TOPlist

Superpočítač ve velikosti Mac mini? Seznamte se s nVidia DIGITS

  • Společnost nVidia představila superpočítač pro vývoj umělé inteligence
  • Vypadá trochu jako mac Mini a nestojí vlastně moc peněz
  • Dostupný bude v květnu za 3000 dolarů

Sdílejte:
Libor Foltýnek
Libor Foltýnek
14.1.2025 18:00
Ikona komentáře 4
nVidia DIGITS
Reklama

V dnešní době je jedním z hlavních témat umělá inteligence. Abyste ji mohli aktivně vyvíjet, potřebujete neskutečně drahé, velké a náročné počítače. A nebo ne? Společnost nVidia představila počítač, který tohle zvládne a nezabere na stole moc místa.

nVidia DIGITS

Project DIGITS je vybaven novým superčipem NVIDIA GB10 Grace Blackwell, který nabízí petaflopový výpočetní výkon umělé inteligence pro prototypování, dolaďování a spouštění velkých modelů umělé inteligence.

nVidia DIGITS

Výkon a efektivita s čipem GB10

Klíčovou součástí Projektu DIGITS je superčip GB10. Nabízí pokročilé možnosti díky propojení nejnovější GPU Blackwell s Tensor Cores a procesorem Grace. Tento vlastně jednočipový počítač (SoC) je výsledkem spolupráce se společností MediaTek, která zajistila jeho špičkovou energetickou efektivitu a výkon. Projekt DIGITS je vybaven 128 GB sdílené paměti, až 4TB úložiště NVMe a dokáže provozovat jazykové modely s až 200 miliardami parametrů. Dva propojené superpočítače DIGITS dokonce zvládnou modely s 405 miliardami parametrů.

vnidia digits zepredu

Software

Projekt DIGITS běží na Linuxové platformě NVIDIA DGX OS. Je navržen tak, aby podporoval celý proces vývoje AI modelů od prototypování až po nasazení na cloudové a datové infrastruktury. Uživatelé mají přístup k bohaté knihovně AI nástrojů a frameworků, jako je PyTorch nebo NVIDIA NeMo, prostřednictvím NVIDIA NGC katalogu.

Dostupnost a cena superpočítače

Superpočítač bude dostupný od května za cenu od 3 000 USD. Jak to bude s dostupnosti v Česku, není v této chvíli známo

vnidia digits zezadu

Co je to petaflop

Flops (floating-point operations per second) je jednotka, která říká, kolik výpočtů s desetinnými čísly zvládne počítač za sekundu. Takže když řekneme petaflops, mluvíme o biliardách výpočtů za sekundu (10¹⁵).

Představte si, že máte kalkulačku a na ní děláte jeden výpočet za sekundu (např. 2+2, 5×3 apod.). Kdybyste chtěli udělat 1 biliardu výpočtů, trvalo by to asi 31 milionů let, pokud byste počítali bez přestávky a nezapočítali bychom čas na výměnu baterek.

abstrakce, umělá inteligence a RAM

Superpočítač s výkonem 1 petaflop to ale zvládne za jednu jedinou sekundu. Takhle obrovský výkon se používá třeba na simulace počasí, modelování složitých biologických procesů, návrh nových léků nebo výpočty potřebné pro kosmický výzkum. A samozřejmě pro účely umělé inteligence.

Spustí to ChatGPT?

Teď si říkáte, že na tom už musí běžet ChatGPT. No… skoro. Podle toho, co jsem vytáhnul přímo z ChatGPT, model 3 má velikost 175B, takže to by DIGITS mohl zvládnout. Horší to je s RAM, protože jen pro uložení ChatGPT 3 je třeba 350 – 700 GB RAM, pro trénink pak několik TB.

ChatGPT

ChatGPT

OpenAI

Instalovat (Free)

Google Play

U modelu ChatGPT 4o jsme pak na velikosti modelu 1T a kolem 4 TB RAM pro provoz a 8 – 12 TB RAM pro trénink. To jen pro představu

Dali byste 3000 dolarů za nVidia DIGITS?

Zdroj: nVidia, StorageReview

O autorovi

Libor Foltýnek

Libor Foltýnek je redaktor s rozsáhlými zkušenostmi v oblasti technologií a fotografie. Jeho práce je charakterizována důkladným výzkumem, poutavým vyprávěním a praktickými radami, které zpřístupňují… Více o autorovi

Libor Foltýnek
Sdílejte: