Jak obnovit zařízení s Androidem do továrního nastavení (factory reset)?
Publikováno: 10.9.2015 14:00
(Aktualizováno: 28.12.2022 10:12)
![recovery ico obnovení telefonu do továrního nastavení recovery](https://www.svetandroida.cz/media/2015/09/recovery_ico.jpg)
Reklama
- Obnovení telefonu do továrního nastavení znamená dokonalé vyčištění uživatelských dat
- Výjimkou je eSIM, která může tovární reset přežít
- Provádí se, když se telefon chová nestandardně nebo před prodejem
Obsah článku
- Proč provádět factory reset?
- První krok: záloha
- Druhý krok: odebrání účtu Google
- Třetí krok: deaktivace aplikací
- Čtvrtý krok: jdeme obnovit zařízení s Androidem
- Co když se do systémového nastavení nedostanete?
- Co umí záloha a obnova v systému Android?
- Co když máte v telefonu eSIM
Proč provádět obnovu do továrního nastavení tzv. factory reset?
Na doporučení obnovit tovární nastavení můžete narazit také pod dalšími termíny, jako jsou factory reset, obnova továrních dat, hard reset a dalšími. Vždy se však jedná o jedno a to samé: vymazání aplikací a dat a následný návrat zařízení do téměř stejného stavu, ve kterém by opustilo výrobní linku. Proč téměř a ne úplně? Tovární reset nevrátí aktualizace operačního systému, jen vyresetuje všechna nastavení a vymaže všechny uživatelské aplikace. Pokud jste tedy například aktualizovali z Androidu 13 na Android 14, po továrním obnovení budete stále mít Android 14. Tovární reset tudíž není řešením stavu, kdy nejste spokojení s novější verzí systému. Proč uvádět telefon nebo tablet do továrního nastavení? Důvodů může být celá řada. Na doporučení provést tuto operaci narazíte například v situaci, kdy zařízení nepracuje správně a je nutné vyřešit otázku, zda se jedná o hardwarový či softwarový problém. Pokud potíže přetrvají i po obnově, pak lze s ohledem na „čistý systém“ dedukovat příčinu v hardwaru. Další situací, kdy dává smysl obnovit zařízení s Androidem do továrního nastavení, jsou problémy s operačním systémem, projevující se obvykle po aktualizaci nebo dlouhodobém používání. Nejčastěji se jedná o pomalou odezvu, padající či zasekávající se aplikace. V těchto případech bývá „reset do továru“ osvědčeným východiskem. Obnovení nastavení telefonu také může být elegantním řešením, jak oživit dlouhodobým používáním zpomalený operační systém – byť vás pak samozřejmě čeká manuální provedení mnoha nastavení. V neposlední řadě může být obnovení nastavení řešením zavirovaného telefonu. Neposledním důvodem, proč provést obnovu do továrního nastavení, bývá prodej či předání tabletu nebo telefonu dalšímu uživateli. V takovém případě je vhodné zařízení kompletně vymazat jak proto, aby v něm nezůstala vaše osobní data, tak i z důvodu, aby ho příští majitel dostal ve stavu, odpovídajícím rozbalení z krabičky a mohl si ho nakonfigurovat dle svých požadavků a potřeb.První krok: záloha
Obnovení do továrního nastavení uvede zařízení do stavu, v jakém by opustilo továrnu – tedy bez dat, aplikací a veškerých nastavení (může ale ponechat data na paměťové kartě). V tomto směru však existuje jedna poměrně podstatná výjimka: jestliže došlo k aktualizaci operačního systému, nedojde při této operaci k návratu na původní (ani jakoukoli starší) verzi. Android zůstane z bezpečnostních důvodů v poslední nainstalované verzi. Tovární nastavení tedy v žádném případě neslouží k návratu na předchozí či jakoukoli starší verzi systému. Pokud máte v zařízení aktivní a funkční účet Google, budete mít polovinu starostí se zálohou i obnovou. Vaše kontakty, e-maily, kalendář a nastavení některých aplikací (které to podporují) se totiž při správném nastavení automaticky ukládají do cloudu. Po přihlášení účtem Google zařízení po restartu do továrního nastavení či na novém telefonu/tabletu dojde k jejich obnovení. Stejně tak se (pokud jste to povolil) automaticky zálohují také všechny pořízené fotografie a videa do služby Fotky Google. Pokud si chcete ověřit, co a jak se zálohuje, pak:- Zkontrolujte uložení kontaktů ve webové aplikaci Google Kontakty.
