Obrovský únik hesel a emailů: Hackeři zveřejnili údaje 773 milionů uživatelů. Jste mezi nimi?
- Zprávičky
- David Trlica
- 14.12.2022
- 19
V těchto dnech jsme byli svědky jednoho z největších úniků hesel a emailů v historii. Hackeři na internetu zveřejnili data 773 milionů uživatelů. Celkově se na internet dostalo 87 GB osobních informací. O úniků informoval bezpečnostní expert Troy Hunt, který stojí za službou Have i Been Pwned, která kontroluje, jestli se váš email nebo heslo dostalo do podobných seznamů.
Obrovský únik hesel a emailů se netýká jedné služby. Data byla sbírána postupně
Soubor s hesly a emaily se objevil na cloudovém úložišti Mega, byl nazvaný Collection #1 a přesně obsahoval 772 901 991 emailových adres a 21 222 975 hesel. Troy Hunt informoval, že hesla i emaily byly sesbírány v průběhu let. Nejstarší hesla a emaily pochází z roku 2008. Celkem hackeři získali tato osobní data z více než 2000 různých zdrojů.
Stránka haveibeenpwned.com již byla o tento soubor aktualizována. Můžete si přes ni tak zkontrolovat, jestli se náhodou souboru nenacházely zrovna vaše emaily a hesla. Bohužel je poměrně možné, že je ve skutečnosti únik mnohem větší a uvidíme zanedlouho i Collection #2 apod. Pokud vás stránka upozorní, rozhodně doporučujeme změnit heslo. A to i u všech dalších stránek a služeb, kde jste použili identické heslo. Na stránce Have i Been Pwned si můžete přihlásit i k automatickému upozornění, které vám následně přijde na email.
Společnost Google nedávno zveřejnila několik tipů, jak si lépe zabezpečit účet. Tyto informace se hodí znát a ještě lépe se jimi řídit. Pokud nechcete využívat správce hesel od Googlu, tak mezi ověřené správce hesel patří Bitwarden, LastPass, 1Password, Dashlane nebo třeba KeePass.
Bohužel i my jsme se stali obětí tohoto útoku, jak můžete vidět na screenshotu výše. Nejlepší možným řešením, jak se podobným únikům hesel bránit, je používat správce hesel a u každé služby a stránky mít odlišné heslo. Takže i když hackeři získají data k jednomu účtu, tak už stejné heslo nezneužijí jinde. Samotné přihlašování k účtům nedělají hackeři ručně. Provádí jej roboti, kteří se zkouší dostat do mnoha různých služeb se stejnými přihlašovacími údaji.
Stali jste se také obětí tohoto úniku osobních dat?
Zdroj: cnet.com
Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi
Komentáře (19)
Přidat komentář