TOPlist

Nokia 6.1 recenze: Android One ve stylovém balení a s ideální cenou

Nokia 6.1 recenze

Znovuzrozená Nokia se pod křídly HMD Global snaží opětovně získat své místo na trhu a jedním z modelů, které by jí k tomu mohly dopomoci, je druhá generace jejího smartphonu nižší-střední třídy. Nokia 6.1 vsází na stylový a poměrně originální vzhled v kombinaci s dostatečnou hardwarovou výbavou, a především pak na členství v programu Android One.

Obsah recenze telefonu Nokia 6.1

Obsah balení nijak nepřekvapí

Již na samotném balení přístroje je vidno, že se výrobce snaží vytěžit ze značky Nokia co jen se dá. Ihned se nám vybavil styl balení, který finská legenda používala před nějakými 10 lety, a to včetně spojených rukou symbolizujících někdejší motto „connecting people“. K nám se v balení bohužel dostaly jen papírové příručky a základní headset s peckovými sluchátky. Ve standardním balení ale pochopitelně obdržíte také USB-C kabel spolu s nabíječkou podporující rychlé nabíjení.

Nokia 6.1 balení

Sklo a kov oživují měděné linky

V čem nová Nokia 6.1 exceluje je design a zpracování. Prakticky ihned nás zaujala kombinace černého kovového těla s lesklými měděnými hranami. Telefon díky tomu působí na první pohled elegantně, a přitom ne nudně. Rovněž kvalita zpracování si zaslouží pochvalu. Telefon působí opravdu hodnotným dojmem a v oblasti zpracování si v lecčem nezadá ani s přístroji z nejvyšších kategorií. Vyzdvihnout musíme odstínění antén na zádech přístroje, které nenarušuje design zad, a navíc je na dotek téměř neznatelné.

Nokia 6.1 záda telefonu

Některé detaily však i přesto prozrazují příslušnost telefonu Nokia 6.1 ke střední třídě. V první řadě zde máme dnes tolik sledované rámečky okolo displeje, respektive poměr displeje k celkové ploše telefonu. Boční okraje jsou vcelku šikovně maskovány 2.5D krycím sklem Gorilla Glass 3 a na něj navazujícím matným rámečkem. Horší je to u výrazné brady přístroje, která je vzhledem ke zvoleným softwarovým tlačítkům navíc naprosto nevyužitá. Ostré rysy telefonu Nokia 6.1 sice na pohled vypadají skvěle, v kombinaci s větší tloušťkou však nepřináší mnoho uživatelského komfortu při používání a telefon tak nepadne do ruky zrovna tak, jak bychom si představovali. Alespoň, že napájení spolu s kolébkou hlasitosti jsou při manipulaci s telefonem dobře dostupné palcem pravé ruky.

Nokia 6.1 tloušťka

Na zádech přístroje nás nejvíce upoutal fotoaparát, respektive jeho okolí. Objektiv je spolu s dvoutónovou přisvětlovací diodou překryt sklem a obkroužen lehce vystupujícím okrajem, jak jinak než měděné barvy. Výrobce se nezapomněl pochlubit použitím optiky světoznámé společnosti ZEISS. Bylo to právě spojení Nokia a ZEISS, které před lety představovalo jeden z etalonů mobilních fotoaparátů a jejich opětovná spolupráce tak dává smysl nejen z technického, ale i marketingového hlediska.

Nokia 6.1 rám

Čtečka otisků prstů funguje velmi dobře

Kousek nad fotoaparátem si pak můžete všimnout také otvoru patřícímu k sekundárnímu mikrofonu. Naopak kousek pod přisvětlovací diodou se nalézá kruhový výřez se čtečkou otisků prstů. Ta je usazena jen kousek pod úroveň povrchu zad. Také díky tomu a přiměřené ploše čtečky se nám s ní pracovalo vcelku dobře, snad jen bychom uvítali, kdyby byla čtečka o kousek výš aby na ni lépe padl prst při uchopení telefonu. Rychlostí odemykání patří čtečka otisků v tomto telefonu mezi průměr své třídy, na druhou stranu přesnost čtení je na solidní úrovni a opravdu jen výjimečně se nám stalo, že bychom museli prst přiložit opakovaně.

Nokia 6.1 zadní strana

Na výběr máte rovnou 3 barevné varianty Nokia 6.1

Telefon Nokia 6.1 je dostupný také v bílé verzi kdy vymění měděnou za vínově červenou či rovněž velmi zajímavé modré se zlatými detaily. Na námi testované černé variantě telefonu jsou patrné otisky i na zádech, i když pochopitelně ani zdaleka tak jako u přístrojů se skleněnými zády. Lze předpokládat, že u bílé varianty budou otisky ještě o něco málo méně viditelné a u modré to s nimi bude velmi podobné jako u testovaného přístroje. U všech verzí se však můžete spolehnout na na dotek příjemnou povrchovou úpravu kovového těla, která na nás v první chvíli působila trochu jako plast se soft touch povrchem.

