Může obnova do továrního nastavení zrychlit váš telefon?
- Články
- Karel Kilián
- 25.2.2019
- 3
Pokud se váš telefon začne chovat nestandardně, bývá častou radou provedení takzvaného „továrního resetu“ či „factory resetu“. Někteří uživatelé doporučují tento proces absolvovat po každé významnější aktualizaci operačního systému. Může obnova do továrního nastavení zrychlit váš telefon? Na to se pokusíme odpovědět tímto článkem.
Obsah článku
- Telefon jako po vytažení z krabičky?
- Obnovení do továrního nastavení
- Co udělá obnovení do továrního nastavení?
- Proč byste měli provést obnovu do továrního nastavení?
Telefon jako po vytažení z krabičky?
Spolu s neustále rostoucím výkonem hardwaru, používaným v chytrých telefonech, se zlepšuje také jejich odezva a rychlost fungování. Můžeme směle tvrdit, že i telefony střední třídy běží po rozbalení z krabičky a prvním zapnutí naprosto plynule.
Jenže po několika týdnech či měsících používání se mnohdy začnou projevovat první nedostatky – zpomalené reakce, zasekávání, v krajních případech i zamrzání. Zcela imunní nejsou ani „vlajkové lodě“, ačkoli na ty díky silnému procesoru a dostatku operační paměti dojde o něco později.
Pokud se obrátíte s prosbou o radu na někoho, kdo má s Androidem zkušenosti, patrně často narazíte na stručnou, ale jasnou radu: pomůže obnova do továrního nastavení. Vypadá to jako snadné a rychlé řešení všech problémů, ale je tomu tak doopravdy?
Obnova do továrního nastavení
Mezi prvním zapnutím telefonu a objektivním zpomalením odezvy uplyne určitá doba. Během ní uživatelé instalují a zase odinstalovávají často i desítky aplikací, probíhají aktualizace nainstalovaných programů a často i celého operačního systému.
Právě množství nainstalovaných programů hraje zásadní roli. Často totiž běží na pozadí různé aplikace a jejich služby, jež pochopitelně ukrajují z volné operační paměti, a především se podepisují na vytížení procesoru. Hardwarové prostředky ani toho nejsilnějšího telefonu nejsou prostě nevyčerpatelné.
Většina programů si během své činnosti vytváří vyrovnávací paměť (cache), do které si ukládá různá data, jež potřebuje ke své činnosti. Tím postupně dochází k obsazování drahocenné interní paměti, jež se v krajních případech (méně než 10 % volného místa) může projevit často i rapidním zpomalením celého systému.
Co dělá obnova do továrního nastavení?
Co dělá obnova do továrního nastavení? V první řadě vymaže všechna nastavení, data uložená v interní paměti a aplikace. Systém se nakonfiguruje do stavu, v jakém byste ho měli mít při vytažení telefonu z krabičky.
Je zde ale jeden podstatný fakt, kvůli kterému stav telefonu nemusí odpovídat jeho úplně prvnímu spuštění. Pokud došlo během života telefonu k aktualizaci operačního systému, nedojde k návratu na původní verzi (downgrade). Děje se to z bezpečnostních důvodů – aby uživatelé nepoužívali telefony se starým, nezáplatovaným Androidem.
Obnova do továrního nastavení s největší pravděpodobností uvede telefon do lepšího stavu, než v jakém byl předtím. Nemusí však jít nutně o zrychlení, spíše se bude jednat o nastolení optimálního stavu bez problémů zavlečených v minulosti.
Proč byste měli provést obnovu do továrního nastavení?
Obnova do továrního nastavení není primárně určena k tomu, aby nějak zrychlovala telefon. Dokáže ale vyřešit celou řadu problémů, na které jste mohli narazit. Typicky se jedná o potíže, které se mohou objevit po (ne zcela podařené) aktualizaci Androidu, jako je padání aplikací či nefungování některých věcí.
Pokud potíže týkají jen jednoho konkrétního programu, doporučujeme nejprve provést vymazání vyrovnávací paměti, případně smazání dat (více na toto téma nejdete v našem článku Kdy použít funkci Vymazat data, a kdy Vymazat mezipaměť?). Jestliže je ale problémů víc, případně týkají-li se základních funkcí systému, bývá obnova do továrního nastavení rychlejším a účinnějším řešením.
Takže abychom mohli odpovědět na otázku z nadpisu, zda může obnova do továrního nastavení zrychlit váš telefon, museli bychom znát stav, ve kterém se telefon nachází. Pokud nahromaděné chyby mají vliv na rychlost systému a aplikací, pak určitě ano. V každém případě může posloužit jako účinné řešení většiny systémových potíží. Určitě není na škodu ho provádět preventivně po každé majoritní aktualizaci, případně alespoň jednou ročně.
Podrobný návod najdete v našem článku Jak obnovit zařízení s Androidem do továrního nastavení (factory reset)?
Kdy jste naposled dělali obnovu do továrního nastavení?
Inspirováno článkem z webu theandroidsoul.com.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (3)
Přidat komentář