TOPlist

Nubia Z11: nový černý kůň mezi telefony na našem trhu? (recenze)

Sdílejte:
Vašek Švec
Vašek Švec
17.1.2017 21:00
Ikona komentáře 6
Nubia Z11 titul
Čínská značka Nubia se již distancuje od mateřského ZTE a snaží se sama prorazit i mimo svou domovinu. Do první line přitom postavila to nejlepší, co ve své stáji momentálně má – smartphone Nubia Z11. Novinka se u nás prodává za 13 500 Kč s DPH a přitom nabídne parametry, za které u „značkové“ konkurence zaplatíte o několik tisíc víc. Bude to však stačit na úspěch?

Obsah recenze

Štědrý obsah balení

První milé překvapení nám Nubia Z11 nachystala už při vybalování z krabice. Nalezneme zde nabíječku s podporou rychlého nabíjení Qualcomm Quick Charge 3.0, USB C kabel a redukci z USB-C na starší microUSB. Vedle toho však v balení nalezneme čím dál méně časté sluchátka. Ta jsou navíc překvapivě kvalitní, nabídnou dostatečně silné a přesné basy a ani středy a výšky se v jejich projevu neztrácejí. Navíc obdržíte také 3 velikosti špuntů. Náročné uživatele sice tato sluchátka neuspokojí, troufáme si však odhadnout, že většina majitelů telefonu Nubia Z11 s nimi bude spokojena.

Kráska (skoro) bez rámečků

Jedním z aspektů, na které nás Nubia Z11 nalákala už při svém představení na loňském veletrhu IFA, je bezesporu vzhled. Nejzajímavějším prvkem zde přitom jsou boční okraje okolo displeje, které jsou opravdu minimální. Dojem „bezrámečkového“ telefonu pak navíc umocňuje zakulacené 2.5D sklo. Naopak okraje nad a pod displejem jsou dle nás přece jen trochu širší než by musely. Alespoň že výrobce využil prostor pod displejem k umístění senzorových tlačítek. Prostřední kruhové tlačítko pak slouží namísto indikační diody. Můžete si zvolit jaké aplikace na sebe skrz něj budou upozorňovat a upravit úroveň jasu či jej přepnout na automatiku.

Nubia Z11

Po bocích domovského tlačítka se pak nalézají senzory, na které upozorňují pouze podsvícené tečky – podobně jako například u nedávno recenzovaného Xiaomi Mi Note 2. I zde pak lze funkce na bočních senzorových tlačítkách měnit – tedy spíše mezi sebou prohazovat. Uživatel tak může měnit pozici tlačítka menu a tlačítka zpět. Příliš se nám však nelíbilo, že se Nubia Z11 drží již několik let starého konceptu a používá tlačítko menu. Pro přepínání mezi běžícími aplikacemi pak musíte toto tlačítko podržet. Život s telefonem Nubia Z11 nám však trochu komplikoval jeden z hlavních designových taháků. Díky protažení displeje až do stran a použití 2.5D skla se totiž neubráníte nechtěným dotykům, ovšem zdaleka ne v takové míře jako například u Samsungu Galaxy Note 7 či Xiaomi Mi Note 2 se zakřivenými displeji.

Nubia Z11 bok

Na zádech telefonu nás potěšila přítomnost dostatečně rychlé a přesné čtečky otisků prstů. Zajímavým designovým prvkem je pak červený kroužek okolo krycího skla hlavního fotoaparátu. Tlačítko napájení se nalézá na pravém boku, umístěné pod kolébkou hlasitosti přibližně v jedné třetině od horní hrany. Díky tomuto umístění jsou jak napájení, tak regulace hlasitosti snadno dostupné. Na spodní hraně pak nalezneme moderní USB-C konektor obklopený dvojicí mřížek. Reproduktor se však nalézá jen pod jednou mřížkou, druhá poskytla útočiště mikrofonu. Nepatrně zajímavější je pak situace na horní hraně přístroje, vedle obvyklého 3,5mm jacku a sekundárního mikrofonu zde totiž nalezneme také infračervený vysílač.