Nokia 6.1 barevné varianty

Zajímavé obaly a pouzdra na mobil, které ochrání Nokia 6 (2018)

I když je trochu škoda překrýt velmi povedený design telefonu Nokia 6.1, víme, že někdo se bez obalu či alespoň ochranného skla v žádném případě neobejde. Navíc nabídka pouzder a obalů na novou Nokii je již nyní vcelku pestrá, a tak si můžete vybrat od obyčejných silikonových obalů, přes plastové vaničky až po nárazuvzdorná TPU pouzdra a to jak na našem trhu, tak v zahraničí – například v eshopu GearBest. Dokonce nechybí ani koženková flipová pouzdra, ve kterých můžete spolu s telefonem nosit i karty, vizitky apod. Na výběr je také z několika typů ochranných tvrzených skel, od značkových PanzerGlass až po neznačková za pětinu ceny, která toho sice tolik nevydrží, ale stále zvládnou absorbovat náraz a ochránit váš displej před škrábanci. Při hledání správného příslušenství pro tento telefon by vás mohlo zmást, že na některých trzích se označuje jako Nokia 6 (2018), jedná se však o totožný model.

nokia 6.1 pouzdro

Solidní displej a špatně umístěný reproduktor

Nokia 6.1 nabízí 5,5″ IPS displej s FullHD rozlišením, díky čemuž disponuje jemností obrazu 403 ppi. Pokud tedy nechcete telefon využívat také ke konzumaci obsahu ve virtuální realitě, je jemnost displeje naprosto dostačující. Barvy jsou na poměry IPS displejů nadprůměrně syté. Pochválit musíme rozsah jasu, minimální jas příliš netáhne oči ani ve tmě, a naopak s maximálním jasem jsou informace na displeji čitelné i za slunečného dne. Škoda jen občas zmatené regulace jasu, která měla problémy s přechody mezi tmou a světlem.

Párkrát se nám tak stalo, že jsme vešli ze slunečního svitu do domu a displej ještě minutu svítil na maximální jas, nebo naopak jsme rozsvítili a displej zůstával na minimálním jasu. Přítomen je také ambientní displej, který se aktivuje při příchodu notifikace či zvednutí telefonu. Permanentně aktivní být neumí, což by vzhledem k použití IPS displeje nebylo moc šetrné k baterii. Na notifikační diodu se však již bohužel nedostalo.

Hlasitý reproduktor se usídlil na spodní hraně. Samotné umístění jediného hlasitého reproduktoru na spodní hranu se nám obecně příliš nelíbí, v současnosti však toto řešení využívá většina telefonů. Úplně nejhorší je však z našeho pohledu, když se výrobce rozhodne dát reproduktor nalevo od napájecího konektoru jako je tomu v tomto případě. Při pouštění videí či hraní her se totiž velmi často opíráte dlaní právě v místě, kde se tento jediný reproduktor nalézá a snadno jej tak umlčíte. Jinak však reproduktor hraje poměrně kvalitně, dokonce bez výrazného „plechového efektu“ a i více než dostatečně nahlas. Zvukový výstup přes 3,5mm jack je dostatečně kvalitní pro každodenní poslech hudby, ovšem o téměř audiofilský zážitek známý například ze smartphonů Sony rozhodně nejde.

Nokia 6.1 USB-C

Nástupce legendárního chipsetu v praxi

Uvnitř telefonu Nokia 6.1 tepe relativně nový chipset Qualcomm Snapdragon 630. Proč „relativně nový“? V zásadě se totiž jedná o modernizovaný starý známý (a velmi podařený) Snapdragon 625, který se i přes svůj věk – představen byl v roce 2014 – stále velmi často objevuje v útrobách telefonů na které můžeme běžně narazit na pultech i nyní. Několik málo změn zde však najdeme i tak. Procesor s 8 jádry Cortex A53 je stále vyroben 14nm technologií, nabízí však vyšší maximální takt 2,2 GHz.

Nokia 6.1 predni strana

Her se Nokia 6.1 nezalekne

V praxi by měl být procesor o 10 % výkonnější, než tomu bylo v případě Snapdragonu 625. Výraznějšího posílení se dočkala grafika. Adreno 506 bylo vyměněno za novější 508 a grafický výkon tím vzrostl až o 30 %. Chipset také získal podporu nahrávání FullHD videa při až 120 FPS, škoda, že se toho výrobce testovaného telefonu rozhodl nevyužít. I tak ale můžete těžit z přítomnosti vylepšené grafiky, a to při hraní her. Výkon vám bude stačit na všechny současné hry pro Android a s nižšími detaily se budete muset smířit jen u těch nejnáročnějších.

