Nový standard HTTP/3 přinese rychlejší internet: Prsty v tom má Google
Googlu se zdály dosavadní síťové protokoly příliš neefektivní, proto vytvořil svůj vlastní – QUIC. Nyní to vypadá, že se ho Googlu podaří v upravené podobě prosadit i globálně. Budoucí HTTP/3 bude totiž postavené právě na QUICu. V čem bude nový protokol lepší?
Ujme se nový standard s původem u Googlu?
Nejedná se o první úspěch Googlu v této oblasti. Už dříve se mu podařilo, do aktuálně nejnovější verze protokolu HTTP/2, prosadit jím vyvinutou technologii (SPDY). Nyní šel Google ještě dále. Všechny verze protokolu HTTP dosud využívaly technologii TCP, kdežto QUIC od Google je postaven na UDP. V čem je rozdíl? Začneme s trochou teorie, poté si přiložíme jednoduchý příklad. TCP zajišťuje spolehlivý přenos dat. Je zaručeno, že všechna data budou odeslána postupně ve správném pořadí, kompletně a bez chyb. Díky tomu je samotný přenos náročnější a pomalejší, protože se k přenášeným informacím musí přiložit spousta informací „navíc“, které se o tento spolehlivý přenos starají. UDP je mnohem jednodušší a data prostě přenese s minimální kontrolou, třeba i špatně. Kontrola, zdali jsou data v pořádku, pak leží na příjemci dat.
Ilustrační příklad
Představte si, že chcete odeslat telefon vašemu kamarádovi v jiném městě. Zvolíte přepravní společnost, musíte ji kontaktovat, vyplnit odesílací a dodací údaje, správně telefon zabalit, domluvit se kurýrem, ten ji vyzvedne, zadá do sledovacího systému, převeze do druhého místa, domluví s vaším kamarádem dodání, řidič ověří totožnost, kamarád podepíše převzetí a firemní systém vás upozorní, že zboží došlo. Zhruba tohle dělá TCP – k samotné přenášené informaci (telefon), toho spoustu přidá (celý přepravní proces). UDP je mnohem jednodušší. Zase posíláte telefon stejnému kamarádovi, ale namísto přepravní firmy ho dáte třetímu kamarádovi, který hodí telefon do svého auta a telefon předá. Mnohem jednodušší přenos. HTTP a QUIC jsou pak postaveny na TCP či UDP. K čemu je to dobré? Méně dat na přenos => rychlejší přenos = menší latence.
QUIC: in Theory and Practice – Robin Marx | DeltaV 2018
Standard QUIC byl vytvořen v roce 2015. O rok později se objevila verze podporující HTTP, pojmenovaná příznačně HTTP-over-QUIC. Technologii původně používal pouze Google, avšak brzy k němu přibyl i Facebook. Prvními prohlížeči, které přidaly podporu, byl Chrome 29 a Opera 16. Nyní skupina IETF, která má na starosti vývoj HTTP, navrhla přejmenovat HTTP-over-QUIC na HTTP/3. Googlu se tak podařilo prosadit svoje dílo jako budoucí standard. Vzpomínáte na hraní her v prohlížeči Google Stream? Hráči nižší latence určitě ocení.
A co vy? Oceníte nějak rychlejší odezvu?
Zdroj: zdnet.com
Mým první telefonem byl, dnes již pravěký, Ericsson r310s s obrovskou anténou ve tvaru žraločí ploutve na vrchu zařízení. Následovala téměř dekáda telefonů od Nokie.… více o autorovi
Komentáře (6)
Přidat komentář