https://www.youtube.com/watch?v=iKh1J_t5yrY

Špičkové zpracování a několik barevných variant

Co se týče zpracování telefonu Nubia Z11, nemáme jediné výtky. Tělo složené z kovového rámečku, kovových zad a 2.5D krycího skla na čelní straně je zpracováno na jedničku, vše perfektně lícuje a pevně a nikde se nic neprohýbá, nechrastí ani nevrže. Nubia Z11 na poměry 5,5″ telefonů dobře sedí v ruce a její okraje v ruce nepřiměřeně neškrábou. Telefon na našem trhu seženete v několika barevných variantách. Vedle námi testované šedo-černé se Nubia Z11 prodává také ve zlato-bílém provedení. Pokud se však chcete odlišit, můžete si 1500 Kč připlatit a sáhnout po verzi se 6 GB operační paměti. Ta se totiž prodává ve zlato-černém provedení. Tuto verzi jsme měli možnost si osahat již při představení tohoto telefonu a na první pohled působí trochu extravagentně a rozhodně také luxusně.

Nubia z11 Gold 2

Výborný displej a průměrný reproduktor

Displej patří bezesporu mezi hlavní chlouby telefonu Nubia Z11 a to nejen díky svým úzkým okrajům. Použitý IPS displej má úhlopříčku 5,5″ a FullHD rozlišení, díky čemuž nabídne dostatečnou jemnost obrazu 403 ppi. Ovšem, někteří konkurenti z vyšší třídy nabízejí ještě jemnější QHD obraz, pokud však telefon nebudete využívat pro virtuální realitu, „nižší“ rozlišení vás určitě trápit nemusí. Naopak vás displej zajisté potěší vysokým maximálním jasem, díky kterému je dobře čitelný i na slunci. Vzhledem k použití IPS technologie nás displej telefonu Nubia Z11 překvapil také velmi živými barvami, které jsou typické spíše pro AMOLED displeje. Nubia z11 displej Jak již padlo výše, Nubia Z11 disponuje pouze jediným hlasitým reproduktorem. Ten je navíc umístěn na spodní hraně telefonu tak, že jej například při hraní her budete často zakrývat. Ani kvalitou reprodukce Nubia Z11 nezazáří. Maximální hlasitost by mohla být vyšší a ani plechový nádech nás zrovna neohromil. Oproti tomu zvukový výstup skrze 3,5mm jack je pravým opakem. Ve spojení s kvalitními sluchátky tak Nubia Z11 dokáže potěšit i náročnějšího posluchače.

Skvělý hardware

Co se hardwarové vybavenosti týče, není zde o mnoho více co si přát. Uvnitř Nubie Z11 tepe chipset Qualcomm Snapdragon 820 využívající procesor se čtveřicí jader Kryo o taktu až 2,15 GHz. Grafický výkon zde zase obstará čip Adreno 530. Chipset v našem případě podporují 4 GB RAM, k dispozici je však i 6GB varianta. Interní úložiště pak v obou případech nabídne 64 GB prostoru. Telefon navíc podporuje paměťové karty do velikosti až 256 GB. Testovaný telefon jsme podrobili také sérii benchmarků a výsledky byly následující:
  • AnTuTu: 128 392 bodů
  • GeekBench single-core: 1823 bodů
  • GeekBench multi-core: 4001 bodů
  • 3D Mark Ice Storm Unlimited: 23 903 bodů
  • 3D Mark Sling Shot:  2289 bodů

Specifikace telefonu Nubia Z11

[aps_product_sz id=“409070″]

Hry jí nečiní problém

Jak zde před chvílí padlo – Nubia Z11 nabízí stále velmi výkonný hardware. Díky tomu se rozhodně nemusíte obávat, že by telefonu dělala nějaká současná hra potíže. My jsme testovali tituly Gear Club, Asphalt Xtreme či Assassin’s Creed: Identity. Dle očekávání všechny na telefonu běžely zcela plynule. Nubia Z11 Assassins Creed Identity

Konektivita na výbornou

U méně rozšířených asijských značek jsme si již zvykli vídat přímo skvělý poměr cena / výkon. Zrovna tak jsme si ale bohužel museli zvyknout, že tyto telefony často provází pro nás nekompletní podpora LTE. V případě telefonu Nubia Z11 se naštěstí musíme smířit jen s menším ústupkem v podobě absence LTE pásma 900 MHz. To u nás používá pouze Vodafone, který jej však na většině území již nahradil pásmy 800 nebo 2100 MHz, se kterými si Nubia Z11 již rozumí.

Nubia Z11 záda 2

Další kaňku na konektivitě však u Nubie Z11 již nehledejte. Její výčet zahrnuje například dual-band Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.1 či NFC. Potěší také použití novějšího USB-C konektoru nebo infraportu pro ovládání domácí elektroniky. O určení polohy se postará GPS s podporou A-GPS a GLONASS, chybět nemůže ani elektronický kompas. Určování polohy  tomto telefonu funguje rychle a přesně, během testování jsme nezaznamenali sebemenší problém. Telefony s celokovovou konstrukcí obecně mívají problém s příjmem signálu, proto nás velmi mile překvapilo, že Nubia Z11 měla i v místech s horším dosahem mobilních sítí lepší signál, než většina námi testovaných přístrojů.

Výdrž nezklame ale ani nepřekvapí

Nubia Z11 disponuje baterií s kapacitou 3000 mAh, což je v současnosti průměr dané kategorie. Telefon nabízí i několik možností, jak baterii uspořit, z nich však stojí za zmínku pouze omezení výkonu procesoru. To nemá na výkon při běžném používání viditelný vliv a skutečně dokáže pár procent baterie denně uspořit. Při běžném pracovním nasazení, kdy na telefonu nebudete hrát hry a obrazovka telefonu bude zapnutá okolo 3,5 hodin denně můžete počítat s výdrží i 2 dny. To lze rozhodně považovat za lepší průměr, ale rozhodně ne nic převratného. Telefon je také vybaven technologií rychlého nabíjení Qualcomm QuickCharge 3.0. Díky tomu trvá dodávané nabíječce nabití z 15 na 100% pouze 1 hodinu 20 minut.

Nedotažený systém

Dostáváme se k Achillově patě celého telefonu, kterou je systém. Respektive ani ne tak systém, kterým je zde Android 6.0.1 Marshmallow, jako spíše jeho nadstavba NubiaUI 4.0. Prostředí telefonu v mnohém připomíná řadu jiných nadstaveb z dílen čínských výrobců. Oproti takovému MIUI či EMUI, které za sebou již mají dlouhou cestu se však NubiaUI 4.0 má ještě hodně co učit. Z prostředí je cítit snaha výrobce implementovat co možná nejvíce vylepšení a „cool“ vychytávek, které se mu však nepovedlo sladit do jednoho celku. Výsledkem je tak systém, který sice nabídne mnoho možností, celkový uživatelský dojem však není úplně dobrý. Často se tak bude stávat, že i základní nastavení budete hledat nepřiměřeně dlouho a na dobrém pocitu nepřidá ani několik chyb v překladu do češtiny, na které jsme narazili. Oproti zmíněnému MIUI či EMUI na nás prostředí navíc místy působilo zastarale, to je však do jisté míry ovlivněno osobním vkusem a zajisté se najdou uživatelé, kterým bude tento vzhled vyhovovat. Zajímavě zní funkce spojené s minimálními bočními okraji obrazovky. Přejížděním po hraně displeje se můžete vracet na domovskou obrazovku, přepínat mezi naposledy spuštěnými aplikacemi či přejetím po obou hranách současně regulovat jas. V praxi to však opět taková „hitparáda“ není. Často se nám stávalo, že jsme některou z těchto funkcí vyvolali omylem a naopak, když jsme ji využít chtěli, ne a ne se nám gesto podařit. Přibližně spolehlivě fungovala snad jen regulace jasu, která ale v praxi zase až tolik potřebná není, jelikož automatická regulace na Nubii Z11 funguje dobře.