- Ověřte uložení všech plánovaných schůzek a akcí ve webové aplikaci Kalendář Google.
- Podívejte se, zda jsou vaše fotky a videa zálohována ve službě Fotky Google.
- Systémové nastavení sekce Účty
- Otevřete položku Google
- Zapnutá a probíhající synchronizace
Druhý krok: odebrání účtu Google
Ponecháváme tuto kapitolu, protože odebrání účtu Google může být užitečné v některých případech, ale u nových telefonů platí, že pokud vyvoláte obnovení do továrního nastavení přes systémovou nabídku, dojde automaticky k odebrání všech účtů a po restartu je telefon připraven k čisté instalaci. Odebrání účtu Google má smysl například v případě, že se z nějakého důvodu (např. vir) nedostanete k příslušné volbě v nastavení, ale odebrání účtu funguje. Po odebrání účtu Google můžete už bez obav provést tovární reset i z konzole pro zotavení, jak popisujeme dále. V původním článku tento krok chyběl, protože v roce 2015 ještě neexistovala funkce Ochrana před obnovením továrního nastavení, známá pod zkratkou FRP (Factory Reset Protection), která přišla spolu s Androidem 5.1 Lollipop. Tato funkce dělá to, že v případě provedení resetu do továrního nastavení nedovolí další používání zařízení, pokud nedojde k přihlášení původním účtem Google. Podle dostupných informací je šance obejít tento ochranný prvek téměř nulová a často nepomůže ani přeflashování ROM. Smysl je prostý: Google předpokládá, že pokud vám někdo telefon nebo tablet odcizí, prvním krokem bude právě uvedení telefonu do továrního nastavení. Proto při dalším spuštění požaduje přihlášení původního uživatele, aby si ověřil, že se nachází v povolaných rukách. To ovšem bude problém, pokud jste po resetu poslali zařízení dalšímu majiteli, který vaše přihlašovací údaje nezná. Při prvním spuštění narazí na hlášku: „Zařízení bylo resetováno. Chcete-li pokračovat, přihlaste se pomocí účtu Google, který byl s tímto zařízením dříve synchronizován.“ Protože určitě není dobrý nápad dávat své přihlašovací údaje k účtu Google jakékoli další osobě, je jedinou rozumnou cestou získat zařízení zpět a přihlásit se na něm.![„Zařízení bylo resetováno. Chcete-li pokračovat, přihlaste se pomocí účtu Google, který byl s tímto zařízením dříve synchronizován.“ „Zařízení bylo resetováno. Chcete-li pokračovat, přihlaste se pomocí účtu Google, který byl s tímto zařízením dříve synchronizován.“](https://www.svetandroida.cz/media/2015/09/getthumbnail-203x360.jpg)
Jak odebrat účet Google ze zařízení?
- Otevřete systémové nastavení.
- Jděte do sekce Účty.
- Pokračujte položkou Google.
- Přes kontextovou nabídku (tlačítko se třemi tečkami) zvolte možnost Odebrat účet.
- Potvrďte dialog, který vás varuje, že odebráním účtu dojde ke smazání dat.
Třetí krok: deaktivace aplikací
Tento krok není povinný, ale může vám ušetřit pár starostí. Pokud máte v telefonu placené aplikace s omezeným počtem instalací, odhlaste se z nich přes příslušnou nabídku v dané aplikaci. Příkladem aplikací s omezeným počtem instalací jsou streamovací aplikace jako je Voyo, Netflix a další. Speciální je v tomto směru Spotify, které umožňuje stáhnout hudbu pro offline poslech, ale pouze na omezený počet zařízení. Pouhá odinstalace aplikace nedá serverům vědět, že už tato instalace neexistuje a stažená data se stále počítají do limitu. Je tedy třeba před obnovením do továrního nastavení jít do nabídky v aplikaci a z ní stažená data odebrat. V opačném případě vás dříve nebo později čeká komunikace s podporou.Čtvrtý krok: obnova do továrního nastavení
Ve většině případů budete moci provést obnovu přes systémové nastavení, což také doporučujeme – je to totiž zdaleka nejjednodušší způsob. Vlastní vzhled obrazovek a názvy sekcí se mohou lišit od námi použité terminologie, zejména na zařízeních s grafickou nadstavbou upravenou výrobcem, ale základní postup je stejný.Jak se obnovit tovární nastavení (factory reset)
- Otevřete systémové nastavení.
- Přejděte do sekce Záloha a obnova dat.
- V případě, že používáte zabezpečení PINem či gestem, systém vás požádá o jeho zadání.