My jsme otestovali například starší, ale stále poměrně náročnou hru F1 2016, která na telefonu běžela naprosto plynule. Stejně tak si poradil s Real Racing 3 či Dead Effect 2. V aktuální verzi benchmarku AnTuTu získal telefon 90 tisíc bodů. Mezi další zajímavé změny oproti Snapdragonu 625 můžeme zařadit také rychlejší modem Qualcomm X12 s teoretickou rychlostí downloadu až 600 Mbps, Bluetooth 5.0, podporu kodeku AptX či rychlonabíjení Qualcomm Quick Charge 4.0.

Nokia 6.1 hrani her

Podporuje Nokia 6.1 Dual-SIM?

Ano podporuje, boužel však disponuje jen jedním klasickým slotem pro SIM kartu. Druhý je hybridní a budete se tak muset rozhodnout, zda využijete spíše druhou SIM nebo paměťovou microSD kartu. Podpora LTE na vybrané SIM je pak samozřejmostí. Další specifikace telefonu zahrnují 3 GB operační paměti či 32GB interní úložiště, což v současnosti představuje rozumný základ dané kategorie. Po prvním startu telefonu bylo volných 19 GB. Jsme rádi za přítomnost USB-C konektoru a rychlé Wi-Fi 802.11ac, což bohužel (zatím) není v této kategorii smartphonů standard. Plus si Nokia 6.1 odnáší také za výborný příjem signálu, který je i v hůře pokrytých lokalitách nadprůměrný. Zrovna tak určování polohy pomocí GPS bylo během testování bezproblémové. Opomenut nebyl ani elektronický kompas.

Specifikace telefonu Nokia 6.1

[aps_product_sz id=“481186″]

Výdrž Nokia telefonu je lehce nad průměrem

Nokia 6.1 v sobě ukrývá baterii o kapacitě 3000 mAh, to lze brát jako dostatečnou hodnotu, při pohledu na tloušťku telefonu bychom si však dokázali představit, že by výrobce do telefonu vměstnal ještě pár mAh navíc. Díky úspornému chipsetu a displeji s rozumným rozlišením se však propadáku v oblasti výdrže bát určitě nemusíte. S průměrnou dobou zapnutí displeje 3,5 hodiny denně nám telefon bez větších potíží vydržel dva dny pracovního nasazení a druhý den večer nám ještě zbyla 15% zásoba energie. Telefon podporuje rychlonabíjení Qualcomm Quick Charge 4.0, jak jsme však zmínili již na začátku dnešní recenze, originální napájecí adaptér k nám již nedoputoval. S neoriginální QC 3.0 nabíječkou trvalo nabití baterie z 15 % na plnou kapacitu 1 h 29 min.

Android One jako lákadlo

Telefon Nokia 6.1 je zařazen do programu Android One a z toho plyne například to, že se můžete po dobu dvou let spolehnout na přítomnost nejnovějšího operačního systému Android. Ještě o rok delší dobu pak tento telefon bude dostávat bezpečnostní aktualizace. To potvrzuje také fakt, že v testovaném telefonu již byl nainstalovaný Andoid 8.1 Oreo a během testování k nám dorazila květnová bezpečnostní aktualizace spolu s optimalizací systému a vylepšením fotoaparátu. V neposlední řadě je zde operační systém Android v čisté podobě, postrádající jakoukoli dodatečnou nadstavbu či bloatware v podobě (obvykle) nepříliš užitečných aplikací.

Jediné aplikace, které nepochází od Googlu jsou aplikace fotoaparátu a podpory. Druhá zmíněná může být užitečným nástrojem pro začátečníky, jelikož obsahuje nejen uživatelský manuál a odpovědi na nejčastěji otázky, ale také chat s podporou v češtině spolu s informacemi o záruce. V neposlední řadě aplikace obsahuje tzv. „monitor přístroje“ kde naleznete informace o využití operační paměti, úložiště, síle signálu, využití dat, teplotě přístroje a stavu akumulátoru. I přes použití čistého Androidu se ani nezkušení uživatelé nemusejí obávat, že budou muset absolvovat instalaci tuny aplikací či že jim snad v systému bude něco chybět.

Nebude mi nic chybět?