Ne vše je špatně

Mezi pozitiva můžeme zařadit především rychlost a stabilitu celého systému, za dobu recenzování jsme se nesetkali ani s náznakem záseku či pádem aplikace. Velmi se nám líbil multitasking, kdy obrazovku rozdělíte jednoduše přejetím prstu z domovského tlačítka směrem nahoru. Z užitečných funkcí pak musíme vyzdvihnout také tyto:
  • zapnutí displeje poklepáním / vypnutí překrytím dlaně
  • duální instalace jedné aplikace
  • povedený file manager a aplikace dálkového ovládání
  • nastavení odstínu a sytosti displeje
  • široké možnosti přizpůsobení notifikací

Fotoaparát a natáčení videa

Nubia Z11 disponuje snímačem Sony IMX 298 s rozlišením 16 MPx a technologií fázového ostření. Velikost pixelů v tomto případě činí 1,12 µm a fotoaparát se může pochlubit také technologií DTI separující jednotlivé pixely. Přítomna je také optická stabilizace, kombinovaná s elektronickou stabilizací. Objektiv fotoaparátu se skládá ze soustavy 6 čoček a nabídne světelnost f/2.0. Video lze natáčet až ve 4K rozlišení a přítomno je také slow-motion v rozlišení 720p a při 120 fps. Zrovna tak můžete pořídit FullHD videozáznam s frekvencí 60 FPS. Papírové parametry Nubie na jednu stranu nijak zvlášť nad konkurencí nevystupují, na stranu druhou dávají naději na slušné snímky. A za dobrých světelných podmínek je Nubia Z11 skutečně schopna pořídit kvalitní fotografie, kterým nechybí živé, ale stále věrné barvy ani ostrost. Velmi dobře si telefon poradí také s makro snímky. S ubývajícím světlem jsou fotografické výkony již horší a jako první vás začne trápit šum, rozhodně se však jedná o nadprůměrný fotomobil. Aplikace je po vzoru celého prostředí nabita funkcemi, ale také je poměrně těžkopádná na ovládání. Například se nám nelíbí nutnost swipovat přes 3 obrazovky, abychom se dostali k základním fotorežimům. Naopak pochválit musíme za přítomnost manuálního režimu, možnost ručních hrátek s elektronickou clonou či dobře fungující makro,

Fotografie

Video

Nubia Z11 – ukázkové video (1080p 60 fps)

Nubia Z11 - ukázkové video (1080p 60 fps)
Fotografie i video v plném rozlišení si můžete stáhnout ZDE

Závěr

Testovaný smartphone Nubia Z11 se na našem trhu aktuálně prodává za 13 500 Kč s DPH. To je za takto vybavený telefon více než lákavá suma. Po stránce hardwaru nemáme Nubii prakticky co vytknout. Telefon nabídne uživateli špičkový výkon, kvalitní displej a povedený design doplněný o bezchybné zpracování. Výdrž na baterii sice rekordy netrhá, ale i tak patří k lepšímu průměru. Zrovna tak i fotoaparát lze zařadit mezi plusy Nubie Z11. Co by však mohlo zákazníky od koupě odradit je grafická nadstavba, která by si zasloužila ještě trochu péče svých tvůrců i překladatelů. Namísto přidávání nových a nových funkcí by se výrobce měl soustředit na vyladění těch stávajících a celkové zjednodušení a odlehčení nadstavby. Poslední překážkou na našem trhu pak může být pro řadu zákazníků naprosto neznámé jméno. Pokud však Nubia odstraní těch několik problémů a bude pokračovat v kurzu nastoleném modelem Z11, může se i u nás zařadit po bok svých krajanů jakými jsou například Huawei/Honor či Lenovo. [one_half]

Klady

+ design a zpracování + příznivá cena + pěkný displej + příkladná konektivita + kvalitní fotoaparát + rychlý a stabilní systém + čtečka otisků prstů + kvalitní sluchátka v základním balení [/one_half] [one_half_last]

Zápory

– nedotažená nadstavba – nechtěné dotyky kvůli úzkým okrajům – slabý hlasitý reproduktor [/one_half_last]

O autorovi

Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… Více o autorovi

Vašek Švec
Sdílejte: