TOPlist

Noste své knihy v kapse

No Image-02

Na svém telefonu čtu velice často. Většinou když někde čekám nebo jedu dopravními prostředky. Spousta lidí, kteří mě znají, se mě ptá, jak vůbec na svém Androidu mohou číst. Z pohledu zkušenějšího člověka se to zdá jako banalita, ale mnoho uživatelů vůbec neví, jak dostat do svého zařízení knihu. Proto zde budu popisovat jaké jsou postupy, abychom si mohli na svém mobilu něco přečíst.

Nejčastější otázka uživatelů Androidu je, kde nalézt vhodné knihy. Nejpohodlnější cesta je, když si knihy můžeme pohodlně stahovat přes aplikaci, a o nic dalšího se nestaráme. Tak například funguje aplikace Kindle od Amazonu. V Americe je tato služba velice populární. Dokonce tam prodeje e-knih minulý rok předčily ty papírové. Myslím si, že právě pohodlná cesta k pořízení titulu do přístroje stojí za úspěchem Kindlu. Bohužel Amazon nenabízí knihy v češtině, tudíž je tato služba pouze pro lidi, kteří ovládají anglický jazyk. Podobnou službu rozjel též Google, ale zatím je také jen pro americké občany. V českém Marketu čtečku od společnosti Google budeme jen marně hledat. Ale věřím, že by právě Google mohl rozčeřit zdejší stojatou vodu a přesvědčit české nakladatele ke spolupráci. Na stránkách Ebookstoru Google zmiňuje, že intenzivně pracuje na zpřístupnění i do jiných zemí.

Google Books

Google Books

Wooky

Podobně jako tyto zahraniční obchody funguje i čtečka Wooky. Na nabídku sortimentu se lze dívat přes aplikaci či přes web Rajknih.cz. Wooky je poměrně povedená čtečka a uživatelé jistě ocení její jednoduchost. Po zaregistrování se nám zpřístupní kupování knih. Platba za nákup se provádí stržením peněz z našeho mobilního konta nebo pomocí platební karty. Přes Wooky se preferuje mobilní platba. Na webu Ráje knih jsou nabízeny knihy nejen placené, ale i zdarma ke stažení. Jsou to tituly, kterým již vypršela autorská práva. Takže klidně můžeme číst, aniž bychom utratili jedinou korunu, a to zcela legálně. A jak probíhá nákup či stažení knihy do aplikace? Při otevření čtečky vidíme dolní lištu a na ní čtyři ikony. Kliknutím na ikonu košíku se nám načte obchod Ráje knih. Po vybrání knihy stačí dát Koupit hned nebo v případě titulu zdarma Do knihovny. U placených knih má uživatel možnost stáhnout si ukázku. Veškeré zaplacené nebo přidané knihy do knihovny by se nám měly objevit pod druhou ikonou. Vedle každé položky je šipka, která naznačuje, abychom si stáhli knihu do mobilu. Poté ji už můžeme bez problému číst. Do čtecího módu se dostaneme klepnutím na stažený titul v knihovně nebo je tu další ikona Čtu. V záložce Čtu jsou knihy řazeny v listu, nebo když zmáčkneme Menu a vybereme Změnit zobrazení, objeví se nám tituly naskládané ve virtuálních policích. Knihy můžeme seřadit podle autora, názvu knihy a datumu vydání. Pro uspořádání použijeme tlačítko Menu a volbu Seřadit. V aplikaci Wooky lze číst i knihy, které jsme zakoupili nebo získali jinde. Podmínkou je, že musí být ve formátu ePub. Přidat externí knihu je jednoduché. Prvním krokem bude nahrání e-knihy na SD kartu. Druhý krok se provede ve čtečce pod ikonou Čtu. Opět stiskneme kouzelné tlačítko Menu a klepneme na Jiný zdroj. Otevře se nám menší souborový manažer a přes něj si knihu najdeme. A je hotovo.

Wooky - obchod Ráj knih

Čtení ve Wooky je jednoduché. Otáčení stránek se provádí tažením prstu zprava doleva nebo naopak. V Menu je možné změnit nastavení, přičemž výsledkem je, že se neotáčejí stránky, ale pohybem nahoru a dolu vidíme stále souvislý text. Samozřejmostí každé čtečky je změna velikosti písma. Neméně důležitou volbou je změna pozadí. Můžeme tedy číst třeba na bílém pozadí a dívat se na černé písmo, nebo obráceně. Záleží co komu vyhovuje. Výhodou e-knih je i rychleší vyhledávání oproti tištěným knihám. Poslední, co zde zmíním, jsou záložky. Většinou si čtečky knih pamatují, kde jsme ve čtení skončili, ale občas nám nějaký text padne do oka a chceme si udělat v daném místě záložku. Záložky se ukrývají v Menu. Klepnutím na ikonu záložek se zobrazí jejich seznam. Chceme-li přidat odkaz na text (respektive stránku), zvolíme Přidat záložku. Zatím jsem ale nepřišel na to, jak vytvořené odkazy smazat nebo pojmenovat.

Wooky - čtení

Ráj knih provozuje poměrně zajímavý obchod s e-knihami. Problémem je ovšem portfolio. U Amazonu nalezneme 800 000 knih. Google se chlubí, že má dokonce více jak 3 miliony titulů. Český obchod se těmto gigantům nemůže ani zdaleka rovnat. Proto někdy můžete odejít zklamáni, že vytouženou knihu nejste schopni nalézt v e-podobě.

Druhým, méně pohodlným způsobem získání knihy, je koupit nebo stáhnout ji někde na webu. V našich končinách opět není moc velká nabídka. Největší weby, kde si můžeme koupit knihu, jsou Palmknihy.cz a Ereading.cz. Jak jsem psal výše, ani zde nemůžeme čekat oslnivou nabídku. Počet titulů se pohybuje v řádu stovek. Abych jenom nebrblal, Palmknihy poskytují i knihy zdarma ke stažení a jejich počet přesahuje hranici tří tisíc. E-knihy se dají sehnat i na různých fórech, kde nadšenci digitalizují i nejnovější knihy. Musím ale upozornit, že tito lidé porušují autorská práva.

Hlavní nástraha, která čeká na nezkušeného uživatele, je hromada nejrůznějších formátů. Nejčastěji narazíme na poslední dobou značně populární ePub. Ale není to pravidlem. Např. Palmknihy nám nabídnou u titulu formáty Mobipocket (přípona .prc), ePub, PalmDoc (přípona .pdb) a PDF. A to jsem zde neuvedl všechny existující formáty, kterých je mnohem více. Dalším nemalým problémem je digitální ochrana DRM (Digital Rights Management). Toto opatření se přidává do e-knih kvůli kontrole a omezení použití (např. nelze e-knihu vytisknout). Proto si před nákupem titulu zjistěte, zda je možné si knihu na vašem zařízení vůbec přečíst. A tím se dostáváme k výběru správné čtečky. Nejlepší by bylo mít jednu aplikaci pro všechny formáty, ale bohužel v praxi to tak nefunguje. Na svém Androidu už mám pět programů pro čtení knh. A jen doufám, že toto číslo nadále neporoste. Zadáme-li do Marketu klíčová slova e-book reader, zjistíme, že čteček je opravdu dost. Proto zde zmíním jen ty nejznámější. A pokud máte pocit, že znáte lepší, podělte se prosím o tyto programy v diskuzi.

Domovská stránka: rajknih.cz

Licence: zdarma

iReader

Pro ukázku jsem si vybral moji oblíbenou čtečku iReader. Postup, jak dostat knihu do tohoto programu, lze aplikovat i u jiných čteček. Prvním krokem tedy bude sehnání knihy. Já jsem si stáhl titul ze serveru Palmknihy. A jelikož vím, že iReader podporuje e-knihy s příponou .pdb, zvolil jsem možnost pro stažení PalmDoc. Nyní připojíme telefon k PC či notebooku a přeneseme soubor kamkoliv na SD kartu. Některé čtečky ovšem vyžadují přesné umístění na SD kartě. A tím jsme skoro hotoví. Teď už jen zbývá spustit iReader a vyhledat knihu na paměťové kartě. Při prvním spuštění aplikace se otevře souborový manažer, v němž vybereme e-knihu. Ta se nám otevře a už si můžeme užívat čtení.