Doby, kdy byl čistý Android jen pro zkušené uživatele, kteří si jej dokázali přizpůsobit k obrazu svému jsou již dávno minulostí. Telefonu nechybí ani vychytávky, které ještě před pár lety byly doménou nadstaveb výrobců telefonů. Přítomen je tak například poměrně zdařilý správce baterie spolu s úspornými režimy, režim displeje pro použití v noci, probuzení displeje poklepáním či možnost rozdělit obrazovku na dvě okna. Vtipný detail je pak změna tématu notifikační oblasti na základě aktuální tapety na světlé či tmavé téma. Rovněž v oblasti optimalizace je na tom Nokia 6.1 poměrně solidně, přesto se jedna vada na kráse našla a tou je aplikace fotoaparátu, která nám během týdenního testování 3x zamrzla a telefon byl přibližně minutu úplně nepoužitelný.

Kvalitní fotografie vyžadují čas a světlo

Jak jsme již zmínili v jedné z předešlých kapitol, telefon se chlubí logem světoznámé společnosti ZEISS, která před lety dopomohla Nokii mezi mobilní fotografickou špičku. Toto spojení se v nových Nokiích od HMD Global vrací a s ním přichází také velká očekávání. Nokia 6.1 disponuje snímačem o rozlišení 16 MPx, velikostí pixelů 1µm a podporou fázové detekce obrazu. Objektiv nabízí světelnost f/2.0. Tato kombinace dokáže pořídit snímky na opravdu slušné úrovni, má to ovšem dvě velká ALE.

Telefon v první řadě potřebuje dobré světelné podmínky, při kterých je schopen pořizovat velmi slušné snímky. I při těch vás však dokáže potrápit, pokud se rozhodnete fotit makro – pokud nechcete rozmazaný snímek, musíte mít hodně trpělivosti a nesmí se vám klepat ruce. Mnohem horší je to za špatných světelných podmínek, kdy telefon jednoduše propadá. Snímky jsou i na poměry střední třídy opravdu velmi tmavé, zaostřit je prakticky nemožné a šum je všudypřítomný. Ovšem ani za dobrých světelných podmínek nemáte vždy vyhráno, jelikož telefon má občas tendence scénu přepalovat.

Nokia 6.1 fotografování

To pomáhá odstranit velmi povedený manuální režim, který lze rychle spustit přetažením spouště směrem do obrazu. Rozhodně se však nejedná o telefon, jehož fotoaparát stačí za jakýchkoli podmínek jen někam namířit a stisknout spoušť. Zpět ale k aplikaci, kterou, vyjma občasné nestability, hodnotíme jako velmi povedenou a intuitivní. Nechybí zde automatické HDR režim „zkrášlení“ či možnost pořídit obrázek složený ze snímků z primární i selfie kamery.

Jak Nokia 6.1 fotí a natáčí video?

Nokia 6.1 – ukázka videa (FullHD, 30 FPS)

Nokia 6.1 - ukázka videa (FullHD, 30 FPS)

Fotografie i video v plném rozlišení si můžete stáhnout ZDE

Cena a dostupnost mobilu Nokia 6.1

Nokia 6.1 se pomalu objevuje na pultech našich obchodů za doporučenou cenu 6 999 Kč s DPH. Byť se jedná o povedený telefon bez zásadních chyb, za danou cenu to nebude mít na trhu úplně nejsnazší. Tvrdou konkurencí mu může být například Xiaomi MiA1, které je rovněž zařazeno do programu Android One a nabídne více paměti a jen o něco horší fotoaparát a nižší grafický výkon. Na druhou stranu lze sehnat až o 2 500 Kč levněji, což už je důvod k zamyšlení.

Závěr recenze

Mezi hlavní trumfy telefonu Nokia 6.1 jednoznačně řadíme čistý operační systém v aktuálně nejnovější verzi spolu jeho solidní optimalizaci, kterou kazí jen zamrzávající fotoaplikace. Testovaný telefon si nás také jednoznačně získal svým nadmíru povedeným designem a kvalitou zpracování. Mít telefon o něco menší okraje okolo displeje a tloušťku, neztratil by se ani mezi přístroji s dvojnásobnou cenou. Líbil se nám adekvátní výkon, na pohled pěkný displej, dobře pracující čtečka otisků prstů a vlastně i výkony fotoaparátu, když zapomeneme na focení ve tmě. Pochvalu si zaslouží příkladná konektivita v čele s USB-C, rychlou Wi-Fi a Bluetooth 5.0. Škoda je umístění jinak vcelku solidně hrajícího hlasitého reproduktoru a zmínili jsme už focení za horších světelných podmínek?

Klady

+ Android One
+ design

+ kvalita zpracování
+ dostatečný výkon
+ výborná konektivita

+ displej

Zápory

– fotografie za horšího světla
– zamrzávající fotoaplikace
– větší rozměry
– špatně umístěný reproduktor

Za zapůjčení děkujeme společnosti Nokia.

Uvažovali byste o nákupu některé Nokie od HMD Global?

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)