TOPlist

NFC prsten – vychytávka pro geeky (recenze)

NFC prsten –  náhledový obrázek

Technologií NFC dnes bývá vybavena většina dražších smartphonů s Androidem, proto pro vás dnes máme tip na jedno velmi zajímavé příslušenství – NFC prsten. Jak tento zajímavý doplněk obstál v naší recenzi?

Obsah recenze

Obsah balení

Prsten nám z Číny dorazil v malé plastové krabičce, která další poklady neskrývala.

NFC prsten - obsah balení

Vzhled a dílenské zpracování

NFC prsten s velikostí 10 je vyroben podle výrobce z titanu a jeho výzdobu tvoří kůže s laserovou úpravou. Je samozřejmě otázkou, zda tomu můžeme věřit. Na první pohled nevypadá NFC prsten vůbec špatně, o (ne)kvalitě zpracování jsme se ovšem přesvědčili již krátce po vybalení z krabičky, kdy nám opadl jeden z ozdobných kamínků. Prsten ve velikosti 10 má průměr 2,4 cm a výšku 1,1 cm. Váha pak zůstala na 30 gramech.

Zjistili jsme, že v prstenu jsou umístěny hned dva NFC štítky s pamětí 137 bajtů. Jeden sídlí pod ozdobnými kameny a druhý na protější straně prstenu. NFC prsten lze tedy naučit na dva různé úkony a úložiště informací.

NFC prsten - konstrukce (2)

Prsten na ruce sedí poměrně dobře, ale je samozřejmě nutné vybrat správnou velikost a rovněž prst, na kterém se prsten usadí. Hrany prstenu nejsou ostré, konstrukce není ani přehnaně těžká a je pravděpodobné, že si na nošení tohoto doplňku zvyknete. Velkou nevýhodou jsou větší rozměry, kvůli kterým se nám velmi často stávalo, že jsme prstenem o nějakou hranu či předmět zavadili. Nepříjemné je pak třít prstenem o nějaký kovový materiál (notebook atp.), hrozí totiž poškrábání. To jsou ale spíše obecné problémy, na které člověk může narazit při nošení libovolného prstenu.

http://youtu.be/Hfr1YJP2Alg

Konektivita

Prsten využívá bezdotykovou technologii NFC na standardní frekvenci 13,56 MHz, která umožňuje vzdálit prsten od dalšího zařízení maximálně do 1,5 cm. Se čtením NFC tagu v prstenu neměl problém žádný telefon, který jsme testovali (HTC One X+ či Xiaomi Mi3). V prstenu jsou umístěny dva přepisovatelné NFC tagy s pamětí 137 bajtů. Lze tedy do nich uložit nejrůznější informace či je využít jako impulz pro spouštění dalších aplikací a úkonů.

NFC prsten - konektivita

Software a použití

Po prvním přečtení tagu z prstenu jsme zjistili, že je zde uložen odkaz na internetovou stránku, která vás odkazuje na dvě aplikace pro čtení a správu NFC štítků. Aplikace doporučujeme nestahovat, neboť nejsou z Obchodu Play, kde se nachází spousta lepších alternativ. Použití prstenu lze rozdělit na dvě skupiny – ukládání dat a automatizace úkonů.

Ukládání a přepisování dat

K zapisování informací do štítku jsme použili aplikaci TagWriter, která je k dispozici zdarma na Google Play. Do štítku lze velmi snadno zapsat například vizitku, odkaz na webovou stránku, údaje k Wi-Fi, e-mail, polohu či třeba prostý text. Paměť prstenu umožní uložit data o velikosti 137 bajtů, což je pro běžné použití dostačující. Navíc obsahuje prsten dva štítky, do kterých lze informace ukládat.

NFC TagWriter by NXP
NFC TagWriter by NXP

Automatizace

Dalším velmi hojným použitím NFC štítků je automatizace, tedy provedení určitých úkonů po přečtení štítků. Aplikací existuje celá řada, my můžeme doporučit například skvělý AutomateIt, který jsme pro vás recenzovali zde. Telefon se může naučit provést určitý úkol po naskenování prstenu – například spustit Wi-Fi, zapnout synchronizaci či třeba odeslat určitou SMS. Možnosti jsou takřka nekonečné a záleží pouze na vaší fantazii.