iReader - nalezení knihy na paměťové kartě

iReader - nalezení knihy na paměťové kartě

Jestliže nevidíme české znaky nebo se na displeji objeví čínské znaky, není důvod k panice. Je pouze nutné v Nastavení prohodit kódování textu. Stiskneme tlačítko Menu a pod volbou Charset se nám otevře list nejrůznějších kódování. Nejčastěji budeme volit Central Europen(windows). A jako mávnutím kouzelného proutku se místo čínských znaků objeví české.

iReader - špatné kódování

Otáčení stránek v iReaderu je řešeno grafickým efektem otáčení listu jako u skutečné knihy. Čtenář má pak příjemný pocit, že má v ruce skutečnou knihu. Podobně jako u čtečky Wooky, si lze i zde dělat záložky a navíc každý odkaz se dá pojmenovat. Hodně se mi líbí funkce Změna pozadí a písma ve dvou režimech den a noc. V Nastavení také najdeme možnosti pro změnu zobrazení textu. Písmo se dá zvětšit a různě zarovnat. Vše dle uživatelova přání a potřeb. Pokud někoho obtěžuje otáčení stránek, má k dispozici funkci automatického posouvání textu.

iReader - otáčení jako u skutečné knihy

Během čtení jsou dole pod textem zobrazeny důležité údaje. Dozvíme se, kolik procent knihy už máme přečteno nebo zda si náš přístroj nezaslouží dávku energie. Když stiskneme šipku zpět, dostaneme se do virtuální knihovny. Na každé virtuální polici je e­-kniha a vedle je zobrazen název knihy, autor, datum posledního čtení a v kolika procentech knihy jsme. Při druhém otevření iReaderu se zobrazí přímo virtuální knihovna. A jak rozšířit knihovnu o další polici s e-knihou? Opět jednoduše přes tlačítko Menu a volbu Open.

iReader - pro přidání knihy stačí dát volbu Open

iReader - pro přidání knihy stačí dát volbu Open

Psal jsem, že iReader je má nejoblíbenější čtečka. Nenašel jsem na ní žádnou věc, která by mi vadila, ani žádnou chybějící podstatnou funkci. Jen je škoda, že nepodporuje více formátů. Pak by to byl dokonalý program.

Domovská stránka: http://ireader.over-blog.com/

Licence: zdarma

Link na AppBrain: http://www.appbrain.com/app/ireader/com.chaozh.iReader

QR kód:

QR code - iReader

QR code - iReader

Aldiko

Další z dobrých čteček je Aldiko. Nyní se ve verzi 2.0 dočkala tato aplikace veliké změny, co se týče grafiky. Dle mého názoru je teď Aldiko mnohem lepší. Podporuje dva formáty ePub a PDF (dokonce i s ochranou DRM), proto ji asi nejvíce využijete právě pro tyto dva formáty. Pro PDF bez ochrany bych doporučoval použít jinou aplikaci, jelikož rychlost prohlížení není úplně nejlepší.

https://www.youtube.com/watch?v=WIkv6VRSnas

Domovská stránka: www.aldiko.com

Licence: zdarma nebo placená

Cena: 53 kč

Link na AppBrain: http://www.appbrain.com/app/aldiko-book-reader/com.aldiko.android

QR code:

QR code - Aldiko

QR code - Aldiko

Laputa eReader

Laputa eReader je dost podobná aplikace jako Aldiko. Poradí si s formátem ePub a je také napojená na online katalogy s knihami. Smůla je, že jen na zahraniční servery. Když se podíváte na videa Aldika a Laputy, zjistíte, že design mají dost podobný. U Laputy mi trochu vadila rychlost načítání knížky. Oproti Aldiku ale nabídne stejně pěkný grafický efekt otáčení stránek jako má iReader.

