Notifikace z telefonu na počítač? S Android aplikací “Krome” žádný problém
- Recenze
- Karel Kilián
- 27.8.2013
- 34
Hledáte způsoby, jak si zjednodušit život? Možná vás zaujme aplikace Krome, která přenese upozornění/notifikace ze zařízení s Androidem na obrazovku vašeho počítače či notebooku. Stačí nainstalovat tuto aplikaci na zařízení, stáhnout doplněk pro prohlížeč Chrome, spárovat a můžete začít! Po nakonfigurování lze zakázat zobrazování upozornění z vybraných aplikací. Budete také moci odpovídat na textové zprávy přímo z prohlížeče, takže není nutné sahat po telefonu, když chcete reagovat na SMSku. Pokud vás tyto možnosti zaujaly, pojďte se podívat na naši recenzi, kde Krome důkladně proklepneme.
Co budete potřebovat?
Kromě telefonu či tabletu s Androidem budete potřebovat:
- Webový prohlížeč Chrome ve verzi 27 a novější (uživatelům Mac OS je doporučeno instalovat Chrome Canary).
- Doplněk do webového prohlížeče – Krome.
- Aplikaci Krome, kterou nainstalujete do svého Androida.
Někoho možná v plánovaném rozletu zbrzdí informace, že Krome pro Android je k dispozici pouze v placené verzi. Stojí sice jen dvacet korun, ale nemožnost otestovat, zda na daném zařízení vše funguje, jak má, je rozhodně malým mínusem. Čtvrthodina oficiálně vymezená na vrácení peněz v případě nespokojenosti nemusí vždy postačovat. Kromě toho lze aplikaci instalovat pouze na systém verze 4.0 a novější.
Nastavení na telefonu
Po nainstalování Krome pro Android budete při prvním spuštění požádáni o přístup k možnostem usnadnění. Tuto funkci aplikace používá, aby získala přístup k oznámením (Android 4.3 již má pro práci s oznámeními vlastní API). Klepnete tedy na tlačítko Open Accessibility Settings, zde pak na položku Krome a přepnete přepínač do polohy Zapnuto. Když se poté vrátíte do Krome, měl by zde být zelený nápis Service is enabled.
Aplikace následně doporučí navštívit na počítači adresu www.krome.mobi, kde najdete odkaz na Internetový obchod Chrome, odkud můžete stáhnout rozšíření pro prohlížeč.
Ve třetím kroku se dozvíte alfanumerický kód pro spárování prohlížeče s telefonem. Tento kód opíšete (bez mezer) po spuštění aplikace ve webovém prohlížeči. Jak v browseru, tak na telefonu byste následně měli obdržet informaci, že došlo k úspěšnému spárování – Krome is connected. Od tohoto momentu budou všechna oznámení z notifikační lišty zobrazována na ploše vašeho počítače. Celý proces nastavení nejspíš nezabere více než minutu.
Otevřete-li aplikaci v telefonu, najdete v ní dvě sekce: Krome status a Installed apps. Na první záložce si všimněte sekce Important, kde pod tlačítkem Open Krome settings naleznete možnosti nastavení.
Možnosti nastavení
- Block overflow – zajišťuje, aby na počítači nevyskakovalo jedno oznamovací okno za druhým. V aktivním režimu tak dovolí každé aplikaci přenést maximálně jednu notifikaci za 20 sekund.
- Only Wi-Fi – doporučujeme toto nastavení zapnout, pokud v okamžiku, kdy pracujete s počítačem, bývá zařízení připojeno přes bezdrátovou síť. Bylo by celkem zbytečné, aby Krome komunikovalo v okamžicích, kdy u počítače nejste.
- Notify about SMS messages – odesílání upozornění na přijaté SMS s možností okamžité odpovědi.
- Set messages as read – textové zprávy, které budou zobrazeny v Krome, mohou být automaticky označeny jako přečtené.
- Encrypt data – funkce šifrování dat je zatím ve fázi beta testů.
Níže naleznete záznam všech oznámení, které Krome zpracovalo a odeslalo do PC.
Patrně poměrně brzy si všimnete, že některá oznámení je lepší deaktivovat. Na redakčním telefonu jsme takto například třikrát do minuty dostávali informaci o stavu baterie, poskytovanou programem Du Battery Saver, a ve stejné frekvenci “vyskakovala” také oznámení programu Hold Screen ON Demo. Právě pro to je zde sekce Installed apps, kde lze jednoduše vypnout či zapnout specifické aplikace, jejichž oznámení budou přenášena. V seznamu lze zobrazit všechny programy, nebo jen ty, jež mají povolené či zakázané notifikace skrze Krome.