AutomateIt - Smart Automation
AutomateIt - Smart Automation

Používání v praxi

Nepříliš kvalitní konstrukce

Zaměříme-li se na materiály prstenu, na první pohled dostaneme zajímavý módní doplněk, který výrazně neurazí, ale rozhodně ani mile nepřekvapí. Trochu horší už je to s kvalitou – krátce po začátku testování nám odpadl jeden ozdobný kamínek.

Na druhou stranu je konstrukce vodotěsná, takže prsten můžete nosit stále s sebou, problémy jsme neměli ani s pohodlným každodenním nošení. Důležité je zvolit správnou velikost.

NFC prsten - na ruce (1)

Čtení není vždy snadné

Představa, že se mihnete rukou kolem zadní části přístroje a ihned bude načten NFC tag, je trochu optimistická. Zpočátku budete mít problém najít správnou polohu, ve které bude NFC prsten načten. Musíte totiž najít nejen správnou stranu prstenu, ale také umístění antény ve vašem telefonu. Ta může být navíc u každého telefonu jinak citlivá. U telefonu HTC One X+ bylo čtení tagu poměrně snadné a celkem rychle jsme se naučili NFC prsten číst, Xiaomi Mi3 už byl méně citlivý. Horší to ale bude vždy, když budete chtít dát přečíst informace někomu jinému. Nejlepší je ukládat informace na stranu prstenu s kamínky, protože tou se snadno trefíte na NFC anténu jiného přístroje.

Použití záleží jen na vaší fantazii

Vyzkoušeli jsme základní použití prstenu, tedy pro ukládání informací přímo do NFC štítku a použití NFC prstenu jako spouštěč automatických úkonů v telefonu. V obou v případech fungoval prsten velmi dobře. Nejdůležitější je ale v tomto případě vymyslet, jak budete prsten používat vy. Díky aplikaci AutomateIt (či dalším podobným) lze telefon v kombinaci s NFC prstenem naučit takřka nekonečným možnostem. Do štítku lze zapsat i důležité informace, které budete mít stále po ruce (vizitka, telefon, prostý text apod.).

Kdy, kde a za kolik?

Server Heureka prozradí, že se na českém trhu dá zakoupit několik modelů NFC prstenu, jsou však o poznání dražší než ten, který jsme v redakci testovali. Sáhli jsme po NFC prstenu ze serveru eBay, kde jsme tento výrobek zakoupili za cenu okolo 500 Kč s poštovným zdarma. Zde se dá najít několik barevných variant, ale také velikostí. Podobné je to s dalšími známými čínskými e-shopy (DealExtreme či BangGood).

[aps_product_sz image=”https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png” title=”Katalog Android zařízení” subtitle=”Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…” desc=”Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.” button=”Zobrazit katalog”]

Resumé – NFC prsten

NFC prsten tvoří bezesporu velmi zajímavý doplněk, který může nejen dobře vypadat, ale zároveň i šikovně posloužit. Zatímco konstrukci nehodnotíme moc dobře (minimálně kvalita zpracování nás vlivem odpadnutí jednoho kamínku neohromila), k funkčnosti příliš výhrad nemáme. Nošení NFC prstenu bylo vcelku pohodlné, člověk se ovšem musí naučit, jak správně přikládat telefon k prstenu, neboť NFC tag není umístěn po celém obvodu prstenu. Ve skutečnosti jsou zde dva tagy umístěny na protějších stranách prstenu.

Aplikace, které jsme používali pro zápis, čtení a automatizaci NFC tagů, pracovaly s NFC prstenem výborně. Umožnily nám do prstenu pohodlně zapisovat všelijaké informace (jsme ovšem omezeni délkou 137 bajtů), AutomateIt pak dokáže spouštět vámi nadefinované úkony při načtení NFC prestu.

Co říci závěrem? NFC prsten rozhodně zaujme svou funkčností a použitelností, jako majitelé si ale budete muset rozmyslet, zda jste na nošení tak velkého prstenu připraveni a zda se vám vůbec tento módní doplněk na ruce líbí. Cena okolo 400 Kč není tak vysoká, jak by se na první pohled mohlo zdát. Ocenili bychom ale možná o něco lepší zpracování (i když jsme možná měli spíše smůlu na daný kus).

Klady

+ Dva NFC tagy v jednom prstenu.
+ Snadné přepisování štítku a automatizace.
+ Vodotěsná konstrukce IP68.

Zápory

– Ocenili bychom kvalitnější konstrukci (během testování se uvolnil jeden kamínek z prstenu).
– NFC štítek většinou nepřečtete na první pokus.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (30)