Quick taste of Laputa

Quick taste of Laputa

Domovská stránka: http://www.laputareader.com/

Licence: zdarma nebo placená

Cena: 53 kč

Link na AppBrain: http://www.appbrain.com/app/laputa-reader(-free-ebooks)/com.reader.laputa.free

QR code:

QR code - Laputa eReader

QR code - Laputa eReader

Amazon Kindle

Kindle je neznámější čtečka od společnosti Amazon. Velkou zbraní této aplikace je synchronizace. Můžete tak číst na PC, na své Kindle čtečce nebo Androidovi. Všude budete mít svoji virtuální knihovnu a jako bonus vždy budete číst od místa, kde jste posledně přestali. U Kindlu si cením především jednoduchost, ovládat tuto čtečku zvládne opravdu každý. Dosti podobná je již popisovaná aplikace Wooky. Je opravdu škoda, že Amazon nenabízí české knihy.

Kindle - knihovna

Domovská stránka: www.amazon.com

Licence: zdarma

Link na AppBrain: http://www.appbrain.com/app/kindle-for-android/com.amazon.kindle

QR code:

QR code - Amazon Kindle

QR code - Amazon Kindle

Moon+ Reader

Celkem zajímavou alternativou k Aldiku nebo Laputě je Moon+ Reader. Podporuje formáty TXT, HTML, ePub, UMD a FB2. Působí na mě ale dost rozpačitým dojmem. Čtení je značně trhané, což velmi kazí celkový dojem. Některá okna navíc jakoby ani nepatřila do aplikace. Na designu a optimalizaci by chtělo ještě zapracovat. Ale existuje důvod proč zvolit Moon+ Reader – jednoznačně kvůli větší podpoře formátů.

Moon+ Reader - čtení

Domovská stránka: http://www.moondownload.com/

Licence: zdarma nebo placená

Cena: 85 kč

Link na AppBrain: http://www.appbrain.com/app/moon-reader/com.flyersoft.moonreader

QR code:

QR code - Moon+ Reader

QR code - Moon+ Reader

Bible

Speciální druh čtečky je Bible. Nabízí jen čtení Bible, ale zato v mnoha překladech. U českého překladu najdeme Bibli kralickou a Bibli 21. Líbí se mi možnost přidat k veršům své poznámky. Pokud se vám líbí nějaký verš, můžete se o něj podělit na Twitteru nebo Facebooku.

Bible - úvodní obrazovka

Domovská stránka: http://www.youversion.com/

Licence: zdarma

Link na AppBrain: http://www.appbrain.com/app/bible/com.sirma.mobile.bible.android

QR code:

QR code - Bible

QR code - Bible

RepliGo

Poslední aplikace, kterou bych zde chtěl prezentovat, je RepliGo. Slouží pro čtení PDF dokumentů. Osobně nemám rád čtení PDF na malém displeji, protože je dost nepohodlné neustále zoomovat. Až přijdou tablety s vyšším rozlišením a větší obrazovkou, tak to bude zcela něco jiného. RepliGo je zatím nejrychlejší čtečka, kterou jsem zkoušel. Zoomovat lze pomocí gesta dvou prstů. A i při zoomu a posunu stránky je vykreslování rychlé. Bohužel jsem čtečku nezkoušel na pomalejších přístrojích. Je možné, že tam rychlost nebude úplně nejlepší.

https://www.youtube.com/watch?v=jKCPaWgPkt4

Domovská stránka: http://www.cerience.com/products/reader/android

Licence: placená

Cena: 90 kč

QR code:

QR code - RepliGo

QR code - RepliGo

Nastínil jsem zde pro začátečníky, jak mají začít na svém Androidovi číst knihy. Bohužel není v mých silách popsat zde každou čtečku na Marketu. Vím, že jich je spousty, které jsem nezmínil. Proto rozhodně radím, abyste se nebáli zkoušet. Postupně naleznete, co vám nejvíc vyhovuje. Jestliže jste narazili na nějakou zajímavou aplikaci, která se týká tohoto tématu, podělte se o ní v diskuzi. Může to být dobrá inspirace pro ostatní. Zatím je trh s e-knihami u nás v začátcích, proto nečekejte spousty knih v e-podobě. Chce to jenom čas. Věřím však, že zažijeme stejný rozmach elekronických knih jako zažívali Američané letos. Pak už nebude nic divného potkat v tramvaji člověka s čtečkou knih v ruce. Zatím je to u nás spíše výjimka.


Michal Mátl
O Autorovi - Michal Mátl

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (42)