- Zkontrolujte, zda je aktivní funkce Automatické obnovení.
- Použijte volbu Obnovení továrních dat.
- Opět můžete být požádáni o zadání PINu nebo gesta.
- Pokud to zařízení dovoluje, aktivujte volbu Smazat vnitřní úložiště.
- Následně použijte tlačítko Resetovat telefon/tablet.
- Přejděte do sekce Záloha a obnova dat
- Zkontrolujte, zda je aktivní Automatické obnovení
- Použijte volbu Obnovení továrních dat
- Smazat vnitřní úložiště a Resetovat telefon
Co když se do systémového nastavení nedostanete?
Obnova továrního nastavení je použitelná, když můžete se zařízením pracovat, znáte zabezpečení (PIN, gesto, …) a vše funguje, jak má. V opačném případě nezbývá než zkusit alternativní řešení přes konzolu pro zotavení. Počítejte však s pravděpodobným zobrazením požadavku na přihlášení původního uživatele.- Vypněte zařízení (pokud to nejde standardním způsobem, držte tlačítko napájení po dobu 10 sekund).
- Stiskněte a držte tlačítko pro zvýšení hlasitosti a následně zařízení zapněte tlačítkem napájení.
- Pokud se zobrazí (většinou textová) nabídka, použijte tlačítka pro nastavení hlasitosti pro výběr režimu konzole pro zotavení (Recovery, Recovery mode, …) či smazání dat (Wipe data).
- Tlačítka nastavení hlasitosti slouží k pohybu v nabídce, tlačítko napájení použijte k potvrzení aktivní volby.
- Hledejte volbu Wipe Data/Factory Reset. Případný dotaz potvrďte pomocí volby Yes — Delete All User Data.
- Vyčkejte provedení všech úkonů a poté zvolte Reboot pro restart zařízení.
![Použijte tlačítka pro nastavení hlasitosti pro výběr režimu konzole pro zotavení (Recovery, Recovery mode, …) či smazání dat (Wipe data) Použijte tlačítka pro nastavení hlasitosti pro výběr režimu konzole pro zotavení (Recovery, Recovery mode, …) či smazání dat (Wipe data)](https://www.svetandroida.cz/media/2015/09/2018-08-15-13.01.21-360x270.jpg)
Co umí záloha a obnova v systému Android?
Několikrát jsme v textu upozornili na možnost obnovení aplikací, dat a některých nastavení, pokud na zařízení zadáte při prvním spuštění svůj účet Google. Samozřejmě základní podmínkou je, abyste předtím měli aktivní funkci zálohování, což lze nastavit buď v průvodci úvodní konfigurací, nebo i později v systémovém nastavení.Co tato funkce zálohuje a obnovuje?
- Nastavení, události a schůzky Kalendáře Google.
- Kontakty, synchronizované s Kontakty Google.
- Uložené Wi-Fi sítě a hesla k nim.
- Tapety na plochu.
- Nastavení služby Gmail.
- Aplikace, které jste nainstalovali prostřednictvím služby Obchod Google Play.
- Nastavení jasu displeje a režimu spánku.
- Jazyk nastavení zadávání.
- Formát data a času.
- Nastavení a data některých aplikací třetích stran.
Co když máte v telefonu eSIM
Častým dotazem a zdrojem nejistoty je situace, kdy máte v telefonu eSIM. Pokud provádíte obnovení kvůli vyčištění systému, nechcete o ni přijít. Naopak v případě prodeje ji nechcete v telefonu ponechat. Dobrá zpráva je, že systém na tuto situaci myslí a telefony s podporou eSIM se zeptají, co mají s uloženými profily udělat. Pokud vyloženě nepotvrdíte, že chcete eSIM vymazat, po obnovení telefonu bude stále aktivní. Pozor, odebrání eSIM z telefonu je stejné, jako když vytáhnete fyzickou SIM a nemá vliv na případné placení paušálu nebo jiných poplatků! Takto probíhá celý factory reset u telefonu Samsung Flip, jak jsem ho natočil právě pro demonstraci chování eSIM během obnovení do továrního nastavení.Obnovujete pravidelně telefon do továrního nastavení, nebo jen když je to nutné?
O autorovi
Karel Kilián
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi
O spoluautorovi
Libor Foltýnek
Libor Foltýnek je redaktor s rozsáhlými zkušenostmi v oblasti technologií a fotografie. Jeho práce je charakterizována důkladným výzkumem, poutavým vyprávěním a praktickými radami, které zpřístupňují… Více o autorovi