto článku zaměříme na čísla, protože podle nich se odvíjí, jak odolný telefon vlastně je. První číslice vyjadřuje stupeň ochrany proti pevným částicím, zatímco druhá značí ochranu proti průniku kapaliny. Odolnost proti prachu se měří na stupnici se šesti úrovněmi, proti vodě je pak deklarováno devět úrovní odolnosti. Obecně lze říci, že čím je hodnocení vyšší, tím větší odolností se zařízení může chlubit.

Někteří výrobci deklarují odolnost proti vodě a prachu, ale též proti nárazu

Někteří výrobci deklarují odolnost proti vodě a prachu, ale též proti nárazu

Odolnost proti prachu:

  1. Značí ochranu proti pevnému předmětu většímu než 50 milimetrů.
  2. Označuje ochranu proti pevnému předmětu většímu než 12,5 milimetrů.
  3. Značí ochranu proti pevnému předmětu většímu než 2,5 milimetrů.
  4. Deklaruje ochranu proti pevnému předmětu většímu než 1 milimetr.
  5. Částečná ochrana proti prachu – povolený je jen omezený průnik prachových částic.
  6. Úplná prachotěsnost – bez možnosti vniknutí prachových částic.

Odolnost proti vodě:

  1. Ochrana proti vertikálně padajícím kapkám vody s tím, že je povolen omezený průnik.
  2. Ochrana proti kapkám vody padajícím v úhlu až 15 stupňů od svislice s tím, že je povolen omezený průnik.
  3. Ochrana proti vodní tříšti, dopadající v úhlu až 60 stupňů od svislice s tím, že je povolen omezený průnik.
  4. Ochrana proti vodě, stříkající ze všech stran s tím, že je povolen omezený průnik.
  5. Ochrana proti proudu tryskající vody s tím, že je povolen omezený průnik.
  6. Ochrana před silným proudem vody s tím, že je povolen omezený průnik.
  7. Úplná vodotěsnost proti účinkům při ponoření do vody do hloubky mezi 15 cm a 1 m po dobu 30 minut.
  8. Vodotěsnost proti účinkům při ponoření do vody pod tlakem po delší dobu.
  9. Ochrana proti tlakové vodě.

Názorné příklady

Ukažme si nyní, jak číst IP kód na konkrétních příkladech. Tak například iPhone 7 má deklarovanou odolnost IP67. Můžeme tedy konstatovat, že toto zařízení je zcela odolné prachu a majitelé těchto telefonů se nemusí obávat ani vody, neboť zařízení je schopné přežít až půlhodinové ponoření pod hladinu. Proti tomu telefony Google Pixel přišly na svět s hodnocením IP53. To znamená silnou, nikoli však úplnou ochranu proti prachu a jen omezenou odolnost proti stříkající vodě. S Pixelem se tedy nemusíte bát pohybovat v dešti, avšak do vany bychom ho raději nebrali.

Proč je tedy odolnost proti vodě a prachu důležitá? Samozřejmě počítáme s tím, že se v řadách našich čtenářů najdou tací, pro které je IP hodnocení nezajímavým údajem. Je to pochopitelné, pokud jste přirozeně opatrní a nepoužíváte přístroje v rizikových situacích. Voda a prach však patří k “přirozeným nepřátelům” elektronických přístrojů a jistě i vy si vybavíte nějaké zařízení, které vás opustilo díky účinkům těchto “živlů”. Když si tedy zvolíte telefon se silným hodnocením IP, nemusíte řešit, zda ho můžete používat, když prší. Stejně tak bez obav ho můžete vzít třeba do vany nebo k bazénu.

Pro zajímavost: v roce 2015 jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, nakolik je pro naše čtenáře důležitá odolnost proti vodě. Výsledky ukázaly, že pro 12 % čtenářů je tento faktor natolik podstatný, že mobil bez deklarované odolnosti proti vodě by si “nikdy nekoupili.” Pro dalších 28 % je tento parametr podstatný, ale roli při výběru hrají také další faktory. Největší zastoupení měli v tomto případě čtenáři, pro které je voděodolnost “plusem” při rozhodování, nicméně podstatné jsou pro ně jiné parametry.

Je pro vás při nákupu nového zařízení důležitá odolnost proti vodě a prachu a hodnocení IP?
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)