Potřebujete-li rychle otestovat, zda komunikace mezi telefonem a počítačem funguje, můžete použít tlačítko s šipkou, které odešle testovací oznámení, jež by se následně mělo objevit i na PC.
V kontextové nabídce pod tlačítkem [Menu] najdete:
- Notifications service – rychlý vstup do nastavení možností usnadnění.
- Settings – nastavení aplikace Krome.
- Follow us! – sledování Twitteru a Facebooku autora.
- Disconnect – zrušení vazby mezi počítačem a telefonem.
Možnosti notifikací na PC
Aplikace Krome se usadí v systémové oblasti vedle hodin a číslem zobrazuje počet přijatých oznámení. Po klepnutí se můžete podívat na všechny doručené notifikace, což shledáváme jako praktickou funkci – můžete se tak přesvědčit, zda jste nějaké oznámení nezmeškali. Nová oznámení se zobrazí přímo na ploše v malém vyskakovacím okně v pravém dolním rohu obrazovky.
Všechny informace z notifikační lišty se takto zobrazují na desktopu, přičemž aplikace používá zabezpečené připojení pro přenos dat, který je realizován pomocí služby Google Cloud Messaging. Na serverech je uchováváno jen minimum údajů a jakmile jsou předány do Chrome, jsou neprodleně odstraněny.
Vyzkoušeli jsme zobrazení přijaté textové zprávy. Přestože na testovacím telefonu používáme jako výchozí aplikaci pro SMSky GO SMS, zobrazilo se oznámení o nové zprávě korektně, a to včetně textu zprávy. Na SMSku ale nebylo možné z počítače odpovědět, ani přes nastavení nebyla označena jako přečtená. Oba problémy jsme přisuzovali používání alternativní aplikace a předpokládáme, že s výchozím systémovým programem bude vše fungovat korektně.
V případě oznámení o novém doručeném e-mailu lze přímo otevřít webové rozhraní GMailu, což je velmi pohodlné.
V dolní části aplikace najdete trojici tlačítek:
- Nerušit – dočasně pozastaví zobrazování oznámení na PC, což využijete například při práci nebo během sledování filmu, kdy se nechcete nechat rozptylovat.
- Vymazat vše – stejně, jako obdobné tlačítko na Androidu, slouží i toto ke smazání seznamu všech přijatých oznámení.
- Nastavení – obecné nastavení aplikací, které mohou v prohlížeči zobrazovat tzv. “rich notifikace”.
Nejčastější problémy
Autor na oficiální stránce programu probírá nejčastější problémy, na které zatím uživatelé narazili. Pojďme se podívat, jak je vyřešit.
Chybí Android zařízení.
Zařízení se nepodařilo zaregistrovat na našich serverech. Restartujte aplikaci pro Android a zkuste to znovu. Pokud se vám nedaří spárovat Krome ani po několika pokusech, zkontrolujte nastavení sítě.
Oznámení se neobjeví na mém počítači.
V závislosti verzi Chrome a operačního systému může být zobrazování oznámení zakázáno. Chcete-li zkontrolovat, zda je povoleno, otevřete Chrome a zadejte do adresního řádku “chrome://flags”. Pak najděte a zapněte volby:
- Aktivovat multimediální oznámení – #enable-rich-notifications
- Povolit synchronizovaná oznámení – #enable-sync-synced-notifications
- Chytré karty Google – #enable-google-now
Nevidím všechny znaky – někdy se zobrazují náhodné symboly.
To je běžný problém s kódováním. Vzhledem k tomu, že je aplikace v beta fázi, nemusí vše ještě správně fungovat. Mělo by stačit vypnout šifrování.
Vidím místo oznámení náhodná čísla.
Otevřete nastavení v aplikaci i rozšíření a nastavte nebo vypněte šifrování.
Resumé
Můžeme konstatovat, že aplikace Krome dokonale splňuje to, nač je určená – tedy zobrazování informací z notifikační lišty ze zařízení s Androidem na obrazovce počítače. V jakémkoli momentě tak můžete mít přehled o tom, co se s vaším telefonem právě děje. Je to pohodlné, jednoduché, rychlé a funguje to.
Zamrzela pouze nemožnost odpovídat z počítače na SMSky, které přijala aplikace GO SMS. Negativně také hodnotíme nutnost zakoupit placenou verzi bez možnosti otestování (třeba s nějakým omezením) zdarma.
Dobrou představu o fungování aplikace Krome si můžete udělat také z následujících dvou videí.
Android Notifications on your Computer! (Krome)
Krome Review!
Krome můžete instalovat na Android 4.0 a novější, instalační balíček má pouhých 640 KB. Aplikaci si zatím koupilo něco přes tisíc uživatelů, přičemž její průměrná známka v Obchodě Play je 3,8.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (34)
Přidat komentář