TOPlist

Noční vidění a smartphony: Užitečná technologie, nebo zbytečnost?

android noční vidění

Napadlo vás někdy, proč smartphony nedisponují tak jednoduchou funkcí, jako je noční vidění? Vždyť telefony už umí rozpoznávat obličeje, otisky prstů a technologie nočního vidění je k mání od druhé světové války. Rozhodně máte pravdu, do této chvíle to však nebylo tak jednoduché. Dočkáme se v blízké době zabudovaných fotoaparátů, které poslouží i ve tmě?

Noční vidění má problém s chlazením

Samotná technologie nočního vidění opravdu není nijak složitá. Problémem je chlazení. Klasická kamera se chová podobně jako lidské oko – pokud nemá dostatek světla, nic nezaznamená. Zařízení s nočním viděním pracují zcela jinak. Detekují infračervené světlo vycházející z teplého těla a předmětů. Problémem je, že senzory disponující touto technologií musí být ustavičně chlazeny a udržovat si nízkou teplotu, jinak by se mohlo stát, že teplota zařízení zkreslí obraz a vidět nelze nic.

Dříve se používal systém chlazení podobný tomu, jaká se využívá pro chlazení některých počítačů. To je samozřejmě u telefonů nepoužitelné – jak kvůli rozměrům, tak kvůli ceně. Objevila se však nová technologie, která by noční vidění i smartphonů hravě umožnila.

noční vidění grafen android

Další smartphony by mohly mít infračervené kamery

Tepelné čidla o šířce atomu ve tvaru pláství jsou opatřeny molekulami uhlíku. Takový materiál se nazývá grafen a používá se v mnoha zařízeních pro noční vidění. Je pevnější než ocel, průhledný a navíc ohebný. Výzkumný tým vyřešil přehřívání tím, že přidal další pásky grafenu přes kapsu vzduchu. To udrží senzor natolik odizolovaný, že už není potřeba dalšího chlazení. To sice nezní jako převratný objev, pro spoustu technologií je to ale významný posun.

Proč by bylo noční vidění přínosné?

V současnosti mobilní zařízení rozpoznávají obličej nebo ruce díky obyčejné kamerce, která potřebuje dostatek světla. Při snímání musí zanalyzovat spoustu informací, včetně tvaru tváře nebo ruky a poté zkoumá například gesta. Kdyby mohla využít infračervené kamery, bez zaváhání by byla ruka odlišitelná od pozadí s nižší teplotou. Využití najde i v chytrých autech a dalších rozvíjejících se technologiích.

Chtěli byste mít ve svém smartphonu noční vidění?

Zdroj: AA

Johanna Kovaczicz
O Autorovi - Johanna Kovaczicz

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)